A0. 1894 Zaterdag Juli. N°. 8578 KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang. Versch nt dage!? ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER? ~J. ODÊ. Bitileniandsche Berichten. hiinienlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal jYsr.co per pose, door het geheels Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. B II ItE A D BOTER8TUAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen «elite gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schie dam; Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J. H. VAN DER KLINK en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot .oprichting van een slaehtery in het pand aan de Lange Kerkstraat, no. 25, kadaster sectie B no. 111. Schiedam, den 19den Juli 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. F R A N K R IJ E. In de Kamerzitting van Woensdag vroeg Dupuy de dringendverklaring van het wets ontwerp op de anarchisten, die werd aange nomen met 279 tegen 167 stemmen. Burdeau itelde de Kamer voor, over te gaan tot de aitikelfegewijze behandeling. Dit voorstel werd aangenomen met 289 tegen 162 stemmen. Het voorstel van Baudry-Asson om de zit ting niet af te breken, werd verworpen. Een ander voorstel, om eene avondzitting te hou den, werd eveneens geketst. De beraadslaging werd verdaagd tot Donderdag. De Kamer zette gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp tegen de anarchisten voort. Guesde stelde een tegenontwerp voor, •waarin de wet op de drukpers van 1893 in getrokken wordt. Het voorstel werd met 394 legen 82 stemmen verworpen. Dumas ont wikkelde een ander tegenontwerp, door de regeering onaannemelijk verklaard, dat de misdrijven ter kennisneming van eene jury wil laten blijven. Lasserre en Dupuy bestre den het ontwerp, dat ten slotte met 298 tegen 238 stemmen verworpen werd. Met 340 tegen 149 stemmen werd een amendement van Viviani verworpen, waarbij de bedoelde ovet tredingen aan eene correctioneele jury onderworpen worden. De socialistische verkiezings-comité's te Parijs hebben eene vergadering gehouden om te protesteeren stegen de reactie der regee ring, die dag aan dag de republiek al meer en meer in gevaar brengt". Omstreeks vijftien arrondissementen van Parijs waren in de ver gadering tegenwoordig, die gehouden werd onder voorzitterschap van den heerPipenaud, Jid van den gemeenteraad. Er werd heftig geredevoerd en ten slotte eene motie aange nomen, waarbij de afgevaardigden van het departement der Seine en alle republikeinsche afgevaardigden aangemaand werden stegen de Teaetionnaire wotten *-e stemmen en de open bare meenfcg wakker te schudden trgen de reactionnaire Kamer, die verraad pleegt tegen de republiek". De revolutionnaire groep Blanqui, de Alle- manistische groep en de possibilistische groep hebben almede elk afzonderlijk eene bijeen komst gehouden om te overwegen, wat er gedaan dient te worden om eene agitatie in het land gaande te maken. Voortdurend worden er nog anarchisten gearresteerd. De overheid heelt dezer dagen te Cavailion, departement Vaucluse, er niet minder dan twaalf gepakt. Er moeten in die streek nog veie compagnons zich ophouden. De prefect der Rhöne heeft den minister van binnenlandsche zaken eene lijst doen toe komen van de eischen van schadeloosstelling, gesteld door de Italianen in het departement, die mishandeld en geplunderd zijn na den moordaanslag van Caserio tegen president Carnot. De eischen zijn gezamenlijk ten be drage van twee millioen. De minister zal eene commissie benoemen tot onderzoek van elk der eischen afzonderlijk. B JE I 5 I E. De koning heeft als souverein van den Kongostaat twee gevolmachtigden, den oud minister De Volder en baron Constant Goffmet, benoemd, om met de Fransche regeering te onderhandelen over de geschilpunten, gerezen uit het Anglo-Kongoleesche verdrag. RUSLAND. Volgens het Nowoje Wremja is de toe stand van minister Von Giers verbeterdhij kan weer werken en maakt dagelijks een rij toert je. Hiazintoff, de man, die op den procureur der orthodoxe synode Pobedonoszeff een moordaanslag had gepleegd en uit het krank zinnigengesticht te Petersburg, waar hij opge sloten was, ontsnapte, is te "VVzechno weer gevangengenomen. ITALIË. De Senaat heelt de anarchistenwet en het wetsontwerp tot verzekering der openbare veiligheid aangenomen. Naar aanleiding van laatstgenoemd ontwerp verklaarde de heer Crispi dat de regeering de vraag overweegt of de personen die tot een sged wongen ver blijf" veroordeeld zijn, naar Afrika gezonden kunnen worden. Uit Massowah wordt van gisteren gemeld Volgens een bericht uit Italiaansche bron, hebben de Italianen den 17n Juni na een heet gevecht, onder aanvoering van den gouver neur Baratieri, Kassala bezet. Crispi heeft in den Senaat, te midden van algemeene toejuichingen, het telegram van generaal Baratieri voorgelezen, waarin gemeld wordt, dat de Italianen Kassala genomen en de derwischen volkomen verslagen hebben. Het hof voor strafzaken te Rome heeft den anarchist Lega, die den aanslag op het leven van Crispi gepleegd heeft, veroordeeld tot 20 jaar gevangenis. Dr. Lapponi, de lijfarts van den paus, ver klaarde aan een correspondent der Netu- York Herald, dat de ongunstige berichten over 's pausen gezondheid ten eenenmale ongegrond zijn. »De paus," zeide hij, »is nooit zoo wèl geweest als tegenwoordig. Niet alleen dat hij geen enkele ziekte heeft, maar hij is betrekke lijk sterk als hij niet onverwacht een ziekte krijgt, wordt hij stellig negentig jaar. sDe paus staat om halfzeven of zeven uur op, verricht dan zijne gebeden en gebruikt om acht uur het ontbijt, bestaande uit koffie of chocolade en melk met brood. Daarna houdt hij audiëntie en receptie, en om twee uur het middagmaal, een weinig soep, een zeer klein stukje vleesch en vruchten: Na een praatje met de prelaten van zijn hofhouding, doet de paus een middagdutje, daarna leest en stu deert hij, maakt een wandeling in den tuin van het Vaticaan, en om acht uur is het souper, als gij het zoo noemen wilt, want Z. H. gebruikt in een week minder dan een ander op den dag. Na het souper leest de paus eenige dagbladen, en tegen halftwaalf of twaalf uur begeeft hij zich ter ruste." AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden heeft alle amendementen, door den Senaat in het tarief- ontwerp gebracht, verworpen en het ontwerp zooals het daar lag naar eene intraparlemen- taire commissie verwezen. In den loop der beraadslagingen werd voorlezing gedaan van eenen brief van Cleveland aan Wilson, waarin deze bezworen werd bij de democratische partij aan te dringen, dat zij hare belofte, in haar program afgelegd, houden mocht. Cleve land handhaaft zijne larie venhervorming; alle grondstoffen moeten vrij van rechten zijn; suiker moet belast worden, maar binnen rede lijke grenzen. De brief verwerpt de inkomsten belasting en bezweert de democratische partij hare taak snel te volbrengen. Op den »Northern Pacific", bij Missoula in Montana, is een dynamietbom op liet spoor gelegd, welke ontplofte, toen een trein er mee in aanraking kwam. Pe locomotief werd geheel vernield en de postwaggon werd zwaar beschadigd, maar in de andere wagens, welke vol soldaten en andere reizigers waren, werd niemand gedeerd. Het was de eerste trein uit het Westen, welke daar aankwam sinds zestien dagen. De werkstakers werpen ook de beschuldi ging van medeplichtigheid aan deze misdaad met verontwaardiging van zich af. De Argentijnsche regeering heeft 500 Bra- ziliaansche opstandelingen, die op haar grond gebied de wijk hadden genomen, ontwapend. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de Engelschen te Pretoria eene betooging heb ben gehouden naar aanleiding van den terug keer hunner landgenooten die dienst gedaan hadden. De vertegenwoordiger der Engelsche regeering sprak de menigte toe en drong er bij haar op aan zich tegenover de Transvaal- sche regeering te onthouden van alles waaruit eene vijandige stemming zou kunnen blijken. Aan de Times wordt uit Mequinez (Marokko) gemeld, dat Haj Amaati, de vorige groot vizier, en zijn broeder Cid Mohammed Soreir, de vorige minister van oorlog, gevangenge nomen zijn, onder verdenkingbravo's te hebben gehuurd om den sultan en den nieuwen grootvizier, 1.1. Vrijdag, op weg naar de moskee te vermoorden. Andere arrestaties volgden en werden nog verwacht. Men ge loofde op een geheel komplot de hand gelegd te hebben. Reuter seint daarentegen uit Fez, dat het overal rustig blijft. Naar Mequinez zijn Kaby- len den sultan hulde komen bieden, en het volk is met de nieuwe ministers ingenomen. Daaraan zal wel bijgedragen hebben, dat de verandering van regeering met de afschaffing van stedelijke accijnzen gepaard ging. AUSTRALIË. Nieuwe berichten uit Honolulu (Sandwich eilanden) bevestigen, dat Hawai den 4n 1.1. tot eene republiek is geproclameerd, met den heer Dole, hoofd van het voorloopig bewind, tot president. SCHIEDAM, 20 Juli 1804. De gouverneur van Suriname, jhr. Van Asch van Wijck, thans in Zwitserland vertoevende, wordt den laatsten dezer maand hier te lande terugverwacht en zal waarschijnlijk den 6n en 13n Augustus zijn audientiën aan het dep. van koloniën hervatten. Jhr. Van Asch van Wijck verlaat vermoedelijk den 28n Augustus het land om naar Suriname terug te keeren. Stand van zal en en partijen. Na de teekening van de beide leiders der anti-rev. partij, komt dr. S c h a e p m a n (in het Centrum) tot een drietal artikelen, die ten opschrift dragen De hoofdpunten van den str jd. De deputatenvergadering nam eene resolu tie aan, waarbij de Lobman-fractie van con servatisme beschuldigd wordt. Lohman's protest daartegen acht dr. S. niet ongegrond, al treft het verwijt enkelen terecht. De Lohmannianen kunnen zeggenWij zijn evenmin om ons bondgenootschap conserva tieven, als gij, Kuyperiaansehe anti-rev., om tiw bondgenootschap radicalen zijt. Bovendienhet woord ^conservatief" is onduidelijk. Er is een conservatisme, dat alles aanvaardt, wat is zonder beginseldat van geen ontwikkeling wil weten dan als het te laat is en de ontwikkeling niets anders is dan een afgeperste erkenning van den be- staanden 'toestand. Tegen deze achterhoede van het liberalisme te strijden, is de levens strijd van den heer Lohman. Maar er is ook

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1