A". 1894. Donderdag 26 Juli. N°. 8581. -A. ch. t n v© r tig s t Jaargang. uitgeverij' odé. Buitenl an dsclie B er IcI ten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Abonnementspbijs, per kwartaal f 1.85. Franco per pose, door het geheele Rijk2.50. Mionderiijke nominees- 0.10. It tT UK AU: BOTERITRAAtE 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F U A N K R IJ K. De Kamer heeft gisteren met groote meer derheid de amendementen van Rouannet, Sembat en Viviani op de anarchistenwet ver worpen. Art. 3 werd ten slotte in zijn geheel aangenomen. De paragrafen van art. '2, welke waien aangehouden, zijn aangenomen en daarna art. 2 in zijn geheel met 304 tegen 193 stemmen. Na verwerping van verschillende nieuwe amendementen werd art. 4 in zijn geheel aangenomen met 323 tegen 131 stemmen. Daarna werd beraadslaagd over art. 5, be treffende het openbaarmaken der debatten. Denechaux zegt, dat de regeering den ver koop in Frankrijk van vreemde bladen, be vattende de documenten, welke de wet be doelt, niet zal kunnen verbieden. Dat zou internationale moeilijkheden kunnen geven. In antwoord zegt minister Guériu sMen zal niet de drukkers nog de schrijvers vervol gen, inaar de verkoopers en houders dier bladen. Uitroepen links.) Wij- moeten den anarchisten het middel van de propaganda door de processen ontnemen". Lockroy bestrijdt het vourstel heftig. Minister Dupuy doet op merken, dat'de regeering de bevoegdheid heeft, aan buitenlandsche bladen den toegang tot liet land te verbieden. Terwijl Denoix art. 5 verdedigt, doet zich een incident voor. Er wordt leven gemaakt op de tribune der pers. De Mahy, die de Ka mer presideert, geeft daarop bevel de tribune te doen ontruimen, hetgeen door de paleis wachters en deurwaarders tamelijk ruw wordt gedaan. De journalisten protesteeren met klem. Het voorstel van Humbert om de zit ting te schorsen wordt verworpen. De pre sident heft daarna de uitwijzing der pers op. De meeste journalisten weigeren echter weder binnen te komen. De zitting wordt voortgezet. Een amen dement van Grousset, om de in de wet be doelde documenten in het Journal OJiciel op te nemen, wordt verworpen. Nadat de Kamer de eerste paragraaf van art. 5 met 323 tegen 167 stemmen heeft aan genomen, wordt de zitting tot heden verdaagd. De beide gemachtigden der regeering van den Kongostaat hadden Maandag hun eerste onderhoud met den minister Hanotaux, ter zake van liet Franscli-Kongoleesche geschil. Het Fransche ministerie van koloniën zal ver tegenwoordigd worden door den heer Hauss- mann, die reeds vroeger te Brussel aan onder handelingen over de grensregeling in Midden- Afrika heeft deelgenomen. Maandag is te Lyon de zitting van het hof van assises aangevangen, waarin binnen enkele agen de zaak van Carnot's moordenaar zal worden behandeld. Bij de opening hield de voorzitter tot het hof en de gezworenen een rede, waarin hij o. a. zeide »Uw verblyf in deze raadszaal zal helaas, als gewichtige gebeurtenis blij ven opgeteekend in de rollen van het gerecht. Sedert Hendrik IV was geen hoofd van den staat onder den dolk eens moordenaars gevallen. Men zegt wel dat aan ons geslacht karakter ontbreekt, maar gij zult het tegendeel bewijzen; wij zullen aan liet einde dezer zitting met opgeheven hoofd kunnen verklaren, onzen plicht gedaan te hebben, door de misdaad van gisteren te straffen, en, zooveel in onze machi was, ge- tiacht te hebben, het gevaar van morgen te voorkomen". Figaro is sedert een paar dagen aan het afdrukken van Yailiant's dagboek, dat aan dit blad zou verstrekt zijn door den ingenieur Reclus (die intusschen, naar zijn voorgeven, in geenerlei betrekking stond tot de militaire anarchisten als Vaillant en Hemy). Het dag boek \an den anarchist wordt door Figaro slechts bij brokstukken afgedrukt, teneinde geen reclame te maken voor de anarchisti sche theorieën. «Overigens," schrijft Francis Magnard met zijn bijtend sarcasme, nis de lectuur dezer bekentenissen en beschouwin gen van een misdadiger minder gevaarlek dan die van het Journal Officiel van deze week, waarin men de redevoeringen afgedrukt vindt van de socialistische afgevaardigden van datzelfde Palais-Bourbon, dat Vaillant wilde «schoonmaken." Magnard vergeet echter er bij te voegen, dat het vooral te wijten is aan het heulen van zijn partijgenooten en van de radicalen met de socialisten tegen de regeering dat redevoeringen van het allooi als de bedoelde, in de Kamer uitgesproken kunnen worden. Een commissaris van politie heeft op het bureau van Figaro de papieren en brieven in beslag genomen, waaruit het blad had geput bij het samenstellen van zijn artikel over Paul Reclus en Vaillant. Figaro had trouwens in zijn artikel zelf verklaard, dat hij bereid was de stukken ter beschikking van de justitie te stellen. Volgens een gerucht, dat bevestiging be hoeft, zijn drie nihilisten en Paul Reclus te Parijs gevangengenomen. Onder de gearresteerden is de nihilist Lazareff, die veroordeeld is tot 20 jaar dwangarbeid in de Siberische mijnen. De prefectuur spreekt tegen, dat Paul Reclus gevat zou zijn. 3) U I T S C II L A S D. De keizer heeft den prins-regent van Beieren per telegram zijn deelneming betuigd over de door het noodweer aangerichte ver woestingen in Opper-Beieren, en een som van 300 mark voor de noodlijdenden gezonden. Te Kiel is een Franse li pieizierjacht de haven binnengeloopen. De eigenaar, de heer De Clercq en zijn reisgenoot, de burggraaf De la Firrière, werden door prins en prinses Hendrik aan tafel genoodigd. NOORWEGEN. De koning heeft zijne bekrachtiging gewei gerd aan het besluit van het Storthing betref fende de bijzondere strafbepalingen voor per sonen, die, volgens paragraaf 75h van de grondwet voor het Storthing gedaagd, weige ren de gestelde voorschriften te vervullen; en aan de veranderingen, door Odelsthing en Lagthing in de wet van 15 Juni 1878 op liet consulaatwezen aangebracht. RUSLAND. De keizer zal de zilveren bruiloft van zijn zwager, den Deenschen kroonprins, niet per soonlijk bijwonen, maar zicli bij de feestelijk heden doen vertegenwoordigen door den groot vorst-troonopvolger, die zich tot dat doei van Cowes naar Kopenhagen begeeft. De Eegeeringslode van gisteren bevat de volgende mededeeling: Het douane-departe ment heeft beschikt dat voortaan in Rusiand binnenkomende rivierschepen een borgstelling voor de betaling van inkomende rechten moe ten deponeeren, daar in 1893 alleen bij het douanekantoor Nieszawa aan de Weichsel 55 schepen, samen vertegenwoordigende een in komend recht van 75,000 goud-roebel, niet zijn teruggevaren. O O S T E N R IJ K. De Nette Freie Fresse maakt gewag van een interview, dat prins Ferdinand te Carlsbad heeft gehad. De prins zeide dat het programma van Bulgarije omvat de vei betering van het rijks- beheer en voorbereiding van financieele her vormingen. Bulgarije wil vrede en rust, het zal voortaan niet meer Russischgezind zijn dan het Oostenrijksch- of Italiaausehgezind was. Het verlangt slechts de vriend te zijn van alle mogendheden. Door de rechtbank te Praag wordt op het oogenblik een hernieuwd onderzoek ingesteld tegen een anarchistischen geheimen bond ter vervaardiging en verspreiding van bommen. Reeds zijn in het geheel vier leden gevangen genomen een hunner was reeds in het Omla- dina-proces betrokken geweest, maar werd vrijgesproken. PORTUGAL. Te Celorico in de provincie Béira zijn de boereu in verzet gekomen tegen de agenten der Tabaksmaatschappij. De troepen herstel den de orde, na vijf boeren gedood en ver scheidene gewond te hebben. B U L G A R IJ E. Het te Petersburg verschijnende blad Sviet bevat een schrijven van een der aanzienlijkste partijhoofden in Bulgarijewaarin gezegd wordtHet tegenwoordige ministerie waar borgt de vrijheid der verkiezingen voor de Sobranje op '15 September. De nieuwe Kamer zal uitsluitend uit vrienden van Rusland bestaan. Vorst Ferdinand moet bereid zijn, wanneer Rusland hem erkent, het orthodoxe geloof aan te nemen, den kroonprins in dat geloof te laten doopen en alle uitgeweken militairen weer in het leger op te nemen. Wanneer Rusland zich niet ongenaakbaar toont, zal eene Bulgaarsche deputatie naar Petersburg worden gezonden, om op ver zoening aan te dringen. De Russischgezinde Bulgaren zijn alleen ongerust over een gerucht als zou Rusland voornemens zijn als waarborg de bezetting van Varna en Bourgas te eischen. Te Sofia is Zondag het halve-eeuwfeest van het verschijnen van het eerste Bulgaarsche nieuwsblad plechtig gevierd in de kathedraal. De ex-minister Bouranof, de oudste journalist, hield een toepasselijke rede, waarin hij ten slotte ziju heilwenschen uitsprak voor den vorst en de dynastie van Bulgarije. TUBKIJE. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat er, naar aanleiding van het uitbreken der cholera te Adt'ianopel, besloten is eenen ge zondheidsraad en een speciale commissie van onderzoek daarheen te zenden. Spoorwegreizi- gers van daar moeten gedesinfecteerd worden. De Folit. Corresp. meldt uit Cettinje, dat de sedert langen tijd onder een gedeelte der voorname familiën van Montenegro heer- schende ontevredenheid met het regeerings- stelsel van vorst Nikolaas onlangs nog toege nomen is, zelfs zoo, dat een samenzwering gesmeed werd om hem te onttroonen. Het komplot werd echter verradende vorst heeft nu eene gerechtelijke vervolging inge steld tegen den aanzienlijken wojwode (een adellijke titel, gelijkstaande met hertog) en "Woekotic is voornemens andere leden der voornaamste familiën in den lande te ver volgen, wat groot opzien verwekt. GRIEKENLAND. De regeering heeft nieuwe voorstellen ge daan aan de vertegenwoordigers der vreemde fondsenhouders, die daarom hun vertrek heb ben uitgesteld. AMERIKA. In de Maandag gehouden Senaatszitting der Vereenigde Staten heeft de democraat Vest president Cleveland hevig aangevallen over den brief aan den ontwerper van het tariefontwerp, den heer Wilson, waarin de president er op had aangedrongen, dat de democraten een eind zouden maken aan den strijd over de tarief wet. Vest vei klaarde dat hij van niemand buiteu den Senaat instructies verwachtteóf iiet tariefontwerp zou wet wor den in den vorm waarin de Senaat het had aangenomen, of het Mc.-Kinley-tarief Zou van kracht blijven. Volgens gerucht zou president Cleveland voornemens zijn liet Congres te verdagen tot na afloop der verkiezingen in November, om den kiezers gelegenheid te geven zich over het geschil tusschen de Kamer en den Senaat in zake het tariefontwerp uit te spreken. In het rapport der commissie tot onder zoek naar de betrekkingen tusschen het suiker- te

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1