Biniienlandsche Berichten. syndicaat en de Senaatsleden wordt gezegd dat bewijzen voorhanden zijn dat het syndi caat geld voor de jongste verkiezingen heeft beschikbaar gesteld. De commissie stelt dan ook voor, aan de I-Jen van Kamer en Senaat het deelnemen aan speculation te verbieden. De werkstaking op de spoorwegen te Sacra mento, in Califernië, is thans ook geëindigd. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten geen oorlogsschip naar Honolulu te zenden, om dat van den teruggeroepen admi raal Walker te vervangen. Hieruit wordt af geleid dat Cleveland van verdere inmenging in Hawaï afziet. De president der republiek Honduras heeft aan de regeering van Nicaragua 5000 man troepen aangeboden, om gemeenschappelijk op te treden tegen de Indianen der Mosquito-kust. In den Braziliaanschen Senaat zijn zeer op roerige tooneelen voorgevallen tengevolge van eenige al te krachtige uitdrukkingen van tegen standers van Peixoto. De vrienden van den president noemden de beschuldigingen valsch; er werden slagen gewisseld en de zitting moest verdaagd worden te midden van een onbe schrijfelijk tumult. A F R I K A. De Standard verneemt uit Johannesburg dat Joubert weder begon de Engelschen in het Zoutpansbergsehe te ronselen, en onder dezen ook een journalist, die de Boeren criti- seerde. CHINA. Reuters agentschap te Chemulpo meldt van 23 dezer Het Koreatnsche gouvernement, aan de raadgevingen van China gehoor gevende, heeft de aan Japan gedane belofte tot binnenland- sche hervormingen ingetrokken. Er dreigt eene botsing tusschen Japanners en Koreanen te Seoul. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld De Engelsche zaakgelastigde te Tokio heeft aan den Engelschen consul alhier geseind, dat «ie Japanners Shanghai in geval van oorlog als buiten de operatie-sfeer zouden beschouwen. Steenkool is 40 pCt. in prijs gestegen. Eene depêche uit Nagasaki van gisteravond meldt dat de Koreaansche troepen door den Chineeschen resident opgehitst, de Japan- sche bezetting van Seoel aanvielen, doch verslagen werden. Eene latere depêche meldt dat een Japansche kruiser een Cbineesch transportschip heeft in den grond geboord. SCHIEDAM, 25 Juli 181)4. Bij kon. besluit is aan den op zijn verzoek eervol ontslagen minister van oorlog A. L. W, Seyffardl een pensioen verleend ten laste van den staat, van f 4000 's jaars. De heer L. A. A. Garavini, ingevolge ko ninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Oran, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. De algemeene vergadering der »Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank", op Donderdag a.s. te Haarlem te houden, zal worden bijgewoond door den oud-minister osr. J. Heemskerk Azn. Het bestuur van nde Haagsche Kookschool" heeft den raad verzochtlo. gratis de be schikking te mogen erlangen over een lokaal in elke der gemeentescholen aan de Hoefkade, Sirtemastraat, Kerkstraat en Ammunitie- haven tot het geven van kosteloos onderwijs in huishoudelijke zaken, aan dochters van onvermogende ingezetenen van 's-Gravenhage, en dit éenen avond per week, in elk der ge noemde lokalen, tusschen 1 October en 1 April2o. om het gemeentelijke subsidie van f300 tot uitvoering van bovengenoemd plan te brengen op minstens f 1300; 3o. om in de kosten van eerste inrichting voor het be oogde doel eene gemeentelijke bijdrage in eens van f500 te mogen erlangen. De jongste onweders hebben weder vele ongelukken en hier en daar veel schade veroorzaakt. De bliksem sloeg o. a. teAlfen door den muur in de woning van Aart Hol. De bewoner werd in den rug getroffen. Na n het huis eenige schade te hebben aange richt, zocht de bliksem een uitweg door den schoorsteen zonder brand te veroorzaken. Te Nieuwmoer werd eene boereuwoning getroffen zij brandde geheel af. Te Zalt-Bommel sloeg de bliksem in den korenmolen van den heer Rutgers zonder brand te veroorzaken. De molen is echter zoowel in- als uitwendig nogal beschadigd. Te Gaanderen, bij Terborg, werd de woning van den landbouwer Elshof getroffenhuis met inboedel is eene prooi der vlammen geworden. Tusschen Eetlien en Drongelen werd een huis getroffen; het is afgebrand; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Bergen-op-Zoom ging het onweder ver gezeld van geduchte wolkbreuken. Talrijke huizen in de laag gelegen straten zijn onder- geloopen. De kelders worden met brandspui ten leeggepompt. Op de Voorheide te Oosterhout brandden drie arbeiderswoningen af door het inslaan van den bliksem. Te Duiven werd het huis van J. Kemper getroffen. Het werd met den geheelen in boedel in de asch gelegd. Niets werd gered. Te Prinsland is de bliksem geslagen in de domein-stede, bewoond door J. Broere, in den Koningsoordpolder. De groote nieuwgebouwde schuur is met al wat zij bevatte verbrand. Het vee liep in de weide. Onder Loosduinen werd eene boerdery door den bliksem in vlam gezet. De boer zat juist met zijn gezin aan het avondeten, toen de straal in de woonkamer drong. De koeienstal en een gedeelte van den dorschvloer zijn verbrand; de overige gebouwen en de hooiberg kon de brandweer uit Loosduinen nog behouden. In de Haarlemmermeer doodde de bliksem in den stal van M. Breure,aan den Aalsmeer- derweg, 4 paarden. Zware balken werden tot splinters geslagen, zonder dat echter brand ontstond. Te Wichen werd de toren der R.-k. kerk en de belendende pastorie getroffen. De toren leed nogal schade, de pastorie minder. Uit Maas-en-Waal schrijft men aan de jV. li. Ct-, blijkbaar nog onder den verschen indruk van het vreeselijke weer: Te Alïerden is een nieuwgebouwd huis door een wind hoos ingestort. Te Puiflijk is bijna geen huis ongeschonden. De boomgaarden hebben enorm geleden. Het fruit is er af en vele boomen zijn ontworteld. De veldvruchten vernield. Het onweer, dat Maandag in het zuidooste lijk gedeelte van Gelderland woedde, heeft met storm en regen belangrijke schade toe gebracht aan de veldgewassen in Herwen, Aerdt, Elten enz. Vooral te Elten was het weer, voor de bui den berg overgetrokken was, verschrikkelijk. Aan den voet en op den berg is het dan ook op drie plaatsen inge slagen, waarbij verwoestingen zijn aangericht. Uit een aantal plaatsen wordt geklaagd over vernieling der veldgewassen. Van paar den en koeien, in de weide doodgeslagen, ver halen vele berichten. Aan de wed. J. Hogendoorn te Oudewater, wier man onlangs door den sneltrein is over reden, zal door de spoorwegmaatschappij gedu rende 2 jaar f 10 per week worden uitgekeerd. Onlangs smeerde een visscher op Texel, bij gebrek aan beter, robben traan onder eene boot, waarvan hij den bodem had gereinigd. Later ontdekte de man, dat het met robben- traan besmeerde hout niet aangroeide in zee. Vlen wil nu de proef nemen met een paar vNschersvaartuigeri. Te Winschoten-Bovenburen brandde het perceel van zekeren v. d. Laan tot den grond rtoe af, terwijl de geheele inboedel een prooi der vlammen werd. Toen de brand ontstond, liep de man, die ongeveer op 200 M van zijn hui* stond te maaien, zonder zich om het perceel te be kommeren, naar den agent der brandverze kering-maatschappij en naar den wachtmees ter der marechaussees, om van het hem ge troffen ongeluk mededeeliug te doen. Wegens zware vermoedens van braudstichting werd hij in arrest genomen. Het is de vijfde maal dat v. d. Laan zulk een ongeluk treft. Te Engelbert zijn in een afgegraven sloot wal door een boerenknecht 10zilveren munt stukken gevonden, waaronder 7 die grooter en zwaarder waren dan onze rijksdaalder. Sommige vertoonen het borstbeeld van een Spaanschen koning, andere Maria, en weer andere Hercules. De jaartallen zijn van 1525 tot 1660. Men meldt uit Kuilenburg aan de N. B. Ct. Omtrent den dood van E. Pin, waarover ik u Maandag reeds berichtte, loopen ver schillende geruchten. Pin moet achter zijn huis in de Prijsstraat bezig geweest zijn met liet spaden van zijn land en schijnt toen op het grondgebied van zijn buurman v. L. ge komen te zijn, die hem dit onder het oog bracht. P. ging toch zjjn gang, waarop v. L. en diens zoon plotseling P. aangrepen, mis handelden en de dood eenige oogenblikken later intrad. De justitie is nog steeds aan het onderzoeken en verscheiden getuigen zijn reeds in het verhoor genomen. Men meldt uit Maastricht: Door prof. Spronck, te Utrecht, is een bac teriologisch onderzoek ingesteld van het water uit de Maas, het kanaal en de Jeker. Daaruit is gebleken, dat het Maas- en kanaalwater in groote hoeveelheid choierabacillen bevat. De monsters water zijn genomen uit de Maas beneden, uit het kanaal boven de stad Maas tricht. Men meldt uit Hansweerd aan de N. B. Ct. Het schip, waarin het bootje met voort durende beweegkracht, eene vinding van den heer W, Kooij te Huissen, vervoerd werd, is op de reis naar Antwerpen bij Bath ge zonken. De sleepboot is met den eigenaar hier teruggekomen met een weinig van den inven taris, en na lossing weer derwaarts gevaren. Rotterdam. Maandag is in deLuthersche kerk het examen gehouden der leerlingen van de inrichting voor doofstommen-onderwijs alhier. De voorzitter van het bestuur, de heer W. A. Yiruly Verbrugge, gaf een kort overzicht van de lotgevallen der inrichting in het afge- loopen jaar. De cursus opende met 132 leerlingen, welk getal aangroeide tot 145, 419 genotea het onderwas kosteloos en 66 zelfs geheel of ge deeltelijk kostelooze verpleging, 15 leerlingen zouden thans de school verlaten, terwijl de cursus zal aanvangen met 150 leerlingen. De geldmiddelen zijn gedeeltelijk niet be moedigend, doch geven toch ook reden tot tevredenheid. Er werden 63 leden verloren en het budget sluit met een tekort van f 5000. Daarentegen werden weder belangrijke legaten ontvangen. Als een sprekend bewijs van den invloed, dien het onderwijs aan de inrichting heeft, verklaarde spreker, dat van de 500 kinderen, die de school hebben verlaten, nog geen twee percent zijn mislukt. Daarna sprak de directeur, de heer J. Bikkers, over stommen en doofstommen, om daardoor het arbeidsveld der inrichting voor wie haar minder van nabij kennen in het licht te stellen. Deze rede werd mét de meeste belangstel ling gevolgd. Het examen begon als gewoonlijk met de leerlingen der laagste klasse, zoodat men bij elke volgende klasse den vooruitgang kon con- stateeren en steeds meer doordrongen werd van bewondering voor het geduld, dat van de onderwijzers gevorderd wordt. j Door een der vertrekkende leerlingen, Chris- tiaan Molendijkwerd aan directeur en onderwijzers dank gebracht voor het aan de j inrichting genotene. j Schiebroek. De heer A. Verschoor, volon tair ter secretarie te Pernis, is benoemd tot secretaris dezer gemeente. Delft. Door burgemeester en wethouders is aan den gemeenteraad voorgesteld als des kundige voor het maken van een plan voor den aanleg van plantsoen op het gedempte J gedeelte der Oostsingelgracht, het Kalver- besch en de gesloten gemeente-begraafplaats 1 aan te wjjzen den heer H. A. C. Poortman,. park-architect te Goor, en daarvoor een kre diet te verleenen van f300. 's-Gravenhage. Maandagochtend vertrok ken per Ilollandsche spoor een 30-tal kin- i deren, uitmakende de tweede gezondheids kolonie naar Prinsenhage, om door een ver blijf van eenige weken in Brabants dreven kracht en gezondheid op te doen. Vele moeders deden hun kinderen uitge- 1 leide, om ze nog aan het station een vaarwel toe te wuiven. Amsterdam. Bij de «forensen" bestaat het voornemen om de verschillende comité's- tot éen te vereenigen en alsdan gezamenlijk een rechtskundig consulent te kiezen. Naar wij vernemen, is rar. J. C. de Vries, oud-lid van den Amsterdamschen gemeente raad en lid der Provinciale Staten van Noord- Holland, als zoodanig uitgenoodigd, maar het is nog niet bekend of hij de opdracht heeft aangenomen. Voorshands bestaat het voornemen, om de- uitgereikte aanslagbiljetten, die aan de- kantoren zijn uitgereikt (de eene «forens"' ontving ze en de andere ontving ze niet) eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen en ze oningevuld terug te zenden. {Centrum.) Groningen. Maandag is de driehonderd jarige herdenking van het feit, dat deze vesting- weer aan de Unie -werd verbonden, feestelijk herdacht. Van S—8!/j lieten de klokken in den Mar tinitoren zich hooren, waarvan van 8'49'A het carillon de [volgende 16-eeeuwsche melo dieën speelde1. Psalm 6, volgens de be rijming van Dathenus (Wil ons niet straffen Heere 2. Wilhelmus-lied (oude toonzet ting) 3. Een vaste burcht is onze God4v O, Nederland let op u saeck5. Wilt heden nu treden voor God den Heere en 6. Lands knechtenlied, gevolgd door nieuwe vaderland- sche melodieën. Van 12—1V9 en van 6'/>8 werden van de pui van het stadhuis en op de Vischmarkt volksconcerten gegeven. Het voornaamste nummer was te 9 uur: de groote militaire taptoe door de stad bij fakkellicht. Den leden der Harmonie werd van 8—llVs uur een buitengewoon concert aangeboden. In onderscheidene kerken werd een feest rede uitgesproken. De scholen hadden vacantie. In de Martinikerk is een marmeren gedenk steen door de voogden van het Groene Wees huis, als beheerders van het Van-Swinderen- fonds, onthuld. Het draagt het volgende op schrift Ter gedachtenis (Juli 1894). Anno 1594, den 24 Juli helft men in S. Martens Kercke unde Cloesteren alle beelden begint uth tho nemen, sehr ordentlyck met besloten deuren unde consent van zijn Excellentie unde onsen Stadtholder. Den 27 Juli is die erste predi cate, doch sonderlingche ein dancksegginche tegens Godt oopenbaer in S. Martens Kercke ghedaen van Mento Alting, praediger binnen Embden, unde men song den 103 psalm, des Wonsdaeges nae Jacobi anno 1594. Soli Deo Gloria.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2