Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Reclitzakeii. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Utrecht. Naar wij vernemen, moei bij de regeering in beginsel geen bezwaar bestaan tegen <3en aanleg van den ontworpen spoor weg van Baarn over Soest naar Utrecht. Middelburg. Voor het koninklijk bezoek aan Walcheren is het programma vastgesteld als volgt: Aankomst der Koninginnen 21 Augustus des voormiddags halftwaalf met een extra trein. Om halftwee vóór het paleis der abdij cantate van schoolkinderen, waarbij de koren der kindercantate»De Ruyter" gezongen •worden met begeleiding door de stafmuziek uit Bergen-op-Zoom. Van halfdrie tot vier uur audiëntie; te halfzeven diner, aan geboden door de Provinciale Statendes avonds algemeene illuminatie. Woensdag rijtoer door Walcheren. Donderdag bezoek aan Vlissingen, des ochtends per extra trein wederonthulling van het standbeeld en bezoek aan de De- Ruyter-tentoonsiellingwatertochtje op de Schelde en bezoek aan het badhuis. Vrijdag bezoek aan verschillende instellin gen te Middelburg, Zaterdagvoormiddag vertrek. Ter begeleiding van de Koninginnen hebben zich te Middelburg en te Vlissingen eere- wachten gevormd. Die te Middelburg bestaat uit een twintigtal heeren, ouder coniman- dement van jhr. M. W. de Jonge van Elle- meet, terwijl te Vlissingen een twaalftal hee ren een eerewacht samenstellen, waarvan de heer A. A. A. E. Gewin commandant en de heer J. Siegers onder-commandant is. Vlissingen. Tijdens het bezoek van HH. MM- de Koninginnen zal er bijna geen enkele wijk onversierd blijvende verschillende buurtcommissiën stellen zich in verbinding met de algemeene feestcommissie, teneinde de versiering naar wensch te doen slagen. Het moet thans bepaald zijn uitgemaakt, [dat van het afloopen van het op de kon. fabriek sDe Schelde" alhier in aanbouw zijnde oorlogsschip tijdens het verblijf der Koning innen niets kan komen, daar de nog te ver richten werkzaamheden te lang zullen aan houden. Naar wij vernemen, bestaat bij de directie der stoomvaart-maatschappjj uZeeland" het voornemen, om bjj het aanstaand bezoek der Koninginnen een der dagbooten, de Neder land, ter beschikking van HH. MM. te stel len, tot het doen van een tocht op de reede. In de zitting der kon. academie van weten schappen, afdeeling natuurkunde, den 30n Junij.l. gehouden, brachten de heeren J. A. C. Oude- tnans en J. C. Kapteijn, hooglecraren te Utrecht en Groningen, verslag uit over de verhandeling tan den heer dr. N. M. Kam, leeraar aan het gymnasium te Schiedam, getiteld aCatalog von Sternen, deren Oerter dm et: seibstandige Meridian-Beobachtungen bestimmt worden sind aus Band G7112 der Astrun. Nachrichten", door hem aangeboden in de zitting van 20 Mei j.k, als vervolg op oeno vroegere verhan deling, die in liet XXIVe deel der werken van genoemde academie is opgenomen. De heeren rapporteurs verklaren, dat zij met ingenomenheid van het door den heer Kam ingediende werk hebben kennis genomen, een werk waar veel kennis en veel critiek toe noo- dig is. De indruk, dien die arbeid op hen gemaakt heeft, is deze, dat de schrijver zijne taak op meesterlijke wijze voltooid heeft, zoodat zij de afdeeling met volle overtuiging kunnen advi- seeren, zijnon arbeid in hare werken op te nemen. (AIg~. Ilandehbl.) Te Biadford wordt thans met een vernuftige door dr. Lehner, een Zwitser, ontworpen ma chine kunstmatige zijde uit allerlei afval, voor namelijk houtpap, katoen- en jtue-afvul gemaakt. Zij gelijkt zeer veel op echte zijde en kan in alle kleuten geverfd worden. Salpeter-zuur en alcohol schijnen bij de bereiding van de grond stof een hoofdrol te spelen. De stoffen, uit kunstmatige zijde geweven, kunnen slechts door het geoefond oog onderscheiden worden van de echte, en men heeft, naar het schijnt, te Bradford groote verwachtingen van dit nieuwe product voor de Britsche industrie. Falb, de nweerprofeet", heeft zijn voorspel lingen voor het tijdvak na half Juli gepubliceerd. Da stormen en onweriers, die o. m. Beteren zoo duchtig geteisterd hebben, heeft hij op den dag af weten te voorzeggen. Ook had hij tot 20 Juli zware regens aangekondigd. Daarna zal dit minder worden, hoewel hij op 21 of 22 Juli weer tamelijk onstuimig weder verwacht. Van 25 tot 31 zal 't droger worden, maar tevens n 't laatst dezer maand nogmaals on weerachtig. Van 30 Juli af vreest hij voor mijngasontploffingen in de mijnen, alsmede voor aardbevingen. In Augustus zal het van 1 tot 10 warm zijn met vrij hoogen luchtdruk, maar zijn er tevens onvveders en wolkbreuken te wachten, vooral schijnt 2 Augustus nog een tamelijk crilische dag. Van circa 10 Augustus afkomt het ongunstige en natte weder terug, de onweders verminderen echter, behalve op 13 Augustus. Men boude in 't oog, dat Falb zelf een enkelen dag verschil bij zijn opgaven vrij waarschijnlijk noemt. Uit het bovenstaande ziet men, dat de vooruitzichten maar matig zijn. In het militair hospitaal te Antwerpen is een oppasser, Martin genaamd, gedood door een krankzinnige, die zich tot dien tijd zeer rustig gedragen had. In een aanval van delirium tremens viel de krankzinnige op den oppasser aan, die binnen weinige oogenblikken geworgd en afschuwelijk verminkt werd. Bet drama werd slechts gezien door een verpleegde in een naburig vertrek, die echter, doodelijk ziek, buiten staat was eenige hulp te bieden. Te Esschen (Belgische grens) is gistermor gen de veehandelaar Constant de Bakker, uit Diest, door een trein overreden. Erg verminkt en met verbrijzelden arm is hij opgenomen. Zijn toestand is zóo gevaarlijk, dat hij niet vervoerd mag worden. Ook over het koninkrijk Pruisen hebben zware onweders gewoed. De bliksem is in het Rus sische arsenaal te Starosielce op de Russisch- Pruisische grens geslagen. Het geheele gebouw met alles wat daarin was, is een prooi der vlam men geworden. In West-Pruisen zijn twee dorpen geheel afgebrand. De brand was ontstaan door dat de bliksem in een der huizen sloeg. Een treurig ongeluk is gebeurd aan het sta tion Sucy van den Vincennes-spoorweg. Een vrouw wilde daar met haar kindje op den arm het spoor oversteken, toen er een trein aankwam. De statiunscher Chamard zag het gevaar en snelde naar de vrouw toe om haar tegen te houden. Maar hij kwam te laat. Do locomotief verbrijzelde de vrouw het '.md werd doodelijk gewond en de stationschef werd met zooveel kracht wegge slingerd, dat iuj tien meter verder neerviel met gebroken ruggegraat en ribben. Na verscheidene uren van ondraaglijk lijden stierf ook hij. Er is sprake van, den Eiffeltoren, de tclou" der Parïjsche wereldtentoonstelling van 1889, af te breken. De commissie voor de tentoonstelling van 1900 heeft vrijheid gegeven, den toren al of niet te behouden, bij de nieuwe plannen. In een uitvoerig protest ann den commissaris- generaal Picard komt de heer Mascart tegen het denkbeeld op, een uxmument te slechten dat, zoo het al niet artistiek schoon is, in tal van andere opzichten een merkwaardigheid en een aantrekkelijkheid voor de stad genoemd mag worden, en waarvan o. m. ook de wetenschap voordeel trekt. Daarenboven zou het albreken honderdduizenden kosten, die beter op andere wijze te gebruiken zullen zijn. Nog steeds duurt het onderzoek voort naar de in Juni j.I. ontdekte vervalsching van bank biljetten te Hamburg. Daar, alsmede te Altona, Leipzig en Londen, zijn in de laatste dagen ver scheidene personen in hechtenis genomen, die valsche biljetten hebben uitgegeven. Ook in Enge land wordt thans het onderzoek ijverig voortgezet. To Dundee is Zaterdag een welbekend koop man in hechtenis genomen, verdacht valsche wissels op de Duitsche bank tot een bedrag van 300.000 mark te hebben uitgegeven. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Caland. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 28 dezer, des voormiddags ten 4.35 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Door den Kolonialen R.iad te Berlijn is onder voorzitterschap van den staatsminister v. Hof- mann beraadslaagd over een regelmatige recht- streeksche stoomvaart- en telegraafverbinding tusscben Duitscbland en DuitschZuidwest-Afrika. Er werd besloten voorstellen te doen de vaarten van de Woermann-hjn (van Hamburg naar de Kongo) uit te breiden tot Zuidwest-Afrika, waardoor een rechtstreekscbe Duitsche verbinding wordt verkregen, boewei deze langzamer is dan de Engelsche verbinding over Kaapstad naar het Deutsche beschermingsgebied. Met betrekking tot de dringend tvenschelijke leiegraphische vei binding van het beschermings gebied niet Duitscbland werd aanleg van een Jandlelegraaflijn van de Kaapkolonie naar de belangrijkste stations van Zuidwest-Afrika voor gesteld. Een aansluiting aan het onderzeesche kabelnet zou te duur zijn. Bij den veehouder Adr. Kooi aan den Ouden dijk onder de gemeente Schiedam is Maandag op diens stol bij een rund miltvuur geconstateerd. Het dier is dadelijk afgemaakt en daarna ver brand. Onder het rundvee van den veehouder P, Sar te Schiebroek komt mond- en klauwzeer voor. Onder het rundvee van den landbouwer J. van dun Dool te Zevenhuizen is mond-en klauwzeer geconstateerd. Men schrijft uit Eist (Betuwe) d.d. 23 Juli Nauwelijks was hier Vrijdag 1.1. langs telegra- phischen weg bericht ontvangen van de sluiting voor vee van België, of terstond werden door de hier aanwezige buitenlondsche kooplieden de door hen in de laatste weken aangekochte ossen ge laden, zoodat nog gtooie partijen de drie laatste dagen naar België zijn verzonden. De prijs was f0.70 per kilo. Door het hoofdbestuur der vVereeniging tot bevordering van het volksonderwijs in Nederland", is tot lid der «gemengde commissie voor onder- wijsbelangen" benoemd de heer tur. L. A. Bybau, schoolopziener in het arrondissement Schiedam. De twaalfde algemeene vergadering der on- derwijzersvereeniging in liet arrondissement Schiedam zal gehouden worden te Qost-Voorne, op Zaterdag den 4n Augustus. De agenda bevat, behalve de huishoudelijke en administratieve werkzaamheden Voordracht, te houden door den heer N. H. van don Toorn over humor. Het spreken op de school. Inleider de heer J. van Rhijn Gz„ die, in de plaats van den heer J. Wijma, overleden, als algemeen secretaris opgetreden is. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Schiedam van heden werd eene vrouw te Maas sluis die een bezoek had gebracht aan hare vriendin, die lijdende was aan pokken te Rotter dam en, naar huis teruggekeerd, zelve werd aan getast met zee personen van het gezin, veroor deeld tot een hechtenis van drie dagen. Een beklaagde die in eene sigarenwinkel aan den Singel te Schiedam zonder vergunning een flesch jenever aan een rechetcheur had doen verkoopen, werd veroordeeld tot eene geldboete van twintig gulden en tegen een beklaagde te Rotterdam, die zijn kind uit zijne door pokken besmette woning naarSchiedam bad overgebracht, waar het door die ziekte werd aangetast, weid met toepassing van verzachtende omstandighe den eene geldboete van vijf gulden geeïscht. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren bij verstek behandeld de zaak van G. van Dath, wien ten laste wordt gelegd, dat hij in een door hem onderteekenden brief van ds. Van Ghee! Gildemeester te 's-Gravenhage beleodigingen heeft toegevoegd, die als smaad worden gequaliticeei d ten opzichte van zijn levenswandel, waarbij hem grove scheldwoorden werden toegevoegd. Ds. 'Van Gheel Gildemeester, als getuige gehoord, verklaarde Van Detli slechts oppet- vlakkig te kennen alleen had hij eenmaal ge holpen hem flOOO te bezorgen, waarmede hij naar de Transvaal is gegaan, en overigens schijnt Van Deth's toorn te zijn opgewekt, omdat de predikant zich indirect in de zaak van Neerboseh had gemengd. Het O. M. eischte 1 maand gevangenis wegens eenvoudigs beleediging. Voor de Haagsche rechtbank werd gisteren nog behandeld een klacht van ds. v. Gheel Gildemeester tegen ds. L. Biihler te Groningen, die in een daar verschijnend weekblad tot eerst- genoemden predikant verschillende smadelijke aantijgingen heeft gericht. Beklaagde beweerde slechts de bedoeling gehad te hebben voor waai - heid en gerechtigheid op te komen, doch werd herhaaldelijk door den voorz, opmerkzaam ge maakt, dat zijne beschuldigingen louter of deels in rechten reeds weersproken geiuchten of praatjes berustten. Eisch 3 maanden gevangenis. Bij de rechtbank te 's-Gravenhage hal gis teren in de instructie het verhoor plaats van een groot aantal getuigen in zake de ongeregeld heden te Monster. De arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde gisteren den zaakwaarnemer A. J. J. van Gogh, aldaar, ter zake van bedrieglijke handelingen in een gefingeerde ei fenisgeschiede- nis, tot drie jaar gevangenis. Van Delh is door de rechtbank te Middelburg tot 4 maanden gevangenis veroordeeld. MAASSLUIS. Gisteren is alhier binnenge komen de logger Afhankelijkheid met 48 ton haring. Deze logger heeft door het ruwe weder schade bekomen aan het want. Maandag werd ten afslag betaald per ton voor volle haring f10, maatjesharing f7. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 228 zal men, die voor f 0.75 tot 1,15 per Vs kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 170 St.-Jaeobs- zalmpjes, die f 0.70 tot 0.90 per i/s kt'o golden, en 1 steur. Jied.-Uerv. Kerk. Beroepen: te Babilonienbroek c. a. ds. E. C. Gravemeijer, te Gorinehem te Bredevoort ds. IJ. D. Muller Massis, emer. preJ. te Arnhem te Nieuwe Niedorp (toez.) ds. N. J. C. Schei- merhorn, te Beets (N.-1I.), Bedankt: voor Vinkeveen door ds. P. Bokma, te Bruinisse; voor llardenberg ftoez.) door ds. H. J. Rooseboom, te Varik. Het classicaal bestuur van Meppe! heeft goed gevonden, in afwachting van een nader onderzoek, een provisioneels schorsing uit te spreken over ds. J. te Hoüandsche Veld tengevolge van wanvei houding tusschen hemen zijne gemeente. Ds. E. F. H. Wolff is voornemens wegens toenemende lichaamszwakte zijn emeritaat aan te vragen als predikant te Utrecht. In een vergadering van predikanten, Maandag 23 Juli 1.1. gehouden te Monnikendam, is een afdeeling nWateiland" van het Nederlandseh Zendeling-genootschap opgericht. Besloten werd, behalve Waterland, tot deze afdeeling ook te rekenen de gemeente Edam.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3