s p piTtT BimieiilaiMlscIic Berichten. De regeering stelt voor, de coupons van alle openbare schuldbrieven aan eene belas ting van 20 percent te onderwerpen. AFRIKA. De regeering der Kaapkolonie maakt een wetsontwerp gereed om, op het voorbeeld der Aiereenigde Staten, den aanvoer van on- gewp :«chte landverhuizers tegen te gaan. SCHIEDAM, 27 Juli 1804- Door buigerneester en wethouders is be noemd tot 2n brug- en sluiswachter aan de groote schutsluis A. J. Suisse. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid, tevens voorzitter der commissie belast met het afnemen der con sulaire examens, onder dankbetuiging voor de diensten dcor hem in die betrekking bewezen, en is in zijne plaats benoemd mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal. Bij koninklijk besluit van 10 September 1891 werd eene staatscommissie benoemd ter voorlichting van de regeering omtrent tie grondslagenwaarop de regeling van de administratieve rechtspraak volgens de grond wet behoort te berusten. Deze staatscom missie heeft op 15 Mei j.l. haar verslag uitgebracht, vergezeld van voorstellen, be vattende de uitwerking harer denkbeelden in den vorm van vier ontwerpen van wet. Hare taak kan thans geacht worden te zijn voleindigd. Bij koninklijk besluit is nu voor melde staatsconimi-sie ontbonden met dank betuiging aan haren voorzitterharen secreiaiis en hare verdere leden voor den volbrachten arbeid. De minister van binnenl- zaken brengt ter kennis van hen, die het examen van geëxa mineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Augus tus e.k. schriftelijk bij het departement van binnenl. zaken moeten aanmelden. Naphthaline, gezuiverd of ongezuiverd, i| poeder, kristallen of onregelmatige stukken, is vrij van invoerrecht. Naar wij vernemen, worden sedert de af schaffing van liet patentrecht van rijkswege geene binnenvaartuigen meer gemeten, waar door verscheidene gemeentebesturen in moei lijkheden geraken met de invordering van havengelden, die meestal geheven worden Baar de grootte der vaartuigen. Met het meten van zeeschepen wordt intussehen voortgegaan. RNil.) Door de lieeren W. M. Houwing te Havelte, mr. L. G. Verwer te Zorgvliet en S. Hamelink te Heerenveen, is aan de regeering concessie gevraagd voor den aanleg der tramlijnen GorredijkAssen, Steen wijkOosterwohie en Meppel— Smilde. Aan do betrokken ge meentebesturen zijn subsidie-aauvragen ver zonden. Door bet bestuur van den sAlgemeenen Nederlandschen Politiebond" is thans aan de wed. Van Oosterom te Leiderdorp uitbetaald eene som van f522.25, welk bedrag reeds door den voovtviuchtigen president Tuinen- berg had moeten woiden voldaan, doch die de weduwe op het sleeptouw hield en de uitbetaling steeds verschoof tot het te laat was. {U- D.) Te Delft doet zich weder een geval van pok ken voor bij een kind van &14 jaar, aan den Rotterdamschen weg, van welk gezin de vorige week een kind aan die ziekte is overleden. Toen Woensdagavond de trein 7.41 uit Rotterdam het station Haarlem binnenstoomde, sloegen de vlammen van onder den laatsten goederenwagen uit. Het bleek dat de wielen waren heetgeloopen. Het onheil was spoedig hersteldde twee laatste wagens werden afgehaakt en de trein had slechts een paar minuten vertraging. (H. D.) De excursietreinen van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag brachten gisteren aan: 395 reizigers voor Arnhem, 221 voor Nijmegen en 233 voor de stations van Velp tot en met Zutfen. In de Noordzee is door schipper K. Ree van Terschelling eene groote flesch opgeviseht, ge heel begroeid met de bij zeelieden onder den naam van langhalzen bekende zeedieren, die als eene tros er omgewonden zijn. De flesch heeft klaarblijkelijk eenige jaren in zee om gedreven. Deze zeedieren komen voorat ia den Atlantischen Oceaan voor. Het geheel levert een eigenaardigen, schoonen aanblik op. De tegenwoordige bezitter, de vischhandelaar Bos, is voornemens het gevondene aan het aqua rium in Artis af te staan. De nieuwgebouwde cellen-vleugel in de bijzondere str. ."gevangenis te Leeuwarden, die onlangs voltooid kon worden opgeleverd, ont ving gisteren bet eerste zestal gevangenen, tot vijf jaren en meer gevangenisstraf ver oordeeld, uit de strafgevangenis te Groningen, om er hun verderen straftijd te ondergaan. Zij kwamen in twee transporten, ieder van drie, onder geleide telkens van zes rijksveld wachters met een commandant. lederen vol genden dag (behalve Zondags) komen nu op dezelfde wijze telkens zes gevangenen, totdat alien, pl. m. 60, er zijn. Men schrijft aan het D. v. N. De afdeeling Gorredijk van den sociaal democratische» bond beeft in twee vergade ringen, gehouden op 1 en 22 dezer, de vt aag behandeld of men zich van den bond zou afscheiden en een vrije plaatselijke sociaal democratische vereeniging vormen. De voor standers van de afscheiding betoogden, dat zoowel door verschillende besluiten op het laatste congres als door de houding van R. v. A., wier redactie door den centralen raad in het minst niet scheen gecontroleerd te worden, de bond meer anarchistisch dan sociaal-democratisch was geworden, en een goed sociaal-democraat daarvan niet langer lid kon zijn. De tegenstanders van de afscheiding wilden tot het volgende congres wachten, omdat dan het ook door hen afgekeurde besluit Hooge- zand-Sappemeer wel zou worden ingetrokken. De voorstanders voerden hier echter tegen aan, dat men daarvoor op het buitengewone congres van 5 Aug. gelegenheid had moeten geven, doch bovendien dat het verschil dieper lag en uit elk noramer van R. v. A. was te proeven wat niet door eenig congres-besluit was te veranderen. Ten slotte werd het voorstel tot afscheiding met meei derheid van stemmen verworpen. De leden dr. Vitus Bruinsma en R. van Zinde ren Pakker verklaarden hierop voor hun lid maatschap te bedanken, zoodat dezen thans geen deel meer uitmaken van den soc.-dem. bond. Nabij Terborg heeft zekere K. op zijne wan deling eene urn gevonden, inhoudende eenige asch en vier gouden munten, vermoedelijk dagteekenende uit den tijd der Romeinen. Het programma van de spoorwegfeesten op 7 en 8 Augustus te Nijmegen is vastgesteld als volgt: Dinsdag 7 Aug., des ochtends: opening van het feest met eene kanonnnde en bespeling van het carillon, daarna aubade op de Markt en uitvoering eener feestcantate op het Stationsplein; des namiddags: volks spelen des avondsmuziekuitvoeringen op de Markt, het Kelfkensbosch en in de Spui straat, vauxhal, bal champêtre, vuurwerk in de sociëteit »de Vereeniging". Woensdag 8 Aug., des namiddagsgroote historische en allegorische optocht, in hoofdzaak gewijd aan den vooruitgang der verkeersmiddelen van den vroegsten tijd tot heden, met verschil lende praalwagens, gekostumeerde groepen te paard en te voet, drie muziekkorpsen enz. des avonds 8 uur: muziekuitvoeringen op de Markt en in het Kelfkensbosch des avonds 10 uur: groot waterfeest op de Waal, met muziekuitvoering op de geïllumineerde gier brug, vuurwerk enz. Behalve de reeds medegedeelde ongevallen door de jongste onweders vermelden wij nog de volgende Te Nijmegen voerde Maandagavond de ge weldige watervloed zooveel zand en steenen van den berg tusschen Nijmegen en Beek naar beneden, dat de straatweg en de stoom- trambaan aan den voet van den berg daar mede op ettelijke plaatsen voeten hoog bedekt waren, hetgeen oorzaak was, dat de laatste tramtrein van Beek naar Nijmegen niet kon terugkeeren. De vele passagiers, die daarmede van Beek huiswaarts hoopten te keeren, wa ren genoodzaakt dit nu per pedes apostolo- rum te doen, hetgeen nu juist geen aange name wandeling over den met zand en kiezel overdekten weg mocht heeten. Men heeft gedurende den ganschen nacht met alle kracht aan de opruiming van de uitgespoelde zandophoopingen moeten werken, om de trambaan weer vrij te krijgen eerst daarna kon de te Beek opgehouden tram trein naa. Nijmegen terugstoomen. Te Hees wijk (N.-Br.) is de bliksem geslagen in den. toren van de R.-k. kerk en heeft aldaar vrij wat schade aangericht, duizenden leien naar beneden geslagen en zich vandaar een weg gebaand door de kerk, waar twee statiën en eenig lijst- en lofwerk werden vernield, zonder echter brand te veroorzaken. Te Zutfen viel Woensdagavond de regen in ontzettende stroomen neer en was vergezeld van tallooze hagelkorrels, zooals in twintig jaar niet waren gezien. Korrels ter grootte van een klein kippenei kon men in massa op rapen. Geen wonder dan ook, dat veel, zeer veel ruiten zijn bezwekeneen photograaf verloor in zijn atelier voor eene waarde van minstens f200. Te Arnhem woedde een hevig onweder, gepaard gaande reet eene wolkbreuk. Het was bijna volslagen donker; in de winkels en koffiehuizen moest het gaslicht ontstoken worden. Geheele wijken liepen onder water. Ook boven Meppel en omstreken woedde een hevig en langdurig onweder, vergezeld van veel regen. De bliksem trof eene boerderij tusschen Echten en Koekange, die in asch gelegd werd. Ook heeft de bliksem de boer derij van W. Wessels te Erica in vlam ge zet. Alles brandde af. Te Breukelen waren drie mannen in het weiland bezig met het steken van distels. Zij bevonden zich ongeveer op éene lijn, toen de bliksem neervielde beide uiterste mannen werden op de plaats doodgeslagende mid delste viel op den grond, doch schijnt er zonder belangrijk letsel te zijn afgekomen. Onder de gemeente Lonneker sloeg de bliksem in een blok van 3 huizen, met het treurige gevolg dat de 16-jarige dochter van B. J. K. doodelijk werd getroffen, terwijl een tweetal andere meisjes bewusteloos geraak ten. Den ontstanen brand vermocht men spoedig te blusschen, Woensdagmiddag is tijdens een kort maar lievig onweder de büksem geslagen in de boerderij van den heer Smit te Elden (O.-B.). De dienstbode die in de kamer zat met een der kinderen op haar schoot, is door het hemelvuur getroffen en oogenblikkelïjk ge dood. Het kind bleef ongedeerd. De boerderij is tot den grond toe afge brand, ook van den inboedel is zoogoed als niets gered. Te Duiven werd de toren der R.-k. kerk getroffen en nam de bliksem zijn weg naar de kerk, waarvan de muren warden bescha digd en het orgel voor een goed deel ver brijzeld werd. Te St.-Anna-Parochie is Woensdagavond bij een hetig en langdurig onweder op twee plaatsen de bliksem ingeslagen. Eene boerderij aan den Nieuwebildtdrjk, bewoond door twee gezinnen, brandde geheel af. Eenig vee en bet voornaamste deel des inboedels konden worden gered. Uit *s-Hertogenbosc'n meldt men ons, dat de voortvluchtige gemeente-beambte van de gas fabriek is aangehouden te Antwerpen zijn vrouw en drie kinderen zijn te 's-Hertogen bosch. (AT. v. d. D.) De lompenkoopman S., uit het gehucht Ophoven, is, wegens poging tot moord op zijn vrouw en zijn buurman W., door de mare chaussee te Sittard aangehouden. S. wordt naar Maastricht overgebracht. Een geheel nieuwe methode van smokke len is dezer dagen door een Duitseh lucht reiziger toegepast. De man was namelijk ir> Nederland opgestegen, nadat hij eerst eer» goede partij sigaren in het schuitje had ge borgen. Een gunstige wind deed hem landen in de Rijnprovincie, waar hij zijn artikel nu met goede winsten afzet. 's-Gravenhage. De erf-groothertog orr erf-groothertogin van Baden begaven zich gisterochtend per Holl. spoor naar Soestdijk om, zooals gemeld is, het déjeuner te ge bruiken bij HH. MM. de Koninginnen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zullen extra trei nen van Amsterdam en Rotterdam naar de residentie loopen. Ook loopt dien dag eer» goedkoope trein van EmmerikUtrecht e» tusscheriliggende stations naar Den Haag. Amsterdam. De Koningin en de Koningin- Regentes hebben ieder eene gift van f 109 geschonken aan de afdeeling Amsterdam der vereeniging ïEerste hulp bij ongelukken", als een Lljjk van belangstelling in het streven dezer vereeniging ten bate der werklieden, Middelburg. Naar wij vernemen, gaat de gondeloptocht, welke men voornemens was bij het bezoek der Koninginnen te houden, door. Deze zal plaats hebben in het kanaal door Walcheren en belooft zeer schitterend te zullen worden. De stafmuziek van het 3e reg. inf. uit Bergen-op-Zoom zal dezen tocht opluisteren, H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het gemeentebestuur alhier haar verlangen te kennen gegeven, or* spaarzaam te zijn met de kosten van gemeentewege, ter gelegenheid van het aanstaand bezoek van HH. MM. Burgemeester en wethouders, aan wie, zooals bekend is, de raad een blanco-krediet dienaangaande toestond, hebben aaar aanlei ding daarvan de plannen tot versiering eenigs- zins vereenvoudigd. Op haren tocht door Walcheren, op 22 Augustus, bezoeken de Koninginnen ook Domburg en zullen in het badhotel een déjeuner dinatoire gebruiken. Plet verblijf aldaar zal van halfeen tot twee uur plaats hebben. Er heeft zich daar eene commissie uit de ingezetenen gevormd voor de versiering van het dorp. Er zal eene eerewaeht te paard van 24 personen worden samengesteld, ter wijl het plan is gevormd, om tijdens het ver blijf van HH. MM., op het terrein vau het badhotel, door het muziekkorps der dienst doende schutterij uit Middelburg eenige nummers te doen uitvoeren. (M. Cl.) De Weener wielrijders betalen reeds sedert een tiental jaren belasting voor hun sport, waardoor men natuurlijk hun aantal nauwkeurig

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2