Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d c r w ij s. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. jent. De overheid nu heeft dezer dagen bet 5000a wielrijdersbiljet afgegeven. In het eerste jaar dat deze belasting geheven werd, waren er een '100 beoefenaars dezer sport. Tot het jaar 1892 steeg het aantal tot 1908 en in het aar 1893 tot 2495. Dit getal is in het laatste halfjaar ruim verdubbeld, zoodat er than* te VVeenen 5000 wielrijders zijn, die aan de stad jen inkomst leveren van 30,000 florijnen per jaar. De groote uitbreiding, die het wielrijden jn den laatsten tijd aldaar verkregen heeft, is, naast de verbeteringen die de machines onder gaan, toe te schrijven aan de politie, die eerst verleden jaar toestemming ver'eende tot het wielriiden in de straten. Des te meer dringen die wielervereenigingen er bij hun leden op aan, bij het rijden op de straat de grootste voor zichtigheid in acht te nemen, om ongelukken te voorkomen. Onte landgenoote mej. M.uie Lüning van Rotterdam is dezer dagen met veel succes als solozangeres opgetreden te Keulen op een Volks Symphonic Concert" in het uGftrrenicli", waar zij een aria uit sSamson et Dahla" en liederen van Brahms, Hildach en Sevffardt zong. De Üühüschc Zeitung noemt de kennismaking met deze zangeres een «hoclist erfreuhche Bekannt- schaft" en roemt hare schonne mezzo-sopraanstem en hare warme, echt muzikale voordracht. Keizer Frans Jozef heeft een bijdrage van 21,000 florijnen geschonken voorde uitgave van het prachtwerk «Hongaarsche Kunstschatten dat de club van «Kunstvrienden" voornemens is het licht te doen zien ter gelegenheid van het dui zendjarig bestaan van het koninkrijk Hongarije. Het teekenen van de «Magna Charta", den vrijbrief, waardoor de grondslag werd gelegd der Engelsche vrijheid door koning Jan zonder Land, is ook ai een myihe. In liet tijdschrift van het Engelsche Record-genootschap betoogt John Vincent, dat koning Jan de «Magna Charta" nooit onderteekend heeft. Het stuk, dat in het Britsch museum wordt bewaard, is niets dan een ruw ontwerp van de oorspronkelijke eischen der baronnen. In de gebouwen der Antwerpsche tentoon stelling zijn reeds geruimen tijd een reeks van diefstallen gepleegdzonder dat het do politie mocht gelukken den dader te ontdekken. Nu heeft men don vermoodelijken dief in handen. Hij is een Italiaan en inzender op de tentoon stelling. Hij werd ontdekt in de Turksche afdeeling, waar hij zich verborgen had en hij droeg voor 15 20,000 fis. aan jnweelen bij zich, die hij in de ltaliannsclie afdeeling gestolen had. Sedert Maandag is de geheelo Brusselsche politie op de been, om de daders te ontdekken van een stoutmnedigen diefstal, in de bank Bal- ser, Arembergstraat te Brussel, gepleegd. Twee inkasseerders der bank hadden voor 200,000 fr. De Brusselsche bladen ziin eenstemmig in hun lof over inej. Jo. Kempees, die op het jongste concours een schitterend succes behaalde met de voordracht van de groote aria uit Fidelio. Le Soir noemt mej. Kempees »un fruit déja tnür, une cant.itnce déjii faïtc"; La Gazette, na geconstateerd te hebben dat mej. K. in onder vinding en aplomb boven haie mededingsters staat, roemt haar «sentiment" en haar «sens musical". Zooals men weet, is mej. Kempees geëngageerd aan de Nederlandsche opera (stads schouwburg) te Amsterdam. Uit München bericht m, u het oveilijden van 'prof. Heinrich von Brunn, den vermaarden oud heidkundige. Hij stierf te Schliersee in den ouderdom van 72 jaar. Zijn voornaamste werk, «Geschichte der Griochischen Kunst", is nog onvoltooid maar er is zooveel stof voorhanden, dat zijn leerling en opvolger prof. Furtwiingier het zal kunnen uitgeven. opgehaald en kwamen bij den kassier hun geld afgeven. Terwijl zij het zilver telden, verdwenen eensklaps 183 bankbiljetten van 1000 fr. Men zocht en zocht opnieuw de 183,000 fre.rcs waren verdwenen. Een onderzoek bij de bedienden leidde tot niets. De twee inkasseerders, die het slachtoffer zijn van dezen diefstal, zijn eerlijke bedienden. Men heeft vermoeden op twee deftig gekleede heeren, die daar rondslentetden, ter wijl de bedienden hun geld telden. De nummers der bankbiljetten zijn niet bekend. In de Duitsche kuststeden aan de Noordzee wordt tegenwoordig een nieuw voedingsmiddel in den handel gebracht, dat zoowel door zijn aangenamen smaak, als door zijn voedingswaarde en geringen prijs reeds vele afnemers vindt. Wij bedoelen de vischworst, die o. a. te Geeste- miinde uit schelvisch en andere zeevisch wordt bereid, nadat de visch eerst zorgvuldig gekookt en van de graten ontdaan is. De worst komt verseh en gerookt in den handel. Zij blijft in't laatste geval minstens 14 dagen goed. Deze nieuwe wijze van bereiding van visch- spijzen is vooral voor bet binnenland van belang, daar de verbruikers aldaar de visch op geen andere wijze zoo versch op tafel kunnen krijgen, als wanneer de visschen bij aanvoer uit zee dade lijk tot voedsel verwerkt en dan verzonden worden. De prijs der vischworst bedraagt slechts 25 a 30 ct per KG. Men zal zich herinneren, dat mevrouw Boucicaut, de grootste aandeelhoudster in de magazijnen «Au Bon Marclié" te Parijs, toen zij zeven jaar geleden stierf, haar geld naliet aan de algeineene armen van Parijs om er een zie kenhuis van te bouwen. Het betalen der lega ten enz. duurde ongeveer vijf jaar en toen was bet kapitaal van 40 millioen tot ongeveer 8 lulllioen geslonken. Toen wachtte meri nog eenigen tijd om de som door de rente weer eenigszins te laten oploopen. Nu zal evenwel spoedig met den bouw begonnen worden de nieuwste uitvindingen worden, naar den wil der oiflaatster, bij den bouw van het zieken huis toegepast en de laatste verbeteringen in de ziekenverpleging aangebracht. Het gebouw, dat. ongeveer 20,000 meters zal beslaan, zal dan ook slechts 162 bedden bevatten; 11 daarvan moeten steeds ter beschikking zijn voor zieke beambten van de magazijnen «Au Bon Marclié". De Parijsche politie heeft dezer dagen een troep zakkenrollers gevat, een man en vier vrou wen, die geruimen tijd een dubbel bestaan hebben geleid. Te Rarijs, waar zij in kerken en vooral waar volte was hun slag sloegen, leefden zij in voortdurenden angstvoor gevangenneming maar te Chateau du Loire (dep. Sarthe), waar zij een villa bouwden, werden zij geacht als een rijke en zeer weldadige familie. Zij hielden daar eigen rijtuig en een aantal bedienden, die overal den lof hunner meesters verkondigden. Af en toe ging de familie eenige dagen te Parijs door brengen men weet nu voor welke zaken. Zij moeten ook aan smokkelen gedaan en daar bij een aantal medeplichtigen gehad hebben. De commissie voor het staatstoezicht op krank zinnigen in Engeland heeft haar verslag over hot vorige jaar uitgebracht. Daaruit blijkt dat er op 1 Januari 1894 in Engeland en Wales 02,067 krankzinnigen en idioten waren, eene verni"erdering van 2245 bij 1893, en het hoogste cijfer dat de statistiek aangeeft. Het graafschap Londen leverde in dit aantal een aanzienlijke bijdrageover bet algemeen komen echter de meeste krankzinnigen onder den landbouwenden stand voor, en daarbij is liet aantnl vrouwelijke krankzinnigen dubbel zoo groot als het aantal mannelijke. Een vernielende hageUtorm beeft in Rusland gewoed, in het district tusschen de stations Ilo- waja en Pokrowskaja op de spoorlijn Kursk- Charkuff. 30,000 landerijen zijn verwoest en menige boerderij brandde af door den bliksem, waarvan de storm vergezeld ging. Acht men- schen zijn daarbij omgekomen. Te Weenen zijn tal van personen door de kolossale hitte bezweken. Te Triest is de hitte eveneens onverdraaglijk Dinsdag 31° C, in de schaduw. Te Weenen zijn niet minder dan 54 personen gevangengenomen, onder verdenking van het ma ken of uitgeven van valsche bankbiljetten. Waarschijnlijk zullen er nog meer medeplichtigen worden gevat. Te Panlaro (prov. Venetië) is een groote staien brug over de Chiarso ingestort bij het beproeven van baar weerstandsvermogen. De bouwmeester, do ingenieur Yenier, kwam bij het ongeluk om het leven. De brug zou den volgenden dag fees telijk voor het verkeer opengesteld zijn. Te Londen is bericht ontvangen van een geweldigen storm, die in het westelijk deel van Britsch Indié groote schade heeft aangericht. Duizenden acres land zijn overstroomd en de daarop staande oogst vernield. Het spoorweg verkeer is gestremd en er zijn verscheidene menschen omgekomen. In Engelsch Indië bestaan onder de bevolking nog vele barbaarsche gewoonten,welke de invloed der beschaving nog niet geheel heeft kunnen uitroeien. Het verbranden van weduwen, de kindermoord en de traga of borgstelling zijn onder deze gebruiken wel de meest weerzin wekkende, omdat zij alle drie met moorden ge paard gaan. Het meest bekende dezer gebruiken, de traga, is eene borgstelling voor liet nakomen van ver plichtingen bij verdragen, geldleeningen, kortom alle persoonlijke verbintenissen, waarbij de koran (borg) zich met zijne familie aansprakelijk stelt voor het nakomen dor belofte. Deze borgstelling is heilig en zelfs bij oorlogen en te midden van de grootste wanorde denkt de koran er geen oogenblik aan, van zijn plicht af te wijken. Wordt door den schuldige zijne verplichting niet nagekomen, dan doodt de karan zich, soms ook leden zijner familie, voor de oogen van den woordbreker,waarbij hij over deze den vloek des hemels uitspreekt. De schuldige wordt hier door een voorwerp der grootste verachting ■iedereen vermijdt hem en gewoonlijk maakt da gevloekte kort daarop zelf een einde aan zijn leven. Kort geleden is nog voor de rechtbank te Kathiawan een geval van traga behandeld. Een grondeigenaar uit Jhinjuvada had geld geleend van een geldschieter, waarvoor een zekere Saiya borg stond. Op den vervaldag weigerde de schuldenaar te betalen. Saiya begaf zich met zijn moeder Kniimbha en zijn jongeren broeder Daji op weg om den schuldigen tot nakoming zijner verplich ting aan te manen. Hij dreigde voor diens oogen zijne moeder te zullen doodslaan, waarop de nala tige bevreesd werd en op uitstel tot na den oogst aandrong. Den karan was echtqr bekend dat de schuldi ge wel degelijk middelen bezat om te betalen en weigerde dus het gevraagde uitstel te ver- leenen, maar bleef onmiddellijke afdoening der schuld eischen. Toen de schuldenaar hieraan niet voideed, onthoofde Saiya zijne moeder voor 's mans oogen, sprak den vloek uit en bespren kelde de woning met het heilige karaubloed. De schuldige droeg eenige dagen den smaad en de verachting en pleegde toen zelfmoord. Saiya is door het gerechtshof tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld, maar wordt door de inboorlingen als oen heilige vereerd. De verzending naar Engeland, langs den weg van Ostende (aankomst te Londen 5.45 m.) zal, te rekenen vun den 23n dezer, op de werk dagen geschieden door trein 3.46 a., in plaats van door trein 12.30 a. van Amsterdam naar Antwerpen. Des Zondags en op de algemeen erkende christelijke feestdagen zal zij plaats vinden door trein 12.30 a. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar de Westkust van Afrika (Bonny, Benin, Brass, O. Calabar, Opobo, Sierra Leone, AbonnemaCameroonsenz.) bestaat door middel van bet stoomschip Gambia. De laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 28 dezer, des namiddags ten 6.30 ure spoortijd. Be wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Te Overtelde is bij 30 veehouders het vee door mond- en klauwzeer aangetast. Te Veendam is een vaiken den heer AJ. van Ilulten aan besmettelijke vlekziekte gestorven en met inachtneming oer voorgescbrevene maat regelen begraven. Uit Galatz, in Rumenie, schrijft men van 21 dezer aan het Ubl, «Door de enorme hitte en groote droogte zijn de rogge, tarwe en haver reeds binnengehaald. De oogst was matig, doordien de vrucht, vooidat ze goed uitgegroeid wasreeds gemaaid moest worden. «Het hooi was niet overvloedig nu zijn de weilanden dor en verbrand. De maïs lijdt wi- bazend ouder de gioote droogte en men vreest dat daar niets van terecht zal komen. De wijn staat tot nu toe prachtig, maar moet water hebben of verbrandt ook. Met éen woord, de grondeigenaars trekken zeer ernstige gezichten." Bij kon. besluit is dr. Th. P. H. van Aalst, leeraar aan het gymnasium te 's-Graronliage, be noemd tot hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de va- deriandsche geschiedenis, de aigemeene geschie denis der middeleeuwen en van den nieuweren tijd en de politische aardrijkskunde. Aan dr. W. H. Gunning, hoogleeraar in de oogheelkunde aan de universiteit te Utrecht, is op zijn vei zoek eervol ontslag verleend. "VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 25 Juli Aangebr. door 205 loggers 50,452 door 28 bontmen env. Leith 5,832 56,284 ton haring Op dat tijdstip in 1893: door 241 loggers 02,155 50 bommen 12,300 1892 door jagerij 1,027 188 loggers 40,171 38 bommen 0,800 75,515 i) 1891 door jagerij '2,020 83 loggers 16,034 1 bom. 125 54,001 a ■13,185 Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnenge komen 5 loggers, gezamenlijk aanbrengende 104 last haring, en 1 Scheveningsche bom met 204 kantjes haring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 316 zal men, die voor f 0.75 tot 1.10 per t/n kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 324 St.-Jacobs- zalmpjes, die f 0.05 tot 0.90 per i/2 kilo golden. Door een in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnengekomen schokker zijn in een trek 5 haaien gevangen. Jicd.-Herv. Kerk. Beroepen: te Middelburg ds. H. Zeydner, te Vollenhoven te Everdtngen de beer A. S. Gallée, cand. te Utrecht te Wijdenes en Oosterleek de heer J. Sevenster, cand. te Schingen, die voor Schei penzeel (Fr.) heeft be dankt te Geesteren ds. J. E. B. Meloen, te Schore en Vlake te Olterierp c. a. ds. J. J. H, Bange, te Langezwaagte Tinallingen (Gron.) ds. S. G, Geertsema Beckeringh, te Schoondijke. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Woerden ds. J. W. Gunst, te Roon c. a.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3