1 A". 1894. Woensdag 1 Augustus. N°. 8585. Eerste Blad I Achtenveertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bttitenlandsclie Berichten. UITGEVER?./. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco par post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. Ktl»KACi BOTBR8TKAAT. E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N X li IJ K. De zifting der Kamer is Zaterdag gesloten. De president der republi ;k gaat zijne vacan- tie doorbrengen te Pont-.ur-Seine, waarheen hij lieden vertrekt. Fontainebleau, waar Carnot gewoon was den zomer door te brengen, wordt dus door den heer Casiinir Périer niet begunstigd. De uiterste linkerzijde der Kamer heeft tegen de anti-anarchistenwet een manifest .opgestelddat Maandag openbaargemaakt zal worden. Ook de socialisten uit het parle ment hebben in een bijeenkomst een zeer heftige motie aangenomen, als protest tegen zde schandelijke wet tegen de persoonlijke viijlieid". Bij de sluiting der parlementaire zitting hljjven eenige regeeringsontwerpen onafge daan. Dit had zijn reden, er was te elfder ure een verzoek tot interpellatie ingekomen van den heer Paschal Grousset betreffende het Bioyalistische komplot". De heer Paul de Cassagnac had namelijk in zijn Autorité erkend dat bij de zaak-Boulanger, :n '1889, herstelling van het koningschap op den achtergrond stond en dat graaf De Mun c. s. om die reden den genei aal gesteund hebben. "Toen Boulanger te Clermont was, had hij zich op zijn wooid van eer verbonden om, zoodra hij weer minister van oorlog zou zijn geworden, den president der republiek en de overige ministers te doen oplichten en in het fort Mout-Valérien gevangen te zetten. De toeleg mislukte tengevolge van de IJdel heid van den generaal, wien het onmogelijk was, zich drie maanden stil te houden. De Cassagnac voegde er bij dat behalve De Mun en Mackau, ook hij zelf in het beruchte Bcomité van zes" zitting had. De heer Grousset achtte deze bekentenis van iemand die uu nog afgevaardigde is, zoo cynisch, dat hij de regeering wilde vragen, de mannen, bij die zaak betrokken, in staat van beschuldiging te stellen wegens landver raad, wijl de tien jaar, als verjaringstermijn, nog niet zijn verstreken. En daar er nu geen enkele reden scheen te bestaan om dat ver zoek te weigeren, en de regeering op zulk een geruchtmakende zaak op dit oogenblik allerminst gesteld werd, hakte de heer Dupuy den knoop door, de zitting gesloten verklarende. Zelfs werd den heer Pasehal-Grousset het woord geweigerd door deu voorzitter Burdeau, zoodat het verzoek tot interpellatie niet meer in behandeling kon komen. De minister van koloniën heeft uit Soedan een depêche ontvangen, meldende dat de Fransche troepen bijstand verleend hebben aan den vorst van Massina, die zich onder «de bescherming der Franschen had gesteld, tegen koning Bossé, In het voornaamste treffen werd Bossé gedood. Door de Fransche troepen is dus een overwinning behaald, echter niet dan nadat kapitein Nicotte bij een aanval op Bossé's verstei king met verlies teruggedreven was. De Franschen brachten 260 tirailleurs onder 8 officieren, en met twee stukken geschut in" het veld; 50 vijanden werden gedood, aan de zijde der Europeanen telde men 7 dooden, terwijl 1 officier, 15 Euro- peesclie en 23 inlandsche (Senegaleesche) soldaten gekwetst werden. "Voorts ontving de heer Delcassé bericht dat kapitein Decazes een versterkte post heeft opgericht aan de M'bari, een bijrivier van de Wellé, in Franscli Kongo. ESGEliXD. Het Hoogerhuis heeft gisteren bij derde lezing de begrootingswet aangenomen. Iu liet Lagerhuis koudigde Hareourt aan dat h(j heden een besluit zou verzoeken om de discussie over de Evicted Tenants Bill te bespoedigen. Grey deelde mede dat de onderhandelingen rnet Rusland over Pamir spoedig tot een be vredigend einde zullen komen, voorts dat het handelsverdrag met Japan is geteekend. Een door het Cliineesche gezantschap te Londen ontvangen telegram bevestigt de tij ding van het zeegevecht. Het door de Japan ners met alle opvarenden in den grond ge boorde transportschip Koiushing voerde de Engelsche vlag. 8ÜSLASÏ. De offieieele Begeeringslode bevat het keizerlijk besluit van 23 Mei van dit jaar, waarbij, op advies van den Rijksraad, de staatsbelasting op de niet gegarandeerde in komsten van de aandeelen in spmijeri. (divi denden van niet gegarandeerde aandeelen, van actions de jouissance, extra dividenden van gegarandeerde aandeelen enz.), van den lsteu Januari "1895 af tot 5 pCt. wordt ver hoogd. De gelden door de rijksbank op graan ge leend bedroegen tot 8 Juli 1.1. 12,910,000 roebel. Ruslands uitvoer bedroeg in de eerste vijf maanden van dit jaar 251,085,000 roebel, tegen 183,359,000 roebel in hetzelfde tijd perk van '1893. De invoer was 178,830,000 roebel, tegen 140,895,000 roebel verleden jaar en die van goud en zilver 50,704,000 roebel, tegen 11,470,000 roebel verleden jaar. Naar te Dantzig beweerd wordt, heeft de regeering beloofd dat de door liet bestuur der invoerrechten te Nieszavva uitgevaardigde bepaling, dat binnenschepen hij invoer in Rusland eene waarborgsom zullen moeten storten voor de in geval van niet-terugkeer naar het land van herkomst verschuldigde rechten, voorloopig voor den tijd van een maand zal worden geschorst. OOSTENRIJK. De 67-jarige aartshertog Willem van Oos tenrijk, een neef des keizers, inspecteur-ge neraal der artillerie en grootmeester der Teu- tonische Orde, is Zondagmiddag te Baden bi; Weenen, by liet maken van een wandelrit, van zijn paard gevallen, dat voor de eleetrische tram schrikte. De aartshertog werd zwaar gewond naar zijn kasteel vervoerd, waar hij te halfzes overleed. ITALIË. Te Rome loopt het gerucht dat Crispi voornemens is eerstdaags in zijn Kabinet eenige wijzigingen aau te brengen, teneinde zijn positie te versterken. De minister/ van oorlog en justitie, generaal Mocenni en de heer Calenda de Tavani, zouden ui' het mi nisterie treden. Eerstgenoemde h :eft, zegt men, niet genoeg autoriteit in het leger, terwijl de minister van justi'ie naar aan leiding van de kwestie der bisschoppen ver klaringen zou hebben afgelegd, die Crïspi's ongenoegen opwekten. Be tegenwoordige mi nister van landbouw, de advocaat Berazzuoli, zou dan de portefeuille van justitie overnemen. Volgens een depêche aan de Parijsche Temps gericht, iieeft de gouverneur van Sicilië, generaal Morra di Lavriano, de regeering den raad gegeven, den staat van beleg op Sicilië nog eenigen tijd tö verlengen. De beschuldigden in het proces der Banca Roinana zijn vrijgesproken. Verscheidene bladen doen opmerken, dat de vrijspraak van den lieer Tanlongo en zijn medebeschuldigden een zeer ernstige beleeke- nis heeft. De verdedigers toch hadden hun pleidooien gegrond op dejomstandiglieid, dat de administrateuren der bank de onwettige handelingen verricht hebben alleen op aan sporing en onder pressie van de regeering. Dat de jury dit betoog blijkbaar van over wegende kracht heeft geoordeeld, moet aan het prestige van de regeeringskringen, waar toe nog een aantal personen behooren, die direct of indirect bij de zaak betrokken zijn, veel afbieuk doen. Volgens de Bon Chisciotte zal, nu het eigenlijke proces tegen de administrateuren der Banca Bomana geëindigd is met de vrij spraak der beschuldigden, weldra de zaak van het verduisteren van zekere stukken, die bank betreffende, aan de orde komen, en zullen de oud-minister-president Giolitti, de oud-secretaris van staat Rosano, de gewezen chef der politie Felzani en andere ambte naren bij de zaak betiokken worden. Uit Massowah wordt van 2S dezer gemeld Ter gelegenheid van de bezetting van Kassala zijn feesten gegeven welke diepen indruk op de bevolking hebben gemaakt. De hoofden zonden gelukwensciien aan den bevelhebber, die morgen te Keren wordt verwacht. De derwischen vluchten naar Beneden-Atbara, S E B Y I E. De voormalige minister-president Stam- bouloff heeft in een onderhoud met een berichtgever van het Berliner Tageblatt ver klaard, dat hij alle moeite heeft moeten doen om zijne ontslagaanvrage te zien aangenomen. De redenen daarvan heeft hij uiteengezet in een schrijven aan vorst Ferdinand, dat hij zal voorlezen in de nieuwe Sobranje, waarvan hij zich tot lid wil doen verkiezen. Hij denkt er niet aan Sofia te verlaten. De binnen- landsche staatkunde, zoo zeide hjj, wordt thans door liet gepeupel geleidde buiten- landsche door zotheid en onbezonnenheid. Den minister S'oilofT noemde hij een kort zichtig staatsman en een oogendienaar. GRIEKENLAND. De onderhandelingen over een schikking tusschen Griekenland en zijne schuldeischers zijn opnieuw mislukt. Engeland en Duitsch- land weigerden, de desbetreffende voorstel len goed te keuren, welka door de afgevaar digden der andere mogendheden waren aangenomen. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het besluit van den caucus der democraten, strek kende tot terugzending zonder instruction van het tariefwetsontwerp naar de interparle mentaire commissie, bekrachtigd. De demo craten van liet Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten moeten vast van plan zijn geenerlei concessies te doen. Volgens bericht uit Washington neemt Cleveland eene ontoegevende houding aan jegens den Senaat. Hij ruggesteunt het Huis der afgevaardigden van de Vereenigde f «ten eu verklaart dat de Senaat moet toegeven, waarop echter geen kans is. De kansen der tariefvvet heeten dan ook hopeloos. CB1SA. Omtrent de vraag of het tusschen China en Japan werkelijk reeds tot eene oorlogs- veiklaring is gekomen, bestaat tot dusver nog geen offieieele zekerheid. "VVel wordt dat van verschillende zijden beweerd, maar daaren tegen meidteen Reuter-telegram uit Tientsin, dat een oorlogsverklaring nog niet heeft plaats gehad en ook vooreerst niet wordt verwacht. Ingeval de onderhandelingen, die nog steeds gevoerd worden, tot een minnelijke schikking mochten leiden, zouden de botsingen, die reeds hebben plaats gehad, van weerszijden niet erkeud worden in het tegenovergestelde geval zouden zij een casus belli vormen. Maar al is er dan nog geen ooi logsverkla- ring gedaan, de vijandelijkheden zijn reeds begonnen. Drie Japansche oorlogsschepen ontmoetten j.l. Donderdag bij Asan de beide Cliineesche oorlogsschepen Chenguen en Xotzt- en een adviesjacht, die zeven transpoi tschepen escorteerden, waarop 10,000 man, deels van het staande leger van het nou uien, maar

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1