verscheidene steden enkel candidaten van de nationale partij gekozen. AMERIKA. Springer, lid van het Huis van afgevaar digden, tracht eenen caucus van de demo craten in het Huis bijeen te roepen, ten einde de aanneming van het tariefontwerp, zooals het door den Senaat is geamendeerd, gedaan te krijgen. De partij van Wilson •wil daar echter niets van hooren. Intusschen blijft het ^Conference Committee" op het doode punt staan. De regeering van Ecuador heeft de zending verzocht van een gevolmachtigde van den Raad van vreemde fondsenhouders om een nieuwe overeenkomst betreffende den dienst der schuld te bestudeeren. De Braziliaansche admiraal Gonzalves heeft de schepen van admiraal De Mello, welke hij in de baai van la Plata in bezit had genomen, naar Rio Janeiro teruggebracht. Gonzalves is belast met de reorganisatie der Braziliaansche marine. Uit Buenos-Ayres wordt gemeldEr is aangekondigd dat het gezantschap b;,i het Vaticaan hersteld zal worden. Op San Domingo is weder een komplot tegen het leven van den president der republiek ontdekt. Een der samenzweerders, Boudilla, die al drie malen deelnam aan een dergelijk komplot, is gefusilleerd. Een aoder is gevan gengezet. CHINA. Reuters agentschap te Jokohama heeft uit officieele bron de volgende verklaring ont vangen, waarin de positie der Japansche regeering ten opzichte der tegenwoordige crisis in Korea wordt uiteengezet. Het standpunt door de* Japansche regee ring ingenomen, is gebaseerd op het tractaat van 18 April 1883, waarin als beginsel werd vastgesteld, dat Japan en China den koning van Korea zouden uitnoodigen de openbare veiligheid te verzekeren, door het oprichten van een Koreannsch leger, dat zou worden afgericht door instructeurs die door een derde mogendheid zouden geleverd worden. Bij dit verdrag werd echter ook aan Japan het recht gegeven, troepen naar Korea te zenden in geval van nooddit wordt bepaald in het volgende artikel ^Ingeval ernstige ongeregeldheden te Korea het voor de respectieve landen (Japan en China) ot éen van beiden noodig maken troe pen te zenden naar Korea, zullen zij elkander vooraf kennis geven van hun voornemen, en zoodra de rust is hersteld, zullen zy hunne troepen onmiddellijk terugtrekken." De Japansche regeering is nooit de rechten, welke dit tractaat geeft, te buiten gegaan. Toen China troepen had gezonden om den opstand te dempen, bekende do Japansche regeering kleur; zij deed de bij het verdrag bepaalde kennisgeving, daarbij tevens mee- deelende dat zij van plan was met de Chi- neesche regeering mede te werken om de orde te herstellen en hervormingsmaatrege- Jen in te voeren. Niet alleen sloeg de Chi- neesche regeering het voorstel af, maar zij zag ook geheel over het hoofd, dat zij bij tractaat gedwongen was de tegenwoordigheid van de Japansche bezetting toe te laten, tot dat de orde zou hersteld zijn. Dat dit laatste niet het geval was, is van algemeene bekend heid. Na tevergeefs Rusiands tusschenkomst «ezocht te hebben om Japan te intimideeren, begon China de Japanners te dreigen door snelle ooilogstoebereidselen en door het zen den van hulptroepen naar Korea, met de blijkbare bedoeling om de zaak door de wa pens te doen beslissen. Nog bleef de Japansche regeering steeds bij hare vredelievende houding volharden. We gens de weigering van het Chineesche gou vernement om met haar samen te werken, handhaafde zij haar recht, om direct met den koning te onderhandelen. Het was zeker dat des konings autonomische positie als souve- rein van Korea, krachtens welke hy buiten- landsche tractate*! had gesloten, hem hst recht gaf zulks te doen. De koning beloofde ten slotte den Japanschen gezant te Seoul, hervormingen in te voeren, en stelde daartoe den vroegeren regent Tai-in-Kun aan, die met volmacht werd bekleed. Dit gebeurde 23 dezer en bracht de zaak tot een crisis, want niet alleen sloeg de Chineesche regeering de door Japan te Peking gestelde eischen af, maar gaf bevel onmiddellijk 42,000 man te zenden, teneinde de Japanners uit Korea te verdrijven. De Japanners hadden middeler wijl hun eischen te Peking gesteld. Deze luidden als volgt: 1. China berust in het beginsel van her vormingen, door Japan voorgesteld voor de veiligheid en integriteit van Korea en erkent de schikkingen, welke reeds met den koning zyn gemaakt. 2. China staat toe dat Japan in Korea dezelfde rechten als China geniet, behalve voor zoover de kwestie van de Chineesche suzereiniteit betreft, welke niet zal aange roerd worden en haar historisch en ceremo nieel karakter zal behouden. 3. Op een conferentie worden tusschen de twee mogendheden schikkingen gemaakt voor het terugtrekken der troepen, zoodra de orde zal zyn hersteld. 4. Ten slotte verklaarde de Japansche re geering, dat zy het zenden van meer troepen naar Korea als een vyandige bedreiging van China zou opvatten, en dat genoodzaakt zou zijn daartegen maatregelen van zelfverdedi ging te nemen. Het lijdt geen twyfel aldus eindigt het officieele stuk dat Japan met groote kalmte is opgetreden tegenover de uitdagende hou ding van China, en dat, mochten ongelukki gerwijs de vijandelijkheden uitbreken, alleen de Chineesche politiek daarvan de schuld zal dragen. Het is onmogelijk te gissen wat China aanleiding gaf tot zijne houding, ondanks de onbetwistbare rechten, welke Japan krachtens het tractaat heeft. Men kan alleen veronder stellen dat de Chineezen, gehoor gevende öan gevaarlijken raad, van het oproer vvenschten gebruik te maken om Korea als provincie by China in te lijven: een voornemen hetwelk door de krachtige en vastberaden houding van Japan tot nu toe althans verijdeld is. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld "Volgens uit Tientsin ontvangen particulier bericht zou gisteren het Chineesche pantser schip Chenquen in een zeegevecht door de Japanneezen in den grond geboord zijn. Twee groote Chineesche kruisers werden eveneens genomen of vernield. De Chenquen was het grootste oorlogsschip der moderne Chineesche marine. Uit San Francisco worden groote hoeveel heden proviand enz, naar China verscheept Engelsche schepen doen daaraan mede. De Eogeische eigenaars van het gezonken trans portschip Kowshing eischen door tusschen komst der Engelsche regeering schadever goeding van Japan, wijl het in den grond boren van het schip geen oorlogsdaad was, aangezien er geene oorlogsverklaring aan- is voorafgegaan. Volgens telegrammen uit Shanghai, heeft een Chineesch pantserschip nabij Yasan eenen Japanschen kruiser ontmoet en zou dit verslagen en ontredderd zijn. Ettelijke Chineesche transportschepen, die in het bekende gevecht betrokken zijn geweest, hebben Korea niet kunnen bereiken en zijn naar Tsjefoe terug gemoeten. De Japanneezen leggen in groote menigte torpedo's neer, en doorzoeken alle schepen, die op Korea bin nenvallen. De Times verneemt uit Philadelphia dat de Vereenigde Staten strikt onzijdig blijven en hare inmenging beperken tot het beschermen van Amerikaansche burgers en hunne eigendommen. Het bemiddelingsplan der groote mogendheden is gefaald door de houding van Japan. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 1 Augustus 1894. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 3 dezer niet plaats hebben. De Nederlandsche regeering heeft het advies van het Indische bestuur ingewonnen op het verzoek van den heer S. Kalff, om zich bereid te verklaren op de door hem aangegeven wijze mede te werken tot het nemen van eene proef met kolonisatie door Nederlandsche landbouwersgezinnen in eene daartoe geschikt geachte bergstreek in den Oosthoek van Java. "Wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer is de in- en doorvoer van runde ren uit Nederland in Frankrijk verboden. Het verbod van in- en doorvoer van schapen, geiten en varkens blijft gehandhaafd. De kolonel-intendant der militaire afdeeling te Amsterdam is ter requisitie van den auditeur-militair te 's-Gravenhage daarheen vertrokken om inlichtingen te geven over het toezicht der administratie van den kapitein kwartiermeester D. C. O. uit Leiden. Deze zaak schijnt naar ons uit Den Haag gemeld wordt groote afmetingen aan te nemen. De kasboeken en allerlei be scheiden over verschillende jaren zijn op- geëischt. {N- v. d. D.) Tqdens den duur der tentoonstelling te Antwerpen, zal er een speciale dienst van Amsterdam via Den Haag ingesteld worden. De trein vertrekt van Den Haag om 8 uur 30 min. Omtrent het scheepvaart-congres schrijft de Haagsehe correspondent van de AT. Gr. Ct "Van de circa 850 leden, die zich tot deel neming aan het congres hebben aangemeld, zijn er 450 a 550 opgekomenhet grootste contingent is het spreekt vanzelf door Nederland geleverd, circa 160 leden, maar er zijn toch een 30-tal Belgen, 40 a 50 Fran- schen, ongeveer 100 Duitschers, 20 Oosten rijkers, 16 Russen, 15 Engelschen, 30 Ame rikanen, 10 Italianen, 4 Portugeezen de Russen en Amerikanen veelal met dames, zoo ook enkele Duitschers 1 Algerijn, 1 Turk, 2 Rumeniërs' en 1 Siamees. Geen wonder dat men niet enkei in de teekenacademie, maar ook in de stad en te Scheveningen, telkens aan den Babeltoren wordt herinnerd. De beraadslagingen van 't congres zyn in vele opzichten hoogst belangrijk geweest. Spe ciaal de rivierverbetering en de kwestie der ysopruiming in vaarwaters en kanalen heeft tot gedachten wisselingen aanleiding gegeven, die zeker van groot nut zullen blijken, hoewel de aan de algemeene vergadering voorgedra gen eonclusiëu deze vraagstukken niet bepaald tot een oplossing brengen. Het bleek bij de discussïën, dat men algemeen nog groote bewondering koestert voor de Nederlandsche ingenieurs en niet enkel de groote werken, waarvan de afbeeldingen de muren van al de congreszalen versierden, maar ook de adviezen van onze waterbouwkundigen vonden by de vreemdelingen in hooge mate waardeering. Gedurende de afgeloopen maand zijn in den Nieuwen Waterweg binnengekomen 492 schepen, waarvan 35 zeilschepen; hiervan waren bestemd voor Rotterdam 478 schepen, Schiedam 6, Vlaardingen 7 en Maassluis 1 In dezelfde maand van 1893 kwamen bin nen 511 schepen, waarvan 60 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam 486 schepen. By de op den 27n Juli j.l. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomen aan de zwarte-tonnen- zyde 77.0 deeimeter 60 meter benoorden de lyn der roode geleidelichten 82.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 84.0 deci meter 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 84.0 decimeteraan de witte- tonnenzyde 52.0 decimeter; verder binnen waarts van af bovengenoemde lijn 50 meter benoorden de lijn der groene geleidelichten decimeter; op de lijn der groene geleide lichten decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der groene geleidelichten decimeter grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 82.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen wordt ge- rekend 82 dM by gewoon laag water, zijnde het minste water in de 110 M breede vaar- geul, van 60 M benoorden tot 50 meter bezui den de lichtenlyn. De diepte op het zuiden bedraagt thans 70 dM en in den Hoorn benoorden de iichtenüjn 70 dM gewoon laag water. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Juli j.l. 705,024 reizigers met een opbrengst van f 55,602,61, tegen 678,872 reizigers meteen opbrengst van f53,274,07 ia Juli 4893. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1894 heeft bedragen 3,775,057 reizigers met een ontvangst van f299,379,84, tegen 3,728,305 reizigers met een ontvangst van f 294,119,84 over datzelfde tijdvak in 1893 gevende dit jaar een vooruitgang var» 46,752 reizigers en een vooruitgang var» f5,260 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 138,438,56, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1893(126,518,97 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1894 beliep f 437,818,40, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1893 f 420,638,81 beliep. De Nederlandsche inzenders op de tentoon stelling te Chicago hebben in het geheet voor ruim f 116.000 verkocht- Te Rotterdam hebben zich twee gevallen van cholera voorgedaan, naar alle waarschijn lijkheid echter cholera nostras, Intusschen zijn beide lyders binnen korten tijd aan de ziekte bezweken. Het eerste geval betrof een zevenjarig knaapje, dat aan boord van een in de Nassau- haven gelegen schip ongesteld werd, en het tweede geval een werkman, woonachtig in de Wollefoppenstraat. Van de zyde der autoriteiten zijn onmid dellijk doortastende maatregelen genomen. Brutaler dan alle in de vorige dagen ge pleegde inbraken was die, welke gisternacht bij den heer H. J. Dupont op de Delftsche- vaart no. 58, te Rotterdam, heeft plaatsge had. Terwyl een aantal dieven op den uitkijk stonden, hebben twee hunner makkers een raam opengeschoven, de zich daarachter be vindende luiken opengeduwd, en binnenshuis gekomen, zich op goed geluk af naar boven begeven. Zij belandden in de kamer eener dame uit Breda, die voor enkele dagen over was, doorzochten hare nabü het bed gelegen kleeding en kregen daarbij eene portemonnaie, 5 gouden tientjes en enkele guldens inhou dende, te pakken. Eea retourkaartje naar Breda, een rozenkrans en nog een paar voor werpen, zich mede in den zak der dame bevindende, werden mede buit verklaard. Inmiddels had de politie het op den uitkijk staande viertal in het vizier gekregen, doch tevens hadden zij ook de politie opgemerkt, waarom zij op den loop gingen. Twee hunner werden evenwel gegrepen en ingerekend. Het rumoer in den stillen nacht, door een en ander veroorzaakt, trok ook de aandacht van het zich op dat oogenblik nog binnenshuis bevindende tweetal en van de bewoners. De dame werd wakker en, een vreemden man in hare kamer ziende, riep zij om hulp, waar door de heer Dupont gewekt werd. De beide

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2