Biiinenlandsche Berichten. talen voor 12 behoeftige blinde ■werklieden. Op de groote receptie hebben de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer bet feestvierend echtpaar de gelukwenschen van den Rijksdag overgebracht. De kroonprins verklaarde, hier in een gunstig voorteeken te zien voor het toekomstig politiek leven, nu aan een lang durig treurig tijdpeik van onderlingen twist en tweedracht een einde is gemaakt. Het galadiner werd op het paleis Amaliën- borg gehouden. Nadat de koning aan tafel jgjn dank had betuigd voor de aanwezigheid der vele niet tot de familie behoorende vor stelijke peisonen, heeft prins Hendrik van Pruisen het woord genomen. Onder mede- deeling, dat hij svan deze plaats des geiuks een groet aan zijnen broeder, keizer "Wilhelm, zoc doen overbrengen", bracht hij een toost uit op het Deensehe koninklijk echtpaar, op het zilveren echtpaar en het welzijn van het Deensehe volk. Des avonds is de geheele koninklijke familie met al de gasten, geëscorteerd door huzaren, de stad rondgereden, ter bezichtiging van de groote illuminatie en het luisterrijk vuurwerk bij de haven, waartoe ook de vreemde oorlogs schepen medewerkten. OOSTENK UK. De reis welke de Hongaarsche minister van binnen), zaken Hieronymi door Transyl- vanië gemaakt heeft, schijnt bij dezen geen gunstigen indruk te hebben achtergelaten. Althans uit Buda-Pest wordt gemeld dat de aanvoerder der Rumeensche partij, dr. Ratziu, in zijne woning is gearresteerd en onder ge wapend geleide naar de gevangenis te Ciuj gebracht. Aan zijne familie en zijne vrienden ■werd verboden hem naar het station te ver gezellen. Kort daarna zijn ook andere leiders der Rumeerische partij, betrokken in het memorandum-proces, gevangengenomen. Van eene verzoening zal dus vooreerst wei geen sprake kunnen zijn. Te Bri'tnn in Moravië, is Maandag een con gres van Czechi'che katholieken geopend. Buitsehe en jong-Czechische dagbladschrijvers worden er niet toegelaten. De clericale Cze- ehi6che pers waarschuwt tegen voorgenomen demonstration, zonder echter te zeggen of deze door de socialisten of de jong-Czechen zjjn voorbereid. Te gelijk met het congres wordt eene groote socialistische vergadering in de open lucht gehouden. I T A I I E. Een inspecteur bij het ministerie van bin- nenlandsclie zaken is naar Massowah ver trokken, teneinde in de kolonie Erythrea een plaats te zoeken, geschikt als verblijfplaats voor de anarchisten, die tot sgedwongen ver blijf' veroordeeld worden. Te Boiogna hadden Maandag tal van huis zoekingen plaats bij personen die van anar chisme werden verdacht. Er zqn vele papieren in beslag genomenverscheidene personen ■werden gearresteerd. benomen. Nooit zag ik Vaux zoo aangedaan. »AI was zij blijven leven," zeide hij, sdan zou haar lot nog ondraaglijker zijn geweest, zoo zij had vernomen dat Darvill roet miss Stuart was getrouwd. Wij kunnen thans niet meer voor haar doen dan haar eene fatsoenlijke begrafetós bezorgen. Wij moeten daarom den pohtie-agent zeggen dat wij weten wie die arme is en dat wij bereid zijn alle onkosten op ons te nemen." Ik sprak daarop mot den agent, die onze namen en nihes opschreef, en wij keerden naar onze kamer terug. Op de tafel lagen de ver schillende couranten, waarvan Vaux het locale blaadje opnam en terloops de kolommen doorzag. Op eens veranderde zijne gelaatsuitdrukking en met ingehouden adem scheen bij woord voor woord een zeer belangrijk bericht in zich op te nemen. ïLees dit, Fitz," zeide bij op ijskouden toon, terwijl hij mij het volgende opschrift aanwees Afschuwelijke moord ut het park gepleegd. Uit Palermo wordt gemeld dat een bende roevers slaags geweest is met een troepen- afdeelingzes bandieten werden gedood. S E E T 1 E, "Wegens de voorgenomen opzegging van het tractaat tusschen Servië en Rumenië, waarbij het laatste land op zich neemt het eerste van zout te voorzien, waarvan de Ser vische regeering den alleenverkoop heeft,moet in den boezem vau het kabinet te Belgrado verschil van meening ontstaan zijn. Verschei dene ministers wenschen het tractaat te hand haven en eene verkoeling in de betrekkin gen met Rnmenië te vermijden. De bladen van alle kleur kiezen de partij van Rumenië, dat eenige bepalingen van het tractaat anders uitlegt dan Servië, en stellen in het licht hoe noodzakelijk voor Servië het onderhouden van goede betrekkingen met Rumenië is. B U L G A K IJ E. De regeering heeft te Bucharest de uit levering gevraagd van den Albaniër Theodor Arnaut, die verdacht wordt de moordenaar van den minister BeltchefF te zijn. De Rumeensche regeering zalnaar bericht wordt, den man alleen uitleveren, indien de Bulgaarsche regeering belooft dat hij niet zal worden ter dood verootdeeld, omdat de doodstraf in Rumenië is afgeschaft. A M E K I K A, De gemengde commissie uit de beide Hui zen van het congres der Yereenigde Staten kan liet nog niet eens worden over het tarief- ontwerp. Vooral de suikerrechten vormen een onoverkomenlijken hinderpaal. In het geheel zijn thans 15 leden der Kamer van Newfoundland vervallen verklaard van hun zetel, wegens bedrieglijke handelingen bij de verkiezingen. Daaronder bevinden zich alle leden op een Da van het vorige Kabinet. De regeering be schikt thans in de nieuwe Kamer, welke heden zal bijeenkomen, over eene meerderheid van 4 stemmen. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld: Drie duizend opstandelingen trekken tegen Porto Alegre (in Rio Grande do Sul) op. A F K I K A. Volgens een telegram uit Pretoria aan de Times was deu 30n Juli bericht ontvangen dat Malaboch gewond is en vrede wenscht te sluiten. Dientengevolge heeft generaal Joubert een gemachtigde naar hem afge vaardigd om zijne onvoorwaardelijke overgave te verkregen. Inmiddels hebben de vrouwen en kinderen van Malaboch's troepen de grot ten verlaten. Nadat Malaboch Zondag tot twee malen eene vergeefsche poging had gedaan, door den gordel van Transvalers heen te breken, heeft hij zich Dinsdag gevangengegeven. CHINA. De regeering heeft den uitvoer vau granen en rijst verboden. Ik las daar liet ontzettende nieuws dat in den vroegen motgen in het park het lijk was gevonden van een Eugelsch heer, die eerst den vorigen dag met een vriend te Grenzstadt was aangekomen. Het lijk had een steekwond onder het linker schouderblad, welke onmiddellijk den dood moet hebben veroorzaakt. In de nabijheid lag een groot met bloed bevlekt knipmes van' Engelsch maaksel. Behalve het horloge en andere kostbaarheden werd nog eene groote som getds bij den verslagene gevonden, zoodat aan een aanval uit roofzucht niot kon worden gedacht. zJe begrijpt natuurlijk wie het slachtoffer is," zeide Vaux, sen je weet nu ook wie de misdaad heeft bedteven. Miss Stuart had evengoed het slachtoffer kunnen worden. Doch de slag is op den rechten man gevallen en de moordenares heeft ons medelijden niet meer noodig." Maar wij weten nog niet zeker of de vermoorde werkelijk Darvii! is," antwoordde ik. Indien wij eens naar het park gingen om het te onderzoeken Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld De Japanners moeten de stelling der Chineezen te Yaschan op 27 en 28 Juli heb ben aangevallen. De Japanners worden met groote verliezen afgeslagen, die der Chineezen zijn van weinig beteekenis. De Japanners trok ken hunne troepen uit Seoul terug, ten einde hun leger bij Yaschan te versterken. Tot dusver is nog geen bevestiging ont vangen van de Dinsdag ontvangen particuliere berichten aangaande een nieuw zeegevecht en het verlies van het Chineesche pantserschip Chen Yen. Een bij het huis Matheson ingekomen be richt uit Tientsin meldt een gerucht uit Shanghai, dat gisternamiddag de oorlog zou worden verklaard. De Times gelooft niet aan het Reuter- bericht, dat hetzelfde Chineesche pantser schip Chenyiien, hetwelk ontredderd heette te zyn in het eerste zeegevecht met de Japan ners, in den grond geboord zou zijn in het tweede zeegevecht op Maandag, en dit nog wel op zeer belangrijken afstand van dat punt aan de Chineesche kust, waarheen de Chenyuen een goed heenkomen zocht De Times ver neemt uit Pekin dat de tijding van het zin ken van het Engelsche transportschip Kot» Shing, van welks opvarenden er slechts elf heeten ontkomen te zijn, eenen zeer pijnlijken indruk op de Chineesche regeeringskiingen heeft gemaakt en volslagen hunne tot dusver verzoenende houding heeft gewijzigd. De ge- interviewde Li Hung Chang verklaarde dat China den Japanschen oorlog eenmaal begon nen zijnde, zonder genade zal doorzetten. China bestelde 25,000 repeteergeweren in Noord-Atnerika. Grootere bestellingen, over Vancouver aan te voeren, zullen volgen. Volgens bericht uit Shanghai had er een tweedaagsch landgevecht plaats nabij Yashan. De Japanners vielen de sterk verschanste Chi neezen aan, maar werden ten slotte met ern stige verliezen teruggeworpen. De Japanners vochten dapper, maar zij hadden tegenover zich Chineesche keurtroepen, welker verlie zen gering waren. JAPAN. Uit Tokio wordt van 31 Juli gemeld: De regeeriug heeft den vertegenwoordigers der vreemde mogendheden kennis gegeven, dat het tusschen Japan en China staat van oorlog is. SCHIEDAM, 2 Augustus 1894. Ter gelegenheid van den 36n verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes wappert heden de driekleur van de openbare gebou wen, kerktorens en molens, de in de havens liggende schepen en verscheidene particuliere woningenook werd het carillon bespeeld, De inspectie over de schutterij kon wegens den regeu niet plaats hebben. Het volks- Vaux achtte het beter naar het bureau van politie te gaan, alwaar wij alle inlichtingen konden verkrijgen. Wij togen alzoo op weg en meldden ons bij den commissaris aan. rDe geheele zaak is zeer vreemd," zeide bij. ïDiefstal kan moeilijk het motief zijn geweest, want er was niets ontvreemd. Misschien had de moordenaar plan later terug te komen. Wraak is ook niet te onderstellen, want de heer was een vreemdeling en kon dus hier geen vijanden hebben." Zoo pratende had hij ons over de binnenplaats naar een soort van schuur gebracht. Daar lag het lijk op een tafel. De commissaris nam 't laken weg dat over het lichaam was gespreid, en een enkele blik was voldoende om ons te overtuigen, dat het niemand anders dan Darvill was. als hij de persoon dien gij dacht, dat hij zijn zou vreeg da commissaris, toen wij ons om keerden om heen te gaan. «Ja, hij is het." concert in de Plantage werd op den bepaal den tijd gegeven, doch het hevige onweder, vergezeld van stortregen, dat even te voren losbarstte, was oorzaak van het niet talrijke bezoek, Onder den naam »De Postduif" is te dpzer stede een velocipedistenclub opgericht. Het bestuur is samengesteld uit de heerenKr Rovers, presidentJ. A. van de Ven, secre taris-penningmeester J. L. Melchers, captain, en G. H. Schuurman. Dinsdag is de verversknecht Ant. Lourens. in dienst bij den heer T. D. Engering, werk zaam in de R.-k. kerk aan de Lange Havenr door het breken van een van 2 aan elkander gebonden ladders, waarop hij stond te wer ken, gevallen, en heeft daarbij den linkerarm gebroken. De gouverneur-generaal van Nederlandsclr Indië heeft bepaald, dat in het jaar 1894 van landswege te Batavia op de gewone wijze zullen worden verkocht 100,000 pikols Java- koffie, .vermoedelijk bestaande uit 25,000 pikols uit de residentie Preanger Regentschappen, en 75,000 pikols uit de residentie Pasoeroean- Van de genoemde 100,000 pikols zulle» worden verkocht: op Woensdag 19 Sept. 1894 25,000 pikols; 24 Oct. t» 25,000 ai s 28 Nov. s 25,000 b Vrijdag 21 Dec. 25,000 De koffie zal, naar gelang dat zij afkomstig zal zijn van een der twee genoemde ge westen, aan de koopers afgeleverd worde» te Batavia en te Pasoeroean. De vraag, of leges-gelden mogen geheve» worden op eene gunstige beschikking van Ged. Staten bi, aanvragen van subsidiën voor bijzondere scholen, krachtens art. 54ït« der wet op het lager onderwijs, is naar de- Tijd verneemt door den minister van bin- nenlandscbe zaken in ontkennenden zin be slist. Een request van het bestuur eener bij zondere school in Gelderland aan den minister heeft geleid tot teruggave van de reeds over 1894 ODder protest voldane leges-gelden. De Amsterdammer wijst er op, dat, toe» artikel 245 der gemeentewet werd ontwor pen, de forensen nog in het geheel niet bestonden, ja, aan de mogelijkheid van hun bestaan nog niet gedacht werd. Het gevolg is dat de toepassing van dit art. een reeks' onbillijkheden geeft. De lichtzijde isde noodzakelijkheid, daardoor ontslaan, om over den financieelen toestand der gemeente te gaan nadenken. Verbetering moet gezocht worden minder in een belasting op de forensen en derge- lijken, dan in een overbrengen naar het rijk van een groot aantal zeer belangrijke uit gaven van de gemeente. Thans zal men door een hardhandige manier een paar to» »En hoe heet hij sik geloof, dat zijn naam Darvill is, ofschoon hij zich ook wel Conyers liet noemen." sO zoo," zeide de commissaris," wiens argwaan daardoor eenigszins werd opgewekt, sKuntgij mij niet wat meer van hem mededeeien Wij zeiden hemdat wij den vermoorde slechts tweemaal in ons leven hadden gezien, maar dat de heer Vulpian, zijn reismakker, hem alio inlichtingen zou kunnen veistrekken. »Dat kan wel zijn," zeide de commissaris droog, songelukkig is hij nergens te vinden. Toen ik naar het hotel zond, werd ons bericht, dat hij dezen morgen met den eersten tiein naar Parijs was vertrokken. Ik telegrapheeide om hem aan te houden, maar hij was al over' de grenzen. Niet dat op hem eenige verdenking rust, maar men lied toch het een en ander aar? hem kunnen vragen." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2