Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Teïegraphie. uitsparen, maar zich even groote schade be rokkenen tengevolge van de ontstemming. De Amsterdammer pleit echter ook voor een billijke forensen-belasting, die echter onder de bestaande wet niet mogelijk is, omdat die hen voor een geheel jaar en voor het geheele inkomen treilen moet. De hoofd stad moest zich thans tot de regeering wen den en met erkenning van de onzinnige daad, «aartoe de oude wet haai-1 bracht, dringen der dan ooit wijziging der gemeentewet ver weken. Zij vrage van de regeering «erkenning «n het beginsel, dat inkomsten, die naar haar oorsprong een plaatselijk karakter dra gen, inkomsten uit bedrijf en uit onroe rend vermogen ter belasting onder het hereik van den fiscus vallen in de gemeente, «aar zij worden verworven". langs dezen weg kan niet alleen Amster dam, maar kunnen de vele noodlijdende ge meenten in ons land op den duur geholpen «orden, zonder paardenmiddelen. Door den raad van toezicht op de spoor wegdiensten zal den don Augustus a.s. te 's-Gravenhage eene conferentie gehouden «orden ter bespreking van den aanstaanden winterdienstwaarbij alle binnenlandsche maatschappijen vertegenwoordigd zullen zijn. Vanwege den waterstaat is thans op de Bieningen aan den benedenmond van het Spui een nieuwe vaargeul gemaakt van 100 meter breed, zoodat de scheepvaart thans geen last van lagen waterstand meer heeft. Blijkens kennisgeving van den burgemeester van Rotterdam was het kind dat Vrijdag 27 Juli in de haven aldaar aan boord van een vreemd vaartuig onder verdachte verschijn selen overleden is, door Aziatische cholera aangetast, doch dit geval staat tot dusver op zich zelf; de andere opvarenden van bedoeld vaartuig zjjn verder gezond gebleven. In eene Dinsdagavond gehouden verga dering van het departement Rotterdam der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is be sloten, vanwege het departement eene gift van f10,000 aan te bieden aan eene even tueel op te richten vereeniging tot het stich ten van een volkshuis. In dat volkshuis zouden, zooals reeds vroeger gemeld werd, lokalen zijn voor de volbsleesbibliotheek van het Nut, voor volks voordrachten, voor de volksleeskamer, alsrned" voor eene vrije volksleeskamer, eene volks gaarkeuken en volkslogies. (AT. B. Ot.) De Hamburg-Amerikaansche stoomvaart maatschappij heeft aan hare agenten te Rot terdam bericht gezonden, dat aanvangende met 1 dezer de passage-prijzen voor tusschen- dekspassagiers van New-York, Baltimore en Montreal naar Europa zijn verlaagd tot 67 mark bruto. De juffrouw, die te Katwijk bij het baden is verdronken, was de eenige dochter van de te Haarlem wonende wed. A, Allard. Aan de firma J. J. B, J. Bouvy, te Dor drecht, is de vervaardiging opgedragen van een vijftigtal ramen in Oud-Holiandschen stijl, voor de abdijgebouwen, te Middelburg, welke met het oog op de komst van de Koninginnen geheel worden gerestaureerd. Nog steeds wordt door sommigen op onver antwoordelijke wijze de verspreiding van be smettelijke ziekten in de hand gewerkt. Zoo is weder een geval van pokken geconstateerd by den wagenmaker De V. te Gorinchem, sen man van middelbaren leeftijd, die eene familie te Werkendam heeft bezocht, waar poklijders waren. Te Poortugaal is een 4-jarig knaapje al spelende in eene moddersloot geraakt, waaruit bet levenloos werd opgehaald. Ongeveer 340 kilo rundvleesch, uit Rot terdam verzonden en bestemd voor de oorlogsschepen te Ilellevoetsluis, is daar als schadelijk voor de gezondheid afgekeurd. Te Middelharnis is de Yan-Pallandtspolder met buitengronden, dijken en wateringen te zamen ruim 257 HA grootbij afslag ge mijnd door den heer J. C. van Bergeijk, aldaar, voor f206,008.33. Uit Amsterdam meldt men van gisteren aan de N. B. Ct.: Ruim 100 timmerlieden op verschillende winkels hebben het werk gestaakt, aangezien de patroons weigerden, aan de gestelde eischen (23 cents loon per uur en werkdag van elf uur) te voldoen. Het aantal patroons en aannemers die in de eischen betreffende loon en arbeidsduur hebben toegestemd, is geklommen tot 87, ter wijl van 41, die nog eene gereserveerde hou ding hebben aangenomen, zeer velen zich zullen nederleggen bij de besluiten eener te houden vergadering van vAmstels Bouw- kring"31 werkgevers hebben zich beslist tegen de regeling verklaard. Door het comité der timmeriieden-vereeni- gingen is aan de directie der marinewerf een onderhoud gevraagd ter bespreking van de loonkwestie. Een antwoord op dat verzoek is nog niet ingekomen. Volgens een nader bericht Is de beweging der timmerlieden in den loop van den middag en avond een eind gevorderd in de door hen gewenschte richting. Nog 33 patroons hebben zich b(j den eisch der gezellen, 23 ets. loon en 11 uur werk per dag, neergelegd, inliet i geheel dus 107 35 hebben nog geen besluit c--iomen, terwijl 30 bepaald geweigerd hebben. Het aantal der werkstakers bedraagt iets j meer dan 400, terwijl als weerstandskas een kleine f400 gereedligt. Men zal zich her- inneren dat de timmerlieden besloten hebben de loonsverhooging voorloopig geheel te be stemmen tot steun der werkstakers, zoodat de weerstandkas waarschijnlijk voldoende ge- stqfd zal worden, om de werkstaking te kun- nen volhouden buitendien is door vele vakver- eenigingen in andere steden hulp toegezegd. Uit Amsterdam meldt men aan de N.B.Ct. .- Gisteren deelden wij mede, dat men zou trachten de publieke verkoopingen wegens belastingschuld weder publiek te maken door deze niet langer voor de perceelen, maar op een der stadspleinen te doen plaats vinden. Een eerste proef in die richting heden ge nomen mag niet gelukkig geslaagd heeten. De inboedel van eener. bierkelder aan de Lijnbaansgracht werd in eenen meubelwagen naar de Noordermarkt vervoerd, om daar verkocht te worden. Reens kwam ditmaal met een grooter gevolg dan ooit opzetten. De politie hield eene ruimte open voor den deurwaarder, de te verkoopen voorwerpen en Reens, dien men op verzoek des deurwaar ders ongemoeid liet. Duizenden werden dus door de politie-agenten, die den deurwaarder ter assistentie waren gezonden, op een afstand gehouden. Reens alleen niet. Diens ma noeuvre is op deze wijze alzoo eenigermate gesanctionneerd. De gewone loop van zaken het vaststellen van den koopprijs door Reens, niet het b i e d e n op eenig stuk huisraad werd een oogenblik gestoord door »Manus den Vreter", een uitdrager uit de buurth(j bood vijf gulden op een spiegel- kastje, met het gevolg dat zijn mond onmid dellijk gestopt werd met een muilpeer, welke hem een goed heenkomen deed zoeken. De inboedel bracht veertien centen op; het welslagen der onderneming werd ook deze maal door de tallooze toeschouwers, die zich, gebruik makende van de op de markt liggende stapels oud hout, van de markttenten, de hoornen en de lantaarnpalen, amphitheaters- gewijs hadden opgsteld, met een driewerf hoera gevierd. De verkochte meubelen wer den weder in den meubelwagen geladen en naar de Lijnbaangracht vervoerd; de op brengst zal bezwaarlijk de kosten van het vervoer hebben kunnen dekken. De moord in de Ceintuurbaan te Amsterdam. Door de justitie moet opnieuw een onder zoek zijn ingesteld in zake den steeds niet op- gehelderden moord op den vleeschhouwer Schut. Een der eerst gearresteerden is op nieuw in verhoor genomen. Te Groningen zal 7 Augustus eene verga dering van afgevaardigden van verschillende landbouwvereenigiDgen en belangstellende landbouwers worden gehouden, teneinde een contract te stellen, waarbij de onderteekenaars zich verbinden hunne granen niet anders dan bij het gewicht te verkoopen. Een 17-jarige knaap te Helmond is bij het baden in het Kanaal verdronken. Te Tilburg wilde eenige dagen geleden de landbouwer V. zich nog eens te goed doen aan de laatste kersen. Hij was daartoe in een kerse boom geklommen, doch beging de onvoorzich tigheid om al de pitten in te slikken. Het gevolg was dat deze zich tot een vasten klomp in de maagstreek hebben neergezet en door geen der middelen van de kunst konden ver wijderd worden. Maandag is de jonkman, die de steun zijns vaders was, na drie dagen hevige pijnen te hebben geleden, bezweken. Te Maastricht zijn Dinsdag weder 7 geval len van cholera voorgekomen. Sterfgevallen hebben niet plaats gehad. De ontrouwe beambte, belast met het op halen der gasrechten te 's-Hertogenbosch, is Dinsdag te Antwerpen gearresteerd. 's-Gravenhage. De veijaardag van H. M. de Koningin-Regentes wordt alhier heden op feestelijke wijze herdacht. De openbare gebouwen en tal van particuliere woningen zijn van vlaggen voorzien en hier en daar ziet men eenige keurige nationale winkelver sieringen, welk een en ander aan de drukke straten een levendig aanzien geeft. Er kwamen met de gewone en extra spoor treinen vele bewoners uit de provinciën aan, om den dag hier door te brengen en deel te nemen aan de openbare feesten, ter eere van de Regentes gegeven. Jammer dat in den voormiddag het weder niet gunstig was en wegens het vallen van een fijnen regen de vooruitzichten voor de illuminatie van het Bosch zich donker lieten aanzien. 's-Gravenlmge. De met verlof hier te lande aanwezige gouverneur van Suriname zal aan hen die hem over dienstzaken moch ten wenschen te spreken, daartoe alsnog de gelegenheid geven op Maandag 6 en Dinsdag 21 dezer, des namiddags te 1 uur, in het departement van koloniën. Amsterdam. Daartoe opgeroepen door het comité, dat eene werkstaking onder de timmerlieden voorbereidt, die zal moeten uit breken, wanneer de loonstandaard van 23 ct. per uur niet door alie patroons is aangeno men, kwamen Maandagavond een duizendtal personen te zamen op het Thorbecke-plein, met het voornemen om van daar op te trekken naar een terrein aan de Nassaukade. Aan dat voornemen kon evenwel geen gevolg worden gegeven, omdat de politie het houden van eene meeting op het terrein had verboden. Men begaf zich dus in optocht naar »Con- stantia", alwaar, na eene lange discussie, werd besloten, dat de timmerlieden definitief het werk zullen staken bij alle patroons, die op 1 Augustus minder dan 23 ct. loon per uur betalen. In een uitvoerig strooibiljet werd het voorloopig plan uiteengezet. In eene Dinsdagavond alhier gehouden buitengewone vergadering der aannemers sociëteit «Eenheid" is de hoofdkwestie behan deld en besloten als proef het loon op 23 cent per uur te stellen, op voorwaarde dat de gemeente Amsterdam aan den stadstim- mertuin dit loon zal toekennen. Charles Rochtissen da groote schilder-teekenaaë vierde gisteren zijn tachtigsten verjaardag. De bekende novellist de heer C. van Nievelt zal op 10 Augustus a.s. 25 jaar als redacteur aan de A ie uwe Roltcrdamsche Courant werkzaam zijn. De gemeente Amsterdam is voornemens op do tentoonstelling tijdens het hygiënisch congies, in September a.s. te Buda-Pest le houden, eene verzameling in te zenden van cartographische voorstellingen en modellen, den gemeentelijken gezondheidsdienst betreffende. De bank van Engeland heeft Vrijdag haar 200 jarig bestaan gevierd. Zij werd den 27n Juli t694 gesticht door een Schot, William Patterson. Zij leende tiet eerst geid aan koning Willem III 1,200.000 p. st., tegen een rente van 8 percent. De tiein van Havre naar Parijs, op de trans atlantische booten correspondaorend, vervoerde Dinsdag voor 10 miilioen aan goud, in ijzeren kisten besloten. Bij aankomst aan het station Saint-Lazare bespeurde men met verbazing dat een der zware kisten, 250,000 frs. inhoudende, onderweg verdwenen was. Het onderzoek heelt nog niets opgeleverd. Het stadje Cottel, in den Balkan, is dooreen brand geheel vernield. De vlammen, door een hevigen stoim aangewakkerd, verspieidden zich zeer snel. en vele menschen kwamen om het leven. De dakiooze inwoners kanipeeren in hot open veld. In de Vereenisde Staten heerscht nog steeds groote warmte. Te New-York zijn honderden menschen ziek, tengevolge van de hitte. Zondag stierven er 10 aan zonnesteek. In den Amerikaanschen staat Wisconsin heb ben zware boschbranden groote verwoestingen aangericht. De stad Phillips is voor een deel vernield 500 menschen zijn er zonder onder komen. Het dorp Shore's Crossing is geheel m de asch gelegd. Ook Mason City werd, volgens de laatste berichten door de vlammen bedreigd. De Omaha-spoorweg leed een ruillioen dollars schade door het vei branden van bruggen, enz. Yoor zoover bekend is, kwamen er geen men schen om. Er zijn nu officieeie opgaven verschenen over de pest-epidemie, waardoor een deel van China is geteisterd. De Engelsche vertegenwoordiger te Hongkong schreef dd. 4 Juni aan den minister van buitenlandsche zaken, dat 120.000 personen in het district gestorven waren aan de vreeselijke ziekte. Duizenden Chineezen hebben Hongkong verlaten. Een oud-leerling van Pasteur, dokter Yersin, officier van gezondheid in Franschen dienst, zou de microbe der pest ontdekt hebben. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indië (behalve Atjeh en Padang) via Rotterdam bestaat door middel vau het stoomschip Utrecht. De laatste buslichtiug aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 dezer, des voormiddags ten 11 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Staatsblad n°. 133 bevat het besluit van den 14n Juli 1894, houdende nadere regeling tan het port der pakketten, een gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande, rechtstreeks over zee tusselien Nederland en de koloniën Su riname en Ouragao of tussrhen die beide kolo niën onderling verzonden wordende. SM. n°. 132 bevat bet besluit van 14 Juli j.l. tot wijziging van de artt. 35 en 55 van het reglement, betreffende de samenstelling en de af metingen der maten en gewichten, vastgesteld bij kon. besluit van 10 October 1869 Stbl n°. 159). Te rekenen van 1 Augustus zijn in het ver keer met Servie pakketten tot een gewicht van 5 kilogram en pakketten met aangegeven waarde tot een bedtag van ten hoogste 500 francs toegelaten. Het in Nederland te heffen recht en de aan de vreemde administratiën uit te keeren vergoe ding voor de pakkelten met aangegeven waarde bedragen respectievelijk 13K centen 15 centimes.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3