/v°. 1894. Zaterdag 4 Augustus. N°. 8588. Buitenlands die Berichten. .A. ch. ten veertigste Jaargang. uitgever! j. odé. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, ?e- jtBOSNEMENTSPRlJS, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afionderlijke nomrners F U A N K R IJ K. President Casimir Périer iieeft den Iteming van Giiekenland, die te Aix-les-Bains is aan gekomen om er de baden te gebruiken, per depêche verwelkomddoor den Grieltschen soinerein werd deze hoffelijkheid op de min zaamste wijze beantwoord. Caseiio is gisterochtend om half vijf uit de St. Paul's gevangenis te Lyon naar het paleis van justitie overgebracht. De omtrek van het paleis van j ustitie werd bewaakt door een bataljon van het 98e linie regiment de bruggen die naar het paleis voeren, waren door de troepen afgezet. Bij het toelaten van het publiek tot de zittingzaal had geenerlei incident plaats. Meer dan 400 journalisten waren op de banken, voor de pers bestemd, opeengehoopt. Er heer=chte een diukkende warmte. Te kwart over negen werd de zitting geopend door den raadsheer Breuil- !acnaast den voorzitter hadden twee raads- heeren plaats genomende procureur-gene raal Fochier nam in persoon het openbaar ministerie waar. De akte van beschuldiging, die zeer lang is, bevat een uitvoerige uiteenzetting der bij zonderheden van den aanslag, een verslag van de antecedenten van den moordenaar, en wijst met nadruk op zijn voortdurende be trekkingen tot vreemde anarchisten. In den loop van z'jn verhoor verklaarde Caserio dat hij volkomen aansprakelijk is voor zijn handelingen, dat hij nooit ziek ge weest is, en geen zijner familieleden door krankzinnigheid is aangetast. De toevallen waaiaan zijn vader leed, moeten aan een hevigen schrik worden toegeschreven. Het verhoor, van Caserio duurde zeer ïang. In zijne antwoorden legde hij anarchis tische verklaringen af. Op vele vragen van deri voorzitter antwoordde hij, dat hij de beweegredenen voor zijne daad zou blootleg gen in eene verklaring aan de jury. Hij hield vol uit eigen beweging te hebben gehandeld. De voorzitter verweet hem, dat hij zijne afschuwelijke daad begaan had op den ver jaardag van den slag bij Solferiuo, waarop bij cynisch antwoorddeHet was het feest van een burgeroorlog Caserio zeide ook, dat hij rechtstreeks naar Frankrijk gekomen was om zijn werk uit te voeren [langdurig gedruisch). Met een groot •cynisme gaf hij een verhaal van zijne mis daad. Op de vraag, of hij erkende niet alleen -een staatshoofd, maar ook een huisvader te hebben gedood, antwoordde hij«De presi dent liet ook anarchisten ter dood brengen, die huisvader waren." De commissaris van politie Cousin en de generaal Yoisin, gouverneur van Lyon, legden verklaringen af. Generaal Bonus zeide, dat hij f 1.8b. 2.50. - 0,10. HVRRAO: BOTERSÏRAAT. E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.40, Iedeie gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. aan de officieren te paard, die ter zijde van het sijtuig reden, had aangeraden zich een weinig op een afstand te houden. Revaud, prefect van de Rhone, scheen het te betreuren, dat men aan de officieren, die het rijtuig vergezelden, lastgegeven had van plaats te veranderen. Hij was evenwel over tuigd, dat men den moordaanslag niet Had kunnen beletten. Caserio, een getuige in de rede vallende, betreurde het, dat hij zijn wapen in de wond had laten zitten, want hij zou er zich van hebben kunnen bedienen tegen de personen, die hem wildeu arresteeren. Ook de geneesheeren, die president Car- not behandelden, legden getuigenis af. Dr. Poucet verklaarde, dat Carnot te 12 uur 18 min. overleden was. De zitting werd te G uur opgeheven. Heden wordt de soldaat Leblanc gehoord, die het bestaan van een komplot aan het licht bracht. Nu de heer Paul de Cassagnac in zijn Autorité begonnen is met geheimen te ver klappen over het ïBoulangistisch-rovalistische komplot" van 1889, komen ook anderen met hun onthullingen. De heer Drumont geeft in de Libre Parole de namen van de personen, waaruit het Comité van Zes bestaan heeft: Piou, Mackau, De Mun, Cassagnac, Bocher, De Breteuil. Piou was nota bene de man die na Boulanger's échec het initiatief nam tot een sloyale" onderwerping aan de republi- keinsche instellingen In de Intransigeant wordt door Rochefort medegedeeld dat een der plannen, in den sliis- torisehen nacht" opgeworpen door het comité, hierin bestond, dat Grévy voorloopig zou wor den gehandhaafd, maar het ministerie-Rouvier door een radicaal kabinet vervangen zou wor den. Dit zou zeker door de Kamer in de min derheid gebracht zijn, maar volgens de consti tutie mocht de president der republiek het blijven belasten met de waarneming der loo- pende zaken en intussehen zoeken naar een nieuw ministerie dat hij niet zou willen vinden. Bouianger was met dit plannetje zeer ingenomen. Men redeneerde ook over afschaffing van den Senaat. Doch aan deze besprekingen, zegt Rochefort, werd nooit deelgenomen door De Mun of Mackau, d'e misschien intussehen beraadslaagden hoe Bouianger tot een ïko- ningsmaker" te vormen zou zijn. Vermoedelijk staan ons nog nadere onthul lingen te wachten. DUITSCHLiND. De keizer is Woensdag te Wilhelmshaven van zijne reis naar het Noorden teruggekeerd. Inmiddels wordt de Hohenzollern aldaar ge reedgemaakt om den keizer, die eerst een paar dagen op Wilhelmshöhe gaat vertoeven, naar Cowes over te brengen. Volgens is iSchlawer Zeitung heeft vorst Bismarck Maandagmiddag op een rijtoer een oogenblik in gevaar verkeerd. Een der paar den van zijn lijtuig viel in een poel, maar het rijtuig kon nog intijds tegengehouden worden en zoo werd een verder ongeluk voorkomen. Het duurde ly3 uur vóór het paaid uit het moeras was gehaald. Vorstin Bismarck, die dezer dagenjuist op den 47n gedenkdag van haar huwelijk ziek werd, is veel beter. Ofschoon het Rijksdagslid Stegmüller on langs veikiaard heeft met langer lid van de sociaal-democratische partij te willen zijn en zijne ambtgenooten hem hadden aangemaand zijn mandaat neer te leggen, hebben gisteren zijne kiezers te Loerrach, in het groothertog dom Baden hem, in eene openbare vergade ring, een votum van vertrouwen geschonken, zoodat Stegmüller zijn zetel in den Rijksdag zal behouden. De vaste commissie van den Kolonialen Raad heeft het denkbeeld der invoering van eP" geregelden reehtstreekschen stoomvaart dienst tusschen Duitschland en Zuidwest- Afrika in overweging genomen, met het ge volg dat zij nu den Raad voorstelt, dezen dienst in te voeren door uitbreiding der Woermann-lijn tot aan Zuidwest-Afrika. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren de discussie over de aitikelen der wet betreffende de uit zetting van Iersche pachters ten einde ge bracht. Reuters Bureau te Londen verneemt: Daar de oorlog tusscheu China en Japan is uitgebroken, is inmenging der mogendhe den met het doel verdere botsing a te voor komen, vanzelf uitgesloten. De mogendheden wenschen echter allen zonder uitzondering dat de oorlog zoo spoedig mogelijk tot een einde worde gebracht. Intussehen is het naaste doel al het mogelijke te doen om den kring der operatiën te beperken. OOSTENRIJK. De begrafenis van aartshertog Wilhelm heeft gisteren met grooten praal te Weenen plaats gehad, bijgewoond door eene aanmer- kelij ke volksmenigte. Het stoffelijk overschot werd neergelaten in den grafkelder van de kerk der paters Capucijners en werd opge wacht door den keizer, den prins van Hohen zollern, prins Leopold van Beieren, enz. De internationale markt van granen en zaden te Weenen is thans bepaald op 27 en 28 Augustus a.s. ITALIË. Volgens de Popoio Romano zou de koning het besluit geteekend hebben, volgens het welk de staat van beleg op Sicilië van gisteren af is opgeheven. Dit bericht verdient zeker nadere bevesti ging- De koetsier van den te Livorno vermoorden journalist Bandi en eenige andere personen hebben in den door Frankrijk uitgeleverden anarchist Oreste Lucchesi inderdaad den moordenaar herkend. Op Lueehesi's aanwij zing is een zijner medeplichtigen, Mazzi ge naamd, in hechtenis genomen. AMERIKA. De opstand in westelijk Venezuela ten gunste van Rojas is weer uitgebroken. De staatspresident heeft troepen gezonden, om dien te dempen. Particuliere telegrammen uit Buenos- Ayres melden dat de Argentijn te he republiek besloten heeft Jabez Balfour uit te leveren. Hij zou volgens de Times reeds heimelijk op een Engelsch stoomschip zijn ove:gebracht. Te Panama heeft een ernstig kabaal plaats gehad, waarvan de aanleiding was de bewe ring van het Columbiaansch parlement dat er zsvendelarjj met banknoten was gepleegd. AFRIKA. Aan de Times wordt uit Pretoria geseind, dat de regeering gisteren machtiging heeft verleend tot uitgifte van een millioen ponden sterling aan 4 percents schuldbrieven, ten behoeve van den aanleg van den Si lati-spoor- weg, tot een minimum-koers van 86 percent netto. CHINA. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld Een officieel telegram uit Tientsin meldt, dat in het gevecht tusschen de Chineesehe en Japansehe troepen bij Yashan op 27 en 28 Juli, de Japanneezen met een verlies van meer dan 2000 man zijn teruggeslagen. Volgens gerucht zijn 8 Russische oorlogs schepen met troepen van Vladivostock ver trokken met geheime bevelen. Uit Jokohama wordt van 1 dezer gemeld dat de Chineesehe gezant te Tokio zijn pas poort heeft aangevraagd en Vrijdag vertrekt. Volgens bericht uit Shanghai, gisteren te Londen ontvangen, werd de oorlog met de Japanners aldaar geproclameerd de Japan sehe cousulaatvlag werd onmiddellijk neer gehaald. Nadere Koreaansche depêches be vestigen het ernstige karakter van den veld slag der vorige week bij Yashan. De Japan ners hadden vijftienhonderd dooden en gewon den. Hunne verliezen waren dermate, dat ze zich genoopt zagen Seoel te ontruimen. Het leger der Chineezen, twintig duizend man sterk, drong Korea binnen van Mantsjoerrje. Volgens berichten uit San Francisco trek ken de Chineezen bij grooten getale naar China terug om dienst te nemen. De correspondent van de Times te Chefoe meldt de volgende bijzonderheden betreffende het in den grond boren van het Engelsch- Chineesche transportschip Kow iShing. De ontmoeting had den 2on Juli plaats, veertig mijlen ten westen van Chemulpo. Het Japan sehe admiraalsschip signaleerde aan de Row iShing; blijft waar gij zijt, anders zijn de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1