BiimcïüaiHlsciie Berichten. Tan de rechten des rijks, onder het gezag xan Li Iloeng Tsjang. De onderkoning heeft bevel gegeven, alle Japansche schepen te nemen en te vernielen. De Times doet opmerken, dat dit telegram de geruchten, welke Donderdag in Londen verspreid waren, als zou Li Hoeng Tsjang in ongenade zijn gevallen onwaar schijnt te maken. Een bericht uit Shanghaï meldt, dat de vloot van Pe Yang, welke van Che Foo naar Asan was vertrokken, om de landstroepen te steu nen, naar eerstgenoemde haven is terugge keerd, zonder slag geleverd te hebben. China heeft voorloopig het zenden van troe pen over zee naar Korea gestaakt en de vloot neemt eene afwachtende houding aan. Y'an de landzijde daarentegen blijven de troepen Korea binnentrekken; een korps van 8000 man is nu weer op weg naar de Koreaansche grens, terwijl 20.000 man zich op marsch naar de hoofdstad Seoul bevinden. De drie Engelsche officieren, die bg het vergaan van de Kow Siting gered werden, zijn naar Casebo gebracht en worden, volgens de Köln. Ztg. daar gevangen gehouden. De Engelsche admiraal in de Chineesche wateren, Fremantie, zond het adviesjacht Alacrity naar Casebo om op de invrijheidstelling der ge vangenen aan te dringen. Toen de commandant der Alacriig te Nagasaki aankwam, kreeg hij bericht, dat de gevangenen naar d:e plaats zouden worden gebracht, maar tut lieden wordt nog op de uitlevering gewacht. Reuter's agentschap meldt uit Shanghai van gisteren dat de Deensche regeering bij die van Japan gereclameerd heeft tot invrij heidstelling van den Deen Muhlensledt, pas sagier aan boord van bet Chineesche oorlogs schip Eoic-Shingdat den 25n Juli door de Japanners is genomen. De Japansche gezant bij China, diens gevolg en de Japansche consul zijn bij hun vertrek uit Tientsin door Chineesche soldalen aange vallen, die tevens hunne bagage in beslag namen. De vice-koning zond andere troepen tegen de muiters af. De orde is hersteld. J A P A Uit Tokio wordt van 4 dezer gemeld De regeering heeft van generaal Ohshima, den bevelhebber der Japansche troepen in Korea, het volgend telegram ontvangen iDen 29n Juli zijn, na een hardnekkig gevecht van vijf uren, de Chineesche ver schansingen te Chanhow nabij Asan stormen derhand ingenomen. Yan de 2800 Chineezea zijn er 500 gesneuveldwij verloren 5 offi cieren en 70 man. De Chineezen zijn naar Hangchow gevlucht. AYij maakten vier kanon nen en veel materiaal buit, en hebben het hoofdkwartier des vijands bezet". In Japansche kringen verwacht men, dat de oorlog in September zal zijn geëindigd in ieder geval zouden de stortregens in die maand, die aanhouden tot het einde van December, zeer hinderlijk zijn voor de militaire bewegingen. SCHIEDAM, 7 Augustus 1804. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat de gemeenteraad in zijn heden gehouden vergadering met op een na alge- meenpstemmen onzen voormaligen stadgenoot, den heer J. M. A. Zoetmulder, civiel ingenieur te Maastricht,- heeft benoemd tot directeur der gemeentewet ken. De gemeenteraad kwam gisteren in buiten- gewone zitting bijeen, ter behandeling van een spoedeischend geval, 19 leden waren tegenwoordig, afwezig de heeren Van Erpe- cum en Loricq. laatstgenoemde met kennis geving. Ingekomen was een voorstel van burge meester en wethouders tot aankoop van het op Zaterdag j.l. in het openbaar verkochte pakhuis 3>de Nederlanden", aan de Lange Nieuwstraat. De wethouder van financiën, de heer Maas, stelde in het licht dat het belang der gemeente medebracht om tot den aankoop over te gaan, deelde verder mede dat de koopsom zou bedragen pl. m. f21000, inclusief de ko«ten. De heer Knappert toonde uit een statistiek aan welk groot voordeel de gemeente kan hebben bij het b.'zit van het entrepot, waar van het gebruik in de laatste jaren 3 it 1 malen verdubbeld is. Nadat op een vraag van den heer Elzevier Dom de wethouder Maas had geantwoord dat een afzonderlijke commissie van beheer zou worden benoemd, werd het voorstel van het dagelijksch bestuur met algemeene stem men aangenomen. Nog stelden burgemeester en wethouders voor te besluiten: De bestaande tijdelijke geldleening, groot f75,0U0 te continueeren tot uiterlijk 31 De cember van dit jaar; tot betaling der koopsom en koopkosten van meergenoemd pand aan de gemeentebegrooting voor 1895 een post in uitgaaf toe te voegen groot f21,000 en daartegenover in ontvangst te brengen een post j!opbrengst eener tijdelijke geldleening" tot gelijk bedrag. Nadat ook deze voorstellen achtereenvol gens zonder beraadslaging bij acclamatie waren aangenomenwerd de vergadering gesloten. Yergadering van den gemeenteraad op heden 7 Augustus, des namiddags ten kwar tier vóór twee ure. Tegenwoordig waren 18 leden, afwezig de heeren Yan Erpecum, Loneq en Roelants. Na vaststelling van de notulen der vergade ring van 24 Juli j.l. kwamen de volgende stukken invan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van een uittreksel uit het kon. besluit van 14 Juli j.l. no. 18 en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot heffing van schoolgeld op de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplan idem, missive houdende goedkeuring van het raads besluit van '10 Juli j.l, tot wijziging der ver ordening, regelende de verdeeling en bezoldi ging der onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen, beide aan genomen voor kennisgevingmissive van de commissie voor het burgerlijk armbestuur ten geleide van de rekeningen over 1893 en be grootingen voor 1895 van het burgerlijkarm bestuur en het stads-ziekenhuis, n;?t dt.arbij behoorende bescheiden en memoriën van toe lichting; alsmede van het verslag van het armbestuur over 1893; voorts de verklaring, bevattende dat alle vorderingen ten laste van beide instellingen voldaan zijn besloten werd de rekeningen en begrootingen in han den te stellen der financieele commissie ten line van onderzoek en rapport, het verslag ter visie te laten liggen tot de eerstvolgende vergadering en het bericht dat alle schuld vorderingen zijn voldaan aan te nemen voor kennisgeving missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende tijdsbepaling van het jaarlijksch examen aan de burgerschool. De heer Elzevier Dom vraagt naar de reden, waarom op de scholen met uitgebreid leerplan geen examen zal worden afgenomen, terwijl dit op alle andere scholen wel is gebeurd. De heer Van Harwegen den Breems antwoordt hierop, dat meestentijds in dit gedeelte van het jaar de leden der commissie van toezicht afwezig zijn, eu dat ook de prijsuitdeeling op die scholen niet meer plaats heeft. De heer Hoogendam be treurt, dat men met den mond wel veel voor het openbaar onderwijs schijnt over te hebben, maar dit met de daad niet toont; men moet liever aftreden, wanneer men bij de examens niet kan tegenwoordig zijn. Na eenige op- en aanmerkingen is hierop de missive voor kennisgeving aangenomen. Missive van de directie van het alge meen handels-entrepot, ten geleide van de rekening en verantwoording dier instel ling over 1893, met daarbij behoorende be scheiden, ia handen gesteld der financieele commissie, ten fine van onderzoek en rap port: bericht van den lieer P. Loopuyt, dat hij niet aanneemt de benoeming lot admi nistrateur der fondsen herkomstig van het voormalige oude-mannenhuis, aangenomen voor kennisgeving, zullende de administra teuren dier fondsen hiermede in kennis wor den gesteld, met uitnoodiging tot inzending eener nieuwe aanbeveling, ter vervulling der vacature, die hierdoor in hun midden is blij ven bestaan; adres van G. Waich Wz., leeraar in de Fransche taal aan de hoogere burger school en het gymnasium alhier, een tweetal opmerkingen bevattende naar aanleiding van het raadsbesluit van 24 Juli j.l., volgens het welk het aan hem op zijn verzoek verleende eervol ontslag zal ingaan op 28 September a.s. of zooveel vroeger als de belangen van het onderwijs zullen toelaten, aangenomen voor kennisgeving; adres van dr. B. Koster, leeraar in de Engelsche taal aan de hoogere burgerschool en het gymnasium alhier, waar bij hij in beroep komt van de beslissing van burgemeester en wethouders op zijn aan dat college ingediend verzoek om pensioen als leeraar aan de hoogere burgerschool, uit welke betrekking hij. door den raad, op zijn verzoek eervol werd ontslagen, met ingang van 1 October a.s.; zooals uit hun besluit van 13 Juli j.l. blijkt, zijn burgemeester en wethouders, bij de beoordeeÜDg van de pen sioenaanvrage door dezen leeraar, van gevoe len geweest, dat art. 21 der pensioen veror dening op dien leeraar van toepassing is. Nu de heer Koster zich door die beslissing be zwaard acht en daarvan, op grond van art. 36 dezer verordening bij den raad in beroep komt, stellen burgemeester en wethouders er prijs op aangezien het eene eerste toe passing van art. 21 der verordening geldt omtrent adressants pensioenaanvrage het ge voelen te kennen van de ontwerpers dier verordening. Alvorens dus de raad in hoogste ressort uitspraak deed, werd op voorstel van burgemeester en wethouders liet adres in handen gesteld van de drie leden, die deel hebben uitgemaakt van de bestaan hebbende commissie voor de pensioenregeling. Voorge licht door het advies van hen die de veror dening hebben ontworpen, en geacht moeten worden beter dan eenig ander de bedoeling en strekking van meergenoemd art. 21 te kennen, zal het den raad gemakkelijker val len uitspraak te doen in de znak waartoe hij thans wordt geroepen. Een schrijven van W. Bosselaar waarin hij er op wijst dat hij in de eerste rechten deelt om benoemd te worden tot lid der commissie van beheer der fondsen van het voormalige oude-mannenhuis en verzoekt voor de bestaande vacature nie mand anders te kiezen dan een familielid, dit schrijven was aan burgemeester en wet houders gericht, doch, daar deze benoeming door den raad geschiedt op grond van art. 67 al. 2 der gemeentewet, door den voorzitter bij den raad ter tafel gebrachtovereen komstig het voorstel van burgemeester en wethouders werd het voor kennisgeving aan genomen adres van W. A. van Bolder Dz., daarbij, in zijne betrekking van curator in het faillissement van T. P. Jansen, afschrij ving verzoekende op den aanslag van dezen laatste in de plaatselijke directe belasting, dienst 1894, wegens verkoop op 1 Augustus j.l. van de stoomóranderij en mouterij c. a. aan de Nieuwehaven alhier; adres van A. Cool Mz., daarbij, in zijne betrekking van uitvoerder der uiterste wilsbeschikking van wijlen H. Cool, restitutie verzoekende van 8/12 gedeelten van het. bedrag waarvoor go- noemde overledene iu de plaatselijke directe belasting uc/it gemeente, dienst 1891, was aangeslagen, beide verzoeken ter visie laten liggen ter behandeling in eene volgende ver gadering bezwaarschriften van G. Doren hagen, J. Feteris, F. van Gerven, J. T. Gudde, D. Henkemans Dz., Th. Kiela, J. Kool, G. J, B. Merten, J. Schellenbaeh, J. Schellevis, T. J. Siemes, J. Sitton, P. la Verge en C. H. Vlek tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894'5, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn besluit van de Gedeputeerde Staten dezer provincie tot goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Juli j.l. tot aanvulling van de rechtsvoj dering ingesteld tegen den ontslagen gemeente-ont vanger, aangenomen voor kennisgevingidem,, missive ten geleide van het door hen goed gekeurde kohier no. 2, der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5; idem, missive ten geleide van het door her» goedgekeurde raadsbesluit van 24 Juli j.l. tot verhooging van de begrooting van inkomsten eu uitgaven der gemeente, dienst 1894, beide aangenomen voor kennisgevingvan burgemeester en wethouders, voordrachten, opgemaakt in overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, a. tot het benoe men van onderwijzers aan den cursus in moderne talen, voor liet schooljaar 1894/5; op de voordracht zijn geplaatst voor onder wijzer in de Fransche taal de eenige sollici tant J. Goedvolk, onderwijzer alhier; voor onderwijzer in de Engelsche taalJ. Bitter en C. D. de Jongh, onderwijzers alhiervoor onderwijzer in de Duitsche taal de eenige sollicitant B. de Maar, onderwijzer alhier; voor onderwijzer in handelsrekenen en boek houden K. Rovers en D. N. de Yringer, onderwijzers in het boekhouden enz.b. ter benoeming van eene onderwijzeres 3e klasse aan de openbare school met uitgebreid leer plan voor jongens; op die voordracht is ge plaatst de eenige sollicitante, mej. YV. J, Visser, onderwijzeres aan de op te heifeit burgerschoolen c. ter benoeming van hulp personeel aan de openbare herhalingsschool voor meisjes, voorden cursus 1894/5, op deze- voordracht zijn geplaatst: voor ln onder wijzer, tevens plaatsvervangend hoofd '1. B, de Maar, 2. J. van Rhijn Gz. en 3. J. van Schie; voor 2n onderwijzer 1. J. van Rhijn Gz., 2. J. van Schie en 3. J. Koorengeve! voor le onderwijzeres in nuttige handwer ken 1. E. de Goederen, 2. J. J. van Yliet en 3. M. van Rossenvoor 2e onderwijzeres in nuttige handwerken 1. J. J. van Yliet, 2. M. van Rossen en 3. E. de Goederen en voor 3e onderwijzeres in nuttige handwerken: l.M. van Rossen, 2. J. J. van Vliet en 3. P. A. Kerssen, allen alhier; deze voordrachten wer den ter visie gelegd om in de eerstvolgende vergadering tot eene benoeming over te gaan missive van den schuttersraad der d.d, schut terij alhier, daarbij ter goedkeuring aan biedende de rekening over 1893, met de daartoe behoorende bescheiden, en begroo ting voor 1895 dier schutterij, om onder zoek en rapport m handen gesteld van de financieele commissie missive van den heer A. Nolen, eervol ontslagen gemeente-archi tect, daarbij naar aanleiding van de- interpellatie van den heer Hoogendam inde raadszitting van 24 Juli j.l. eenige uitvoe^ rige mededeelingen gevende omtrent de wijze, waarop hij van hier naar Rotterdam is ver huisd, alsmede omtrent enkele zaken en fei ten, die bij dat verbuizen zijn voorgevallen; burgemeester en wethouders hadden, rpvar aanleiding van die interpellatie van den heef Hoogendam, den heer Nolen verzocht, hen in dezen volledig schriftelijk in te lichtenzij hadden daarop dit schrijven van lm- ont vangen en meenden den raad liir e in kennis te moeten stellen. Ntl naar het oor deel van burgemeester en wethouders de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2