Biniiciilaiiflsche Berichten. De soiree, bij den koning van België te Brussel gegeven aan de commissie en jury der Antvverpsclie tentoonstelling, was Maan dag zeer geanimeerd. Nederland was goed vertegenwoordigd. De koning liet zich zeer vaardeerend uit over de NeilerlaruEche afdee- lingen der expositie. De gezant en de com missaris-generaal stelden de Ned. vertegen woordigers aan Z. M. voor. Een Spaansch koopman, die zich zijn onge noegen op den hals gehaald had, veroordeelde hij tot betaling van 50,000 pesetas, en dat wel binnen 24 uur. Deze riep de hulp in van zijn consul, welke er in slaagde, rijt dagen uitstel te verkrijgen. Zoo het geld er dan niet was, zouden èn koopman èn consul doodgeschoten "worden. Het geld was er op den bepaalden tijd. De tegenwoordige regeering zal nu wel aangesproken worden tot terugbetaling van de ssin. Door willekeurige belastingwetten maakte de president zicli gehaat. Zoo verbood hij bijv. den invoer van zilver en maakte hij van de daardoor veroorzaakte daling der wissel koersen gebruik om zijn zak te stijven. De koffiehandel werd getroffen door een uitvoerrecht van drie pesos per centenaar, hetgeen den president twee millioen opbracht. In de laatste dagen van zijn wanbeheer heeft Ezela niet minder dan vijftien geachte burgers op den dag laten doodschieten en verklaarde hij den oorlog aan Guatemala, Honduras en Nicaragua te gelijk. Uit Iquique meldt men aan de Times, dat de regeering een censuur op telegram men heeft ingesteld dit wettigt het vermoe den, dat de toe<tnnd er minder gunstig is. AFRIKA. De Kaapkolonie is voornemens de door haar geheven door voorrechten naar de Zuid- afrikaansche republiek van 1 October af te verlagen tot eene algemeens belasting van 5 percent op de doorgevoerde goederen. Deze verlaging, die ter elfder ure in verband met de aanstaande opening dor Delagoa-lijn wordt toegestaan, geschiedt met het doel om zoo veel mogelijk den Transvaalschen handel voor de kolonie te behouden, en wordt dus in de Transvaal hoegenaamd niet opgevat als het gevolg van welwillende gezindheid van de zijde der Tol unie jegens de Z.-A. republiek. CIIINA. Op verschillende plaatsen zijn botsingen voorgekomen tusschen de inwoners. Zoo wer den te Ta koe de leden der .lapansche legatie die van Pekin onderweg waren naar Tokio, openlijk door de Chineezen beleedigd de on derkoning nam echter maatregelen om eene herhaling van dergelijke betoogingen te voor komen. Volgens berichten uit Tientsin heeft de onderkoning den vertrekkenden Japanscben gezant zijne verontschuldigingen aangeboden voor de beloediging. hem te Takoe door Chi- neesche soldaten aangedaan, en bestraffing der schuldigen beloofd. Het blijkt, dat de soldaten, terwijl liet .lapansclie gezantschap zich inscheepte, tegen de wallen van het fort opklommen, en hen van daar uitjouwden en met modder wierpen. De Chineezen zullen zoo noodig de Peiho-rivier versperren. Ette lijke Japansehe oorlogs- en transportschepen zijn in de Gele Zee gezien. Waarschijnlijk brengen zij nieuwe troepen naar Korea over. Naar de Times uit Shanghai verneemt, raamt Li Iioeng Tsjang de schade, welke Japan wegens het wederrechtelijk in den grond boren der Kow-Shing aan China ver- gchuidigd is, op 3'4> millioen dollar, ongere kend wat Japan den Erigelschen belangheb benden schuldig blijft. Een te Shanghai ontvangen schrijven ran kapitein Von Hanneken bevestigt dat de Chi neezen niet aan de Europeesehe officieren aan boord van de Kow-Shintj wilden toestaan het vaartuig te verluien cn dat de Japannee- zen het vuur uit hunne revolver-kanonnen openden op de bemanning van dien bodem, die zich trachtte te redden toen het schip zonk. De gevangenen van de Moto-Shiny zijn eerst naar Chemulpo en vervolgens naar Casebo gevoerd, waar zij van 29 Juli tot 4 Augustus werden gevangengehouden, en slechts aan hot krachtdadig optreden van den Britbchen vice-admiraa! Erernnntle hebben zij hunne invrijheidstelling te danken. Te Shanghai is alles rustig en voor de veiligheid der Europeanen koestert men geen vrees. Wel bestaat er hij sommige heethoofden eene neiging om hunne vijandige gezindheid tegenover de Japau^clie inwoner aan den dag te leggen en is liet ook reeds tot vechtpartijen gekomen, maar deze waren niet van ernstigen aard. I)e Etiropec-che Raad heeft eeu algemeene order uitgevaardigd tot de vrijwilligers, om zich gereed te houden voor het geval er iets gebeuren mocht: als er een gioote brand of een opioer iiitbr,moeten zij zich op een bepaald pilot verecnigon. De Japaitsclie vereen'ging oen mvlo,alrijk lichaam te.Shang hai wiwvaii de voornaamste Japannee/en deel uitmaken, heeft de aldaar wonende laiul- genooten aangemaand zich ordelijk te gedra gen, zich in de verschillende districten bij hunne hoofdlieden aan te sluiten en de Chi- neesche wijken na schemering te vermijden. JAPAN. To Kobe zijn de aldaar wonende Chinee zen door de Japanneezen aangevallen en ernstig mishandeld. Ook nog op andere plaat sen zijn botsingen voorgekomen. SCHIEDAM, S Augustus 1S94, Naar wij vernemen is de firma J. A. J. Nolet. distillateur alhier, op de internationale tentoonstelling te Antwerpen, bekroond met het diplome d'lionneur, de hoogste onder scheiding. Bij kon. besluit is A. Verschoor, secretaris der gemeente Schiebroek, benoemd tot bur gemeester dier gemeente. Benoemd bij den generalen staf, tot sous chef van dien staf. de kolonel W. Rooseboom, van den generalen staf, eu tot kolonel, de luitenant-kolonel W. G. F. Snijders, van het -ie regiment infanterie. Uit goede bron vernemen wij, dat men ook aan liet departement van koloniën nog geen verder» berichten aangaande Lombok heeft. Den l'Jen Juli kwam het bericht, dat in alle erichen vvus toegestemd, maar sinds dien tijd kwamen er geen nadere telegram men van eenige beteekenis. Wel weet men, dat onze troepen zicli langs de kust hebben verspreid, maar verder verneemt men niets. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de expeditie nog niet is teruggekeerd, want an ders zou daarvan wel mededeeiing zijn gedaan aan den minister van koloniën. Vad De statistiek der sterfte over Mei 1894 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene bevolking van 4,021,430 inwoners, het aantal oveilpdenen met levenloos aange- gevenen op 1090 inwoners per jaar bedroeg 21,09. Op de 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voor: Delft met 23,83 overledenen, Dordrecht met 20,95, Gouda met 28,44, 's-Gravenhr.ge met'18,52, Leiden met 22.04, Rotterdam met 23,85 en Schiedam met 18,88. Naar de N. H. verneemt, zullen bij de aanstaande wintenlienstregelirig geeri noe menswaardige veranderingen door de Bol- landsche IJzeren-Spoorweg-maatschappij wor den aangebracht. Er wordt echter nog een trein ingelascht tusschen Leiden Rotterdam en terug, te Rotterdam D. P. aankomende 10.22 nam. en van daar vertrekkende te '3 uur nam. De president van den Oianje-Vrijslaat bracht Maandag te Parijs een bezoek aan Carnot's graf in het Panthéon. De heer Reitz legde ean Baaien krans op liet graf, als een liul'de naar hij zutde »aan den grooten burger, die voor Frankrijk is gestorven". Gisteren zou de heer Roitz te Pont-sur- Seirie zijn opwachting maken bij president Casirnir Périer. Maandagavond is uit de Maas nabij de fabriek op Fijenoord opgehaald een onge veer 16-jarig onbekend meisje, dat op onbe kende wijze te water was geraakt. Zij ver keerde in bewusteioozen toestand en is, nadat door toepassing der voorschriften tot redding van drenkelingen liet bewustzijn weder was opgewekt, per brancard naar liet ziekenhuis gebracht. Het kostbare horloge dat, zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, aan een Engel- sclm dame op weg naar het slation Maas aan de Oosterkade te Rotteidam zou zijri ontrold, is gebleken door haar verloren te zijn; al thans het werd door een schippersknecht op de tSparrnsebe kade gevonden, die er voor zorgde dat liet weder in haar bezit kwam en f 19 als belooning ontving. Uit Den Haag ontvangen wij eenige nadere mededelingen omtrent de schade, Maandag door den Imgrlslng verooiza-ikl. Aan de noordwestelijke zijde van het Bronovo-gesticht zijn bijna alle ruiten vernield, trouwens in het geheele kwartier Duinoord hebben de hagelsteenen tal van ruiten tot gruis geslagen. Circa 30 glasruiten der overkapping aan de voorzijde van het Staatsspoorstation in de Rijnstraat zijn gebarsten. Ook aan de rijtuig- overkapping van het Holiandsche spoorstation zijn pl.m. 32 ruiten stukgeslagen. Nader blijkt, dat het t>Park-Hotel" in het Van-Stolkspark alleen aan de windzijde op de le en 2e verdieping schade heeft geleden. De groote gobelinzaal en palmserre, salons en logeerkamers hebben niets geleden. Onder Voorburg is een stuk ijs uit de lucht gevallen, zoo groot als een vuist. Nader meldt men ons uit Monster De hevige hagelbui hield 4 a 5 minuten aan. De ruiten op het noordwesten van bijna alle woningen werden ingeslagen, dak pannen verbrijzeld en in enkele gebouwen ook de raamhouten vernield. De oogst van boomgaarden en veldvruchten is voor een groot deel vernietigd. Van de broeikassen werden alle ruiten en vruchten daarin ver nield. Vogels vielen dood ter aarde of wer den verwond door hagelsteenen, die in grootte van 5 tot 10 centimeter varieerden. Enkele paarden die onderweg waren sloegen op hol. Voerlieden bekwamen ernstige verwondingen aan hoofd en handeneen paar personen werden bewusteloos in huis gedragen. In eene weide werd eene koe doodgeslagen door den bliksem. De schade is nog niet te be groeten, doch zal zeer groot zijn. Ook te 's-Gravenzande vielen hagelsteenen ter grootte van kippeneieren enkele ijsbrok- ken wogen tot 5 HG. De schade daar aangericht is onbereken baar. Behalve de honderden ingeslagen glas ruiten is een goed deel van den oogst totaal vernietigd. Er zijn stukken koren, die geheel zijn afgehageld erwten, die geiieel zijn ver nietigd. Tuiniers, die eene schade hebben van f700 tot f lOOO, zijn niet zeldzaam. De appe len, peren en pruimen liggen gezaaid onder de boomen en liet nog hangende ooft is bijna waardeloos. Voor velen is de schade niet te dragen. Een hagelbui, zoo langdurig en hevig als men zich bij menschenheugenis niet herinne ren kan, barstte er Maandagavond tusschen 6 en 7 uur boven Leimuiden los. De steenen, die voortdurend grooter werden, bereikten de grootte van een gewoon kippenei. Boonen en augurken zijn hevig geteisterd en de vruchtboomen deerlijk gehavend. Glasschade is aanzienlijk. Van den Leidschendam wordt ons gemeld Nadat omstreeks 6 uur in den namiddag eene ware Egyptische duisternis was ont staan, brak plotseling eene geweldige hagel bui los. Stukken ijs vau 7 centimeter middel lijn en van de grilligste vormen vielen uit de lucht en verbrijzelden tal van vensterruiten. De schade, aan de broeiramen vau de warmoc- ziers in dezen omtrek toegebracht, bedraagt duizenden guldens. Ook teZoelerwoude vielen hagelsteenen zoo groot als kleine kippeneieren. Een groot aantal ruiten zijn ook daar stukgehageld. Onder Nieuwveen werden mede een groot aantal ruiten verbrijzeld; in éen huis zelfs 27 stuks. Opmerkelijk was het, dat op'15 minu ten afstauds geen enkele hagelsteen viel. Te Amsterdam ontlastte zich de onweers bui te ongeveer halfzeven. Het weerlicht was geen oogenblilt van de lucht en zware donder slagen volgden elkander telkens op. Het on weer ging vergezeld van hevige plasregens, die bijna onafgebroken tot ongeveer 10 uur voortduurden. Zij zetten de straten blank, de riolen konden al dat hemelwater niet op eens verzwelgen en vele kelders liepen onder. Ook aan hagelsteenen geen gebreker vielen er, die zoo groot waren als knikkers. Te Aalsmeer en omstreken ging het on- weder mede vergezeld van zvvaren regeu en een geweldigen hagelslag, die veel van een ijsregen had. Stukken ijs ter grootte van knikkers en stuiters brachten groote verwoes ting teweeg onder de te veld staande ge wassen, en de schade aan de stukgeslagen ruiten van de bloemkasten en bakken der bloemisten is niet te begrooten. Met den groentebouw ziet liet er mede treurig uit, daar de te veld staande boonen en augurken letterlijk kort en klein zijn geslagen. Te Niehteveeht werd Maandagavond een gehuwd man, de winkelier J. t. B., in do deur zijner woning door deu bliksem gedood. De bliksem sloeg' Maandagavond in een hooirook, op den akker van deu landman G. Conijn, onder Edam bij Kntwoude. De hooi rook werd in ascli gelegd. Boven Deutichem woedde Maandagavond ca. 41 uur een kort doch zeer zwaar on we der, dat vergezeld ging vau hevige regen buien. "Verschillende huizen liepen onder water. Een aantal kramen die voorde kermis waren opgebouwd, werden door den wind omvergeworpen. Op een paar piaatsen in den omtrek werd brand ontdekt. Te Suawoude sloeg de bliksem in den groo ten watermolen van den beer R. D. v. d, Meulen. Hoewel men alle krachten inspande om den molen te behouden, was toch alle moeite vergeefsch hij ging geheel in vlam men op. Ook te Zevenaar woedde Maandagavond een kort maar hevig onwtder. Te Gaande ren, bij Terborg, sloeg de bliksem in de Woning van den arbeider Besseliuk, welke gehee! in asch werd gelegd. De inboedel werd ge deeltelijk nog gered. (JV. B. Ct.) Maandag 13 Augustus a.s. zal vanwege- de Haarlemsche afdeeling van den Neder landsehen cbristelijken geheelonthoudersbond een propagandaoptocht met muziek en banie ren worden gehouden. Ook zullen enkele sprekers het doel van hunne komst en dat van den boud uiteenzetten. De Hillegomsche spaarbankgeschiedenis verkeert thans in dit stadium De beide com missarissen, S. baron van Heemstra en G. II. van "VVaveren hebben elk f1500 aange boden, terwijl men de zoon van mevr Nieu- wenhuis een stuk zal laten teekenen, waarin hij afstand doet van f5000, die hij uit eene erfenis te goed heeft. Dusdoende is nog slechts 80 pCt. bijeen. Den rechtsgeleerden adviseur der inleggers is opgedragen met het aanbod der commissarissen naar bevind van zaken te handelen men was toch van oordeel dat het toch niet aanging arbeiders, oud en grijs, minderjarige kinderen, dienstboden, in éen woord personen, die hun geheele bezit op de spaarbank hadden, 20 pCt. schade te laten lijden door de nalatigheid van de commissa rissen, want juist de wetenschap dat zij com missarissen waren, had aan Nieuwenhuis- vertrouwen geschonken. Het onderzoek in zake het beheer van de groenten- en vruchtenmarkt te Amsterdam heeft geleid tot het ontslag van den markt meester Rodenhof. De zaak is gesteld in handen van de justitie. Te Amsterdam zijn weder 2 lijders aan cholera asiatica bezweken. Beiden werden in het »\Vilhelmina"-gasthuis verpleegd. Voor het ontstaan der ziekte aldaar valt geen be paalde oorzaak aan te geven. Men meldt uit Amsterdam aan de If. li. Ct. Het comité, dat de timmerliedenbeweging leidt, heeft heden besloten, aan de 100 wei gerachtige patroons nog tot Donderdag ge legenheid te geven, zich aan te sluiten bij de door de overige '158 goedgekeurde regeling omtrent loon en arbeidsduur. Daarna zuilen de namen der onwillige patroons worden openbaargemaakt. Maatregelen werden beraamd om zooveel mogelijk te voorkomen, dat de werkstakemle timmerlieden door werklieden van elders wor den vervangen. Door de directie der marinewerf is aan liet comité geantwoord, dat de loonen enz. bij besluit van hooger hantl geregeld worden eu or dus niet willekeurig van kan worden afge weken. Door het comité wordt gewaarschuwd tegen zwendelarij om op lijsten bij de ingezetenen voor de werkstakenden te collecteeren. Aangezien «Patrimonium" en de R.-k, "Volksbond de beweging niet steunen, breidt het aantal werkstakers zich niet uit. Gistermorgen zou in de Quellijristraat te Amsterdam weder eene verkooping wegens belastingschuld plaats hebben. Toen Iieens met zijne mannen aankwam, vernamen zij, dat de verkoop niet zou doorgaan, daar de belastingpenningen reeds door een onbekende waren betaald. Twee Hilversummers hebben Zondag in een kuil op de heide tusschen Laien en Hil versum een paar oude schoenen en een vrou- wenkleedingstuk gevonden, wat weder aan leiding heeft gegeven, dat in den omtrek naar het lijk vau rnej üchmitz wordt gezocht. Volgens het laatste no. van de JFiscns iv de deurwaarder T. v. L. te Zaandam (tevens penningmeester van den deurwaarder-hond) verdwenen zonder orde op zijn zaken te stellen en is tiij dientengevolge ontslagen. Naar aanleiding hiervan zal binnenkort

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2