A0. 1894. Woensdag 15 Augustus N°. 8595, Eersle Blad. Achtenveertigste Jaargang. jBuitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER? J. ODÉ. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal Fnnca; per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BCKGAO: BOTERIfRA&T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wofdt tegen tweemaal berekend. FRANK lij K. Het groote anarchistenproces te Parijs iieeft den uitslag gehad dien men vermoed Jiad. De jury heeft ontkennend geantwoord ep de vraag, of de beklaagden zich schuldig gemaakt hadden aan vereeniging met mis dadig oogmerk. Jean Grave, Faure, Ledot, Bastard, Fénéon, Matha en 15 anderen zijn dientengevolge vrijgesproken. Alleen Jean Grave werd niet op vrije toeten gesteld, daar hij zich nog over een andere zaak te verantwoorden heeft. Oniz, Chericotte en Beitau, zijn schuldig veiklaard aan diefstal, zonder verzachtende omstandigheden en veroordeeld resp. tot 12 en 8 jaar dwangarbeid en 6 maanden gevan genis. Het hof van appèl te Parijs heeft in een vereenigde vergadering de vervolging gelast tan de Intransigcant, wegens twee daarin ver schenen artikelen van Henri Rochefort, getiteldide mannen met ijzeren maskers", ^9 Aug) en «braking" (10 Aug.). Ca»erio moet in de laatste dagen minder kalm zijn dan vroeger. Zijn terechtstelling is uitgesteld en zal eerst plaats hebben na de internationale muziekfeesten, die, thans in vollen gang, tot 15 dezer zullen duren. Te Algiers zijn 12Duitscheen Italiaansche anarchisten aangehouden en uit 't land gezet. Een Duitsch blad, de Strassburger Post, bevat een verhaal dat, hoe onwaaischijnlijk ook, toch waar moet zijn betreffende een verbroedering tusschen Fransche en Duitsche onderofficieren aan de grens te Saint-Dié. Velleden Zondag waren vele militairen uit de grensplaatsen naar het Schiucht-hotel gegaan, dat vlak aan de grens staatweldra kwamen or ook Duitschers. Men bekeek eerst uit de verte eikaars uniformentoen riep een der Duitschers op eens«Bonjour, kameraden on weldra waien de gesprekken aangevan gen, want er hadden zich ook tolken opge- vvoipen. En het duurde met lang, of van Fiansche zijde kwam er bier aanrukken en au had een ware verbroedering plaats. Men wedijverde in beleefde welwillendheid en nam zeer hartelijk ai.Jaeid. ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft lord Spencer gis teren, de tweede lezing van het wetsontwerp ten bate der uitgezette Iersche pachters ver zoekende, gezegd dat deiegeeringalleen eene verplichtende wet een zekeren weg tot oplos sing van het vraagstuk oordeelde. Eene facultatieve wet kon alleen doel treffen, wan neer men van weerszijden bereid was haar eerlijk te aanvaarden. De Iersche afgevaar digden waren tot schikkingen geneigd, indien zij verzekerd konden zijn, dat de eigenaars loyaal zouden handelen. Het Huis had nu eene nieuwe gelegenheid om Ierland te gemoet te komen. De gelegenheid kon wel eens niet terugkomen, althans niet terugkomen onder gelijke omstandigheden. Indien het Huis het wetsontwerp verwierp, zouden de pachters weten, dat zij van het departement niets te hopen hadden. Er rustte op het Huis dus eene ernstige verantwoordelijkheid. Het wetsontwerp tot gelijkmaking der plaatselijke belastingen van Londen is gisteren door het Lagerhuis bij derde lezing aange nomen. Bij de behandeling in het Lagerhuis van het wetsontwerp tot invoering van den aclit- uurschen weikdag in de mijnen, is een amen dement dat den duur der wet tot vijf jaar beperkt, aangenomen. Thomas stelde bij amen dement voor, dat de wet alleen gelden zou in eene countywaar de meerderheid der mijnwerkers er zich voor zoude hebben ver klaard. De aanvoerder der oppositie-partij in het Folkething, Eduard Brandes, heeft zijn man daat als lid van dat Iluis nedergelegd en zich metterwoon in Noorwegen gevestigd. R S L A N D. De regeering heeft eene commissie benoemd, welke in opdracht heeft een onderzoek in te stellen welke maatregelen genomen zouden kunnen worden om den handel langs de oost kust van Siberië te bevorderen, de handels betrekkingen met China, Korea en Japan te verbeteren en de staatsinkomsten te vermeer deren door afschaffing van den vrjjen invoer en de vestiging van tolkantoren. Bij de tegen woordige regeling is het voor Russische koop lieden onmogelijk daar te concurreeren met de Engelschen en Amerikanen, die vooral in Oost-Siberië belangrijken handel drijven in houten huizen, brood, meel, geweren enz. Naar de Times uit Petersburg verneemt, heeft de Fransche politie de Russische gewaar schuwd veor uitgeweken Fransche anarchis ten; er moeten te Peterhof ook Fransche detectives z\jn aangekomen om een oog in 'tzeil te houden. De grootvorst Alexander Michaelovitch en zijne gemalin, grootvorstin Xenie, zijn op hun huwelijksreisje naar het paleis Ropschinsk aan een ernstig gevaar ontsnapt. Op ruim een werst afstand van Peterhof werd de koetsier door den gloed van het vuurwerk, dat langs den weg werd afgestoken, verblind, tengevolge waarvan hij de paarden van het rijtuig naast eene biug mende. Twee der paarden geraak ten daardoor in het water; het tijtuig sloeg om en het jonge paar werd op den wegge worpen, zoodat de grootvorstin aan het gelaat en de rechterhand gekwetst werd. De groot vorst bekwam geen letselde koetsier daar entegen is ernstig verwond. De czaar en zijne gemalin hebben zich onmiddellijk naar Rop schinsk begeven. Als herinnering aan 't huwelijk van groot vorstin Xenia heeft de czaar, haar vader, een opvoedingsgesticht voor meisjes in het leven geroepen, dat, onder den naam van Xenia- instituut, zal worden gevestigd in het te ver bouwen paleis van wijlen grootvorst Nicolaas Nicolejiwitch, De regeering zal jaarlijks 125.000 roebel subsidie uitkeeren en de czaar heeft 500.000 roebels geschonken voor een pensioenfonds ten behoeve van de beambten en Leeraren van 't instituut. OOSTENRIJK. Volgens de Polit. Corresp. is het tot stand komen van het handelsverdrag tusschen Tur kije en Oostenrijk-Hongarïje thans verzekerd. Over de hoofdpunten is men het volkomen eens. Het groote katholieken-congres, dat binnen kort te Weenen zou plaats hebben, is tot het volgend jaar uitgesteld. Den 2n September a.s. zal te Lembeig een congres worden gehouden van Russische uit gewekenen, die tot vei banning naar Siberië z(jn veroordeeld. Reeds 80 personen hebben hunne deelneming toegezegd. ITALIË. De heer Cavalotti heeft den heer Bonghi medegedeeld, eventueel diens voorstel om de heeren Giolitti en Rosano in staat van be schuldiging te stellen, wegens de zaak der ïBanca Romana", te zullen ondersteunen. De indirecte belastingen hebben gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar zeer weinig opgebracht. Alleen in Juli bleven de douane-ontvangsten anderhalf miliioen bene den de raming. En men vreest dat de uit komst van de overige maanden niet veel beter zal zijn. De katholieke partij begint zich langzamer hand te verzetten tegen het pauselijk verbod tot deelneming aan politieke verkiezingen zij zoude gaarne in staat zijn, door zitting te nemen in de Kamer, baren invloed aan te wenden tot bestrijding van de, nu haast zon der tegenstand, toenemende verwereldlijking van besturen en onderwijs. De paus is echter niet genegen daaraan toe te geven. De curie vreest dat de katholieke partij door den drang der omstandigheden langzamerhand tot toegeven en schipperen zou komen en, als leekenpartjj zich kunnende onttrekken aan de geestelijke hiërarchie die haar nu haren wil voorschrijft, op zeker oogen- blik in botsing komen met de politiek van den Heiligen Stoel. Hoewel in de Kamer in oppositie, zou zij daar toch eene nationale partij vormen, die indirect tot bevestiging van het tegenwoordig gezag medewerkte en hoe zeer de belangen van den godsdienst in het oog houdende, door haar aanwezen alleen de houding van den paus tegenwerken, die zijn verzet ongeschonden wil handhaven. SPANJE. Naar de Times uit Madrid verneemt, wordt in oflicieele kringen aldaar tegengesproken het bericht in de Kolnische Zeitung betreflende de beweerde Spaansche douane-plannen in Ma rokko. Uit dien hooide werden ook geene bui- tenlandsche mogendheden dienaangaande ge raadpleegd. AMERIKA. In de voltallige vergadering van de demo cratische leden van het Huis van afgevaar digden der Vereenigde Staten werd gisteren een resolutie aangenomen, waarbij het tarief- ontwerp, zooals dat door den Senaat is ge wijzigd, wordt goedgekeurd. Dit besluit verzekert de aanneming van het door den Senaat goedgekeurde ontwerp. Het overschot van Coxey's leger van werk- loozen, te zamen slechts 88 man uitmakende, is bij eene vernieuwde poging om het gebied van het Kapitool te Washington binnen te dringen, als een troep vagebonden gevangen genomen. Volgens een bericht aan de Times heeft generaal Ortiz, vice-president van Nicaragua, met 3000 man de bewoners van het Mosquilo- gebied verslagen en de heuvels, die Bluefields beheerschen, bezet. De eigenlijke reden van dit optreden is, dat de republiek gaarne het Niearagua-kanaal geheel in hare macht zou hebben. Het kanaal is evenwel door de be trokken mogendheden onzijdig verklaard, en naar men zegt zullen Engeland en Amerika gezamenlijk tegen Nicaragua optieden. Het zal echter slechts dan lot een gewapende tusschenkomst komen, wanneer de veiligheid der Biitsche onderdanen gevaar loopt. Uit Lima wordt van 10 dezer gemeld President Caceres heeft heden het gezag aanvaard. Het nieuwe kabinet is tot stand gekomen met Chacaltama als premier en minister van binnenlandsche zaken generaal Torrito oorlog en Giigoyen buitenlandsche zaken. De Times vernam uit Lima dat er overal in het land muiterbenden verstiooid zijn, het sterkst in de nooidelijke provinciën. De muiterhoofden blijven te Tacna, terwijl Pierola te Valpaiaiso is. De opstandelingen schijnen planloos en veideeld. Desniettemin is de geheele handel veilamd. De World verneemt uit Caiacas, dat de opstandelingen de regeeringstroepen in het noot den van Bolivar hebben verslagen en haar groote verliezen toegebracht. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren gemeld In het nooiden van Transvaal zijn de Kafiers in opstand gekomen. Zij versperren den weg naar Murcluson. Zij hebben hoeven verbrand, vee geioofd en belegeren nu de bevolking in de regeering'-gebouwen te Agatha Er zijn troepen te hulp gezonden. Uit Tauger wordt gemeld dat de Kabylen-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1