N°. 8596 A". 1894, Donderdag 16 Augustus. -A. eh tenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, üitgeverTj. ODE. Buitenlandsche Berichten. COURli NT. Abonnementsprijs, per kmrtaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke lioininers f 1.85. 2.50. 0.10. BVKBAflt BOTEIllTttA AT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1,10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft den koning van Italië voor dit jaar bedankt voor zijne tiit- noodiging tot deelneming aan eene jacht op steenbokken. Dr. Miquel, de Pruisische minister van financiën, spreekt in de Hannov. Koer. het bericht tegen, als zou hij zich er over heb ben uitgelaten, dat hij plan had ontslag te nemen. De strijd tu«schen de sociaal-democraten «n de bierbrouwerijen te Lubeck is ten «indebeide partijen hebben daar iets toege geven Te Berlijn duurt hjj echter nog onge stoord voort, tot groot voordeel der brouwerijen in Beieren, die hun alzet naar de hoofdstad in den laatsten tijd belangrijk hebben zien toenemen en daarom niet geneigd schjjnen, zich aan de zijde der geboycotte brouwerijen te scharen. De Berlqnsche correspondent der N.B. Ct. schrijft van gisteren Gisteravond is er hier eene schietpartij geweest, waarbij twee politie-beambten door «enen anarchist geraakt zgn. Twee geheime poliiie-agenten, die met het toezicht op den al-s anarchist bekenden wei kman Schewe be last waren, troffen dezen 's avonds om 9 uur ■op de Alexanderplatz in gezelschap van ver scheidene kompanjons aan. Toen de anarchis ten zich gevolgd zagen, begonnen zij met de jflgenten te bakeleieneen anarchist sloeg daaibij met een boksbeugel. Schewe werd «indelijk in hechtenis genomen, terwijl de anderen wegliepen. Voor liet politiebureau in de Elisabetlistrasse rukte Schewe zich los en ging er van door. Drie politie-agenten hem na In de Kurzestrasse schoot Schewe op den agent, die liet dichtst bij hem was, maar laakte hem niet. Toen vloog Schewe verder, ïn de Kaiserstrasse werd hij echter ingehaald. Hij loste toen vyf schoten op zjjne vervolgers en wondde twee hunner, hoewel niet ernstig. Hij werd daarop overweldigd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Hij liet ■zich hier tegenover de beambten cynisch uit, dat er spoedig wel meei op de agenten ge schoten zou worden. Naar de ontkomen gezellen van Schewe wordt gezocht. Van nacht zijn nog verscheidene anarchisten in hechtenis genomen. Over de anarchistische schietpartij nog liet volgende. De politie had vernomen dat er in ■eene zaak aan de Kaiseistrasse zou ingebro ken worden en dat de als anarchistische woel geest bekende smid Schewe het hoofd der ■dievenbende was. Daarom werden er vier agenten met de observatie van het bedreigde pand belast. Dezen arrestee! den nu Schewe zoodra hij met eenen kameraad kwam opda gen, waarna het lossen van schoten op de meegedeelde wijze plaats had. F R A N K R IJ K. De overeenkomst, waardoor een eind wordt gemaakt aan het langdurige conflict tusschen Frankrijk en den ICongostaat, is gisteren in het ministerie van buiten), zaken onder teekend. De commissie voor het verleenen van gratie heeft op de aanvrage van Caserio's advocaat, om wijziging der straf, afwijzend geadviseerd. Het is niet waarschijnlijk dat de president der republiek toch gebruik zal maken van het recht van gratie, dat hem volgens de constitutie toekomt. Betreffende de vrijspraak der beschuldigden in het anarchistenproces wordt nog gemeld dat deze voor de rneesten geschied is met 7 tegen 6 stemmen. Fénéon is van de be schuldiging, met het misdadig doel ontplofbare stoffen verborgen gehouden te hebben, met 6 tegen 6 stemmen viijgesproken. De uitslag van het proces is ongetwijfeld toe te schrijven aan de onvoldoende bepalin gen der oude wet. ENGELAND. De Duitsche keizer nam Zondag te Osborne afscheid van zijne grootmoeder en vertrok 's avonds met het jacht Alberta naar Ports mouth, waar hij Maandagochtend te 8'A uur aankwam. Alle schepen op de reede waren gevlagd en losten saluutschoten. Alle com- mandeerende officieren van het garnizoen waren te zijner verwelkoming aanwezig. Na de eerewacht te hebben geïnspecteerd, ver trok de keizer, gekleed in de uniform van kolonel van het le koninklijke dragonder regiment, per spoor naar het kamp van Alder- shot, waar hij eene wapenschouwing hield over 12.215 man infanterie, 2962 man cavalerie en 63 stukken geschut. Aan den hertog van Connaught betuigde de keizer zijne hooge tevredenheid over de houding der troepen, 's Namiddags te 5 uur woonde hij een mili tairen box-wedstrijd bij. Het bezoek, dat keizer Wilhelm, die daarbij eene Engelsche uniform dioeg, Maandag aan de ex-keizerin Eugénie te Farnborough bracht, was door den Duitschen gezant graaf Hatzfeld, die 44 dagen geleden gedurende 24 uren Eugenie's gast was, voorbereid geworden. Vol gens particuliere berichten uit Londen hebben de zeer bijzondere hoffelijkheden, welke de ex-keizerin in den laatsten tijd vanwege de Engelsche en Russische hoven ondervond, alsmede de omstandigheid dat prins Napoleon, die zooals men weet in het Russische leger dient, onlangs met den czarewitch en den prins van Wales bij de Koningin te Osborne dineerde, mede in verband met 's keizers bezoek bij Eugénie, in Engelsche kringen allerlei gissingen in liet leven geroepen. Het Hoogerhuis heeft gisteren het wetsont werp betreffende de uitzetting van Iessche pachters met 249 tegen 30 stemmen ver worpen. In het Lagerhuis werd gisteren het amen dement van Thomas op het ontwerp betref fende den achtuurschen werkdag in de mijnen met 112 tegen 107 stemmen aangenomen. Het debat werd hierop verdaagddoch Roby verklaarde dat hij het ontwerp heden zal in trekken. De rapporten der geheime politie te Londen staven eene aanzienlijke vermeerdering der aangekomen anarchisten alhier, oveial van daan. Men raamt hun cijfer op 400 sedert 1° Augustus. RUSLAND, Het ministerie van openbare werken is thans ook bezig met het uitwerken van een plan tot verbinding van de Zwarte zee met de Oostzee. Hiertoe denkt men een kanaal te graven, dat de bevaarbare gedeelten van de Dnieper en de Duna verbindt en een haven te bouwen aan den benedenloop van de Dnieper. Bij wijze van proef zal in de gouvernemen ten Charkoff, Poltawa, Kursk en Woronesch voor het schooljaar 189596 de leerplicht ingevoerd worden. Tot nu toe was alleen in de Luthersche Oostzee-provincién het schoolgaan verplichtend. Ook al ter gelegenheid van het huwelijk zijner dochter Xenia, heeft de czaar bepaald dat jaarlijks een bedrag van 459.000 roebels uit de schatkist zal worden besteed tot opleiding van duizend jongelieden tot officier bij de zeemacht. OOSTENRIJK. Het Budapesier Tageblatt, het erkend or gaan van graaf Albert Apponyi, deelt suit vertrouwbare bron" mee dat spoedig een al- geheele ommekeer merkbaar zal worden in de houding van de bisschoppen van Honga rije ten opzichte van de kerkelijk-staatkun- dige hervormingen. De ommekeer wordt ge heel toegeschreven aan de tusschenkomst van 't Vaticaan. Binnenkort zal graaf Vaszary, vorst-primaat van Hongarije, een nota publi- ceeren waarin de vreedzame en verzoenings gezinde beschouwingen der Romeinsche Curie worden meegedeeld. Die beschouwingen heeft de vorst-prirnaat leeren kennen uit een pause lijke nota van den 14n Juli. Die nota spreekt 's pausen leedwezen over de invoering van het burgerlijk huwelijk uit, maar is zeer bezadigd geschreven en bevat niets wat kan worden beschouwd als een aansporing aan de bisschoppen om den koning te gaan ver zoeken de wet niet te bekrachtigen. De vorst-primaat heeft bevel gekregen den inhoud van de pauselijke nota ter kennis der Ilon- gaarsche bisschoppen te brengen. Te Buda-Pest hebben 6000 meubelmakers den arbeid gestaakt, omdat de patroons wei geren den 9-uurs werkdag in te voeren. Tegen a.s. Zondag is eene vergadering belegd van 30 werkliedenvereenigingen, om te protesteeren tegen de behandeling der werk lieden in Hongarije. ITALIË. De familie van den journalist Bandi, op zoo tragische wijze door den anarchist Luc- chesi om het leven gebracht, ontvangt van alle zijden betuigingen van sympathie. Zoo heeft koning Humbert aan de weduwe aan geboden, zich te belasten met de opvoeding van haar minderjarigen zoon die te Lucca het nationale college bezoekt. Toen het proces tegen de heeren Tanlongo en Lazzaroni zou aanvangen, werd een aan zienlijk bedrag, van wel 700,000 lire in hunne woningen in beslag genomen. Het geiucht dat na de vrijspraak der directeuren deze som teruggegeven zou zijn, is onwaar. Naar het schijnt wordt er om getwist.door de advocaten der beschuldigden en de Italïaansche bank, die er beslag op leggen wil ten behoeve van vroeger aan de nBanca Romana" gedane stortingen. De burgemeester van Motta Visconti, Case- rio's geboorteplaats, heeft een schi ij ven ont vangen, onderteekend: »Het anarchistisch comité te Ravenua", waarin de «anarchisten van alle landen" Caserio's familie groeten en haar doen weten, dat Santo gewroken zal worden. Reeds zgn drie kameraden door loting aangewezen, die president Casimir Périer, den minister-president Crispi en een Italiaanse!) politie-commissaris zullen dooden. De anar chistische bond, heet het verder, telt een een mfllioen weiklieden onder zijne leden, waaronder de Russische nog niet eens begre pen zijn". Bij zekeren Clari, dagblad-colporteur te Rome, heeft de politie eenen toestel gevonden, overeenkomende met dien, welke nabij de Kamer ontplofte. Volgens de Italia moest deze toestel worden neergelegd tegen het huis dat Crispi bewoont, en dit wel krachtens een in eene vergadering van anarchisten genomen besluit om Caserio en Lega te wreken. Een zekere Giganti, die dezen helschen aanslag moest uitvoeren, werd gevat. Volgens een te Londen over Zanzibar ont vangen bericht, hebben Ghalla-stammen van de onder Italiaanschen invloed staande noord kust vau Somali-land vier karavanen van het gouvernement geplnnderd. Kapitein FilonarJi heeft daarop echter den plunderaars een ge voelige bestraffing doen ondergaan, met het gevolg dat 45 stamhoofden hun onderwer ping zijn komen aanbieden. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden der Yer- eenigde Stalen heeft het voorstel om den in voer van ijzererts vrij van rechten te ver klaren, aangenomen met 163 tegen 102 stemmen. Het tariefontwerp, zooals dat door den Senaat is goedgekeurd, omvat belangrijke ver mindering van de rechten naar de waarde op aardewerk, glaswerk, ijzer, siaal, blik, sloom- bootschroeven, lood en nikkel in bladen,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1