Binneiilandsclie Berichten. katoenen en wollen goederen, terwijl vrijdom van rechten wordt verleend voor ongeplet Wadkoper, garens, schilderijen en beeldhouw werken. Van ruwe suiker wordt een recht geheven van 40 der waarde, benevens *s verhooging voor suikers boven no. 46 van den Hollandsehen standaard, terwijl bovendien nog 7,o 7o wordt geheven van suiker uit landen, waar een uitvoerpremie bestaat. Van geslepen maar niet gezette edel gesteenten wordt 25 70, van gezette 30 en van ongeslepen 40 7o geheven. Wol ge niet vrijdom; bükwaren betalen 4 Vis cent per pond, met ingang van 4 October a.s. Nadat het Huis van afgevaardigden het voorstel van den Senaat, waarbij van ruwe suiker een invoerrecht van 40 pCt. wordt geheven, had aangenomen, nam het Huis vier afzonderlijke voorstellen aan, waarbij de ge zamenlijke suikersoorten, ijzererts, steenkolen en stekel- of puntdraad op de vrije lijst wor den geplaatst. Men dient nu af te wachten of de Senaat zich met deze voorstellen zal vereenigen. De Newyorksche dagbladen brandmerken eenstemmig de houding van liet Lagerhuis der Vereenigde Staten op Maandag in zeer heftige hoofdartikelen. De Herald noemt het eind- votum het resultaat van een laaghartig fcomplot en van het verraden van alle demo cratische beginselen. De Tribune noemt de capitulatie tegenover de Tsust-compagnieën eene volkomene. De Sun noemt het eindvotum Tan het Huis eene lafhartige nederlaag tegen over den Senaat en de protectionisten. Het blad wijst op de eerlooze perfidie der geheele transactie. De Newyorksche Times alleen adviseert Cleveland de tariefwet te teekenen ter wille van afdoening der aangelegenheid. De Senaat der Vereenigde Staten heeft het nieuwe tiactaat met China goedgekeurd. De senatoren uit de Stille-Zuidzeestaten stemden tegen. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de commissie ad koe uit den Transvaalschen "Volksraad voorstelt eene wijziging in de grondwet aan te brengen, teneinde de macht van den Volksraad over het hooggerechtshof te versterken. Men acht dit, volgens de Times, een gevaar voor de volksvrijheid. De nieuwe grootvizier van Marokko moet voornemens zijn, de privilegiëu der vreemde lingen betreffende de consulaire rechtspiaak op te heffeu en hen voor het vervolg te onderwerpen aaH de rechtspraak der inland- sche rechtbanken. Het te Madtid verschijnende blad Correo roert opnieuw de kwestie aan van den ge heimen invoer van wapenen in Marokko, en verlangt dat de betrokken mogendheden een scherp politietoezicht zullen oefenen aan de kusten. AUSTRALIË. Op de Fidzji-eiianden is de stam der Ara- wa's in opstaud gekomen. De dorpen werden afgeloopen, de bewoners gedood en opgegeten. Twintig jaren lang was op de eilanden het menschenetcn niet meer voorgekomen, maar eindelijk konden de Arawa's den lust niet meer weerhouden. Europeanen-vleesch, al dan niet begeerd, lieten zij echter staan. Wel hebben nu de Engelsehen den opstand ras gedempt, maar dat weer opduiken van het kannibalisme is een misselijk teeken. CHIN A. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld: Een zeegevecht had Zaterdag plaats tusschen de Chineesche en de Japansche vloten. Vol- j gens een gerucht zouden de Chineezen aan i het kortste eind getrokken hebben. .SCHIEDAM, 15 Augustus 181)4. Reeds lang zocht de politie alhier naar een persoon, verdacht van onzedelijke bedoe- f lingen tegenover kinderen. Gisteravond legde zij de hand op zekeren v, d. Vbetrapt op een dergelijke handeling tegenover een meisje van 40 jaar. Op een partij, gisteren door de Koningin- Regentes op het lustslot Soestdijk gegeven, waren verschenen 50 kinderen van de 80, die uitgenoodïgd waren, allen zonen of dochters van hooggeplaatste personen in Utrecht, van hoofdofficieren en enkele kapiteins uit Utrecht en Amersfoort. Met de Vorstinnen, de hertogin van Albany, den prins en de prinses, haar kinderen, en gevolg, waren 67 personen op dit middagfeest tegenwoordig. Te 2 uur werd door het specialiteiten- gezelschap van den heer Frits van Haarlem in de versierde oranjerie van het paleis een voorstelling gegeven. HH. MM. de Koninginnen zullen op een nader te bepalen dag in de eerste helft van September een bezoek tan Helder brengen en daar o. a. een manoeu 're van zee- en land macht bewonen. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de consul- generaai der Nederlanden te Belgrado (Servië), aan zijn departement voor belanghebbenden te spreken zal zijn op Vrijdag 47 Augustus a.s., van 44 uur 's morgens tot 4 uur's na middags. St.-Ct. Voor de komst van de Koninginnen te Willemsoord zullen uit de directie der marine te Amsterdam eenige oorlogsschepen daarheen worden gedirigeerd. Aan de Zandvoortsche Badcourant is het volgende ontleend Mejuffrouw X., uit Rotterdam, die sedert een tiental jaren niet in staat was zich veel te bewegen of uit te gaan, werd in 1892 door het bestuur der reisbelasting in staat gesteld gedurende het badseizoen in boven genoemde inrichting (geneesheer-directeur dr. Gerke) te vertoeven en geneeskundig behan deld te worden. Het verblijf had het sclioone gevolg, dat de patiente liet gebruik van hare ledematen terugkreeg en genezen vertrek ken kon. Dit herstel duurde tot het voorjaar van 4894, toen allengs de vroegere toestand terug keerde. De pogingen, door de lijderes aange wend, om de gelden voor een nieuw verblijf in gemelde inrichting bijeen te krijgen, waren vruchteloos. In haar wanhoop besloot zij een adres te zenden aan II. M. de Koningin, en ziet, enkele dagen later ontving zij een Kabinets-schrij- ven, waarin haar vei zoek werd toegestaan. Men kan zich het geluk en de dankbaarheid voorstellen, waarmede zij dit koninklijke ge schenk aanvaardde. De patiente heeft gelukkig weer veel baat gevonden bij de zeebaden, zoodat zij, die ge heel niet loopen kon en in zee moest ge dragen worden, thans reeds een fliriken af stand te voet kan gaan. Volgens een gisteren bij Lioyds te Londen ontvangen telegram uit Teneriffe, zjjn Am sterdam en Rotterdam besmet verklaard met cholera. Aankomsten van daar worden niet toegelaten en noch passagiers, noch lading mag geland worden. Aan de onderofficieren en manschappen van het leger, die gedurende de afgeloopen wintermaanden als onderwijzer zich verdien stelijk hebben gemaakt bij het schermen, de huishoudelijke school en de militaire admi nistratie, de gymnastiek of het dansen, of wel als leerling zich daarbij verdienstelijk hebben gemaakt, zullen op 31 Augustus a.s., den verjaardag der Koningin, geldelijke be looningen worden uitgereikt. Men schrqft van Rotterdam aan de Telegraaf Een nieuwe storm is thans over Rotterdam gekomen en heeft een groot aantal ingezete nen gevoelig getroffen. Deze storm is ontstaan na het ontvangen der aanslagbiljetten voor de plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Wel-is-waar is de heffing maar verhoogd van 37s tot 3'A ten honderd, maar de Raad schijnt met de opgaven der belastingschuldigen weinig rekening te hebben gehouden. Uw correspondent ziet zijn aanslag met 400 pCt. verhoogd, wat op verre na niet de grootste verhooging is. Dat er dan ook heel wat gereclameerd zal worden, valt te begrijpen. Een beschrijvingsbiljet voor de belasting moet als een officieel stuk beschouwd worden dat stuk wordt ingevuld en geteekend, en waar de Raad nu het opgegeven inkomen vet hoogt, geeft hij den inwoners, tevens kiezers, een brevet van onbetrouwbaarheid. Op de veemarkt te Rotterdam werd Maan dag onder een koppel van 22 lammeren schurft geconstateerd. De dieren zijn naar het abattoir gebracht en afgezonderd. De eerste dag der Rotterdamsche kermis eischte reeds een slachtoffer. Een jongmensch, dat kermis had gehouden, kwam naar moe ders zin te laat thuis, waarna zij hem niet wilde binnenlaten. Hierover baloorig gevvor- liep hij den Boezem in om zich te verdrinken. Toen zjjn ijjk eenige oogenblikken later werd opgehaald, wilde zijn moeder ook dat niet in huis hebben, waarom het naar de loods voor drenkelingen werd overgebracht. BNbl.) Een firma bestelde na den jongsten hagel slag per telegraaf in Den Haag voor f 6000 vensterglas. Dat was iets zoo ongewoons, dat de fabrikant terug seinde: «Is 'tgeen ver gissing? Moet het niet 600 zijn?" Antwoord: neen: stuur maar voor f8000. Den volgenden avonds kwam de fabrikant zelf over om te zien of de overigens zeer solide afnemer •tnietwaanzinnig was geworden! De verwoestingen van den hagelslag, te 's-Gravenzande en Monster aangericht, worden meer en meer in haar geheelen omvang be kend. In de eerste gemeente zijn 9/iu der glas ruiten vernietigd. Op den akker is alles ver woest, rogge, gerst, tarwe, aardappelen en uien, zoodat de oogst als verloren wordt beschouwd. Hoe dichter aan den zeekant, hoe grooter de schade is. In het Noorland, den polder aan de zee, ligt b.v. alles verpletterd en gehavend. De meeste huizen in dien polder verloren geheel of gedeeltelijk de dakpannen, wegens een met het oti weder vergezeld gaanden windhoos. Vele huurders te 's-Gravenzande en Monster zijn geruïneerd, indien de landheeren niet bijspringen. Verzekering tegen hagelschade bestaat daar niet. Iu een Maandag te Dordrecht gehouden vergadering van de afd. Zuid-Holland van den »Alg. Ned. Politiebond" zijn tot candida- ten voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur gekozen de hh. J. C. van Waning, burge meester van Ouderkerk (in de 4e vacature); L. G. Vernée, commissaris te Scheveningen (in de 2e vacature) en T. Beunder, inspecteur van politie te Dokkum (in de 3e vacature). Voor de 4e en 5e vacature werden geen candidaten gesteld, omdat de vergadering zich niet kon vereenigeu met de candidaten, voor de 4e vacature genoemd, op grond dat zij leden waren van het vroegere hoofdbestuur, terwijl de drie genoemde candidaten voor de 5e vacature bij de afdeeling te onbekend waren otn er een keuze uit te doen. Maandagmiddag was de 44-jarige zoon van den kruidenier Verwoerd te Vlist (Z.-H.) bezig zich te oefenen in het vélocipèderljden. Door een ongelukkig toeval geraakte hij te water en schijnt zoover in den modder weg geschoten te zjjn, dat men eerst een uur later den drenkeling vond. Dr. Idenburg, van Haas trecht, kon alleen den dood constateeren. De aldus omgekomene was het eenig kind zijner diep bedroefde ouders. Te Beverwjjk heeft de gemeenteraad jn strjjd met het voorstel van burg. en vveth, en van het geneeskundig staatstoezicht, die schorsing van de kermis wenschten toch besloten de kermis te doen doorgaan. fe V olendam is een fonds opgericht ter ondersteuning van weduwen, door wekeljjk- sche uitkeeringen van f2 tot f5. 9loord te Scliagen. Omtrent de aldaar gepleegde misdaad, welke de gemoederen met zoo droeve ontsteltenis heeft vervuld, is tot heden weinig meer bekend geworden. De gegrondheid van liet vermoeden, dat een der moordenaars achteruit over het erf, gelegen achter het huis waar de misdaad is gepleegd en de aangrenzende erven, is ont vlucht, kan blijken uit de verklaring van een zoon van den naast de vermoorden wonenden koffiehuishouder A. B., dat deze te ruim twaalf uur een man, meteen ronden fantasiehoed op, zich haastig van hun erf zag verwijderen en over de aan de andere zijde van het erf staande schutting klimmen. Bij de gerechtelijke lijkschouwing is gebleken dat de hals van het meisje tot op het nekbeen was doorgesneden, terwijl een diepe snede op de dij en eenige sneden op de armen en handen waarvan twee vingers zoogoed als afgesneden waren, bewijzen welke vreeselijke en wanho pige worsteling tusschen het ongelukkige meisje en den moordenaar den dood is voorafgegaan. De lijken, welke Maandag in het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats zijn gekist, zullen vervoerd worden naar het huis waar de misdaad gepleegd werd en Woensdagmiddag begraven worden. (jV. v.d. D) In oostelijk Drente zal met een zeer belang rijk werk zoo spoedig mogelijk begonnen wor den, om het nog dit jaar ten uitvoer te kun nen brengen. Uit het hoofdkanaal zal men in het Eeserveen (gem. Borger) acht zijkanalen in westelijke en vijf zijkanalen in oostelijke richting graven, terwijl het hoofdkanaal zelf zal verlengd worden tot Ellertshaar. t Uit 's-Bertogenbosch schrijft men aan liet N. v. d. D.-, «Zwaarder weer dan dat van Zaterdagnacht herinnert men zich niet hier ooit te hebben bijgewoond. Te ongeveer 2 uur begonnen, hield schier vijf kwartier aan en kliefden de bliksemstralen, onmiddellijk door de gewel digste donderslagen gevolgd, de lucht. Op onderscheiden plaatsen sloeg de bliksem in, zonder ergens brand te doen ontstaan. De kathedraal van St. Jan, welke blijkbaar ook getroffen is, bracht het er het best af; de schade is daar zeer geringen bepaalt zich tot een gaatje, in den muur der sacristie geslagen, de afwezigheid van enkele dakleien en de splintering van eenig houtwerk. «Minder goed kwam er de rnolen van Van Enk, staande aan den Vuehter-uitgang, af; van dezen werd een der wieken stukgeslagen, terwijl het hout en ijzerwerk in de kap dat gedeeltelijk in splinters op den Vuchtschen weg gevonden of zoodanig verbogen werd, dat met de herstehng van een en ander aan zienlijke kosten zullen gepaard gaan. «Ook het stationsgebouw, het oude en dus nog in gebruik zijnde, werd bedreigd, doch had slechts zijn vlaggestok te offeren, terwijl verschillende boomen, zoo in als in de onmid dellijke nabijheid der stad, het moesten ont gelden. In de Kerkstiaat doofden, tegelijker tijd dat een hevige donderslag volgde op een verblindenden bliksemstraal, alle gaslantaarns uit, terwijl, naar meri beweert, een eind verder de niet brandende lantaarn op de Paiadeplants door het hemelvuur zou zijo aangestoken.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2