Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. 011 d e r w ij s. Reel) tzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. F* Het on wed er ging vergezeld van lievigen regen met hagelslag. Voor zoover bekend richtte de hagel geen schade aan." Te 's-Hertogenbosch werd zekere Duits in het Sint-Andriesstraatje aldaar aangevallen door den broeder zijner bruid, die hem eene diepen messteek toebracht, gelukkig op een niet gevaarlijke plaats. De gewonde is naar het gasthuis en de aanvaller naar het politiebureau overgebracht; het huwelijk, dat over eenige dagen zou ge- gesloten worden, is nu uitgesteld. Als oorzaak voor deze misdaad wordt opge geven, dat de broeder der bruid het huwelijk wilde verhinderen. Zware vermoedens woiden te Maasstricht gekoesterd tegen een conducteur, een ijverig lid van de socialistische vereeniging ïSteeds Voorwaarts" als zou hij niet vreemd zijn aan de jongste dynamïet-aansiagen te Luik. Zoowel door de politie als door de spoorwegmaat schappij wordt streng onderzocht, doch tot nu weet men alleen, dat de beruchte baron Sternberg een nacht te zijneut heeft ver toefd. {Cent.) Door de politie te Maastricht zijn verschil lende personen gehoord omtrent den vermoe delijk gewelddadiger» dood van zekeren H. Willems aldaar, wiens lijk verleden week in het zijkanaal werd gevonden. Naar men ver neemt, zouden er zaken aan het licht zijn geko men, die het vermoeden alleszins wettigen, dat W. moedwillig in het kanaal geworpen en ver- dronken is. De politie is den dader op het spoor. Het huldeblijk van Middelburgs ingezete nen, bestaande in eene door den kunstschil der Klinkenberg vervaardigde afbeelding van het raadhuis, zal aan B.M. de Koningin wor den aangeboden Woensdag 22 Augustus, des avonds te S uur. De bijdragen voor dit vor stelijk geschenk vloeiden zóo ruim, dat een overschot der benoodigde gelden, ongeveer f1500, aan de armen der verschillende ge zindten zal kunnen worden uitgereikt. Men schrijft uit Vlissingen De mailboot van de maatschappij sZeeland" waarmede H.B. M.M. de Koninginnen een tochtje op de Schelde zullen maken, zal zijn de dagmailboot Nederlandcommandant de de heer D. W. van Boven. De boot is nu reeds uit de vaart genomen om voor da vor stelijke ontvangst in gereedheid te worden gebracht. Te Leiden is eon geval van cholera met doodeüjken afloop voorgekomen bij een schip persknecht, die van Haarlem gekomen was. Te Utrecht doet zich een geval van cholera voor bij een groentenveuter. 's-Gravenliage. De gioothertog van Saksen-Wei mar en zijne dochter de hertogin van Mecklenburg zijn hedenmorgen te 10 uur per staatsspoor naar Soestdijk vertrokken tot het afleggen van een bezoek aan Hare Majes teiten. De Belgische gezant baron d'Anethan alhier zal worden benoemd tot gezant te Parijs in de plaats van baron Beyens en vervangen worden door graaf De Grelle Rogier, staats secretaris voor buitenlandsche zaken io den Kongostaat. De secretaris der Belgische Ic-gatie alhier, baron De Wijckersloot, is in de vorige week het slachtoffer geweest van een lage aanranding. Tegen middernacht naar zijn woning op de Plaats terugkeerende, zat op de stoep onder de marquise voor de deur van het gebouw een kerel, schijnbaar in duttende houding. Toen de heer De W, dezen verzocht op zijde te gaan, daar hij niet in huis kon, richtte de kerel 'zich plotseling op en biacht hem onveihoeds een slag tegen 't hoofd toe, waardoor hij 't be wustzijn verloor. Tot bewustzijn teruggekeerd, was de kerel verdwenen en miste de aange vallene zijn portefeuille met een aanzienlijke geldswaarde. De dader is, volgens bet Dbl., nog niet bekend. Amsterdam. Maandagavond is de inter nationale bakkers-tentoonstelling, die weken lang duizenden van binnen en van buiten de stad in het Paleis voor Volksvlijt samenbracht, besloten met een concert, gevolgd door bal,in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. Tot het laatst toe dwaalden de belangstellenden om de aardige uitstallingen en de in volle werking zijnde bakkerijen. Gistermorgen is men onmiddellijk begon nen met het afbreken van de étalages, zoodat de zaal binnen weinige dagen geheel zal zijn ontruimd. V»n bet eiland Marken is een van de oudheden, die steeds de aandacht van tneuigen bezoeker trokken, naar elders overgebracht. Het is een bijzonder fraaie kast, welke voor f 6000 is ge kocht door den heer A. T van Spanje, te Utrecht. Indertijd had korungin Sophia die kast ook willen koopen. De eigenaar, de heer J Kes, wilde er toen echter met van hooien. Onze beiichtgever meldt ons nog, dat nog zulk eene kast bewaard wordt op het paleis Het Loo. (A. v. cl. D.) Er moet alweder een nieuw ontplnflingsinid- dbl, tienmaal krachtiger dan dynamiet, zijn uit gevonden. De uitvinder bood het de Duitsche regeering aan, die er proeven mee laat nemen. Een groote brand bracht dezer dagen Kopen hagen in iep en roer. Kwatt over 12 bemerkte de nachtwacht op de groote scheepswerf van Burmeister en Wam op Refshabó, dat er brand in de kleine uiachmewerkplaats was. Met onge- loofehjke snelheid breidde het vuur zich uit, zoodat in koiten tijd het geheele 300 el lange gebouw in vlammen stond. Een groote voortaad droog hout voor scheepsinventarissen voedde het vnur. Van alle kanten kwamen spuiten van Deenscbe en Fransche schepen uit de haven ruim 250 mat». Groot was de untstehenis toen een paar schepen vuur vatten en een oogenbiik later een paar reusachtige ijzeien gevaat ten, voor een nieuw dok bestemd, met donderend get aas in de vlammen stoitten, omdat de houten stutten, waarop ze steunden, verbrand waren. Tegen twee uur dieigde een groot gevaar; een ware vuunegen daalde neer op dat gedeelte van het eiland, waar de Deensche Petroleum- Maatschappij haar groote ketels heeft. Dichtbij was een huis, waar een groote voonaad naphtha bewaard werd. Met natte zeilen werden die gebouwen beschut. Toch vatte een der zeilen vuur een visscher sprong toe en rukte het brandende zeil juist bijtijds af. Rusteloos werkten allen tot uur, toen eindelijk een geweldige stortregen den brand hielp biusschen. De handelsvloot was een oogenbiik in groot govaar, evenals het nieuwe Russische keizersschip, dat in aanbouw wasgelukkig werden beide gered. De schade wordt op 500,(100 kronen geschat. Vreeselijk was de verwoesting toen de dag aanbrak, en groot de verslagenheid der arbeiders-, waarvan de meesten op het gewone uur kwamen opdagen om aan 't wetlt te gaan, geheel onwetend van 't onheil, dat hen in den nacht getrolfen had. 150 Timmerlieden en 100 machine-ai beiders zijn zonder werk. Ongeveer 100 timmerlieden verloren te zamen 30,000 kronen aan werktuigen en materiaal. Men verwacht, dat de bekende humane chefs der firma zooveel mogelijk de arbeiders helpen zullen. De directeur Burmeister was in Londen en ontving daar tele- graphisch bericht van de rarnp. In het dorp Niedzwedzen bij Johannesburg in Oost-Pruisen is de Aziatische cholera plotseling epidemisch opgetreden. Eerst sclneef men de tal rijke ziektegevallen aan Let eten van bedorven visch toedoch een bacteriologisch onderzoek deed buiten twijfel cholera vaststellen. Tot Zon dag waren er van 50 aangetasten 21 gestoi ven en 7 genezen. Tot beperking der ziekte zijn alle noo- dige maatregelen genomen. Overigens is in gansch Oost-Pruisen nog geen geva! van cholera voor gekomen. De postdirecteur van Chicago beeft proeven genomen wat het snelste middel van bestelling is. Hij gaf aan 6 bestellers de opdracht, elk 0 brieven te bestellen met verschillende middelen per tweewieler, te paard, met paard en wagen, per stoomtram, per paardentram en te voet. Zij mochten zich nergens onderweg ophouden en moesten van eiken biief een geteekend refu met den juisten tijd van bestelling torugbiengen. De afstand was 18 mijlen en het veitrek te 10 uur v.m. De uitkomst was als volgt: tweewieler 1.20; te paard 1.46per wagen 1.55per stoom tram 3.5per paardentram 3.20 en te voet 4 48. De tweewieler zou nog 10 minuten vtoegerztjn plaats van besiemming bereikt hebben, wanneer hij niet door aen slagregen overvallen was, die hem tot een oponthoud noopte. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indie (behalve Atjeh en Padang) via Rotterdam bestaat door middel van het stoomschip Gcdè. De laatste bnshchting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 dezer, des voormiddags ten 11 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het zal den postzegelverzamelaars genoegen doen te vernemen, dat do vaak aangekondigde Ethiopische postzegels weldra in omloop gebracht zullen worden. Die postzegels, le Parijs gemaakt, zijn teeds naar Entottn, de hoofdstad van EUiiopié verzonden en de eerste uitgifte geschied ut het laatst dezer maand. De negtis van Abe«ynie, Menelik II, zal post zegels doen vervaardigen, van zijne beeltenis voorzien. Ook heeft hij opneming in de »Alge- meerie Postveieeniging" voor zijn land vei zocht. Men meldt uit de Betuwe De oude tijd schijnt weer teiug te keeren. Een 50 jaar geleden was er geen Ruilhandel in de Betuwe de haak hmg in den boom, en aan ieder was het geoorloofd appelen, peren of pruimen te schudden, zooveel bij vei koos. Zoo ook thans, het fruit is geen geld waard. Voor pruimen geeft men te R itterdam op 't oogenbiik f 1.60 per HL. Voor oen landbouwer schiet dus weinig of niets over, wunneer alle kosten voor pluklotm, manden en vei voer naar Rotterdam, er af moeten. Er zijn dan ook velen, die hunne pruimen m het geheel niet plukken. Ook voor den boerenstand is het in de Betuwe op het oogenbiik ireurig gesteld, wijl de fi uit— handel, andets een hoofdbron van bestaan, bijna geheel stilstaat. De beer P. L van Amerom te Schiedam heeft bedankt voor zijn benoeming tot ondet wijzer te 't-Gtavenzande. De vrouwelijke leei linger» der hei haling-scho- len te 's Gravenhage en te Sclievenmgen zullen geduiende den eetsivnlgenden cursus weder ondorwijs ontvangen in de kookkunst. Dat onderwijs zal nu echter in verschillende school gebouwen gegeven wordel», zoodat deleeilmgen daarvoor niet meer naar de kookschool behoeven te gtar». Elke heihalingsschoo! zal voor dat doel kook- toestellen en het noodige keukengei eedschap kiijgen. Uit een paiticulier schrijven uit Ned. Indié blijkt, dat vandaar uit onze regeering is voorge steld, om voor Nederl.tndsche onde:wijzeis, die in indie wenschen benoemd te worden, de akte voor het Fransch niet langer verplicht te stellen. Ongeveer een jaar geleden schreef de Duitsche veieeniging tegen misbruik van sterke dianken eene pnjsvi'aag lïit, luidende; Wat kan de school, en vooral de onderwijzer, doen tot bevoideiing der matigheid? Hieiop zijn thans 112 ant woorden ingekomen. De prijs, diiehondeid ma»k, is toegewezen aan den onde»wijzer Hemrtch Dioste, io Mesehede (Westfalen). Deze verkrijgt bovendien den door de niatigheidsconwnissie van den WestfaaUchen stededag uitgeloofden pnjs van honderd ïnaik \oo; bet beste antwoord van een Wesltaalsrben schrijver. Er moest afgezien woiden van de uil keering van tweede ju ijzen en eene volle vei melding aan andere antwoorden, wegons bet groot aantal, dat daarvoor in aamneikmg kwam. Het bekroonde antwoord zal dour de vereeniging uitgegeven worden. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld W. A. S sjouwer en J. A. v. d. M., bran dersknecht beiden te Schiedam, wegens diefstal van moutwijn aldaar door middel van inklim- ming in de branderij v3n mej. de wed. F. D. van Dijk tot 1 jaar voor zooveel den eerste en 6 maan den gevangenisstraf voor wat den tweede be treft. VV. B., schipper te Oveiscbio, wegens diefstal van een roeiboot te Kralmgen, tot 9 maanden gevangenis. Vet volgens stond terecht P. J. D., hoedeu-en pettenmaker te Rotterdam, onder aanklacht als zoude iuj op 5 Dec. 1893 of daaromtrent le Schiedam opzettelijk een piemielut Bevilacqua la Ma-a, welk lot hem door R. Pb. Brouwel was ter hand gesteld, temnnde naar de waarde er van te tnformeeren en welk lot aan genoemden Brouwer toebehoorde, zich hebben toegeeigend. De beklaagde, die al 8 maanden gevangenisstraf heeft ondergaan en zeide reiziger te zijn voor de Holiandsche Crediotbank, beweerde het lot van 10 lire van Brouwer gekocht le hebben voor f5. Daarna zou Brouwer hem verzocht hebben eens naar de waarde van het lot te informeereii. Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. aan Brouwer had gezegd, dat het lot f18 waaid was. teiwijl na informatie bij de hee'ren Sandet s Co. de waaide f4 bleek. Als agent, der Holt, Credietbank had bekl. aan Brouwer het lot ver kucht en hem later gefeliciteerd toen er een prijs op gevallen was, naar hij meedeelde Maar Brouwer zeide destijds dat hij niet geloofde, dat er een prijs op zijn lot was gevallen, waarop bekl. met Brouwer's zoontje naar het kantoor van de kassiers H. J. van Ogtrop en Zn. ging, ten einde te bewijzen dat liet lot uitgeloot was. Intusschen het zoontje kwam terug, doch bekl. liet zich met meer zien. Hij nam het lot me le en liet het zoontje van den heer Brouwer met de ledige envelloppe huiswaarts keeren. De beklaagde, die geen prettigen indruk maakt woidt nu en dun heltig als hij over de deugdelijk heid zijner loten bij koninklijke besluiten goedge keurd, uitweidt, of als hij aangemaand woi.lt vóór zich te kijken en zich fatsoenlijk te gedragen, daar anders de behandeling zijner zaak buiten zijn tegenwoordigheid zal geschieden Toen den bekl. gevraagd weid of hij het lot zou hebben verkocht als het veel waatd Was geweest, antwoordde hij, dat hij dit zeer zeker zou hebben gedaan daar hij nergens meer om vei legen is dan om geld, ontbieUernie het hem niet aan ïflux de bouche." Het O. M. waargenomen door rar. II. J. K. Dijckmeester. noemde de zaak zelve van vrij een voudige pioportie, achtte de schuld van bekl. bewezen vooial door de uitdrukking, die hij ge bezigd had ogee! me het lot maar even mee." Het verleden van bekl. is alles behalve smette loos. De eiscli luidde 1 jaar en 6 maanden ge vangenis. Uitspiaak Zaterdag a.s. SCHIEDAM. Heden zijn ter haringvisschei ij vertiokken de loggeis Harmonieschipper J. Groeneveld, en Paulina, schipper W. Seis. VLAARDINGEN. Gisteren kwamen alhier binnen 15 loggeis, mot 20 tot 29 last pekelharing, enkele hadden nog 7000 tot 10 000 stuks sietuharing. Verder: 14 bom en van Scheie- ningen. 3 bommen van Nooru .jk en 2 bommen van Katwijk, alle met 200 tot 400 kamjes pekelharwig en 20 tot 60 kantjes steurharing. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 4 schepen, te zamen aanbrengende 1194 ton pekelharing. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend weiden aan ae markt alhier aangevoerd 536 zal men, die voor f 0.80 tot 1.10 por J/s kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 354 St.-Jacobc- zaimpjes, die fO.SO tot 1.05 per V» kilo opbrachten. Xed.-Lerv. Kerk. Beroepen: te Rumpt ds. L. Balkte Grijpskeik: te Nijketk (Geld.) ds. P. F. van den Nieuweiihuizrn, te Woutliiuhem. Aangenomen: naar Everdingen door den heer A. S. Gallée, ennd. te Utrecht. Bedankt: voor Herwijnen duur ds. L. C. Tevneden, te Maasdamvoor Hasselt (O.) door ds. Ail. de Kleide, te Ridderkerk c. a. Gereformeerde Kerken. Beroepen: te Dokkum ds. T. S. van der Lcij, te Tjalleberd te Heeienveen ds. F. ten Hooi, te Hailiiigen; te Schipluiden de heer J, H. Donner Jr., cand, te Leiden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3