N°. 8597. A". 1894. Vrijdag 17 Augustus. .A. eh. tenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ITGEVËr7~J.~ ODÉ. Siiitenlattdsche Berichten. duitschland. Bimienlandsche Berichten. liHEDim G 0 U R A111. t 1.85. - 2.50. - 0.10. BlTltKAC: SOTERSTKiilT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ^bosnehentspkijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Byk Afzonderlijke nominers De keizer heeft het voornemen te kennen ven, ter bevordering der roeisport bij de scholen voor middelbaar onderwijs en de mnasiën te Berlijn een wissel-eereprijs in të voeren. Dientengevolge hebben deschool- «utoriteiten aan de roeivereenigingen verzocht, mededeeling te doen of en in welken om vang er reeds door zulke sehoolleerlingen aan ïoeisport wordt gedaan. De Reichsanzeiger bevat het tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten verdrag van 15 Maart j.l. tot regeling der grenzen van bet beschermingsgebied van Kameroen en de kolonie der Fransche Kongo, alsmede van het Fransche en het Duitsche invloedsgebied nabij het Tschad-meer. De Köln. Zeitg. spreekt ten stelligste het bericht der Frcisinnige Zeitg. tegen als zou de Spaansche regeering het miximum-tarief van invoerrechten voor Duitsche voortbreng selen nog hebben verhoogd. F R A N K R IJ K. Het doodvonnis is hedenmorgen circa vijf uur aan Caserio voltrokken. Op het oogen- blik dat men hem op de plank legde, riep hij: sMoed, kameraden! Leve de anarchie!" "Toen hij dit geroepen had, stelde hij zich geducht te weer. Voor het overige heeft zich geen incident bij de executie voorgedaan. De president der republiek zal deze week de fortmaooeuvres in Parijs bijwonen, het 4e en 11e legerkorps zullen onder bevel van generaal Gallifet een groote revue houden te Chateaudun, ter eere van het hoofd van den staat. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de minister, sir W. Harcourt de hoop te kennen gegeven, dat het parlement de volgende week geslo ten zal kunnen worden. De Schotselie mijnwerkers hebben als hun vaste voornemen te kennen gegeven, de werk staking tot het uiterste voort te zetten. Op voorstel van sir Reid is eene commissie be noemd, welke een beroep zal doen op het pu bliek ten behoeve van de vrouwen en kinderen der werkstakers, die nu reeds zeven weken gebrek lijden. NOORWEGEN De minister van justitie, die dezer dagen •op zijne wandeling een meisje in het water zag springen en zich onmiddellijk gekleed te water begaf om met eigen levensgevaar het kind te redden, heeft deswege van den koning <le geuden medaille voor roemrijke daden ontvangen. RUSLAND. De keizer heeft den erfprins van Montenegro tot kolonel van een zijner regimenten jagers benoemd. OOSTENRIJK. De redacteur en de uitgever van de ZuTcunft, het orgaan der radicale socialisten te Wee- nen, zijn Maandag in hechtenis genomen wegens opruiende artikelen in dat blad. De Zuhunft bestaat nog pas twee jaar en heeft al ruim een dozijn redacteurs gehad, die nu gevangenzitten of naar elders gevlucht zijn. ZWITSERLAND. De volksstemming in het kanton Zurich heeft den uitslag gehad dien men verwachtte. Het voorstel om niet-ingezetenen van het kies recht uit te sluiten, is aangenomendat ter afschaffing van de pensioenen der onderwijzers en der geestelijken daarentegen verworpen. Voorts is nog een wetsvoorstel aangenomen waarbij de arbeid der vrouwen aan beperkende bepalingen onderworpen wordt. ITALIË. Er is een koninklijk besluit verschenen, waarbij de staat van beleg op Sicilië wordt opgeheven. Groot is de opgetogenheid hier over op het eiland. De regeering heeft 50,000 lire doen toeko men aan de slachtoffers van de aardbeving ta Catania. Voorts heeft de regeering op zich genomen, om de verwoeste of beschadigde huizen op staatskosten te doen herbouwen of te herstellen. De bekende Fransche rumoermakendesocia list Due Quercey, van wien men in langen tijd niets gehoord had hij bevond zich namelyk in Itaiie is op last der regeering naar de grenzen gebracht om het land uit gezet te worden. De paus heeft gelast dat de Grieksch-ortho- doxe patriarchen uitgenoodigd zullen worden om te Rome met de kardinalen een bijeen komst te houden, teneinde te beraadslagen over de vereeniging der beide kerkgenoot schappen. S E R V I E. De 18e verjaardag van den koning is zon der incidenten vooibijgegaan. In strijd met de verwachtingen is ook het besluit des sul tans achterwege gebleven, waarbij de metro- pohtaan zou worden gemachtigd tot aanstel ling van twee bisschoppen in Macedonië naar het heet is die teleurstelling aan vreemde invloeden te wijten. B U L G A R IJ w. Naar verzekerd wordt heeft vorst Ferdinand reeds het besluit geteekend, waarbij de So- bratije ontbonden wordt en de nieuwe ver kiezingen tegen 23 September a.s. worden uitgeschreven. Vorst Ferdinand heeft gratie verleend aan 245 personen, veroordeeld wegens vergrijpen tegen het gemeene recht. Het zijn alleu staatkundige veroordeelden. Uitgezonderd van de gratie is Keravelof, die geweigerd heeft gratie te vragen. E G Y P T B. Tusschen de regeering en Engeland moeten weer moeilijkheden zijn gerezen. Dinsdag is te Kaïro een ministerraad gehouden, welke na Uvee uren tot gisteren verdaagd is. "Waar de zaak over loopt is niet bekend. De Britsche gezant te Kaïro, lord Cromer, die op het oogenblik met verlof in Schotland vertoeft, heeft bevel ontvangen onverwijld naar Lon den te komen. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft de beraadslaging begonnen over de tweede le zing van vier nieuwe ontwerpen betreffende het toltarief, die door de Kamer van afgevaar digden zijn aangenomen. Verscheidene amen dementen zyn voorgesteld, maar de Senaat heeft de zitting verdaagd zonder eene be slissing te nemen. Het reeds door de Kamer en den Senaat aangenomen tarief is gisternamiddag den pre sident der republiek ter teekening aangeboden. Een telegiam aan de Times meldt dat de Britsche oorlogsstoomer Mohawk te Port Limon aankwam van Costa Rica, met prins Clarence en 112 uitgewekenen van Mosquito- land aan boord. Zij berichten dat 2000 Nica- raguanen Bluefields heroverden door middel van transportschepen die de vlag der Unie voeren. Toen de Nicaraguanen verschenen, scheepten de mariniers der Unie zich in, waarop eenige A merikaansche ingezetenen de vlag der Unie neerhaalden en vertrapten, en daarna de Britsche vlag heschen. De Nicara guanen arresteerden vele Amerikanen en En- gelschen. De gezagvoerder der Mohawk be vrijdde naderhand ettelijke Britsche burgers. Een telegram uit Lima meldt dat de oppo sitie tegen de regeering van generaal Caceres steeds toeneemt. In een gevecht tegen de troepen der Peruaansche legeeriog moeten de opstandelingen de overwinning hebben behaald. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren gemeld Er zijn honderd man vertrokken om den Boeren te hulp te komen, die te Agatha door de oproei ige Kaffers belegerd woiden. De Kaffers verbranden de hoeven der Boeren en vermoorden de bewoners. Te Pretoria is op 14 Juli de gewone alge- meene vergadering der Nederlandsche ver eeniging gehouden. De grondslagen voor eene algemeene Ned. vereeniging in Zuid- Afrika zijn goedgekeurd. De verslagen van de afdeelingen werden behandeld, en daaruit bleek dat de Kamer van navraag en inlich ting en vooral het ondersteuningsfonds in goede richting hadden gewerkt. Voor het ziekenfonds werd een bestuur aangewezen. C II I N A. De keizerin-moeder heeft de giften welke voor de feestelijke viering van haren GOsten verjaardag zijn bijeengebracht, ten bedrage ven 21 millioen taels, in de oorlogskas gestort. Naar de Daily News beweert te weten, zouden Engeland, Frankrijk en Rusland be loofd hebben geen aanval op Peking te zullen toelaten. Zoodra de Japanners de haven van Takoe aantasten, zouden deze drie mogend heden tusschen beiden treden; hare oorlogs schepen moeten reeds de noodige bevelen daartoe ontvangen hebben. Waarschijnlijk nog deze week zal te Shan ghai het gerechtelijk onderzoek worden ge opend tot vaststelling der verantwoordelijkheid voor het verlies van het transportschip Sow 8hing. SCHIEDAM, 16 Augustus 18Ü4, Op het adres van het bestuur der Spoeling- vereeniging en 73 branders alhier, houdende bezwaren tegen de van regeeringswege ge nomen maatregelen tegen de verspreiding van besmetting van het mond- en klauwzeer in het spoelingdistrict, heeft de minister van binnenlandsche zaken gisteren aan de adres santen geantwoord, »dat de door hen bedoelde maatregelen genomen zijn in het belang van den gezondheidstoestand van den veestapel en dat bij de toepassing daarvan steeds zoo veel mogelijk rekening wordt gehouden met de belangen der veehouders en andere be langhebbenden". Ter gelegenheid van zijn 25 jarig priester schap werd gistei avond aan den heer M. J. A. Lans, pastoor der O. L, V. Visitatiekerk alhier, een serenade gebracht door een viertal corporation, n.i. het zangkoor der kerk Can- temus Domino", de koorsectie der mannen- congregatie, de zangvereeniging »St. Grego- rius" en het harmonie-orkest »St. Ambrosius", afdeeling van denRoomsch-katholieken Volks bond. De zangveieenigingen bi achten achter eenvolgens ten gehoore Avondlied" van Verhulst, »Lied aan de kunst" van M. J- A. Lans, 2 liederen van Henri Veugelers, orga nist der kerk, «Gods Eere" en «Avondlied" uit den liederenbundel sCaecilia" voor ge mengd koor van H. Bender, benevens «Feest zang" van \V. H. P. Jansen, piiester, expres- selijk voor deze gelegenheid vervaardigd. De serenade kenmerkte zich door groote opgewektheid en ordelijkheid, ondanks de buitengewoon talrijke menigte. Nadat de toneta van het «Wien Neerlandsch bloed" voor de pastorie hadden weerklonken, trok men, verlicht door den rossigen fakkelgloed, huiswaaits. De luitenant-generaal jhr. Verspyck, adju dant-genei aal van wijlen Koning Willem III, is door de Koningin-Regentes benoemd tot adjudant-generaal der Koningin. Het gewone maandelijksche overzicht van de opbiengst van 's rijks middelen is opge-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1