A0. 1894. Zaterdag 18 Augustus. I\l°. 8598. KENNISGEVING. .A. eh. tenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: .f ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franca per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. B IJ KE AU: BOT 15 81 S T 51 A A T 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier voor de belasting op het Peisoneel no. 6 dezer gemeente, over het dienstjaar 189i/95, door den heer directeur der dnecte betastingen te Rotteidain op den liden Augustus 1894 executoir ver klaard, op heden aan den onhanger der directe belastingen, ter ïmoidenng is o\eigemaakt. Voorts woidt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn Aran drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar hetbe- jioort, den l7den Au^»stu> 189i. De burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. F li A It K R IJ E. De minister-president Dupuy lijdt sedert «enige dagen aan niersteen-koliek. Wel be vind hij zich nu beter dan in den beginne, wordt uit Yernet-les-Bains aan Havas gemeld; maar hij laat niemand bij zicli toe. Een ge- neesheei is 's nachts ten éen ure bij hem ont boden om zijne zware pijn te verzachten door liet inspuiten van morphine. De autoriteiten te Pes pignan ontvingen «it Spanje belicht, dat een anarchist uit Barcelona naar Vernet-les-Bains was vertrok ken dientengevolge zijn uitgebreide maat regelen van voorzorg getroffen. De heer Ernest Carnot, tweede zoon van den ex-president der republiek, is in bet huwelijk getreden met de dochter van een senator der Alpes-Maritimes. De plechtigheid •droeg natuurlijk een hoogst eenvoudig karakter. Onder voorzitterschap van prins Victor had Woensdag de jaailijksche bijeenkomst van Bonapartisten plaats. Er waren niet minder dan 700 personen tegenwoordig. Quentin, Baucliard en baron Legoux hielden toespia- ken, waarin vooral gewezen werd op het her leven der belangstelling in het Napoleontische tijdvak; sommigen meenden de aanstaande constitutie-wijziging te kunnen voorspellen. Pen slotte werd prins Victor een adres aan geboden waarin wenschen werden uitgespro ken voor de vervulling zijner rechten op den troon van Frankrijk. Te Mars-la-Tour werd Woensdag de ver jaring herdacht van den veldslag op 18 Au gustus 1870. Uit alle streken van Lotharingen waren deputation aangekomen; ook militaire deputatiën uit Longway, Lunéville, Nancy, Verdun en Pont-a-Mousson. De afgevaardigde Mcvières hield de gedachtenisrede in het dal van Gravelotte. Het gerechtshof te Grenoble heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 41 personen, ie verdacht worden het Italiaansch consu laatsgebouw geplunderd en verdere wandaden bedreven te hebben. Een arbeider is tot 2 jaar, een ander tot 10 maanden gevangenis veroordeeld, 22 werden vrijgesproken, de an deren zullen straffen van '14 dagen tot 3 maanden gevangenis ondergaan. DUITSCIILAND. Keizer Wilhelm is Woensdagmorgen aan boord van de Hohenzollern, uit Gravesend vertrokken, om via Kiel naar Berlijn terug te keeren, waar hij hedenavond te 7 uur wordt verwacht. Dinsdagavond hebben anarchisten te Berlijn een openbare bijeenkomst gehouden, waar 500 personen tegenwoordig waren. Een zeer groot aantal politie-agenteri in burgerkleeding zaten tusschen het publiek. Een spreker, die tot brandstichting aanspoorde, werd ge arresteerd, doch door het verzet van zijne partijgenooten waren de agenten verplicht hem weder los te laten. De bijeenkomst eindigde 's nachts te éen uur, zonder verdere accidenten. In de aanstaande zitting van den Rijksdag zal de minister van justitie een vooistel in dienen tot wijziging der wettelijke bepalingen nopens de straf baarheid van jeugdige mis dadigers. Daarbij zal rekening worden gehou den met de wenschen, door den Pi uisischen bond van onderwijzers der openbare scholen nopens deze aangelegenheid geuit in een on langs aan het ministerie van justitie uit gebracht rapport. Tegen 16 September is een sociaal-demo cratisch congres voor de provincie Branden burg te Beilijn bijeengeroepen. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft gisteren het wets ontwerp tot gelijkmaking der Londensche plaatselijke belastingen in tweede lezing aan genomen. In het Lagerhuis heeft sir E. Grey gisteren gezegd: Wij zijn in kennis gesteld van de overeenkomst, gesloten tusschen Frankrijk en den koning der Belgen in zake den Kongo- staat. Wij hebben ons niet verzet tegen het verlangen des konings om die overeenkomst te onderteekenen, maar zijn in geenerlei zin in die overeenkomst betrokken. Het grondge bied ten noorden van Lado en in de westelijke helft van het Nijlbekken blijft, als vóór de onderteekening van de overeenkomst door den koning der Belgen, binnen de invloedssfeer van Engeland, opkomende voor de rechten van Turkije en Egypte. Lord Dufferin keert naar Parijs terug om met minister Ifanotaux de onderhandelingen voort te zetten. Wij hopen, dat zij tot eene oplossing van de tus schen Engeland en Ft ankrijk hangende moei lijkheden zullen leiden. Wat het nieuwe trac taat met Japan betreft, eventueel zal bij dat tractaat de extra territoriale rechtspraak ein digen. Alleen in ruil voor zekere voorwaarden, welke aan Engelsche belangen ten goede ko men, zijn aan het tractaat tariefbepalingen verbonden, welke bepalingen Japan machtigen de invoerrechten te verhoogen. Deze rechten zullen echter alleen dan op Engelsclien van toepassing kunnen wezen, wanneer zij het ook op onderdanen van andere staten zijn. Asquith verklaarde in zake de behandeling van anaichisten, dat lord Rosebery denl7n Juli in liet Hoogerhuis de politiek der regee ring in dezen volledig ontvouwd had. De begrooting van Oost-Indië toelichtende, gaf Fowler te kennen, dat de regeei ing niet voornemens was de Indische munten tot het slaan van zilveren geld te heropenen. Bij gelegenheid eener landbouwtentoon stelling te Hawarden heelt Dinsdag de grijze Gladstone de prijzen uitgedeeld en alstoen zijne hoorders gewezen op liet groote belang der bouwerij in het klein. Op dat gebied, meende bij, was nog veel meer te doen, en verscheidene nieuwe aderen konden nog ont gonnen worden, opdat nieuw voordeel voor personen en gemeenten moge ontstaan uit den overvloed van levenskracht, waai mede God de aarde heeft toegerust, om in de be hoeften van den rnensch te voorzien en hem tot genot te strekken. RUSLAND. Volgens het Wiener Fremdenblatt is het rijtuig-ongeval, onlangs aan den Russïschen grootvorst Alexander en diens jonge vrouw, grootvorstin Xenia, oveikomen, met aaneen ongeluk, maar aan boos opzet te wijten ge weest. De paarden schrikten niet van vuur werk, maar het rijtuig zakte door een door gezaagde brug en geraakte zoo te water. De koetsier is sedert overleden en de grootvorstin brak een arm. OOSTENRIJK. Tweehonderd zilveren medailles door een Weener goudsmid vervaardigd voor de Lem- beiger tentoonstelling, zijn op last van het Landgericht te Weenen in beslag genomen als in strijd met de openbare orde. De medailles droegen de beeltenis van Koseiuszkos met het randschriftGod verlosse Polen. De beslissing in het proces der zes anar chisten te Jung-Bunzlau, is gevallen. Twee der aangeklaagden zijn vrijgesproken, éen is tot acht jaar, éen tot zes jaar, éen tot vijftien maanden en éen tot acht maanden zware kerkerstraf veroordeeld, allen met de verzwa rende bepaling van éen vastendag in de drie maanden. De jury beantwoordde de vraag of de beklaagden in betrekking stonden tot de brochure »Aan de overheerschte klassen van Oostenrijk", en dergelijke met neen, maar ze gaf met groote meerderheid als haar ge voelen te kennen dat de verooi deelden schul dig waren aan de verspreiding van twee oproerige Czechische kranten. B U L G A R IJ E. De regeering heeft besloten Zankow, als stichter van onlusten en samenzweringen, ter zake waarvan bij door de Sobranje uit het land verbannen is, niet over de grens te laten en hem, ingeval hij er toch in mocht slagen te Sofia te komen, voor den rechter te brengen. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld Tengevolge van een fout in de interpunctie van hettariefontvverp, beweren de tolbeambten dat diamanten vrij van recht zouden moeten worden toegelaten. Het is thans de viaag, of ook het ter onderteekening aan president Cleveland voorgelegde ontwerp eveneens die fout bevat. Dat de piesident zijn veto over het nieuwe tarief, dat zoo weinig met zijne inzichten strookt, zal uitspreken, gelooft niemand. Maar de piesident kan ook, wanneer bet hem te veel tegen de borst stuit, weigeren een ont werp te bekrachtigen. Geschiedt dit niet en wordt evenmin bet veto door den president gesproken, dan ontvangt een door beide Huizen aangenomen ontwerp na verloop van 10 dagen vanzelf kracht van wet en treedt aanstonds in werking. Senator Hill is vau meening dat de presi dent onmogelijk zijne goedkeuring aan de wet kan hechten, als men in aanmeiking neemt in welke bewoordingen Cleveland zich in zijn veelbesproken brief aan Wilson daarover uit gelaten beeft, Bovendien is de wet, zooals zij nu is aangenomen, in strijd met de demo cratische beginselen. Men raamt dat de douane-ontvangsten vol gens de nieuwe wet 163,000,000 dollar zullen bedragen. Onder bet nu vigeerende Me.-Kiriley- tarief beliepen zij in bet afgeloopen jaar 199,143,678 dollar. Behalve de vier voorstellen tot vrijstelling van suiker, ijzererts, ptikkeldiaad en steen kolen wil het Huis nog een vijfde ontwerp aan nemen, waarbij alcohol, niet voor consumptie bestemd, weder woidt afgevoerd van de viije lijst, waarop het bij vergissing was geplaatst. De Times verneemt uit Philadelphia dat de regeering der Yereenigde Staten de vloot der Uriie aan de kust van Oost-Azië aanmeikelijk versterkt, vier oorlogsschepen zullen in den loop dezer maand derwaarts vei trekken. Naar de Times uit Managua verneemt, Heb ben Guatemala, Nicaragua, Honduias en San Salvador een tractaat gesloten waarbij de bovengenoemde stateu vereenigd worden tot een Middenamenkaansehe republiek. Costa Rica doet niet mee. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren gemeld De stiijdmaeht, die tegen liet kafferhoofd Malabocb was uitgerukt, is gisteren terugge keerd en door de regecring en bevolking hartelijk ontvangen. In eene toespraak tot de manschappen zeide de president, dat de vreemdelingen in de ge lederen hun leven in gevaar hebben gesteld voor het belang van den staat. Ten spoedigste zou bij den Volksraad een ontwerp worden ingediend om bun burgerrechten te verleenen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1