Binncnlamlsclie Bericliten. De in opstand zijnde Kaffers hebben vrou wen en kinderen gedood. De Transvaalsche troepen, bijgestaan door Swazies, zullen hen heden aanvallen. CHIN A. Volgens bericht uit Shanghai te Londen ontvangen gaan de Chineezen voort met het uitrusten van regimenten die voor Korea bestemd zijn. Het Erigelsche blad de Chronicle behelst een sensationeel telegram over eenen, zee slag tusschen China en Japan, waarbij 7 Chineesche oorlogsschepen, behoorende tot het noordelijk smaldeel, zouden gezonken zijn. liet bericht blijft ten eenenmale onbe vestigd. JAPAN. De Tnnes verneemt uit Shanghai, dat, volgens berichten uit Japan, de oorlogskoorts onder de bevolking in volle kracht voort- woedt. De bladen en volksredenaars ontvou wen allerlei wilde plannen, b.v. de verovering van geheel China, althans van Mantsjoerije. De pers zoowel als de telegraaf staat onder volledige censuur. De regeering gaat intus- schen voort met het zenden van troepen naar Korea, waar het leger nu 50,000 man heet te teilen. SCHIEDAM, 17 Augustus 18S)A. Een recht aangename dag werd gisteren den leerlingen van de hoogste klassen der tweede openbare tusschenschool bereid. Ten getale van 70, jongens en meisjes, ging het onder geleide van het hoofd der school, den lieer J. van der Hout, en zijne onderwijzers, per spoor naar Hoek-van-Holland, teneinde van daar uit een gedeelte van liet Westland te bezichtigen. Na onder begunstiging van fraai weder te 9 uur aan den Hoek te zijn aangekomen, begaf men zich langs het strand, een eind weegs al badende, de schoenen en kousen orider den arm, naar Terheiden, waar juist de reddingboot iri werking gesteld werd dank zij de welwillendheid van het hoofd der school werd die school disponibel gesteld tot versterking van den inwemligen menseh, welke gelegenheid na de stevige wandeling niet onwelkom was. Nog werd de kerk bezichtigd en onder begeleiding van het orgel uit volle borst gezongen. llnn tocht vervolgende, kwanten de jeugdige zwervers over Monster te 's-Graven/arule aan, waar halt gehouden werd in de uitspanning ade Spaansche Vloot". Ilier stonden de tafels aangericht voor het middagmaal, hetwelk te voien bestol11 was en dat wegens de smake lijke gerechten, gepaard aan uiterst billijke pi ijzen, den eigenaar alle eer aandeed. Dat de magen der gasten tot een goede ontvangst gereed waren, laat zich gemakkelijk verklaren. Ook de tuin met zijne schommels en wip planken lood den bezoekers een welkome ontspanning, waarvan dan ook druk gebruik gemaakt werd, evenals van het Marktplein, waai tal van nieuwsgierigen een grooten kring formeerden rondom de jeugdige groep. Toen men zich geruiinen tijd naar echt Hollandscdien tiant vermaakt had, werd de terugtocht aanvaard, en wel met rollend materieel. In een tweetal open rijtuigen, een omnibus en twee tentwagens vertrok men circa 6 uur naar Hoek-van-Holland, vanwaar men, voldaan over al 't genot, in de beste stem ming huiswaarts keerde, al moest men zich te Hoek-vari-Holland ook nog even een flinke regenbui laten welgevallen, zoodat de raad geving on! zich maar niet in de beste plunje te steken niet overbodig gebleken was. Veidient de heer Vair der Hout den dank zijner leerlingen en hunner ouder s voor zijne bemoeiingen, verwondering zal het onge twijfeld wekken, dat een dergelijke tocht met zoo vele genietingen kon worden bestreden uit eenii kas, waarin slechts wekelijks een bijdrage vloeide van 3 cent per hoofd. Door J. F. W. van "Wagtendonk, Singel 109/4 alhier, werd Woensdagavond te half zeven in zijn duiventil een postduif aange troffen, blauw gemerkt op den vleugel 2048 en op het koperen ringetje aan den poot M. S. 1894—99. De minister van financiën heeft bepaald dat in het aanslagbiljet voor de bedrijfsbe lasting moet vermeld worden of de aanslag overeenkomstig de aangifte, met afwijking daarvan of ambtshalve is opgelegd. Goederen afkomstig uit Nederland zijn, vóór hunne ontscheping in Denemarken onderworpen aan een geneeskundig onder zoek, eventueel aan ontsmetting, en personen aan een vijfdaagsch toezicht. De invoer van lompen en dergelyken is verboden. De heer James Smith, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, is gisteren in den ouderdom "an 69 jaar te Kralingen overleden. De Midd. Ct. schrijft: Aan eenige bladen weet men te melden dat er reeds voor een zeer belangrijk bedrag in geschreven is voor een aan HH. MM. de Koninginnen aan te bieden Zeeuwsch kostuum met de daarbij behoorende gouden en zilverei sieraden. Wij kunnen meededen dat er hoegenaamd geen kwestie is van het aanbieden van een Zeeuwsch kostuum trouwens welk kos tuum zou dit moeten wezen? Met het Friesche kostuum was het een geheel ander geval. Dit is een algemeene dracht, ook voor dames. Bij verschillende kleedingen onder de plattelandsbevolking van Zeeland zou de keuze vrij moeilijk zijn en tot allerlei beewnren aanleiding gevea. Van een ander bericht, dat dezer dagen in dezelfde bladen de ronde deed, wordt door de Fliss. Crt. de onjuistheid aan het licht gebracht. Dit betrof de mededeeling dat door de Belgische regeering eene subsidie geschon ken zou zijn tot het versieren van de loodsen- sociëteit te Vlissingen. Dit is geheel uit de lucht gegrepen. Genoemd gebouw zal versierd worden geheel ten koste van het Belgisch loodspersoneel. De «Vereeniging lot Bevordering der be langen van den Boekhandel" telt 453 leden. Op de gisteren te Amsterdam gehouden jaar vergadering bleek, dat wijlen de heer A. O. Kruseman al zijn werken over bibliografie en al zijn bandschriften aan de vereeniging lega teerde. In plaats van wijlen den beer Kruse man werd benoemd tot lid der commissie voor het verzamelen van bouwstoffen de heer R. van der Meulen, bibliothecaris van het leeskabinet te Rotterdam. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren R. W. P. de Tries en J. A. Wormser. De heer Frits van Haarlem is opnieuw (thans voor de vijfde maal) uitgenoodigd met zijn gezelschap specialiteiten eene voor stelling op Soestdijk te komen geven. In den Haarlemschen schouwburg mag niet gerookt worden. Iemand, die het toch deed, is door den kantonrechter tot 50 cents boete veroordeeld. Een gulden was tegen hem ge- eischt. Als het roeken in een schouwburg niet ge vaarlijk is, laat men het dan veroorloven. Maar levert het gevaar op, dan is het be lachelijk dit met twee kwartjes te beboeten. Zulke straffen zijn geen waarborg voor het schouwburg-publiek, dat behoorlijk gewaakt wordt tegen brandgevaar, waarvoor men in schouwburgen zoo bang is. Laat men er een boete van tien of twintig gulden op stellen, dan zal niemand suit aardigheid" zijn sigaar in de komedie aanhouden, zooals wij wel eens zagen. (Arnh. Ct.) De Indianen, die op dit oogenblik te Til burg verblijf houden, zijn, volgens de N. Bred. Ct., de dupe geworden van het faillissement der Amerik. maatschappij die hen exploi teerde. Men heeft den hoofdman aangesproken over zaken van de maatschappij, en van schul den maken zonder betaling is geen sprake geweest. Thans betalen zij ook geregeld hun vertering en op hun gedrag is niet het minste aan te merken. De hoofdman is nu ook ge arriveerd en de troep is compleet. Niet min der dan p. m. 50 paarden, eenige buffels en ezels zijn aanwezig. Deze week geven zij voor stellingen te Tilburg en het plan bestaat een rondreis door Nederland te maken. Uit particuliere brieven lo. Uit Zwitserland. fSedert ons vertrek naar Interlaken, 14 dagen geleden, hebben wij bijna eiken dag regen of nevel gehad, zoodat van tochten naar boven niets is gekomen. Als het morgen niet beter is, zullen we Interlaken verlaten, zonder de sneeuwbergen gezien te hebben." 2o, Uit Schotland. »We hebben hier slagregen, mist, mot regen, nevels, vochtigen grond, natte heide, laaghangende wolken, die het uitzicht be letten, storm, wind en onweder. Voor het overige is het hier zeer aangenaam." 3o. Uit Duitschland. sDe zomer is hier in de buurt van Stuttgart zoo treurig, alÉ^ik, die hier nu al lang woon, zelden beleefd heb; steeds regen.regen. legen." De pokziekte kan te Kralingen als ge weken worden beschouwd. Sedert een ge- ruimen tijd heeft zich aldaar geen nieuw geval van dien aard voorgedaan. In het geheel zijn 18 personen aan die ziekte overleden. Te Scheveningen heeft zekere Jan Paschier in het Waaigat bij een graafwerk voor de fundeering op zijn erf gevonden een nage noeg verteerd kistje, inhoudende oude Hol- landsche en Zeeuwsche zilveren geldstukken, de oudste van '1680, en de nieuwste van 1794. In het geheel zijn er 879 guldens, 87 daalders, 92 drieguldenstukken. Vermoedelijk is dit geld begraven in den Franschen tijd. De stukken waren nog goed geconserveerd. Op hetzelfde terrein vond men ook vele doodsbeenderen. De munten zijn, met goedvinden van de eigenaars, door de directie van het Penning kabinet daarheen overgebracht. Te 's-Gravenzande is de laatste poklijder thans geheel hersteld. Te Heüevoetsluis wordt 16 Sept. a.s. flr. Als. stoomschip Suriname in dienst gesteld. Het is bestemd voor de uitoefening van politietoezicht op de Noordzee, ter vervanging van de Sommehdijh, die eenige voorzieningen moet ondergaan. Het aantal tegenstanders van de nieuwe loonregeling dei- timmerlieden te Amsterdam vermindert langzamerhand; thans hebben zich in het geheel 232 patroons verklaard voor die nieuwe regeling, terwijl nog 46 weigeren toe te geven aan de wenschen der timmerlieden. In de machineloods bij het station te Hil versum heeft de nachtstoker Jimmink het ongeluk gehad door een openstaand luik in een kelder te storten. De ongelukkige is na een hevig lijden in het gasthuis overleden. Hij was vader van een talrijk gezin. Nloord te Schagen. Hoewel verschillende geruchten de ronde doen en vermoedens worden geopperd, kan nog niets met zekerheid gezegd worden om trent de vermoedelijke daders of hen op wie verdenking rust. Het huis wordt nog voort durend bewaakt. Uit de inrichting van het huis blijkt, dat de moordenaar niet anders dan door de deur der woonkamer de slaapkamer, waar hij het meisje' vermoordde, kon bereiken. Te meer is het daarom te betreuren, dat de twee voorbijgan gers, die haar angstgeroep hoorden, den winkel niet zijn ingegaan, -waardoor het ont snappen van den misdadiger zoogoed als onmo gelijk zou geweest zijn. "Woensdagavond heeft zich te Schagen eene commissie gevormd voor het verzamelen van gelden, tot het uitloven van een premie op het ontdekken van den moordenaar. Des avonds halfuvaalf is een man uit die- gemeente, als verdacht, door den burgemees ter in verhoor genomen. De Ilaarl. Ct. deelt nog de volgende bijzon derheden omtrent de slachtoffers mede: Het inwonend nichtje Anna Beiers was 8 jaar geleden door de weduwe opgenomen, naar men zegt, omdat Anna het bij haar stiefvader niet al te best had. Deze schijnt het der weduwe en Anna erg lastig gemaakt te- hebben; de laatste liet aan eene buurviouv elke maand een postwissel zien, waarmede zij hem een bedrag toezond, dat zij op haar niet al te ruim zakgeld bespaarde. Vooral eok moet het de woede der familie opgewekt- hebben, toen is gebleken, dat de weduwe haar testament veranderd had en alles had vermaakt aan Anna, De justitie, met deze- zaken bekend, heeft het eerste onderzoek dart ook in deze richting gedaan, doch klaarblij kelijk zonder gevolgalibi's zijn bewezen kunnen worden. Anna had in de laatste maanden verkeer met een bakkersknecht uit Amsterdam, doch juist Zaterdag (den dag van den moord) moet zij dat verbroken hebben, omdat zij nog te jong was. Het voornemen daartoe heeft zij tenminste eenige dagen te voren te kennen gegeven. De bakkersknecht was toevallig juist te Schagen ook deze heeft zijn alibi kunnen bewijzen. De burgemeester van Schagen en omlig gende gemeenten stelt f 750 beschikbaar voor de ontdekking van den moordenaar der twee vrouwen. Een eigenaardig gevolg van dezen moord is deze. Gelijk bekend is, had de weduwe Bute veertien dagen geleden een testament gemaakt, waarbij zij haar nichtje Anna Bevers tot eenig erfgenaam benoemde. Daar het nu niet uitgemaakt is en misschien nooit uitge maakt zal worden wie van beiden het eerst dood was, ïjjst de vraag, wie komt nu het geld toe, de erfgenamen van de weduwe of die van liet meisje. Was de weduwe het eerst dood, dan natuurlijk aan die van het meisje, is echter het meisje het eerst ge stot-ven, dan aan die van de weduwe. Dat dit tot eigenaardige verwikkelingen kan aan leiding geven, spreekt wel vanzelf. De Groningsche advocaat, wiens naam ge noemd werd in zake de afpersing van f 6009 aan een landbouwer te Uithuizen, is in zijn woonplaats teruggekeerd. Een familie van drie ooievaars, die des- nachts op den toren van de hervormde keik op de Groote Markt te Arnhem doorbrachten, hebben zich van daar verwijderd en zich nu op de katholieke kerk aan de Steenstraat ge vestigd. {Arnh: Ct.) "Woensdagnamiddag is bij Zaltbominel schip per Van der Vaart uit Deventer overboord geslageu en verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met drie kinderen na. Men meldt uit Zevenaar aan de N. B. Ct.: Gisteren werden door eenige politiebeamb ten alhier aangebracht een aantal mannen en vrouwen om naar Duitschland te wórden- uitgeleid. In den trein geplaatst, worden zij alsdan zonder politietoezicht doorgezonden. Toen de trein reeds in volle vaart en op ruim 1000 meter van het station was, spron gen drie der aangebraehten uit den trein en>

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2