A". 1894. Vrijdag 24 Augustus. N°. 8602. -A. eh. t e n ve er tig s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaudsche Berichten. UIT GEVERX ODÉ. C fl II1II If T. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal f 1.85. franco per pose, door het geheele Rijk2.50. AfeonderUjkefnommers 0.10. B 17 BE AI: BOTEBRÏBAAT ÏO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels raet inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. B E L e 1 E. De uitslag der stemming over de vraag: of de werkliedenpartij bij de verkiezingen kan samengaan met progressisten, is geweest dat van de 2500 uitgebrachte stemmen zich 1345 vóór en 1145 tegen dit samengaan verklaar den; zoodat met vrij groote meerderheid be sloten is tot een gemeenschappelijk optreden met de radicale fractie der liberale partij. Door de Hollandsche Club, gevestigd te Antwerpen, is het plan geopperd om, nu de wereldtentoonstelling een zoo buitengewoon groot aantal Noord-Nederlanders in de veste doet samenstroomen, het jaarfeest van Neep- lands Koningin, dat andere jaren in eigen kring herdacht is. dezen keer in ruimen kring en feestelijk te vieren. Van verschillende jijden werd dit plan met zulk een ingeno- menheid begroet, dat zich onmiddellijk eene commissie van daar vertoevende Nederlanders heeft gevormd om het te verwezenlijken. De heer Jacques de Kuyper, consul-generaal der Nederlanden, heeft welwillend het eerevoor- aitterschap aanvaard. Het plan is: op den verjaardag een zoo groot mogelijk aantal Noord-Nederlanders aan een banket te vereenigen, aan dien feestmaal tijd te doen voorafgaan een gemeenschappe lijk bezoek aan de Nederlandsche afdeeling van de tentoonstelling, en daarbij de hier gevestigde armoedige Nederlanders te geden ken. De door inschrijving daarvoor verkregen gelden zullen aan te Antwerpen gevestigde Nederlandsche weldadigheidsinstellingen wor den uitgereikt. De inlichtings-com missie, waarvan J. H. Scheltema secretaris en J. A. van den Bergh penningmeester is, hoopt en rekent op steun en medewerking, opdat de glans en het phi- lanthropisch doel van het feest luide verkon digen dat Nederlandsche harten, ook in het buitenland, warm voor het vaderland en het Vorstenkind kloppen. DUITSCIILAND. In tegenspraak met verschillende in omloop zijnde geruchten, wordt uit particuliere bron gemeld dat de vraagstukken van Mnnenland- sche staatkunde, welke in den laatsten tijd druk in de pers werden besproken, niet voor de heropening, van den Rijksdag zullen worden opgelost. Tot dien tijd zal ook geen wijzi ging in het ministerie plaats hebben en even min zullen de ambten van rijkskanselier en voorzitter van den Pruisischen ministerraad weer vereenigd worden. De keizer wil de terugkomst van alle ministers afwachten om hen elk afzonderlijk over den toestand te raadplegen. Men verkeert in ongerustheid omtrent het lot van den hertog George van Oldenburg, den oudsten zoon van den regeerenden her tog en troonopvolger. Hij heeft voor eenigen tijd de Oostenrijksche haven Taning met een jacht verlaten om een tochtje te maken. Ofschoon hij reeds lang terug moest zijn, heeft men tot nog toe niets van hem verno men. Men vreest dat het jacht, een zeer rank vaartuig, is verongelukt. Gisteren werd aan de Berlijnsche beurs, als uit Londen afkomstig, het gerucht verspreid, dat Crispi plotseling overleden, of wel ver moord was. Dit wekte eerst onder de beurs bezoekers en daarna, omdat bijna alle avond bladen er melding van maakten, ook onder het groote publiekvee! beweging. De Italiaansche legatie aldaar haastte zich intus- schen te verklaren dat het gerucht louter een verdichtsel en klaarblijkelijk slechts als beurs- manoeuvre uitgestrooid was. Men is algemeen zeer verontwaardigd over dezen streek. ENGELAND. Bjj de gisteren in het Lagerhuis voortge zette behandeling van de afdeeling uitgaven der begrooting, stelde Dalziel voor, den post voor bezoldiging der beambten van het Hoo- gerhuis te verwerpen. De minister Morley verklaarde uit naam der regeering, met het oog op het ernstige en omvangrijke der kwestie van vertrouwen in het Hoogerhuis, thans geen discussie over dit vraagstuk te kunnen toelaten, vooral niet in verband met een punt van zoo onderge schikt belang als genoemde bezoldigingen. Tijdens liet reces van het Parlement zal de regeering het vraagstuk der positie van het Hoogerhuis ernstig overwegen. De Iersche afgevaardigde Sweetman ver klaart in Freeman's Journal dat, met het oog op de onmacht der regeering om wetten tot stand te brengen, de Iersche partij op houdt haar te steunen en de ontbinding van het Lagerhuis verlangt. De Standard valt de regeering heftig aan, dat zij het verdrag met het bestuur van den Kongostaat niet heeft kunnen ten uitvoer leggen en verwijt aan de diplomatie, dat de Kongostaat aan Frankrijk een recht tot be zetting heeft afgestaan, dat hem door Enge land verleend was. B C S L A N D. De keizer is in lichten graad door de in fluenza aangetast, doch zijn toestand geeft geenerlei reden tot bezorgdheid. O O S T E N It IJ K. Keizer Frans Jozef heeft graaf Tibor Karolyi, vice-president van het Hongaarsche Huis der Magnaten, verheven tot den rang van geheim raad. Die benoeming heeft in alle kringen te Buda-Pest veel verbazing en onder de cleri- calen zelfs ontsteltenis gewekt. Want juist graaf Karolyi was het voornaamste hoofd der liberale partij in het Huis der Magnaten ge durende de laatste crisis. Juist hij belegde, met baron Bela Orczy, vroeger minister a latere, een reeks van bijeenkomsten ter beraadslaging over de maatregelen die noodig waren om het ontwerp op het burgerlijk huwelijk in het Huis der Magnaten te doen aannemen. Graaf Karolyi is een zwager van Koloman Tisza en, evenals deze, protestant. Reden te meer voor de clericalen om zich over zijn benoeming tot geheimraad te erge ren. Reeds geruimeu tijd had het gerucht geloopen dat men er bij den keizer op had aangedrongen, maar de tegenpartij droeg wel zorg uit te strooien dat de graaf geen kans had. Des te grievender is voor haar de teleur stelling. Bat de erkenning van de verdiensten van Karolyi door den koning van Hongarije een verblijdend teeken is behoeft geen betoog. Zjj is een waarborg voor de verstandige houding die Frans Jozef, na zijn nederlaag in het begin van den zomer, in de zaak der kerke!jjk- staalkundige wetten denkt aan te nemen. Het is te hopen dat hij zich zal blijven spiegelen aan de gebeurtenissen bij den dood en de begrafenis van Kossuth, een eenvoudig man die zijn ongeëvenaarde populariteit te danken bad aan zijn groote vaderlandsliefde, en dat hij niet zal trachten wraak te oefenen aan het tegenwoordig Kabinet, omdat het tegen zijn wil in zoo ferm op zijn stuk heeft gestaan, waar het meende in het belang des volks te handelen. Verscheidene teekenen schijnen er op te wijzen dat hij werkelijk een eerlijken aftocht heeft verkozen boven een overwinning met verkeerde middelen, en dit laatste gunst bewijs aan een tegenstander versterkt ons in die gunstige meening. Het te Weenen verschijnend Vat er land zegt uit geloofwaardige bron te vernemen, dat de Heilige Stoel noch aan kardinaal Vaszary, primaat van Hongarije, noch aan eenig ander kerkvorst eene uitnoodig-ng heeft gericht, om in den tegenwoordigen toestand der katholieke kerk in Hongarije eene lijd zame houding aan te nemen. Zoolang de Heilige Stoel niet weet wat de vorst-bisschop en de overige bisschoppen van Hongarije voornemens zijn, zal van die zijde geen initia tief worden genomen. Pastoor Leopold Scherzer, die in Weenen bijzonder bekend geworden is door zij n anti- semietisch drijven, is Maandag gearresteerd, verdacht van het bestelen der kas van lief dadige instellingen voor verscheidene duizen den guldens. Eenige weken geleden was hij plotseling onder verdachte omstandigheden uit zijn gemeente vertrokken. ITALIË. De minister van financiën Bcselli is naar Piémont vertrokken. Bij zijn terugkomst zal hij den arbeid der referendarissen onder zoeken, die hij belast had met de bestudee ring van 15 wetsontwerpen, waaruit hij het beste kiezen zal, om het bij de Kamer in te dienen, nu liet zoogoed -als vaststaat, dat de besparingen onvoldoende zijn om het even wicht op de begrooting te herstellen. Het te Berlijn in omloop zijnd gerucht, als zou de minister-president Crispi als slacht offer van een aanslag gevallen zijn, is geheel valsch. De heer Crispi geniet een uitstekende gezondheid. Zondag Itad op het Vaticaan, ter gelegen heid van het feest van den heiligen Jonchim, den patroon van Leo XIII, eene receptie plaats. Er waren, behalve een aantal bis schoppen, zestien kardinalen tegenwoordig. De paus heeft hen allen toegesproken, en langer dan een uur is hij aan het woord geweest. Hij heelt onder anderen gesproken over de tegenwoordige wijze van prediken en aan allen een document overhandigd, waarin de prediking naar den ouden aposto- lischen vorm aanbevolen wordt. De Buitsche keizer is een der eersten ge weest, die den paus per telegraaf met het feest hebben gelukgewenscht. De gezondheidstoestand van Leo XIII moet niets te wenschen overlaten. PORTUGAL. De Times verneemt uit Oporto, dat aldaar ontduikingen der douanerechten ontdekt zjjn. De overheid schijnt zeer krachtig tegen de schuldigen op te treden, B U L G A B IJ E. De volksmenner Zankoff is uit Rusland te Weenen aangekomen, waar hij den loop van zaken zal afwachten, alvorens naar zijn land terug te keeren. De ex-minister-president Stambouloff heeft zich bij vorst Ferdinand beklaagd over de gestrenge bewaking, waaraan zijn huis bloot staat. Eiken nacht wordt dat door gendarmes bezet en niemand mag dan uit- of ingaan. De politie beweert dat die maatregelen noodig zijn in het belang van Stambouloff's per soonlijke veiligheid. S E B T I E. De ministers van justitie en koophandel hebben op verzoek des konings hunne ont slag-aanvrage teruggenomen en zijn uit de liberale partij getreden. T B K IJ E. Uit Konstantinopel wordt van gisteren ge meld; Verscheiden duizendtallen Perzische solda ten hebben de Turksche grens overschreden. Er zyn troepen tegen hen afgezonden. AMERIKA. Naar de Times uit Laguayra verneemt, werd het Engelsche schip Eclipse met con trabande van Trinidad aan boord, te Laguayra opgebracht. De Nicaraguanen hebben priesters het land uitgezet, wier namen betrokken waren bij het komplot tegen den staatspresident Zelaya. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat het appèl van Jabez Balfour tegen zijne uitleve ring aan Engeland verworpen is. Generaal Saraiva, de laatste leider van wat er nog van den Braziliaanschen opstand was

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1