Woensdag 29 Augustus. N°. 8605. Eerste Blad A". 1894. A. ch ten veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, fjuUenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: f. ODÉ. GOUIIA Abonnementsprijs, per kwartaal f L®*. franco per post, door het geheele Rijk S.'SO* Afzonderlijke - 0.10. BVRRAII: BOTER9TKJl.iT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BUITSCHLiSD. Het uitvindseltje der Gaulois, dat de Duit- sche keizer voornemens zou zijn het Sedan- feest te staken, wordt door de Duitsche bla den met veiontwaardiging tegengesproken. liet door den heer Eugen Richter ontwor pen programma voor de vrijzinnige volkspartij vindt al een bijster slecht onthaal. Terwijl het bedoeld scheen de verschillende liberale fractiën tot elkander te brengen en ook het «ematigde deel der sociaal-democratische partij "tot zich te trekken, blijkt geen der partijen zich er mede te kunnen vereenigen. De vrijzinnige vereeniging vindt dat het te ver gaat in de richting der sociaal-democra ten, terwijl deze en de radicalen het op ver schillende punten veel te zwak vinden om tot menige ernstige hervorming te kunnen leiden. De erfgroothertog van Oldenburg, over wiens lot men zich bezorgd maakte, is met het stoomjacht, waarop hij een zeetochtje had ondernomen, behouden te Norderham terug gekeerd. Toen de rechtbank te Essen heden den mijnwerker Lodz, die op eene sociaal-demo cratische vergadering eenige beambten had beleedigd, tot veeitien dagen gevangenis veroordeeldetrok Lodz een revolver en schoot in de rechtszaal eerst op de rechters, die ijlings de vlucht namen in de raadkamer, en daarna op ?'ch zeiven. De ambtenaar van het O. M. bleef kalm en verliet zijn zetel niet. H.j liet den man terstond de boeien aandoen noch Lodz zelf noch iemand anders was gewond. F K A N K K IJ K, De minister-president Dupuy is nagenoeg geheel hersteld. Zondag is hij in open rijtuig naar Prades gereden, met een escorte van gendarmerie te paard. EN GELAND. In de trooniede, waarmede de Koningin Zaterdag de zitting van het Parlement ge sloten heeft, verklaarde H. M. dat de buiten- landsche betrekkingen vriendschappelijk en vredelievend zijn; te betreuren echter valt, dat verschillende vraagstukken, op Afrika betrekking hebbende, nog niet geregeld zijn tusschen Frankrijk en Engeland. »Ik wil", zegt de Koningin, sdat die vraagstukken op gelost worden zonder onnoodige vertraging, en heb voor dat doel vriendschappelijke onder handelingen aangeknoopt. »0p den toestand in Siam blijft mijne aan dacht steeds gevestigd. De belangen van Groot-Brittannil* bij dat land zijn van zóo overwegenden aard, dat zijne welvaart voor mij geen onverschillige zaak kan zijn.''' Na o. a. de hoop te hebben uitgesproken dat alle vraagstukken, voortvloeiende uit het tractaat tusschen Frankrijk en Siam, binnen kort definitief geregeld zullen zijn, zegt de koningin: »Ik betreur den oorlog tusschen China en Japan, dien ik getracht heb te voor komen in samenwerking met Rusland en andere mogendheden." De troonrede eindigt met eene opsomming der door het Parlement aangenomen wets ontwerpen. Van de gedragslijn, in de thans geëindigde zitting door het Hoogerhuis ge- volgd, gewaagt de koningin inet geen woord. In het Ilyde-park te Londen had Zondag namiddag eene groote betooging plaats tegen het Hoogerhuis. Ougeveer 100,000 personen waren aanwezig, onder welken de arbeiders verenigingen. Er werd eene resolutie aan genomen, uitsprekende leedwezen, dat de regeering geene bepaalde verzekering had afgelegd betreffende hare houding tegenover het Hoogerhuis, eischende dat het gouver nement onverwijld de handen zou uitsteken tot afschaffing van het Hoogerhuis, en aan sporende aile kiezers in het Vereenigd Konink rijk om geen candidaat te steunen, die niet een voorstander van deze afschaffing was. R U S L A N D. Opnieuw moet eene samenzwering tegen het leven van den keizer ontdekt zijn,.in verband waarmede de chef der geheime po litie te Moskou ontslagen is. Het blijkt dat de keizer niet alleen lijdt aan de gevolgen der longontsteking, waardoor hij in den afgeloopen winter was aangetast, maar ook aan eene leveraandoening. De toe stand is echter niet van ernstigen aard, zoo dat de keizer a.s. Vrijdag over "Warschau naar zijn kasteel te Spala denkt te vertrekken. Bij de uitwerking van het p'.an tot vei be tering van de opleiding voor den handel is, op initiatief van den directeur van het Rus sische departement van handel, besloten eene hoogeschool voor handelswetenschappen te stichten. OOSTENRIJK. Op het jaarlijksch graancongres te Weenen heeft de vertegenwoordiger van den minister van koophandel er zijn leedwezen over uit gesproken dat de bijeenkomst van het congres een oogenblik kwestieus is geweest. Een weikman te Weenen, Drexled ge naamd, is tot vier jaar cachot met streng regime veroordeeld. Hij verklaarde een over tuigd anarchist te zijn en bekende dat hij het voornemen had gehad een bom te werpen in een der drukste café's van "Weenen. De Hongaarsche minister van landbouw verklaart, dat er geen plan bestaat den uitvoer van veevoeder te verbieden. Het verzenden van formulieren voor het uit te brengen rap port had tot het gerucht geleid. SPANJE. Een telegram uit Tanger gisteren te Ma drid ontvangen meldt dat de sultan overleden is. De dagbladen maken echter voorbehoud. AMERIKA. Uit Washington wordt van 25 dezer gemeld Men verzekert dat de secretaris der schat kist, Carlisle, na een onderhoud met Olney, den advocaat-generaal, besloten heeft dat wel en andere, in entrepot opgeslagen artikelen, daar uitgenomen kunnen worden tegen betaling der rechten zooals zij bij het nieuwe tarief zijn vastgesteld. Het Congres te Washington heeft het ■wetsontwerp tegen de anarchisten onafgedaan laten liggen. Het Huis van afgevaardigden van de Vereenigde Staten heeft eene motie aange nomen, waarbij aan den minister van marine wordt opgedragen van de oorlogsschepen der Unie Monadnock, Terror, Oregon, Indiana, Massachusetts en Monterey de pantserplaten te doen afnemen, om ze aan een nader onder zoek te onderwerpen. Die pantserplaten, afkomstig uit de bekende fabrieken van Carnegie, heeten van inferieure qualiteit, ja zelfs waardeloos te zijn. Dit wordtin scherpe bewoordingen uitgedrukt in bet rapport der commissie van enquête uit het Huis, waarbij niet alleen de fabrikanten gebrandmerkt worden, maar ook de staatsinspecteurs, die zulk voddegoed doorlieten. Het maiinebestuur der Unie heeit beslo ten drie groote Ericcson-torpedobooten en eene onderzeesche torpedoboot te bestellen. De Engelsche consul te New-Yoi k heeft den gezagvoerder van het Britsche schip Cam gewaarschuwd tegen het inschepen van voor China bestemde geweren, waarmede hij reeds begonnen was, waarop de inscheping gestaakt werd. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van gisteren gemeld Daar de onderhandelingen met de oproerige Kaffers vruchteloos zijn gebleven, heeft Jou- bert het commando bevolen op te rukken. CHINA. Uit Shanghai wordt van 25 dezer gemeld De nederlaag der Japanners wordt beves tigd 19 Japansche oorlogsschepen en 13 transportschepen kwamen den 18n op de rivier Tatany aan en ontscheepten daar 6000 ui<in troepen. Deze werden aangevallen en op de vlucht geslagen door de Chmeezen, wier artillerie hun groote verliezen toebracht. De Japanners trokken zich terug naar het strand, waar hunne vloten en kanonnen ver dere vervolging beletten. De Japanners zou den 4300 man verloren hebben. De krijgsraad heeft bepaald de Japanners den 22n dezer aan te vallen. De Times verneemt uit Tientsin van 23 dezer dat generaal Yefi met 4000 man troe pen zich hedenmorgen heeft aangesloten bij de Cliineesche hoofdmacht te Ping Yang. Het overige deel der troepen onder generaal Nieh zal morgen aankomen. Een keizerlijk decreet gelast de onthoofding der bedrijvers van de jongste beleedigingen, den zendelingen aangedaan, en de betaling van schadevergoeding aan de gezinnen der slachtoffers. De Tsung li Yamen en Li Hung Chang betuigden den Engelschen gezant hun diep leedwezen over het gebeurde. In de telegrammen uit China, gisteren te Londen ontvangen, wordt thans erkend dat de zoogenaamde veldslag in Korea slechts eene onbeduidende schermutseling was. J A P A N. De Times verneemt uit Jokohama, dat vijf tig Japanners, op Formosa werkzaam als kamferbereiders, aldaar werden vermoord. SCHIEDAM, 28 Augustus 1804. Vergadering van den gemeenteraad op Dins dag 28 Augustus 1894, des namiddags te 1.3/4 uur. Tegenwoordig waren 20 leden, af wezig de heer Maas. Na vaststelling der notulen van 6 en 7 Augustus |J. kwamen de volgende stukken in Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, besluit van 6/14 dezei', tot ongegrondverkla- ring van het beroep, tegen het raadsbesluit van 5 Juni j.L, ingesteld door de directie der stearine-kaarsenfabriek Apollo" alhier; idem, missive ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit van 6 dezer tot aankoop van het pakhuis »de Nederlanden"; idem, missive ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 6 dezer tot. wijziging der gemeentebegrooting voor 1894allen aange nomen voor kennisgeving; iapport van de commissie voor de stedelijke gasfabriek op het adres van J. D. C. Steenberg om terug gave van de door hem gestorte waarborgsom van f 20, aangenomen voor kennisgeving, zullende aan adressant worden bericht dat door de commissie voor do gasfabriek aan den directeur dier inrichting bereids machti ging is verleend tot teruggave van de gestelde waarborgsomrapport van de heeren Schuur man. De Groot en Van Erpecum, ontwerpers der pensioen verordening, op het beioep van dr. B. Koster tegen eene bepaling van het besluit van burgemeester en wethouders van 13 Juli j.L waarbij hem peusioen werd ver leend, ter visie gelegd totdat in eene volgende vergadering het adres aan de orde wordt ge steld mededeeling van den voorzitter dat de heer C. Bergsma hem als president-curator kennis had gegeven dat hg ontslag neemt als curator van het gymnasium, aangenomen voor kennisgeving, zullende aan het college van curatoren hiervan mededeeling worden gedaan met verzoek tot indiening van een dubbeltal ter vervulling der vacature; adres van J. M. A. Zoetmulder, houdende dankbe tuiging voor zijne benoeming tot directeur der gemeentewerken, aangenomen voor ken nisgeving. Uit eene mededeeling van den voor zitter bleek dat de benoemde 15 September a.s. in functie za! treden. Adres van S. Goudsmit Sz. en J. H. Voor- waldt. gehandeld hebbende onder de firma Yocrvvaldt en Goudsmit, afschrijving verzoe kende van hun aanslag in de plaatselijke directe belasting 1894 voor hunne zeepzie- derij aan de Groenelaan no. 1, welke den 13n dezer is verkocht, ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering; bezwaarschriften van J. van Ameyden en 46 anderen tegen iiunnen aanslag in de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, n handen gesteld van de com missie voor de plaatselijke belastingen ten fine van onderzoek en rapport. De later ingekomen stukken zijn: van burgemeester en wethouders missive dd. 27 dezer, houdende aanbieding van het ontwerp der gemeentebegrooting voor 1895 met daarbij behoorende memorie van toelichting en verdere bescheidenovereenkomstig het bepaalde bij art. 42 van het reglement van orde is een afdruk van deze begrooting en memorie van toelichting aan de raadsleden uitgereikt, terwijl er verder mede zal worden gehandeld zooals in de gemeentewet, in ver band met het bepaalde in de artt. 43 en 44 vars genoemd reglement van orde, is voor geschreven missive van den heer J. M. van der Schalk houdende bericht dat de benoe ming tot regent van het St.-Jacobs-gasthuis door hem niet wordt aangenomen; aange nomen voor kennisgeving, zullende regenten van dit gesticht mededeeling van dit schrijven worden gedaan met uitnoodiging om eene nieuwe aanbeveling in te dienenverzoek van G. A. E. Visser om afschrijving van plaatselijke directe belasting dienst IS94, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; bezwaaischriften van C. W. Boas en 22 anderen, tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5, in handen gesteld der commissie voor de belastingen ten fine van onderzoek en rapport. Tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd liet ontwerp-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1