Biiiueïilaiidsche Berichten. Tengevolge van eene verkenning, door den luitenant-kolonel De Brauw naar Singaradja ondernomen, waaruit gebleken was, dat de verovering van deze plaats geene groote be zwaren zou opleveren, gaf de generaal bevel, dat de geheele vloot terstond naar Bleling zou komen. Reeds den volgenden dag (den 31sten Maart) wilde Michiels den „aanval wagen, doch, daar nog slechts het fregat de Prins van Oranje was aangekomen, verzocht hij, de troepen te doen lauden en bovendien over eene landingsdivisie van 250 matrozen en mariniers te mogen beschikken. Krachtens zijne instructie weigerde Machielsen anderen dan de mariniers aan land te zenden, waarover niet alleen de 180 matrozen, die zich aange meld hadden, maar vooral de generaal zeer ontstemd was, zoodat hij ook de reeds ont scheepte mariniers terugzond en den Gouver neur-Generaal verzocht, de drie fregatten terug te roepen. De laatste stelde evenwel in zijn brief van den 15den April den admiraal in 't gelijk, maar onder zulke verzoenende woorden en met zooveel tact een beroep op heider samenwerking doende, dat tengevolge daarvan de verstandhouding beter werd en bij latere gelegenheden werkelijk eene lan dingsdivisie onder den kapitein ter zee Bouri- cius wakker aan don veldtocht heeft deel genomen. Wordt vervolgd.) SCHIEDAM, l September 1804. Dc majoor-commandant der dd. schutterij en van het koi ps k.k. scherpschutters alhier heeft, ook namens de officieren van beide korpsen, gisteren een telegram van geluk- wensehing gezonden aan II. M. de Koningin ter gelegenheid van lioogstderzelver verjaardag. Hierop werd heden het volgende antwoord, ontvangen Majoor-Commandant dd. Schutterij en van liet Korps K.K. Scherpschutters Schiedam. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op U en allen namens wie door U geluk- ■wenschen aan Hare Majesteit weiden aange boden lioogstderzelver dank over te brengen. I)e Adjudant van dienst Van den Boscit. De vereeniging tot bevordering van de be langen der Ned.-hervormde kerk en hare afdeeiing werkmansbond alhier heeft gisteren onderstaand telegram verzonden Aan II. M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden. Mevrouw. De Vereeniging tot bevordering van de be langen der Ned.-Hervormde Kerk en hare afdeeiing Werkman-hond te Schiedam, heden hoewel getioflen door de treurige berichten uit Lombok, toch ter Uwer eere feestelijk ver gaderd in bet Lokaal aan de Broersvest. ge voelt behoefte Uwe Majesteit, namens allen in de zaal tegenwoordig, met dezen dag har telijk geluk te wensclien met de bede, dat steeds Gods Zegen op U ruste. Móhring, Secretaris. Hierop werd het volgend antwoord ont vangen MónniNGSecretaris, Vereeniging tot bevordering van de belangen der Ned. Hervormde Kerk, Schiedam. II. Uk de Koningin-Regentes draagt mij op U en allen namens wie door U gelukwen- sclien aan H. M. de Koningin worden aan geboden, hoogstderzelver dank daarvoor over te brengen, al-mede voor uitdrukking van deelneming in treurige berichten uit Lombok, Adjudant van dienst Van den Bosch. Door bet bestuur der afdeeiing Schiedam van den »Ned. R.-K. Volksbond" is gisteren het volgend telegram verzonden II. M. Koningin Wilhelmina. De iiNedcrlandsche Roonwch-Katholieke Volksbond", afdeeiing Schiedam, biedt U. M. hij de herdenking Uwer geboortedag zijn oprechte wensehea aan, geeft U. M. de ver zekering van zijne oprechte liefde en aanhan kelijkheid en bidt God Uw dierbaar leven nog lang te sparen. C. J. WillemAn', Voorzitter. Hierop werd het volgend antwoord ont vangen r "Willeman. Voorzitter Nederï. R.-k. Volksbond, Schiedam. Hare Majesteit de Koningin-Regentes draagt mij op U en allen namens wie door U ge- lukwenschen aan Hare Majesteit de Koningin werden aangeboden, hoogstderzelver dank over te brengen. De adjudant van dienst, Van den Bosch. Ter feestelijke herdenking van den 14n verjaardag van Koningin Wilhelmina was het lokaal voor evangelisatie aan de Broersvest gisteravond in feestdos gestoken door de Ver eeniging ter bevordering van de belangen der Ned.-herv. kerk". Aan de uitnoodiging ter gemeenschappelijke viering van dezen natio- nalen dag was door zoo velen gehoor gegeven, dat de loealiteit schier te klein bleek. Nadat liet fanfarekorps «Excelsior" een viertal nummers had ten beste gegeven?- werd de bijeenkomst geopend door ds. Schrijver, die het groote voorrecht in 't licht stelde, aan het Nederlandsche volk in deze jeugdige Oranjetelg geschonken, en wees op de dank baarheid, welke bij deze gelegenheid aller harten behoort te vervullen. Vervolgens werd overgegaan tot het muzi kale gedeelte van het programma, bestaande uit solozang van de dames P. Pinster (sopraan) en M. Eisberg (alt), den heer G. van der Zee (baryton), vioolsolo van den lieer M. M. Bremer en pianospel van den lieer J. S. Bosman. Allen verwierven luide toejuichingen; inzon derheid het spel vati den heer Bremer muntte uit door zuiverheid van toon en sierlijken streek. Ook aan de gansche vergadering werd gelegenheid gegeven tot het uiten barer feest vreugde door het zingen van het Volkslied (gewijzigd) aLmede een danklied en een zegen bede, beurtelings met begeleiding van orgel en fanfarekorps. Al deze voordrachten werden afgewisseld door toespraken van den lieer L. Vogelensang, hoofd iler Koningin-Emma-School te Amster dam, die in eeu drietal verhandelingen verle den, heden en toekomst van het huis van Oranje teri opzichte van Nederland en de kerk schetste. Spreker gaf een historisch overzicht van de banden, waarmede Oranje en Neder land steeds verbonden zijn geweest, hoe de leden van dat Huis steeds belangeloos en vaak met opoffering van goed en bloed in benarde omstandigheden voor onze zaak hebbefi ge streden en voortdurend de grondvesters en aankweekers geweest zijn outer umionale vrij heid en onafhankelijkheid, welke in den laat- sten tijd belaas maar al te ernstig worden bedreigd. Uitgaande van de bewering dat alleen en uitsluitend onder de belijders der chi isteljjk-histoi'iselie religie de waaiachtige aanhangers en vereerders van ons geliefd Oranjehuis worden aangetroffen, wekte spre ker zijn hoorders op, zich krachtig aaneen te sluiten tot instandhouding dier kerk en tot handhaving der Kroon. Na een woord van dank, door ds. Schrijver tot het bestuur en al^e medewerkenden ge richt, werd deze feestelijke samenkomst ge sloten. Door de recherche is gisteren te Rotterdam aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld J. P, K., ontslageu weesvader uit het weeshuis der hervormden alhier. De audiëntie van H, M. de Koningin-Regen tes aan generaal Francesco Tosta Garcia, die als gezant van Venezuela zijn geloofsbrieven zal overhandigen, is nader bepaald op a.s. Dinsdag, 4 September. De minister van buitenlandsche zaken zal Z.Exc. naar Soesldijk vergezellen en aan H. M. voorstellen. De groothertog van Saksen en zijne dochter, de hertogin van Mecklenburg, hebben zich gistermiddag uit Schevcningen naar Soestdijk begeven, om de Koninginnen geluk te wen- schen. De gardenpartij op Soestdijk, welke bepaald was op 3 September, is voorloopig uitgesteld. Bij koninklijk besluit van 30 Augustus is de kolonel M. Segov bevorderd totgeneraal- majoor der infanterie bij het leger in Neder- landsch India, en zulks ter vervulling der plaats, opengevallen door het sneuvelen van den generaal-majoor Van Ham. In verband met de ernstige gebeurtenissen op Lombok is door den minister van koloniën bepaald, dat van het koloniaal werfdepot op den lön en den 29n September detachemen ten suppletietroepen zullen worden uitgezon den respectievelijk van 200 man en 8 onder officieren en van 150 man en 7 onderofficieren. Met het transport dat den ln September vertrekt, levert het kol. werfdepot in die maand een contingent van 420 onderofficie ren en minderen aan aanvullingstroepen. Naar vernomen wordt, heeft de comman dant der koloniale reserve te Nijmegen aan schrijving gekregen, alle beschikbare troepen in gereedheid te brengen, opdat zij 22 Sept. hunne bestemming naar Indië kunnen volgen. Het bevel over het alsdan vertrekkend de tachement, pl. m. 100 man, is opgedragen aan kapitein H. O. W. L. Kramer, terwijl daarbij worden ingedeeld de le luit. W. F. d'Harvant en een nog aan te wijzen luitenant. Den 8n September vertrekt een detache ment der koloniale reserve vari 193 man onder commando van kapitein S. A. Drijber, waartoe reeds vroeger last was gegeven. Bij min. beschikking van 30 Augustus is ingetrokken het verbod van vervoer van her kauwende dieren en varkens, uit het eiland de Hoeksche Waard, Lombok. Aan het Handelsblad wordt uit Batavia geseind x>De luitenant van den topographischen dienst Van der Zwaan is heden teruggekeerd van de Oostkust. »Tvvee Engelschen die te Ampenan wonen zijn gevangengenomen. sDe vijand versterkt Mataram en zendt er meer krijgslieden heen, maar hij laat Ampenan ongemoeid". Het Jlbl. heeft heden uit Batavia het vol gende telegram ontvangen: De artillerie op Lombok is nu 32 stukken sterk, onder leiding van majoor Feuilletau de Bruyn, De rijksbestuurder Djelantik blijft volhou den dat hij onschuldig is aan het verraad en heeft verlof gevraagd met zijn leger naar Bali te rnogen oversteken. De gouverneur- generaal Viceroy) heeft deze vergunning geweigerd en bevolen Djelantik ais vijand te behandelen. Tjakra Negara is thans ingesloten door de Sasaks. Men seint uit Batavia aan de N. R. Ct. Tjakra-Negara is van de oostelijke zijde door de Sasaks en verder door onze troepen ingesloten. Morgen zullen alle versterkingen te Ampenan zjjn. Nader seint men ons uit Batavia De Sasaks bezetten Kotta-Radja. De marine en de berg-artillerie beschieten Mataram. De vijand heeft met zijn aanvallend optreden weinig succes. Het Hbl. wijst met het oog op Atjeh waar wij altijd nog op een vulkaan staan op het ernstig feit, dat wij in Indië bijna geen reserve meer hebben. Ernstig dient overwogen meent het blad of niet de regeering, evenals in 1872, eene oproeping behoort te doen van een 40- tal officieren en een 3000 vrijwilligers uit het volk. Hier, waar zoo veel gebrek aan arbeid is, moet een overvloed van handen zijn, als de moedige, flinke harten van wel eer nog kloppen. Onder de geschenken, gisteren H. M. Ko ningin Wilhelmina aangeboden, behoort ook een eigenaardige hulde van den «Oranjebond van Órde", n.l. de eerste photographic van zijn stichting, shet Hofveld". Ileide-ontgfinning:. Het bestuur van de sKwartgulden-Ver- eenigïng voor Heide-ontginuing" tot onder steuning van den Oranjebond van Orde te Utrecht, noodigt alle belangstellenden uit om zich Vrijdag den 7den September, 's namid dags te 3 uur, ten huize van mejuffrouw Van der Hucht, Javastraat 32, 's-Gravenhage, te vervoegen, teneinde de belangen dezer zaak te bespreken. Het Bestuur voornoemd Mej. B. L. W. van der Huciit, Presidente. Mej. M. Engelbreciit, Secretaresse, Riouwstraat 74. De afdeeiing Amsterdam van den Ned. bond voor oud-onderofficieren, die Zondag den Koninginnedag feestelijk hoopte te herdenken, heeft die feestviering ten koste van geldelijke offers uitgesteld, wegens de treurige tijdingen van Lombok. Het is den rechercheur bij de politie te 's-Gravenhage, den heer S. van Rosmalen, gelukt in een privaat ook de werktuigen op te sporen waarmede de valsche munters de zilveren muntstukken fabriceerden. Een ernstig ongeluk heeft Donderdagnacht te Amsterdam plaats gehad ten huize vad den kapitein der infanterie, A. H. P. X. Brunet de Roehebrunein de Wijttenbach- straat no. 62. Omstreeks 3 uur jn den nacht nam de vrouw des huizes een sterke gaslucht waar. Aangezien in het huis geen gas gebrand werd, vermoedde men, dat er een lek in de oude leiding was ontstaan, zoodat de lieer B. de R. zich met zijne vrouw naar beneden begaf, om een onderzoek in te stellen. Hij had daarbij de onvoorzichtigheid een licht mee te nemen. Nauwelijks in het sous- terrain gekomen, waar de gaslucht liet emst was, volgde een geweldige ontploffing. Be heer B. de R. en zijn vrouw, die achter hem stond, werden door den hevigen slag ter aarde geworpen, ja, zooveel kracht had de ontploffing, dat de voordeur geheel uit haar hengsels werd gerukt en dat in de kamers van het sous-terrain en in die van de eerste verdieping de meubelen door elkander wer den geworpen en gedeeltelijk vernield. De lieer en mevr. B. de R. werden met zware brandwonden naar het burger-zieken huis gebracht. Hun toestand is ernstig, maar niet bepaald levensgevaarlijk. De kinderen en de dienst bode, die te bed lagen, zijn ongedeerd ge bleven. 'tls bij nader onderzoek gebleken, dat er in de oude leiding, die met meer gebruikt werd, een lek was ontstaan. Hoe dat lek ontstond is niet met zekeilieid te zeggen. Misschien is de oude, ijzeren pijp doorgeroest, maar de mogelijklieid is ook niet uitgeslo ten, dat tengevolge van de verzakking der fundeeringen van het huis, de gaspijp ge scheurd of gebroken is. Moord te §chagen. Klaas Boes heeft pogingen aangewend ons zich in de cel te Alkmaar van het leven te beroovenhij is daarop geheel geboeid. Ook bij de twee alleenwonende dames Hoekstra schijnt hij eenigen tijd geleden des nachts bezoek te hebben gebracht; daar werd hij echter door de losloopende honden verjaagd. Gedurende het zangersfeest te Oud-Karspef liep hij daar met een geladen revolver, die hij eenige malen in de lucht afschoot. Ook, moet hij daar Anna Beijers dikwijls mee ge- breigd hebben. Het hoi loge, dat bij de inbraak bij mr. Asser ontvreemd was, is opgespoord. Het werd door Boes verkocht aan een meubelmakers- knecht, die met hem bij denzelfden baas werkte. De Noorder velddag van het Heilsleger had Woensdag op het prachtige landgoed «Oranjewoud" van den heer De Blocq van Scheltinga te Ueerenveen plaats. Circa 3000 personen namen er met een muziekkorps, banieren en vlaggen deel aan. Het geheel stond onder leiding van kolonel en mevr, Oliphant, bijgestaan door de majoors Govaars, Palstra en Luppens, benevens een staf van 't nationaal hoofdkwartier en van de Noorder divisie. Na de vlaghijschiug en de opening door bovengenoemd echtpaar werd de groote heiligings-bijeenkomst gehouden, een alge- meene bidstond en drie afzonderlijke samen komsten van de korpsen uit Delfzijl, Gronin gen Harlingen Leeuwarden, Meppel en Steenwijk. Na het gemeenschappelijk déjeuner volgde een optocht met zang en muziek en de aanstelling van kapitein Feenstra voor de provincie Friesland. Ten slotte eenlieils-, demonstratie en de feestelijke sluiting der bijeenkomst door het echtpaar Oliphant. Op het terrein waren talrijke buffetten, tenten met kleedingstukken en versieringen van het Heilsleger, zoomede van drukwerken, photo- graphieën enz. Het publiek was zeer onder den indruk van de levendige demonstrationi de zangen werden vergezeld van handgeklap. Er Jieerschte een voorbeeldige orde en een aangename stemming. liet weder was, be halve een enkele zachte regenbui, zeer gunstig. Het lijk van ds. E. J. H., predikant bij de Ned.-herv. gemeente te Dronrijp, is uit hef water opgehaald. Het schijnt, schrijft De Tel., dat deze pre dikant zich heeft schuldig gemaakt aan han delingen, welke het daglicht niet kunnen zien en dat, toen dit ruchtbaar werd, de onge lukkige een eind aan zijn leven heeft gemaakt. De voor eenige weken met de noorderzon

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2