Een verongelukt Huwelijk, A0. 1894. Zondag 2 en Maandag 3 September IM°. 8609 Tweede Blad. Feuilleton. A. cli t en vopirti o- t; .T a I - jar^ang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag» UIGrE V E11.1. ODÉ. giiitcnlaii(Ische Berichten. IGHIEDA1SGHE ff T 1.85. 2.50. - 0.10. B ST 8SE AÏI; SS T KKSTBIA/IT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimners F R A N K K IJ K. De ministers zijn Donderdag op het Elysóe bijeengekomen onder voorzitterschap van president Casimir Périer. Door de heeren Guérin en Leygues werd het resultaat bekendgemaakt van liet onder soek in zake de school te Cempuis, waar, naar het schijnt, de kinderen stelselmatig tot atheïsten en socialisten werden opgevoed. De .aan het licht gekomen feiten zijn zoo ernstig, dat een nader onderzoek is bevolen en de directeur, de heer Robin, alvast afgezet is. Tegen de ambtenaren die in het departe ment Bouches-du-Rhöne als leden van den nlgemeenen iaad gestemd hebben vóór de protest-motie tegen de anarchistenwet, zullen disciplinaire maatregelen worden genomen. De minister van financiën heeft zijn denk beelden uiteengezet over de hervorming der drankwet en der successiewet, en over de ontworpen wijzigingen in de begrooting van 1895. Deze ontwerpen zullen aan de afgevaardig den worden toegezonden vóór de hervatting der Kamerzitting. De eerstvolgende minister raad zal op '16 September te Pont-sur-Seine gehouden worden. Een Fransch zendeling, de abbéJozeau, is te Ilong Tyong door Japansehe soldaten ge dood. Jozeau was te Kong Gyon, ongeveer 110 kilometer ten zuiden van Seoul, waar de zendelingen een verblijf fiebben. De werkstakende mijnwerkers te Grais- •sessac hebben genoegen genomen met het voorstel dat de maatschappij voorloopig 50 van de 275 ontslagenen, en langzamerhand -al de overigen weder in dienst zal nemen; de werkstaking kan nu als geëindigd worden beschouwd. In het departement der Beneden-Alpen is een anarchist wegens het verheerlijken van den moord van Gamot door het hof van ge zworenen schuldig verklaard en dientenge volge veroordeeld tot 5 maanden gevangenis. B E L G I E. Volgens bericht uit Luik heeft het parket aldaar officieel bericht ontvangen dat de anar chist «baron Sternberg" te Petersburg is aangehouden. EïflElAXD. De stemming voo'- twee parlementsleden, in de plaals van sir James Whitebread en den heer Picton, had Woensdag te Leicester plaats, Gekozen werden11. Broadhurst met 9.464 en W. Hazel! met 7.184 stemmen, beiden Gladstoniaan. De unionist Rolleston verkreeg 6.964 en de arbeiders-candidaat Burgess 4.402 stemmen. De Gladstonianen zegevierden dus weder te Leicesterdat trouwens sinds lang als een sterke burcht van hunne partij beschouwd werd, en waar men dus niet anders verwachtte. Pit neemt intusschen niet weg, dat hun stem mental sedert de vorige verkiezing] in 1886, met niet minder dan 3.778 is geslonken. De werkstaking in de Schotsche kolen mijnen loopt blijkbaar ten einde. Reeds in 40 groeven is thans de arbeid gedeeltelijk hervat. UitBuckingham wordt van gisteren gemeld: Er is geen verandering in den toestand van den graaf van Parijs. Hij blijft volkomen bij bewustzijn. Heden ontving hij in tegenwoor digheid van zijne familieleden de laatste sacramenten. OOSTENK IJ K. De regeering overweegt de mogelijkheid van zeer belangrijke hervormingen in het brandverzekeringswezen. Eene commissie van afgevaardigden der verschillende departe menten heeft geadviseerd, dat de staat dien geheelen tak van verzekering in handen zal nemen. Redenen le. de staat biedt grootere waarborgen dan de beste en langst geves tigde particuliere maatsciiappij 2e. de win sten van het verzekeringsvak die nu aan eene bijzondere onderneming toevallen, belmoren rechtens aan den staat, daar verzekering hoofdzakelijk een instelling is van algemeen belang, die met rechten van particulieren aard niets te maken heeft. Verder stelt de commissie voor, dat brandverzekering niet langer vrijwillig maar verplicht zal zijn. De vraag in hoever de binnen- en buiten- landsche brandverzekering-maatschappijen ichadeloosgesteld kunnen wordeningeval de staat het monopolie neemt, heeft de commissie niet beantwoord. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken wordt een wetsontwerp op grond van de besluiten der commissie uitgewerkt, dat in de volgende zitting bij het Parlement zal worden ingediend. ITALIË. De Secoio spreekt van een aanstaande ver loving van den kroonprins met een dochter van den koning van Griekenland, welke tot stand zou komen door bemiddeling van keizer Wilhelm. Tegen het midden van September zal een eerste bezending anarchisten naar Afrika gedi rigeerd worden. Overigens schijnt het oor spronkelijke denkbeeld, het eiland Dahlak in de Roode zee tot een anarchisten-kolonie in te richten, door de regeering opgegeven te zijn. Naar gemeld wordt is te Milaan een anarchistisch komplot ontdekt, dat besloten had den koning van Griekenland te vermoor den Het plan is uitgelekt door verklikking en de politie heeft een anarchist gevangen genomen, bij wien verscheidene compromit- leerende brieven zijn gevonden, waaruit het plan tot het volvoeren der misdaad bleek. De dolk zou gebruikt worden tot den moord. Te Brescia is een anarchist gearresteerd, bij wien men papieren vond, die het beslaan van eene samenzwering tegen het leven van den koning van Griekenland aantoonen. De advocaat Donati en zijn broeder zijn, wegens anarchisme, te Macerata in hechtenis genomen evenzoo een onderwijzer, Bartolotti genaamd, dien men vei denkt, medeplichtig te zijn aan den aanslag van Lega. Een ontzettende aanslag wordt uit Livorno bericht. In de voornaamste zeebadinrichling van Panealdi, bij Livorno, is een bom ont ploft, midden onder de menigte baders. Ver scheidene menschen werden gewond, maar geen van allen bedenkelijk. Dat het zoo goed afliep is te danken aan de omstandigheid, dat de metalen bus met de ontplofbare stof niet goed gesloten was, het geen de kracht der ontploffing verminderde. De schrik, door dezen aanslag veroorzaakt in de drukbezochte zeeplaats, is groot. Tot dusver heeft men den dader nog niet ontdekt. SPANJE. In eeu brief aan Alfonso, van 13 dezer, dringt de sultan van Marokko er bij de regee ring op aan, geen consul naar Fez te zenden, zooals Engeland en Frankrijk deden, en ver zoekt hij voorts Spanje, den Europeeschen mogendheden liet gevaarlijke te beduiden van bet uitzenden van binnenlandsche consuls naar landen, in strijd met de traditiën. De nieuwe gezant in Marokko, de lieer Oyetla, is naar Tanger vei trokken. Algemeen wordt in de pers de benoeming van dezen diplomaat, die als een der bekwaamste be kendstaat, toegejuicht. De heer Castelar zal tegen het einde der volgende maand naar Rome vertrekken, om door den paus te worden ontvangen. Meu hecht aari dezen slap eenig gewicht voor de betrekkingen tusschen kerk en staat in Spanje. Berichten uit Cuba melden dat de roove- 3. Zij heette mij heel minzaam welkom en •ondeitusschen schreeuwde de oude als bezeten nJolamhe vrouwroonsch waar zit je toch Er is een vrijgezel uit de lucht komen vallen Eon vrijer een vrijer «Krakow," zeide ik heel onthutst «als ik u verzoeken mag verkoop niet zulke malligheden I" En de barones Jiet er half schertsend op volgen «Maak u maar niet bezorgd, mijnheer de baron! Wij moeders hebben u al sedert tien jaar als hopeloos opgegeven." «Maar daarom kan toch die malle meid wel ■eens binnenkomen schreeuwde de oude. Nu eindelijk kwam zij dan ook. Attentie, mijne heeren Daar trad zij binnen. Ik verklaar u ik stond er hoelemaal be teuterd van Van ras gesproken Üonnerwctter ja, van ras gesproken Eene houding als eene jonge koningin. liet haar, goudbruin, gekroesd en golvend, als do maner» van eenen Betber, De hals blank en vol. De boezem niet te hoog, maar breed gebouwd met zijdelingsche welvingen wat wij bij paarden eene leeuwen horst noemen. En als zij ademde, scheen het gansclie lichaam meo te ademen, zóo krachtig zoog dit jonge, edele organisme de levenslucht in Van het gezicht zwijg ik liefst. Het woord »raooi" zegt weinighet woord «schoon" nog minder. Genoeg, dat ik er mijne oogen niet van kon afhouden. Wat mij op het eerste moment niet recht bevielwaren de oogen. Te bleekblauw, te dweperig, bij zóóveel volheid van leven. Zij schenen nu eens ten hemel te varen en dan weer hadden zij, onder lialf geloken wimpers, iets loerends zoo eenen blik als sommige honden wel hebben, die te veel geranseld worden. De oude pakte haar bij de schouders en snorkte Dat is nu mijn afstammeling. «Kijk eens hier! In mij ziet ge den vader!" Er, meer van dien aard. Zij schudde zich los en werd bloedrood Zij schaamde zich over den man. Ondertusschen berechtten de dames de koffie tafel Versch brood, fijn gebak, koud vleesch naar keuze. liet glimmende damast, liet tafelzilver met hertshoornen heften alles in de puntjes. Ik moet verklaren, dit huishoudentje viel bij nadere kennismaking lang niet uit de hand. Wij gingen zitten en tastten toe. De oude schoot met spek. De barones glimlachte min zaam en zwaarmoedig. Jolanthe wierp mij oogjes toe. Ja, mijne heeren, zij wierp mij oogjes toe Gij zijt nog op eenen leeftijd, waarop zoo iets u misschien wel eens meer overkomtmaar wordt maar eens diep in de veertig en geraakt maar eens tot het volle besef \an uwe kaal hoofdigheid en uwe vetlijvigheid dan zult ge eens zion hoe hoogst verplicht en dankbaar ge u leeds jegens een kellnerinnetje of een kindermeisje gevoelt, wanneet het zich de moeite geeft, ten uwen pleziere met de oogappels een weinig te flonkeren. En dan nu zóo eene! zoo'n piachtstuk der schepping, zo n schoonheid bij de gratie Gods In het eeist dacht ik dat ik het mij maar verbeeld had. Ik vetstopte mijne roode handen, ik kreeg eene hoestbui, ik maakte mij zeiven voor «gek" en «ezel" uit, ik wilde op den loop gaan, en ten slotte tuuide ik heel bedremmeld in mijn koffiekopje volmaakt als een jong school- mamselletje Maar als ik weer opkeek en opkijken moest ik tenlangenleste toch wel weer, dan ontmoette

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5