DENEMARKEN. B iniieiilaiulsclie Be r i c li ten. F R A S K R IJ K. Een telegram uit Saint Louis (in Senegal) den ln dezer te Parijs ontvangen, meldt: Er loepen geruchten, volgens welke de toestand in Tombuctoe ernstig zou wezen. Eene compagnie tirailleurs zou geheel verslagen zijn. Ingevolge telegrafische aanvrage van den minister van koloniën heeft de gouverneur van Soedan uit Kages den 2n dezer het volgende geseind sik sta verbaasd over hetgeen gij mij bericht van eene nederlaag onzer troepen te Tombuctoe. Ik ontving op 5 Augustus een telegram van den commandant te Tombuctoe. Daarin was geen sprake van eene nederlaag onzer troepen. De commandant sprak ook geenerlei bezorgdheid uit." De groep der socialistische Kamerleden is voornemens, bij de hervatting der zittingen de regeering te inlerpelleeren over de maat regelen tegen den directeur van tiet opvoe dingsgesticht te Cempuis genomen. Rondet, de secretaris-generaal van den mijn- werkersbonds, is te Graissessac in hechtenis genomen wegens beleediging der gendarmerie. De werkstaking in de handsclioenenfabrie- ken te Grenoble is geëindigdde arbeid wordt op de oude voorwaarden hervat. IlfiEIAS». De eigenaars der groote ijzerfabrieken in Schotland hebben verklaard, dat het besluit der mijnwerkers om den arbeid te hervatten, wanneer de patroons genoegen willen nemen met eene loonsverlaging van G, in plaats van '12 stuivers daags, en zich willen verhinden om gedurende de eerstvolgende twee jaren liet loon niet verder te vei lagen, op hunne nijverheid van geen invloed kan zijn, aange zien zij zich niet voor zoo langen tijd kunnen verbinden een vasten prijs voor hunne brand stof te betalen. Het meerendeel der hoog ovens zal dan ook voorloopig niet weer in werking gesteld worden. De helft der leden van het Landsthing moet den 10a dezer worden vernieuwd. De ver kiezing der daartoe noodige leden van het kiescollege heeft voor liet meerendeel reeds plaats gehad. Te oordeelon naar den uitslag daarvan zullen 17 leden der rechterzijde en 11 der linkerzijde verkozen worden, van welke laatsten waarschijnlijk ten minste 4 mogen worden beschouwd als voorstanders van het verleden jaar getroffen vergelijk. De 28 op nieuw te bezetten zetels in het Landsthing waren tot dusver bezet door 19 leden der rechterzijde en 0 der linkerzijde, van wie 8 voor en 1 tegen het vergelijk waren. ZWEDEN. De koning heeft bevolen dat de 300ste geboortedag van koning Gustaaf Adolf (9 December) als een nationale feestdag gevierd zal worden. It II S Ir A I). De regeeriog heeft besloten een spoorweg aau te leggen langs de kust der Zwarte Zee, waarvan de kosten op 17 miliioen roebels geschat worden. Een kapitein van den staf is wegens deel neming aan een nihilistische samenzwering veroordeeld tot 15 jaar ballingschap naar Siberië. De Standard vernam uit Kiew dat aldaar verscheidene arrestatiën plaats hadden wegens de ontdekking van een vermoedelijk anar chistisch komplot nabij Smolensk. Anderen werden te Odessa en te Nicolajew gevat. ITALIË. Het bericht dat de regeering den gezant te Parijs, den heer Ressmann, zou opgedragen hebben, zich met den gezant te Londen te verstaan over de Afrikaausche aangelegen heden, wordt tegengesproken. Volgens de C'orrespondencia 'Vcrde zou Italië Engelands instemming verzoeken tot het bezetten van Tripoli en tot een gemeenschap pelijk optreden in Oost-Soedan.) De prefect van Bologna heeft het socialisten congres, dat in het begin van September te Imola gehouden zou worden, verboden. PORTUGAL. De Cortes zullen den la October worden geopend. Het ministerie is aldus aangevuldHintze Ribeiro, minister-president, behoudt de porte feuille van financiën; Lobo Avila, minister van openbare werken, is benoemd tot minister van buitenlandsche zaken en Campos Hen- riquez van openbare werken. De regeering heeft de bevestiging ontvan gen van het bericht, dat de inlanders in Lorenpo Marquez in opstand zijn gekomen. T D R K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantinopel dat de Porte denkt over het zenden eener nota naar Rome, om te protesteeren tegen de Italiaansche bezetting van Kassala. Maar waarschijnlijk komt daarvan niets. Het krach tige optreden van Italië voor het exequatur van den nieuwen Italiaansehen gezant boe zemde aan de Porte respect in. EGYPTE. Volgens bericht uit Kaïro tracht de khedive het slavinnenproces tegen de Pashas te onder drukken. Anderen verwachten inmenging van de mogendheden. AMERIKA. Te New-York is iemaud gearresteerd, die verklaarde een opdracht te hebben ontvangen, om den legaat van den paus in de Ver een igde Staten te vermoorden. De Braziliaansche regeering hoeft den staat van beleg te Rio Janeiro opgeheven. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat de En- gelsche stoomboot Stelladie wapenen voor de opstandelingen aan boord had, te Lota is aangehouden. De Engelsehe consul heeft bij de regeering van Peru tegen de aanhouding geprotesteerd. AFRIKA. Een bericht uit Kaapstad aan de Times meldt dat onder de Kaffers, 15 mijlen ten westen van Lorenpo Marquez een ernstig oproer is uitgebroken. Naar het heet wor den de opstandelingen, wier aantal steeds toeneemt, door Moveja aangevoerd. De Kaf fers te Lorenpo Marquez verlaten die stad, orn zieli bij de opstandelingen aan te sluiten. De gouverneur van Mozambique begeeft zich naar de plaats va:, den opstand nabij Lorenpo Marquez tot een onderzoek. Moveja weigert de regeering te helpen. De opstan delingen vuurden op een Portugeesehen stoomer op de Incomati-rivier. Het vuur van het schip doodde ettelijke muitelingen. Te Lorenpo Marquez staat de handel geheel stil, daar de mannelijke bevolking is weg- geloopen.De vrouwen helpen de schepen lossen. Uit Taiiger wordt gemeld, dat de nieuw benoemde Spaansche gezant aldaar is aange komen aan boord van den kruiser Meina Mercedes. Binnen eenige dagen wordt aldaar ook de nieuwbenoemde Fransche gezant verwacht, de heer De Mombei. Muley Mohammed, broeder van den sultan, wordt te Marakesj gevangen gehouden. Een zijner familieleden, Raluuna, moet voorne mens zijn een aanval te doen op de stad, teneinde Muley te bevrijden en hem tot sultan te doen uitroepen. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai verscheen er een keizerlijk decreet te Peking en in de andere hoofdsteden van China, bevelend de heffing eener gedwongen leening. Vier in- landsche hoofdambtenaren kregen bevel om tien miliioen tael hijeen te brengen voor de keizerlijke schatkist. Uit Tientsin wordt van gisteren gemeld Bij keizerlijk besluit worden aan generaal Yell en zevenhonderd officieren belooningen toegekend wegens de bij Pin-Yang behaalde overwinning. Het verlies der Japanners wordt opgegeven als 5000 het verlies der Chinee- zen is gering. Volgens een bericht aan de Times uit Tientsin zouden 14 Japansche oorlogsschepen met 4000 man troepen aan boord Port Arthur hebben aangetast. De vloot zou bevel ontvangen hebben den strijd tegen de Japan ners aan te vangen. De Japanners hebben het telegrafisch ver keer tusschen Port Arthur en Shanghai af gesneden. Volgens bericht uit Chefoo is de Britsche kanonneerboot jRedpole daar teruggekeerd met de tijding, dat het bericht omtrent een aanval der Japansche vloot op Port Arthur ongegrond is. De buitenlanders in de Noorde lijke havens maken zich zeer bezorgd, met het oog op de jongste mishandeling van Euro- peesche zendelingen, daar zij vreezen dat het keizerlijk besluit, waarbij aan de bevolking bevolen wordt de zendelingen en vreemdelin gen te eerbiedigen, zal worden in den wind geslagen. Volgens berichten uit Shanghai hechten de Chineezen niet veel waarde aan eenen mogelijken aanval van de Japanners op Port Arthur. Eer zijn zij voor eenen aanval op Formosa beducht. Zij zenden daar dan ook aanmerkelijke strijdkrachten heen. J A F A N. Volgens bericht uit Tokio landden 6000 Japanners te Chemulpo, om zich aan te slui ten bij de 30,000 die noordwaarts oprukken. SCHIEDAM, 4 September 1894. De nieuwgebouwde openbare school voor lager onderwijs met uitgebreid leerplan voor jongens, aan de Gedempte Baansloot, werd gistermorgen in gebruik genomen. Nadat de leerlingen omstreeks negen uur in de verschillende lokalen hadden plaats genomen, kwamen burgemeester en wethou ders, de gemeente-secretaris en eene depu tatie uit de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs in liet school lokaal der hoogste klasse. In tegenwoordigheid van het hoofd der school, den heer A. H. E. Tijl, het onder wijzend personeel en de leerlingen der hoogste twee klassen, sprak de burgemeester een woord van welkom in deze nieuwe school en drukte de jeugd op het hart, alle krachten in te spannen om nuttige en werkzame leden der maatschappij te worden. Na een woord van dankbetuiging van het hoofd der school werd met het onderwijs in de ver schillende klassen aangevangen. Onze vroegere stadgenoot, de sergeant van het 7e bataljon infanterie van het Oost- indische leger, P. J. Heinsbroek, behoort ouder de gesneuvelden op Lombok. In tegenwoordigheid van vele genoodigden en belangstellenden vierde de kegelclub Anti- Poedel" j.l. Zaterdagavond haar eerste lustrum met een geanimeerd huishoudelijk concours, waarvoor prijzen waren uitgeloofd door het bestuur der Officiereu-Vereeniging, den heer Jan Jonker Roelants en van Rotterdamsche belangstellenden. Bij het uitreiken der prijzen betuigde de voorzitter, de heer L. A. 0. Ingenhoes, den dank der vereeniging aan de prijsgevers en werd de lieer Roelants tot eere-voorzitter benoemd. Ten slotte vereenigde men zich aan een gezellig souper, waarbij ten 12 ure het oogenblik waarop de ge denkdag intrad door den president een rede werd uitgesproken, een overzicht be vattende van de werkzaamheden der club en de geringe beoefening van het kegelspel te dezer stede betreurende. Na nog geruimen tijd gezellig bijeen geweest te zijn, ging men in zeer opgewekte stemming uiteen. Koningin "Wilhelmina heeft van hare moe der op haren verjaardag een fraai rijtuig ten geschenke gekregen, vervaardigd bij de firma Ingenhouss te De Bilt. Zondag maakten de beide Koninginnen met dat rijtuig een toer in de richting van Soest. Zaterdagmiddag is de ministerraad weer in vergadering bijeen geweest. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 6 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 1 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,241,744.51 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsclie Bank, ingevolge art. li Lis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 672,421.27'/? De St.-Ct. van heden behelst de namen van de op Lombok gesneuvelde en vermiste Europeesche militairen beneden den ran»- van officier. Zij zijn A. Gesneuveld: van het 6e bataljon infanterier A. van der Aa, adjudant-onderofficier, A. B, Sittrop, fourier, C. G. Pfiinder, sergeant, F, W. O. Kocli, sergeant, H. W. Biehart, ser geant, A. Bertoen, korporaal, J. Mol, fuselier, J. J. Minses, fuselier, O. W. J. Voss, fuselier, J. Houkema, fuselier van het 7e bataljon infanterier M. A. Regnier, sergeant, P. J. Heinsbroek, sergeant, II. van Meurs, sergeant, H. de Wilde, korporaal, I. A. Engheids, fuselier, C. J. van Spaandonek, fuselier, U. Cornet, fuselier, VV. Brunen, fuselier, J. Siccama, fuselier, B, Hoiting, fuselier, I. van Thiel, fuselier, G, Kruidhof, fuselier, J. de Vijlder, fuselier, J, E. C. W. Rruehhaus, fuselier, G. J. Reuter, fuselier, H. R. Scherf, fuselier; van het 9e bataljon infanterie; A. II. W. Becker, sergeant, A. Schar, ser geant, P. de Jong, sergeant, M. J. van der Kaay, sergeant, H. Rotgans, hoornblazer, J, van der Woude, fuselier, M. Groenendaal, luselier, J. G. Alboeck, fuselier, L. J. B. Avonds, fuselier, W, ten Klei, fuselier, A. den Held, fuselier; van de artillerie: J. C. Heyseiy sergeant veld-artilierie, J. Aleven, kanonuier, W. P. Anemaet, kanonnier, ,T. Booy, kanon nier, J. R. Nussen, kanonnier van de genie: G. Ruitenbeek, genie soldaat. B. Vermist: van het 7e bataljon infanterie; W. D. Hoskam, sergeant van het 9e bataljon infanterie; J. H. M. van der Wijst, sergeant-majoor, 1. I. I. van Lith, sergeant, C. J. Wenzler, ser geant, C. M. W. Sablerolle, fourier, C. T, Michels, korporaal, G. A. Frentzel, korporaal, A. van Hoogstraten, fuselier, F. Kroll, fuselier, G. van den Ham, fuselier; v a n de artillerie: M. H. Salden, kanonnier, J. Hettcma, sergeant, W. F. Duch ten, kanonnier, J. v. d. Broek, kanonnier, W. Feller, kanonnier; van de g e n i e: W. F. H. Tinga, ser geant; van den geneeskundigen dienst; H. H. H. Loontjes, hospitaalbediende, K. Frugte, hospitaalbediende, H. Loverink, zie kenoppasser van den trein: J. Roza, sergeant dei' artillerie; van het hoofdkwartier: A. C, Roso, sergeant-schrijver, W. W. van Zuilen, cavalerist. Van nog twee gesneuvelden, wier namen niet duidelijk waren overgeseind, is aan de Indische regeering opheldering gevraagd. Tot aanvulling van het bericht in ons vorig nummer diene het volgende

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2