Bin iicnlamisclie Bcrichteii. arbeidsduur in het bakkersbedrijf: hoogstens 7 werktijden per week elk van 12 uren, voor volwassen knechtsgeringer arbeidsduur voor leerlingen; voor zon- en feestdagen 1G uren rust in het bakkers-, en 12 uren in het ban ketbakkersbedrijf onderwerping van de brood- en banketbakkerijen aan het arbeidstoezicht. De patroons hebben daartegen een bezwaar schrift ingezonden. Daarentegen hebben de gezellen verzocht den arbeidsduur op werk dagen op 12, op Zondagen op 8 uur te bepalen! F R A N K It IJ K. De stad Chateaudun maakt zich gereed, den president der republiek, die daar wapen schouwing zal houden over de manoeuvres- rende legeikorpsen, feestelijk te ontvangen. liet is nu zeker dat de minister-president Dupuy, de minister van oorlog Mercier en de minister van marine helix Faure den president zuilen vergezelten. ENGELAND. Gladstone en lord Tweedrnouth hebben i elk 100 p. st. geschonken ter versterking van 1 het Ierse!ie parlementaire fonds, vergezeld van hun beste wenscben voor liet welslagen der lersche zaak. Uit Glasgow wordt van gisteren gemeld: Daar bet jongste besluit, om den arbeid in de kolenmijnen te hervatten, niet met 1 «ene absolute meerderheid genomen werd, j duurt de werkstaking weder voort. Van de j 70,000 mijnwerkers in Schotland arbeiden j er heden slechts 400. i ZtV E it E N. De kroonprinses, die aan hevige zenuw zwakte lijdt, heeft van hare genershenren den raad ontvangen in het belang barer gezond heid zoo spoedig mogelijk naar Daden te vertrekken. Hare beide oudste zonen gaan ditmaal mede, omdat een vorige maal de schei ding van haar gezin hij de prinses weer te niet deed, wat de verandering ion lucht goed maakte. Men neemt algemeen zeer veel deel in don toestand der prinses. It tl S t A N D. De minister van financiën heeft thans de verordening, bepalende dat schepen die naar Ruslaue varen een waargtiorgsoin moeten storten, gelijkstaande met het invoerrecht dut van die schepen verschuldigd zon zijn, wanneer zij niet meer naar Ditifseldand terugkeerden, tot liet eind van het tegenwoordig scheepvaart- seizoen geschorst. OOST F, N It U Keizer Frans Jozef is van Ischl vertrokken, teneinde zich te begeven naar Bohenien, tot bijwoning der legeroeieningen, die daar zul len gebonden worden. In het gelieei zullen 60,000 manschappen aan deze oefeningen deel nemen. 11 Sept. zal de keizer te Lernberg een groot feestmaal geven, tor eere van den verjaardag van den c/.aar. De manoeuvres zuilen geleid worden door aartshertog Albrecht, leger-comnmndunt. en generaal Lieck, chef van den generalen staf. Koning Albert van Saksen, prins Hendrik van Prurien, de groothertog van Toscane ett prins Leopold van Doteren konten den Irt October als gasten des keizers in Stiermarken jagen. ITALIË. De minister van buitenlanrisclie zaken heeft zijnen ambtgenoot van justitie verzocht eene vervolging in te stellen tegen een te Rome verschijnend blad wegens beleediging van den Spaatischen ambassadeur bij hot Vutienan. De minister van financiën moet aan een berichtgever van de Temp» het volgende ver klaard hebben aangaande de financieels plan nen der r^geeving: yAvYïj houden ons vooral bezig met de drank- belasting en gdoovcn dat deze aan den staat meer kan opbrengen dan zij doet. fk weet nog niet of wij ons zullen uitspreken ten gunste van een alcohol-monopolie of van een verknoping der rechten. De militaire commissie voor de bezuinigin gen op de begrootingen van oorlog en marine zal weldra hare zittingen hervatten. Tot heden heeft ze nog slechts tot een bedrag van 4 millioen bezuinigingen aangewezen." De Fanftdla constateert met ingenomen heid de ollicieele tegenspraak betreffende de plannen aan de regeering toegeschreven, tot het bezetten van Kartoem. Tengevolge van een ernstig oproer en eene botsing met de openbare macht te Castiglione, zijn de dub Oisini en de arbeidersvereeniging ontbonden geworden, terwijl er bij eerie socialistische ww kliedtmvereeniging eene huis zoeking ondernomen werd. De pcditie te Genua heeft alle republikein- selie congressen in de provincie verboden. De socialistische club te Castel is door den prefect van Ravenna ontbonden verklaard. Te Livorno zijn negen anarchisten gear resteerd en tot j gedwongen verblijf" veroor deeld. K U M E N I E. De regeering heeft besloten tot uitgifte eerier leening van '120 millioen francs, ten behoeve van den aanleg van spoorwegen en andere openbare werken. GKIEKENLA ND. Een aantal officieren bestormden Zaterdag j.l. het bureau van liet te Athene verschij nende nieuwsblad Acropolis, daar in dat blad minder aangename toespelingen op liet leger waren gemaakt. Vele redacteurs bekwamen verwondingen,gelukkig evenwel geen ernstige. Een generaal is ter beschikking der justitie gesteld wegens vernieling van de bureelen in de Acropolis. De plaatselijke commandant wordt gestraft wegens hetzelfde vergrijp. De regeering deed een beroep op de trouw van het leger, om de agitatie te doen ophouden. E E I' T E. Uit Engelsche bron wordt uit ICaïro ge meld dat ondanks liet bevel van den khedive de bijzondere commissie gisteren zou bijeen komen om te oordeclen in zake den slaven handel, waai'!, j de voorzitter en den onder voorzitter van den Wotgevenden Raad be trokken zijn. De parha, die ontvlucht was, heeft zich Maandag bij de overheid aangemeld en bekend slavinnen gekocht te hebben- Uit Ka'iro wordt door Ilavas gemeld: De khedive is niet tusscben beiden geko men om te voorkomen dat de zaak der pacha's, betrokken bij den handel in Soudaneesche meisjes, voor den krijgsraad wordt behandeld. Alleen beeft hij zijn leedwezen uitgesproken I over de wending welke de/,e zaak genomen I heeft. AFRIK A. Bij dan Transvnnbclien Volksraad is een voorstel ingediend, dat de strekking bad om alle personen, die indertijd de aanhechting van het land bij de Eugelsche Kaap-kolonie hebben voorgestaan of wie tégen de Boeren de wapenen beeft getoerd, voor altijd onverkies baar voor den Volksraad of voor eenig open baar ambt te verklaren. Met slechts éenestem meerderheid is dit voorstel verworpen. Volgens bericht uit Tangui* noemt de op stand tegen den sultan bedenkelijke afmetin- tingen aan, en de sulfan blijkt onmachtig hem te bedwingen, daar de soldaten rnee- rendeels overloopen. Volgens bericht uit Asaba werd er ernstig gevochten in het Nigergebied. Zestig com pagnie-dienaren mouten daarbij gesneuveld of gekwetst zijn. Een ambtenaar bij de Britscbe legatie te Tariger, do beer Reader, is Zondag door moo- ren aangevallen. Gelukkig wist hij te ont snappen. By knap Jnby is de bemanning van de brik Adam overrompeld door de Kabylen, tijdens het lossen van goederen. De tolk en een ma troos werden ernstig gewond, een andere ma troos is gevangengenomen. De lading werd geplunderd. De Engelsche beambten hebben zich aan boord van de brik weten te bergen. SCI HF DA II, 5 September 18Ö-I. Generaal Tosta Garcia is gisteren uit Den Ilaag naar Soestdijk vertrokken, ter overhan diging aan de Koningin-Regentes van zijne geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela. Bij de overhandiging betuigde de gezant aart II. M. de levendige voldoening zijner regeering over liet gelukkig herstel der diplo matieke bedekkingen, onder tnededeeling, dat hij door den president der Venezuelaastsche Staten in het bijzonder belast was de beste wenscben te uiten voor H, M. de Koningin, Iltutt' doorluchtige dochter; voor den vrede van het Koninklijk en de welvaart van de bevolking. Generaal Garcia verklaarde geheel in te stemmen niet deze vriendschappelijke ge voelen'- en hoopte dat gedurende zijrt verblijf hier te lande, ter vervulling van zijne taak, de betrekkingen tusscben beide landen steeds nauwer mochten worden toegehaald. De 87-jarige oud-strijder A. P. te Ridder kerk, een zeer behoeftig oudje, ontving van 11. M. de koningin f 25. Ingevolge koninklijke machtiging is de heer W. F. Schimmel erkend en toegelaten als consulair agent van de Yereenigde Staten te Makassar. Ten vervolge op de gisteren medegedeelde lijst der op Lombok gesneuvelde en vermiste militairen wordt in de Staatscourant van beden gemeld dat, blijkens nader bericht van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, op Lombok nog zijn gesneuveld van het 7de bataljon infanterie: 11. J. F. Jacobs, sergeant, en R. Nagelmakers, fuselier. Tevens worden de volgende namen van gesneuvelden en vermisten herplaatst, wegens misstelliug Gesneuveld II, W. Biekart, sergeant, J. A. Engberts, fuselier, J. van Thiel, fuselier, J. E. C. W. Bruchhans, fuselier, IJ. van der Woude, fuselier. Vermist J. J, J. van Lith, sergeant, "VV. F. Bucbter, kanonnier, II. II. H. Loontjes, hospitaalbe- diende. Van een ingezetene van Nederland, die onbekend wil blijven, is bij bet departement van koloniën, ten behoeve van de militairen op Lombok of de daar gewonden, ontvangen eene som van ƒ1000. Dit bedrag wordt, over eenkomstig de bedoeling van den gever, ter beschikking gesteld van het eentraal-comité van het Roode Kruis te Batavia. St.-Cl De Haagsche briefschrijver derAT. Gr. Cl. zegt: »Er is weinig of geen politiek nieuws. Alleen heb ik dezer dagen uit een zeer ver trouwbare bron vernomen, dat in het weldra te openen nieuwe parlementaire zittingjaar van een regeling vart het kiesrecht niets zal komen. Aan de gewestelijke besturen tocli zijn, nog zeer onlangs, nieuwe en veelomvat tende opgaven gevraagd, waarvan de bewer king maanden en maanden vorderen zal. Trouwens een politiek medestander van rnr. Van Houten gaf mij voor eenige dagen de verzekering, dat de minister van binnenland- schezaken zich zelf een termijn van twee jaren heeft gesteld voor de indiening van zijn kies rechtregeling. Daarentegen verwacht men bij de aan staande troonrede wel de aankondiging van een regeling der gemeente-financiön, die dan ook dient voor te gaart, nu 't gemeentelijk kies recht saamgekoppeld wordt aan bet politieke". Verder schrijft bij Niet onwaarschijnlijk is het dat dé Lombok- gebeurtenissen op den loop der politieke aan gelegenheden van merkbaren invloed zullen zijn. Alle partijen zullen met kracht willen samenwerken om de regeering in dezen moei lijken tijd te steuuen en zoo is 't zeer wel mogelijk, dat men de groote staatkundige strijdvragen zal laten rusten, om alleen te overleggen op welke wijze ons gezag bet bost in Indië is te handhaven. Voorts mag men aan nemen dat het hooge marine-budget, hetwelk den Kamers zal worden aangeboden, in de ge geven omstandigheden geen ernstig bezwaar zal uitlokken, en zulks te minder, omdat, naar ik vernam, de minister van marine bij liet doen zijner voorstellen is te rade gegaan met de specialiteiten in de beide Kamers. Lombok. Hedenochtend ontving de Tel. het volgend telegram uit Batavia stiet 9de bataljon met 1 sectie berg-nrtii- lerie zijn vertrokken naar Kela, ton zuidwes ten van Mataram, met bet bevel deze stad te bombardeeren. Oorlogsschepen schieten op dit oogenbllk het paleis plat. Generaal Vetter heeft meer oorlogsschepen aangevraagd voor blokkade." De kapitein van het korps kon. scherp schutters te Rotterdam, de heer G, Lamers, ridder der Militaire Willemsorde, oud-kapitein van het Nederlandsch-Indisch leger, heeft zich voor den actieven dienst in Indië ter beschikking van H. M. de Koningin gesteld. De gepens. kapt. ter zee jhr. J. H. P. v. tl, W. von Schmidt auf Altenstadt, te 's-Gravert- ltage, bepleit in een ingezonden stuk in de AT. Rott. C't. zijn meening, dat het noodig zal zijn Lombok onder oris rechtstreeksch gezag te brengen, een maatregel welken hij echter voor Bali zeer onraadzaam en gevaarlijk acht. Mocht het gebeuren dat wij nogmaals oor log kregen met Bali, dan zou, in verband met de noodige troepen voor Atjeh en elders, de afzending voor geruimen tijd van een strijdmacht van b.v. 10,000 man noodig zijn. Omdat dit echter niet zou kunnen, betreurt de schrijver het, dat, na al hetgeen in de laatste 20 jaar in Indië is ondervonden, het moeder land zelfs thans nog niet eens bij machte is om, op de eerste aanvrage van ginds oni »bijstand", van hier uit en om zoo te zeggen sonmiddellijk", het dappere, voortdurend zwaarbeproefd Nederlandsch-Iadisch leger mei eenige duizenden, voor den dienst in Indië opgeleide, goed geoefende soldaten (vrijwilli gers) te doen versterkenik betreur bet schrijft de heer v. Schmidt dat op zulk een nmogelijk" verzoek om hulp, aan den opper- landvoogd van het uitgestrekt Nederlamisch- Indisch rijk alsnog geen beantwoordings- telegram van regeeringswege zoude kunnen worden met een verblijdend, min of meer geruststellend bericht, luidende bijv. als voDt: »5000 man kol. reserve binnen 10 dagen niet officieren ingescheept, 4000 man volgen ten spoedigste, depot-bataljon 1000 man nog hier gehouden om korps weder mede op te bouwen." Zóo moest er gehandeld kunnen worden! Gaarne voldoen wij aan het tot ons gerichte verzoek tot opneming van het volgende be roep op onze landgenooten. De berichten uit Lombok, in de laatste dagert tot ons gekomen, hebben het Neder- landsche volk met weemoed vervuld. Bij een onverwachten overval sneuvelde» zooveel dappere mannen, die daar in die verre gewesten strijden voor de eer van de Neder» inndsche vlag. En weduwen en weezen staan als verslagen,, nu hun echtgenoot en verzorger hun zoo plot seling werd ontrukt. Het uit te keeren pennoen is in de meeste- gevallen onvoldoende om aan de kinderen eene behoorlijke opvoeding te verzekeren. Hoe kan men de nagedachtenis dier dap peren beter eeren dan door te zorgen voor- hun nagelaten betrekkingen Engeland en Duitschland gaven ons noer onlangs een voorbeeld van algemeene deel neming bij nationale rampen. Indien men een fonds bijeenbracht »ter tegemoetkoming in de opvoe ding v a n de wettig erkende kin deren van officieren en onder officieren van het Indische le ger, wier vader voor den v ij a n <1 is gesneuveld of tengevolge vare bekomen wonden is overleden, dan zou bet Nederlandsehe volk daarmede een plicht der dankbaarheid vervullen en een blijk geven van de waanleering, die in de laatste dagen zoo dikwijls is uitgesproken. Ondergeteekenden hebben zich tot een voor- loopipe commissie vereenigd en zullen gelden, tot dat doel bestemd, gaarne in ontvangst nemen. Landgenooten offert ieder naar uw kracht en vermogen, opdat het Indische leger eera blijk ontvauge, dat zijn toewijding, zijn zelf opoffering door het Nederlandsehe volk met dankbaarheid wordt erkend. Elk der ondergeteekenden is bereid hij dia gen in ontvangst te nemen, die in de bladert zullen worden verantwoord. A. L. Schmidt Jr., Fieter-Bothstraat 35. J. M. PrJXACKF.it Hordijk, Nassau plein 30- Jhr. Mr. W. Ttr. O. vaat Dooux, Laan van Meerdervoort 23. J. A. vax her Loeff, J. P. CoenstraatS. D. A. Hooijejï. Bezuidenhout Gliit. De voorloopige commissie stelt zich voor, ook andere belangstellenden uitteuoodigen, zich bij haar aan te sluiten en daarna over te gaan tot de benoeming van eene permanente commissie. 's-Gravenliage, 3 September. Ook aan de nitnoodiging ter opneming van onderstaande oproeping geven wij gaarne ge volg. Wanneer beide commission tot samen werking besluiten, zou dat voorzeker in het belang zijn van het beoogde doel. De ernstige Berichten, welke omtrent de- expeditie naar Lombok, in (ie laatste dagen ons land bereikt hebben, zuilen voorzeker op ieder, die belang steit in ons vaderland er: ons zoo nauw verwant koloniaal rijk, een die pen indeuk gemaakt hebben. liet onvolprezen Indische leger heeft ander maal zware offers op het altaar ties vaderlands gebracht, toen het opnieuw geroepen werd om bet gezag van 1:1. M. de Koningin to doen eerbiedigen. Tengevolge der verraderlijke handelingen des vijauds zijn deze offers buitengewoon ernstig geweest, zoodat in menige familie, zoowel hier te lande als irt Indië, het verlies van bloedverwanten of vrienden betreurd zal worden. De bijzonder groote belangen, welke de be volking van Nederland heeft bij de handha ving van het gezag in ortze O.-I. bezittingen, waardoor handel en nijverheid kunnen bloeien en zich ontwikkelen, en evenzoo onze positie als groote koloniale mogendheid, meer uit een internationaal oogpunt beschouwd, zijn

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2