Letteren, Kunst en Wetenschap. C emengdtt lier i«ïi ton. FEU TELE GR A AF. Land- enTuinbouw. oorzaak dat zeer strenge maatregelen geno men zullen moeten worden, opdat de regee ring baar gezag zal kunnen handhaven. Reeds heeft de Indische regeering belang rijke versterking naar het terrein des oorlogs gezonden, en ook hier te lande heeft het opperbestuur maatregelen genomen tot spoe dige versterking van het Indische leger, en naar men zegt ook der vloot. Groote inspanning zal voorzeker andermaal van dat leger en van de Ned. zeemacht ge- ëischt worden om het gepleegde verraad naar behooren te straffen; dat beiden evenals altijd l met de grootste toewijding hun plicht zullen j vervullen, daarvan kunnen onze Koninginnen j en het vaderland overtuigd zijn. IIH. MM. zullen evenals wij hen alien met belangstel ling volgen en het beste succes toewenschen. Bij" de zware taak die hen wacht, zal het hun inmiddels een groote steun wezen, te weten dat juist ook de bevolking van bet moederland wil trachten die taak voor ben te verlichten, de nagedachtenis der reeds door verraad gevallen wapenbroeders in eere en dankbare herinnering te houden en zoo noodig hunnen nagelaten betrekkingen tot steun te zijn. De ondergeteekenden doen biertoe een be roep op bet Nederlandsche volk tot het inza melen van gelden, welke zullen dienen om; 4e. het hoofdcomité van het «Roode Kruis" in staat te stellen, de troepen te velde en de ageereride scheepsmacht op zooveel mogelijk onbekrompen wijze van het noodige te voor zien, wanneer hare gewone hulpmiddelen daartoe misschien ontoereikend mochten zijn; 2e. ter gelegener tijd en plaats een monu ment op te richten voor allen, die in den stryd op Lombok het leven voor het vader land lieten, en 3e. wanneer de ingekomen gelden zulks zullen toelaten, de nagelaten betrekkingen der door het verraad van 25 en2GAug.j,l. gevallen officieren en minderen, welke daar voor in aanmerking zullen komen, te onder steunen. Daar het spoedig inkomen van gelden, met het oog op het onder sub 1 genoemde doel zeer geweuscht is, ontbreekt de tijd om vooraf te trachten op andere plaatsen comités te vormen. De ondergeteekenden, waarvan de le, 5e en lie inmiddels bereid zijn bijdragen in ont vangst te nemen, beschouwen zich niettemin als eene voorioopige commissie, en roeper, de welwillende hulp in van alle belangstellenden, ten einde tot het vormen van plaatselijke comités te geraken en daaruit eene gedele geerde commissie te kunnen samenstellen, in wier handen zij hare aauvankelijkc taak vol gaarne zullen nederleggen, ten einde later aan het onder sub 2 en 3 genoemde doel uitvoe ring te geven, of eene zoodanige bestemming aan de ingekomen gelden te geven, als wen- schelijk zal geoordeeld worden. Inmiddels hebben zij zich verzekerd, dat de navolgende heeren zich met bun doel kunnen vereenigen en hunne pogingen zullen steunen Mr. I. II. M. baron MolleruS van Westkf.rke, commissaris der Ko ningin in Gelderland. K. van der Heijden, gep. luit.-gene- raal van het O.-I leger. T. C. C. Di.oeii, gen.-maj. der infanterie. Jhr. W. de Villeneuve, gep. gen.-maj. der rrtdlerie. Mr. C. P. Benny, president van het gerechtshof te Arnhem. Mr. li. I. C. baron van Pallandt van Roosendael. De commissie; W. A. Ariuëns, kapitein ter zee. Mr. A. H. Brandt, burgemeester der gemeente Rheden. G. J. DE Joncijeere, oud-zeeofficier. C. J. de Bordes, oud-off. der infanterie, adj. in b. d. van wijlen Z. M. den Koning. F. D. Sprenger, oud-lid der Prov. Staten van Zeeland. Jhr. W. Prins. H. de Bruyn. V. D. van Diepenbrugge, oud-off. der cavalerie, T. C. Zechner, voorzitter der plaatsel. schoolcommissie. F. I. "W. baron van Pallandt. K. L. Ram bonnet, candidaat-notaris. "Ve 1 p3 September 1894. Onder de Ingezonden stukken in de N. JR. Gt. van heden lezen wij bet volgende antwoord op de «Oproeping voor de Lom bok-espeditie Mijnheer de Hoofdredacteur. Met gemengde gewaarwordingen hebben wij en zeker velen met ons kennis genomen van de door den heer L. den Beer Poortugael, naar aanleiding der jongste gebeurtenissen, aan Neerland's Spes Patri® gerichte «oproeping" ter deelneming aan den strijd tegen Lombok, een stuk, dat voorzeker een schoone uiting is van de sympathie voor onze gevallen helden, van een warm, vaderlandslievend hart, maar dat evenzeer een vrucht moet zijn van opgewonden, harts tochtelijke overijling! Was de verpletterende tijding, die velen in rouw heeft gedompeld, als een blikbemstaa! bij helderen hemel, deze oproeping van den Leid- schen jur. doctorandus is als oen zonnestraal die, onder een geweldigen regen, even door de wolken breekt èn door een schril contrast de droefgeestigheid der omgeving des te beter doet uitkomen Waar nu die oproeping uitgaat van een student, die zelts de academie staat te verlaten, èn zij, blijkens den eisch om voor eigen uitrusting enz. te zorgen, wel voornamelijk zal gericht zijn tot de meer ontwikkelde jongelui, speciaal de stu- deerende jongelingschap want wie anders zal in staat zijn zich zoo plotseling voor maanden uit zijn bezigheden terug te trekken daar achten wij het onzen plicht, in het kort de redenen te ontvouwen, waarvan wij haar, ondanks den goeden geest waarvan zij de uiting is, mot een gevoel van spijt hebben ontvangen, en waarom wij, met volle appreciatie van 's schrijvers bedoe lingen, er echter geen oogenblik aan denken aan zijn roep gehoor te geven, opdat hij ons, als grievende teleurstelling hem treft, niet de blaam van gebiek aan vaderlandsliefde naar het hoofd slingeie. Wij hebben des schrijvers stuk met spijt èn verbazing ontvangen met spijt omdat er uit spreektmisschien totaal onwillekeurig, maar dan des te onvergeeflijker in iemand die beter kan en moot weten omdat er uit spreekt een gebrek aan vertrouwen in onzo Regeermg, maar vooral in ons kranig Indisch leger, dat waarlijk te veel doorstaan, to ve'-'l schijnbaar ouoveikennelijke hinderpalen schitterend uit den weg heeit geruimd, om zich door een enkelen slag, hoe zwaar dan ook, één oogenblik uit liet veld te iaten slaan dat sterk en krachtig genoeg is om de gevallen kameraden te wreken, de eer onzer vlag te handhaven, zonder de hulp die de heer d. B. P. het wil schenken met verbazing, dat een ontwikkeld man zich door opgewondenheid tot plannenmaker! laat verleiden, die den toets eener zachtzinnige critiek niet doorstaan kunnen, laat staan in de practijk uit voerbaar of doelmatig kunnen wezen. Waar de regeering, die voorzeker diep doordrongen is van het gewicht van het oogenblik, nog geen red vindt om buitengewone middelen to baat te nemen, daar betaamt het ons en zeker allereerst liet ontwikkeld deel der natie het zedelijk vertrouwen van ons volk in het beleid der overheid niet te ondermijnen met het be denken van hulpmiddeltjes, die. van hoe goeden geest zij ook getuigen, toch onwillekeurig den toestand donkerder schilderen dan hij inderdaad is, en zoo ontzenuwd en verslappend kunnen werken op de energie waarmee de regeeiing haar lastige taak tracht Je vervullen. Dat overigens de Regeering er ooit in zou toestemmen, een zóó groot aantal van de beste intellectueele krachten der natie op te offeren aan een werk waarvoor zij niet bestemd en berekend zijn èn dit ook niet op stei en sprong zijn te maken, terwijl daar tal van militairen in ons land zijn, die toch in de eerste plaats in aanmer king zouden komen om hun hulp aan te bieden, dat is een denkbeeld, dat afbreuk doet aan den aureool, dien wij onwillekeurig, maar terecht, onzen ginds gevallen dapperen om de slapen hebben gevlochten Alsof zulke helden op zoo gemakkelijke wijze waren te vervangen! Willen de heer Den Beer Pooutügaei, en zij die met hem instemmen, absoluut hulp verleenen waarvan wij de noodzakelijkheid nog niet in 't minst inzien welnu zij stellen de gelden, die zij voor hun eigen uitrusting liarlden willen besteden, ter beschikking van den minister van oorlog, opdat deze door't verhoogen der premién een grooter aantal actief dienende militairen kunne werven. Zoo ten minste zou de Regeering aan hunne hulp op het oogenblik iets hebben en zouden hun krachten gespaard blijven voor do zwaro taak, die hen in de groote maatschappij wacht èn waarvoor niet zoo gauw door uitloven van premiën de geschikte menschen zijn te vinden. Het is schoon voor het vaderland te sterven, maar nog schooner er voor te leven Komt eens de tijd dat land en troon worden bedreigd, dat Nrêiiand en Oranje in gevaar zijn, dat zelfs onze geringe krachten gebruikt kunnen worden, welnu, Nederlandsche studenten, dan als één man opstaan èn gelijk in 1830 ter ver dediging van den vaderlandschen grond oprukken maar laat ons, zoolang dat nog niet hoog nood zakelijk is, het «schoenmaker bij je leest" in toepassing brengen èn ons loeren bepalen tot de woorden waarmee mr. Levy "Vrijdag j.l. in de Juristenvereeniging het debat opende «Ons, juristen, voegt het den cijns der bewondering te betalen aan die dapperen, een traan te plengen met do treurenden, maar te bedenken nam ii, qui in proclio pro palria ccciderc, in perpetuum vivere videnlur. Niets minder, maar ook niets meer al het meerdere kan slechts schade brengen aan het vertrouwen dat de natie in het beleid onzer Regeering k a n èn moet hebben W. A. vaN Zijst, Utrecht. jur. cand. De nieuwbenoemde leden van het hoofd bestuur van den »A!g. Nederl. Politiebond" hebben allen hun benoeming aanvaard. Tusschen halftien en kwart over tienen Maandagavond beeft de politie te Rotterdam bij herhaling krachtig moeten optreden tegen de burgerij in de Lange Dijk.straat (Delfts haven!. De oorzaak was eene vrouw, die zich op beleedigende wijze tegenover II. M. de Ko ningin zou hebben uitgelaten. Dit verwekte ergernis bij de bewoners dier straat, en van daar oploopen die voor de vrouw weinig goeds voorspelden. Om de burgerij uiteen te di ijven en de woning der vrouw te beschermen, was de politie genoodzaakt eenige charges met de sabel te doen. De eerste serie, ad f 190,000, van de lee ning der gemeente D e 1 ft, is aan 5 inschrij vers toegewezen tegen den koeisvan 100.511 pCt. Het is de politie te Delft gelukt de twee personen, die de vorige week verscheidene diefstallen daar pleegden, te arresteeren. Te Scheveningen verblijft sedert 31 Augus tus de rijkscommissaris voor Duitsch Oo.st- Afrika dr. Carl Peters, die zooals bekend is, in het jaar 1884 do grootste Dnitsche over- zeesche bezitting aan de Afrikaansehe kust tegenover Zanzibar vevwiei f en aan het Duit- sclie rijk alzoo 25,000 O kilometer toevoegde. Dr. Peters zoekt op de badplaats ontspan ning van zijn arbeid aan het departement van buitenlandsche zaken te Bei lijn, waar hij op last van dcti rijkskanselier de laatste hand heeft gelegd aan een werk over de politieke en economische toestanden van Duitsch Oost- Afrika. In eene Maandag gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Ainsterdainsche Koflie-CulUvur-Maat- schappy" is besloten, den zetel dezer maat schappij over te brengen naar 's-Gravenhage, als protest tegen den aanslag van haren directeur, voor zijn volle inkomen, iu de forensen-belasting. Mr. G. AV. TVijekerheld Bisdom, advocaat en procureur te Groningen, die tegen Don derdag G September wegens afdreiging voor de rechtbank aldaar is gedagvaard, heeft zich naar het buitenland begeven. Het noordelijkste punt van ons land, het eilandje Rottunieroog, heeft steeds aan do westkust veel van de zee te lijden. Gestadig is het westelijk strand afgenomen. Men beproeft nu met duinvorming het e'land voor gcheeien ondergang le behoeden. TeWalclnim (Pr.), niet ver van Ylaciitwedde, is een huisgezin vergiftigd door rattenkruit. Twee leden moeten reeds gestorven zijn, ter wijl de overige in bedenkelïjken toestand ver- keeren. De vorige weck hebben een 40-tal jonge mannen bij de koloniale reserve le Nymegen vrijwillig dienst genomen. Bij de cavalerie-manoeuvres in Gelderland is Zaterdag volgens de Zutph. Crt. de luitenant Van IC. van het paard gevallen en moet hij de knieschijf gebroken hebben. Een wachtmeester van hot 3e regiment huzaren had het ongeluk een been te breken, terwijl een huzaar van dalzelfde korps Vrijdag kwam te vallen en onmiddellijk dood was. Het jongst verschonen nummer van de Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen, uitgevers de firma Nijglt en Van Ditmar, bevat een gedicht op sNeèriaml's Koningin" door Win. do Bruijn, met haar portret en hundleekoning. Een reproductie van vroegere portretten en dat van de Koningin- Regentes is mede in het Haar gewijde artikel opgenomen. Verder bevat bet blad o. a. een geïllus treerd artikel over liet Koninginnen bezoek aan Zeeland. De te Rotterdam het laatst door Aziatische cholera aangetaste vrouw is aan die ziekte overleden. Van de 0 gevallen van cholera, die aldaar van het ontstaan der ziekte op 27 Juli af voorkwamen, hadden 4 een doodelijkon afloop, terwijl de overige 2 lijders herstelden. Lijders aan cholera bevinden zich thans hier niet meer. Te Amsterdam is Aziatische cholera gecon stateerd bij eene dienstbode in de Halver st raat. De lijderes is naar bet Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Te Burgerveen, aan de Ringvaart van den Haai'lemrnermeerpolder, tusschen Aalsmeer en Leimuiden, heeft zich een geval van cho lera voorgedaan. De aangetaste, een twaalf jarig meisje, is overleden. Te Maastricht is sedert de vorige opgave éen lijder aan cholera overleden. Nieuwe ge vallen kwamen niet voor. Maassluis. Tot lid van den gemeenteraad is bij herstemming gekozen de heer T. van der Doll (lib.) met 214 stemmen de heer A. Moerman (anti-iev.) veikreeg 183 stemmen. Breda. Op initiatief van de hier wo nende actieve en gepensiortneerde opperofli- cieren, waarbij zich aangesloten hebban de chefs van korpsen in dienstvakken en de burgemeester, zal Donderdagmiddag in de groote zaai van «Concordia" eeue groote Lombok-huldebetuiging plaats hebben, ter eere van de daar gevallenen. Als spreker zal optreden de gepensionneerde generaal van het O.-I. leger Raedt van Oldenbarncvelt. De toegang is voor ieder vrij. Te 's-Gravenhage is na eene kortstondige i ziekte overleden Jun Vrolijk, een artist, die zich als landschapschilder en donr zijn etsen een j goeden naam verwerven lud en die onkuis men-ch 1 algemeen gewaai Jcrd word. Ilij was nog slechts i 48 jaar oud. Do Newyorkscli" bladen ramen het verlies van menschen lei wis en de schade tengevolge der woudbrandei. zeer verschillend. Sommige noemen twintig sleden, andeie slechts zes, die vernield zouden Znn. Maar ook <le laagste raming laat geen twijfel, dat het verlies aan levens en j do verwoestingen verschrikkelijk zijn, al kan wegens de groote i.puervlakte van de geteisterde streek de omvang der ramp eerst gaandeweg bekend worden. Men vreest dat er minstens j 1000 dooden zijn. De geheele door hare boerderijen vermaarde streek van Minnesota moet. verwoest 1 zijn. Gansr.be kudd.-n van vee zijn gedood, j liet zwaarst schijnt tot nog toe do stad Hinck ley, 75 mijl boven St. Paul (Minnesota), ge- j troffen te zijn. De 17U0 inwoners dezer bloeiende plaats zagen zich, toen de wind omgeslagen was j en met hevigheid stadwaarts ging waaien, plot- j siding door de viammen nveirompold en inge sloten. lloevelen ter. slotte ontkomen zijn is nog niet bekend. Driehonderd hunner maakten zich meester van eenen trein, die juist uit. Dulutli was aangekomen. De kordate machinist, het dreigende gevaar inziende, stoomde ijlings weer uit de stad weg, achtervolgd door de loeiende vlammen, die schier even snel langs de lijn voort- vlpgen als de trein. Op de locomotief was de hitte ondragelijk. De machinist en de stoker kregen ernstigo bi and wonden: nochtans bleven beiden op hun post. Zoo konden de vlncbtelingen een naburig moerasmeer bereiken, slechts een paar minuten vóór do vlammen, die den trein aantastten. De vluchtelingen gingen het meer in. De bewuste loos geworden machinist werd er in gedragen. Allen bleven in hei water nedergehurkt, terwijl de vuurzee over hunne hoofden heori joeg. Vier uren bleven zij in het water, dat eindelijk als kokend warm was- geworden, om op den verschroei don, nog heeten giond naar Hinckley terugkeeren. Overal zagen zij verkoolde lijken liggen. Van de stad zelf was niets overgebleven. Zonderling genoeg wordt uit Texas van zware overstroomingen ge-eind te gelijk met deze branden in het noorden, als gevolg van de langdurige droogte. Over Kolderden mijlen staat Texas onder water. M isaa's vee zijn verdronken, de schade is enorm. 's.G!SAVKX HAGE5 September. Benoemd tot inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Schiedam de heer AV. Vlug. thans inspecteur derzelfde middelen te Zutfen. Onder het vee van de veehouders A. P„ v. d. Burg en G. I. AA'ittkampf, loopende respec tievelijk in dea Nieuwlandschen polder en in den

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3