A°. 1894. Vrijdag 7 September. N°. 8612. Kennisgeving. KENNISGEVING. BuHeiilaiidsche Berichten. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bimienlandsche Berichten. .IJK, ik, .rte- il nrirh ri GOURA H T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers inrichtingen welke gevaar, schade oï hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester rx wethouders van Scuie- DAM, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de DIRECTIE der STEARINE KAARSENFABRIEK »Apollo" en hare rechtverkrijgenden, vergunning verleend is tot uitbreiding dier fabriek, staande aan den Buitenhavenweg no, 6, kadaster sectie L no. 1621. Schiedam, den 5den September 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. Het lokken van IVederlandscbe Werklieden naar Duitscfiland. De burgemeester van Schiedam Voldoende aan het vei langen der regeering: Vestigt bij voottdunng de aandacht op het vol gende extract uit de missive van heet minister van foinnenlandsche zaken, d.d. 22 Mei 1890: Herhaaldelijk komt het voor dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agentensoms met verstrekking van reisgeld voor de heenreisnaar Duitschlandten behoeve mn industrkele ondernemingen worden geloktterwijl hij hun aankomst ter plaatse blijktdat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geradendat die werkliedenalvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenteu af te gaanbf zelf of door tusschenkomst van den bur gemeester hunner icoonplaats zich tot den Nederland- schen consul in de streekwaar die ondernemingen zich bevindenom inlichtingen wenden omtrent de vooruit zichten in het bekomen van werkde loonen en de huurprjzen der woningen aldaar Voorts deelt hij mede, dat hij bereid is de door •den minister bedoelde tusschenkomst te verleenen. Schiedam, den 6n September 1894. De burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. J) F tt A N K R IJ K. De laatste berichten aangaande den gezond heidstoestand van den heer Dupuy zijn zeer bevredigend. De minister-president, die zich nog te Ille-sur-Tet ophoudt, wordt binnen «enige dagen te Parijs verwacht. De minister van openbare werken, de heer Barthou, heeft Maandag te Sables d'Olonne eene redevoering gehouden, waarin h'tj ver klaard heeft, dat het tegenwoordig ministerie ■evenmin achteruitgang als omverwerping be oogt, dat de maatregelen, onlangs tot verdedi ging der maatschappij genomen, zeer wel bestaanbaar zijn met eene betamelijke mate van vrijheid en dat het voor de Kamertijd wordt op emstige wijze aan den arbeid te gaan., met terzijdelating van allerlei onnutte en tijdroovende interpellation, gelijk de afge- loopen zitting er niet minder dan vier en tach tig heeft opgeleverd, waarvan twee tot msnis- terieele crisissen aanleiding gaven."r ooral deze laatste opmerking vincit instem- f 1.85. - 2.50. - 0.10. «CRGAOi BOTERST RAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ming bij de pers, maar zal wel weer de stem eens roependen blijven. De toestand van den graaf van Parijs blijft dezelfde: hopeloos bij steeds toenemende zwakte. Te Rive-de-Gier zijn de werkstakers, waar onder veel vrouwen en kinderen, Maandag avond in optocht door de straten getrokken, daarbij ongeregeldheden plegende. Een com missaris van politie werd vrij ernstig verwond de politie en de gendarmerie zijn er eindelijk in geslaagd, de orde te herstellen. Te Grenoble is de arbeid in alle werk plaatsen hervat. Figaro maakt een interview openbaar, dat een zijner berichtgevers met den heer Haas, procureur-generaal te Metz, moet gehad heb ben, en volgens hetwelk bij mevrouw Isbert militaire documenten gevonden zouden zijn. Dit gaf aanleiding tot bare inhechtenisneming. Da Duitsche autoriteiten hechten zeer groot gewicht aan deze zaak. De bladen van Martinique beschuldigen het koloniaal bestuur aldaar, den ex-koning Be- hanzin onnoudig gestreng en hard te behan delen, ofschoon de vroegere menschenofleraar nu zoo zacht als een lam is geworden. Eerst kreeg hij GO frs., nu slechts '12 frs, per dag, en daar zijn gevolg vrij talrijk is. moeten veie üahorneyers leven van de weldadigheid der bevolking. Ook de Parijsche bladen komen op tegen deze behandeling, Frankrijk onwaardig tegen over een overwonnen vijand. De minister van koloniën moet den autori teiten reeds last gegeven hebben den over wonnen vorst te behandelen op eene wijze, die met Frankrijks waardigheid overeenkomt. Uit Indo-Chiua wordt gemeld dat de heer Pavie, die zijne zending tot verkenning van den Menam en den Mekong volbracht heeft, naar Tongkin vertrokken is om een nieuwe expeditie te organiseeren ter regeling dei- grenzen tusschen Indo-China en het Engelsche gebied. DUITSCHLAND. Dinsdag is te Künigsberg, de hoofdstad van Oost-Pruisen, het standbeeld voor keizer Wil helm I onthuld. De keizer en de keizerin woonden de plechtigheid bij, die met groote pracht gepaard ging. Nadat het keizerlijk paar door de stedelijke overheden ontvangen en begroet was waarbij de keizer, op een rede van den burgemeester antwoordde, dat hij dit deel des lands, met het zwaard veroverd, door de werken des vredes hoopte te behouden, werd bij het monument een feestrede ge houden door den oppermaarschalk, graaf Richard zu Euleuburg. De keizer antwoordde ook daarop met een toepasselijk woord. Het standbeeld stelt den ouden keizer in zijn kro- ningsornaat, met opgeheven zwaard voor. E U S L A N D. Grootvorst George, die vier jaar in het zuiden des rijks heeft doorgebracht, is thans geheel hersteld en zal binnenkort naar Peters burg terugkeeren. Te Kaluga heeft de politie een geheime nihilistische drukkerij ontdekt. Dientengevolge werden er in verscheidene steden huiszoe kingen gedaan. OOSTENRIJK» Zondag heeft te Grau, in Hongarije, een groote demonstratie, ter eere van den vorst primaat plaats gehad. De bevolking, met den burgemeester aan het hoofd, begaf zich naar het paleis van kardinaal Vaszary, en juichte hem stormachtig toe. Een toespraak van den burgemeester laakte ten strengste de ultra- montaansche pers, die den vorst-prirnaat aan valt. Deze legde er weer den nadruk op, dat vrede te houden met den staat, de eerste plicht der katholieken is. De oud-minister Ivoioman Tisza heeft rekenschap afgelegd van zijn wandaad aan zijn kiezers van Groot- Wardein. In zake de kept olijk-politieke wet geving heeft Tisza als zijn meening te ken nen gegeven, dat tusschen Kerk en Staat geen antagonisme behoeft te bestaan, wanneet- beide m gemoede hun plicht doen. IIij iS overtuigd, dat, wanneer eenmaal de hervor ming kracht van wet zal hebben, de binnen- landsche viede zal verzekerd zijn. De hooge geestelijkheid zal zich zelve niet willen bena- deelen door een vruchteloozen strijd te voeren. Onlangs heelt de minister van landbouw Festetitz onder een valschen naam het Alfoeld bezocht, om onderzoek te doen naar de oor zaken der daar bestaande sociaal-agrarische ontevredenheid, die kort geleden, zooals be kend is, tot heftige tooneelen aanleiding gaf. Hij trad met de aanvoerders zelf in gesprek. ;nrige week maakten vier officiereu dei- militaire school te Bucharest, onder bevel van kolonel Roteano en majoor Aderesco een stra tegische reis langs de grens van Transylvanië. Ofschoon van goede kaarten voorzien, raakten de officieren door het bergachtig en boschrijk terrein den weg kwijt, zoodat zij zich spoedig op Hongaarsch terrein bevonden en door een troep gendarmen werden gevangengenomen. Ondanks hun protest bleven zij twee dagen, onder verdenking van spionnage, in de kazerne opgesloten, tot zij eindelijk op bevel van den minister van oorlog weer in vrijheid werden gesteld. Naar het heet, hebben zij hunne be vrijding te danken aan de persoonlijke tus schenkomst van koning Karei bij keizer Frans Jozef. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Standard gemeld dat binnenkort een eskader, uit drie oorlogs schepen bestaande, naar Rio de Janeiro zal gezonden worden, met den nieuwen gezant aan boord, die belast is met het regelen dei- moeilijkheden, r steeds hangende tusschen Italië en den B aanschen statenbond. •ASJE. Het geheele bedrag der schatkistbiljetten, waarvoor den In Aug. was ingeschreven, is 201,873,900 piasters. EGYPTE. Gisteren is voor den krijgsraad te Kaïro het proces tegen de van slavenhandel be schuldigde paella's aangevangen. A M E R I K A. De voormalige vice-president van San Salva dor, generaal Antonio Ezata en zijne mede standers, die gevlucht en aan boor van de kruiser Bennington te San Francisco aange komen waren, zijn daar op last der regeering van de republiek San Salvador gevangen genomen. Zij worden beschuldigd van beroo- ving der internationale bank van Salvador en Nicaragua, voor 42,594 dollar, benevens van mishandeling en moord, op onderschei dene personen gepleegd. AEKIKA. De Times verneemt uit Kaapstad dat de Portugeesche overheden te Lorenco Marquez het ernstige karakter der Kafferbeweging ontkennen. Alleen Mojeva zou oproerig zijn, met den Mahazalis-stam, dien de gouverneur zal aantasten zoodra hij uit Mozambique ver sterking ontvangt. De Shashies en de Amatiolas boden den Portugeezen hulp aan. Engeland zond twee kanonneerbooten naar Lorengo Marquez. Ook in het noordoosten van Marokko, ia de omstreken van Demnat, zijn de Kabylen in opstand gekomen. Demnat, Mallali en an dere plaatsen werden geplunderd en vele Israëlieten gedood. De oude hoofdstad Marakesj wordt dooi de stammen uit Erhamna, Zeman en Witaman belegerd. Men vreest dat de bezetting liet niet lang tegen de oproerlingen zal kunneu uit houden. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai komen er steeds massa's recruten aan te Tientsin, die slechts voor een klein deel naar Korea wor den opgezonden. De rneesten gaan naar de kuststeden tot oefening. Terwijl de bevolking der provincie Shantung onverschillig heet, beschouwende den oorlog tegen de Japanners als eenen regeeringskrijg en geen volkskrijg, zoodat de recruten deels niet opkon,en cn deels deserteeien, ontwikkelen de burgers van Mantjoerije, ondanks alle keizerlijke edicten, eene toenemende vijandigheid jegens vreem delingen. De Chineesche ijveiaars prediken openlijk verdelging van alle uitheemsche dui vels. Een paar Japanners werden, als verdacht van spionage te Shanghai binnen bet vreem delingenkwartier, gearresteerd. Beiden ont kenden en riepen de bescherming in van den Arnerikaanschen consul, die echter van zijne regeering instruction ontving om niet te inter- venieeren. Daarop werden de Japanners aan de Chineesche overheid overgeleverd. Dit er gerde de vreemdelingen der kolonie, die ter stond vergaderden om te protesteeren tegen de aanmatiging der Chineesche overheid om Japanners te arresteeren binnen het vreem delingen-kwartier te Shanghai. Dit protest zal aan de vertegenwoordigers der mogend heden beteekend worden. Berichten uit Korea melden dat vele bur gers weigeren de door de Japanners aange stelde regeering te erkennen. Zij wapenden zich en rukten te veld. SCHIEDAM, 6 September 18114. De Koninginnen hebben Dinsdag een rijtoer gemaakt door Hilversum en Bussum, in het rijtuig dat Koningin Wifhelmina op haien ver jaardag ten geschenke ontvangen had. Te Bussum, waar men vooraf vernomen had dat de Koninginnen het dorp zouden doorrijden, waren in zeer korten tijd overal de vlaggen en verscheidene versieringen aangebracht. Aan den Brink werden aan I1H, MM. door de echt- genoote van den burgemeester twee fraaie bouquetten aangeboden. Op der. terugtocht onderhield de Koningin- Regentes zich eenige oogenblik ken met den generaal, chef van den staf, die voor de manoeu vres in het dorp logeert, en met nog vijf andere hoofdofficieren, die op den Brink wandelden. Het koninklijk stoomjacht Valk, waarmede de Koninginnen de volgende week de reede van Texel zullen vertrekken, tot het bijwonen van de vloot-revue, is Dinsdag aldaar met gunstig gevolg onder stoom beproefd.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1