Binnenlandselie Berichten. Naar in officieele Chineesche kringen ver zekerd wordt, is het Japansche oorlogsschip Hiyei bij het jongste gevecht met de Chenyuen zóo beschadigd geworden, dat het op weg naar Japan geronken is. De vreemde kooplieden te Shanghai zijn zeer ongerust over da bedreiging van Japan om die haven niet danger als onzijdig te zul len beschouwen, wanneer het arsenaal aldaar niet gesloten wordt, niet alleen omdat door een bombardement hun eigendom ernstig gevaar zou loopen, maar vooral omdat China dan terstond genoodzaakt zou zijn de haven van Shanghai voor vreemde koopvaardijsche pen te sluiten. Volgens bericht uit Korea, over Shanghai ontvangen, werden de bewuste Japansche krijgsgevangenen door de Koreaansche guerilla- benden aan de Chineezen uitgeleverd en door de laatstgenoemden terstond onthoofd. De Japansche en de Chineesche troepen te Ping- vang schermutselen, maar de slagregens ver hinderen alle ernstige operation. Vele vreem delingen, meerendeels Engelschen, verlaten den Chiueeschen douanedienst tot dienstne ming bij de Chineesche marine, waarin zij 150 tael 's maands kunnen verdienen, met uitkeering van 5000 tael in geval van over lijden. De Chineesche regeeting heet te onder handelen tot gedeeltelijke overname van de Argentijnsche vloot. De houding van den Koreaanschen koning wordt dagelijks raad selachtiger. Terwij! de Japansche tijdingen hem voorstellen als zich onafhankelijk ver klarend van China, seint de Times-corres pondent te Tientsin de aankomst aldaar van eene buitengewone Koreaansche missie, ovet- brengende geschenken van den koning voor de keizerin-weduwe te Pekin bij haar ge boortefeest. Volgens bericht uit Shanghai verging het Chineesche transportschip Cheanwaarop troepen voor Formosa, totaal nabij de Che- toengengte. Geen levensverlies had e" bij plaats, ofschoon de recruten ongehoorzaam waren. De Chineesche ambtenaren alhier wilden eenen naar Japan vertrek kenden Fran sehen mailstoomer Zaterdag doorsnuffelen naar Japanners, die heeten te retoui neeren tot dienstneming. De kapitein weigerde dit echter en dreigde met tehulproeping van een Fransch oorlogsschip, waarop de Chineesche ambtenaren bedremmeld afdeinsden. Koreaansche inlichtingen bevestigen de Japansche nederlaag op de Tatoengrivier. Gewonde Japanners komen dagelijks te Che mulpo aan. SCHIEDAM, 11 September 1894. Vergadering van den gemeenteraad op 11 September 1C94, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Tegenwoordig zijn 18 leden; afwezig de heeren Van Erpecum, De Bruijn en Van Buijsen, eerstgenoemde met kennisgeving. Na vaststelling der notulen der vorige ver gadering kwamen o. a. de volgende stukken in, die reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Missive van de administrateuren der fond sen herkomstig van het gewezen oude-man- nenhuis, eene aanbeveling bevattende ter be noeming van een lid in hun midden, ter vervulling ftr vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Loopuyt en voort durende door het niet aannemen der benoe ming door den heer P. Loopuytop die aan beveling zijn geplaatst de heeren S. A. Maas en A. Knappert Lz.ter visie gelegd, om in eene volgende vergadering tot eene benoe ming over te gaanbericht, dd. 4 dezer, van den leeraar aan de hoogere burgerschool en aan het gymnasium G. Walch "Wz.dat li ij met ingang van 5 September daaraanvolgende ontslag uit genoemde betrekkingen neemt, aangenomen voor kennisgevingbezwaar schriften van W. Bosselaar, D. Duimel, H, Groeneweg, J. Hoogeboom, G. H. Hormann, L. Jurgens, J. Korpel, J. C. de Mos, J. B. Naber, A. M. E. Papenhuijzen E.Cz., A. D. Scholte, Jac. Tettelaar en A. M. Ziedses des Plar.tes tegen hunnen aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar hetinkomen, dienst 189-4/5, om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. De later ingekomen stukken zijn missive van de commissie voor de plaatselijke belas tingen, ten geleide van baar verslag omtrent de werking en uitkomsten der plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1892/3, aangenomen voor kennisgeving adres van dr. B. Koster, met verzoek hem te willen handhaven in zijne betrekkingals leeraar aan het gymnasium alhier, zal straks ter sprake worden gebracht; dankbetuiging van m»j. W. J. Visser voor hare benoeming tot onderwijze res 3e klasse aan de openbare jongensschool met uitgebreid leerplan alhier, aangenomen voor kennisgeving; adres van J. de Bruyn, H. W. Bleeker, K. Sneijders de Vogel Jr. en D. Piooy, leerlingen der 6e klasse van het gymnasium alhier, mede namens de leerlin gen, welke aan die inrichting onderwijs ont vangen van den heer dr. B. Koster, waarin zij hun leedwezen betuigen over het bij den raad ingekomen voorstel om genoemden leeraar, wegens zijnen leeftijd als zoodanig ontslag te verleenen en verzoeken den heer Koster vooialsnog als leeraar aan die inrich ting te continueeren onder opmerking dat op der adressanten adres, voor zomer dit wordt ingediend ook namens eenige hunner mede-leerlingen aan het gymnasium, niet kan worden gelet, omdat zij daarmede eene han deling hebben gepleegd in strijd met art. 8 der Grondwet, werd op voorstel van burge meester en wethouders het adres, voor zoo ver adressanten daarin voor zich zelf optreden en het verzoek onderteekenen, voor kennis geving aangenomenbezwaarschriften van F. van Katwijk, K. van Oosterhoud, E. ,F. Reder, M. Schaap, W. J. C. Willemse en Th. P. "VVirxel tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1894/5, werden, om onderzoek en rapport in banden gesteld der commissie voor de plaatselijke belastingen. Tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, wer den de leden der gascommissie, onder voor zitterschap van den burgemeester, allen her benoemd, evenzoo de leden van de commissie voor de gemeentewerken, onder voorzitter schap van den wethouder G. Visser Bz. Het ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeentebegrooting voor 1894, ten bedrage van f 129.30, werd goedgekeurd de rekening van het algemeen handels-entrepot over 1893, bedragende in ontvangst en in uitgaaf een gelijk bedrag van f3309.03; blijvende nog te betalen wegens pakhuishuur over dat jaar een bedrag van f 817.44% werd, overeenkomstig het rapport der financieele commissie, goedgekeurd. Voorts werd besloten, op voorstel van burgemeester en wethouders, om het tekort wegens nog verschuldigde pakhuishuur ad f817.44Vs te voldoen uit den post voor onvoorziene uit gaven der gemeentebegrooting voor 1894, en zulks zonder resumtie, teneinde dit besluit, in den voorgeschreven vorm aanstonds ter goedkeuring te kunnen inzenden aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie. Thans kwam in behandeling het adres van dr. B. Koster, leeraar aan de hoogere burger school en aan het gymnasium alhier, waarbij hij overeenkomstig art. 36 der pensioen- verordening voor gemeente-ambtenaren in beroep komt van de beslissing van burgemees ter en wethouders op zijn adres van 9 Juli j.1., om toekenning van pensioen uit de gemeente kas in zijne eerstgemelde betrekking, waaruit hem door den raad met ingang van 1 October a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend is. Zooals men weet, werd dit bezwaar iu han den gesteld der raadsleden-ontwerpers der pensioenverordening. Deze hadden in een uit gebreid rapport als hun gevoelen te kennen gegeven dat op dr. Koster van toepassing was art. 7 der pensioenverordening en aan hem ook ontslag moest worden verleend als leeraar aan het gymnasium met ingaDg van 1 Octo ber a.s. Burgemeester en wethouders hadden den raad voorgesteld adressants beroep onge grond te verklaren en geheel in overleg met den inspecteur der gymnasia, en in overeenstem ming met het uitgebracht advies der boven genoemde raadsleden, overeenkomstig hun schriftelijk voorstel te besluiten den heer dr. B. Koster, op grond van al. 1 van art. 7 der gemelde pertsioenverordeningmet ingang van 1 October a.s. ook eervol ontslag te ver leenen uit zijne betrekking van èeraar in de Engelsche taal aan het gymnasiurtjr. Burgemeester en wethouders deelden ech ter mede, dat hedenmorgen een stuk bij hen ontvangen was, dat zulk een nieuw gezicht punt behelsde, dat zij meenden hun voorstel voorloopig niet te kunnen handhaven. Zij stelden daarom voor de zaak aan te houden lot de volgende vergadering. Na eenige discussie, waarbij men vooral deed uitkomen dat deze zaak reeds zoo lang in behandeling is, dat het voor den belang hebbende zeer wenschelijk zou zijn tot eene beslissing te komen, meende men toch in de verklaring van burgemeester en wethouders te moeten berusten en werd laatstgemeld voorstel aangenomen. De ontwerp-verordening regelende het toe zicht op en de keuring van vleesch en visch werd na eenige wijzigingen vastgesteld. Het voorstel van burgemeester en wet houders om in beginsel te besluiten tot het aangaan eener geldleening groot f3,000,000, rentende 3 pCt. 'sjaars, ter aflossing van de bestaande 3Vs pCts. geldleeningen ten laste der gemeente om daaruit te bestrijden de uitgaven, verbonden aan verschillende buiten gewone werkeneen en ander zooals door hen uitvoerig in hun schriftelijk voorstel is uiteengezet (zie ons vorig nommer), gaf aanleiding tot veel discessie. De heer Elzevier Dom ving aan met de vraag ot het wel noodig was thans 3 millioen te leenen, waarop door den wethouder Maas werd geantwoord, dat burgemeester en wet houders meenden 3 millioen te moeten leenen, omdat de leening alsdan op de Amsterdam- sche beurs zou kunnen worden gebracht met serieën, zonder telkens daarvoor opnieuw een aanvraag te moeten doen. De heer Elzevier Dom meende echter dat op deze wijze te veel aan rente zou moeten worden betaald, omdat nog niet te voor zien was hoeveel geld voor verschillende wer ken noodig is, noch wanneer. Buitendien stond de Ned. Werkelijke Schuld tegenwoordig zoo hoog, dat niet alleen een renteverlies zou worden geleden, maar ook eventueel bij ver koop aan kapitaal zou kunnen worden verloren. De heer Maas, de bezwaren van den heer Elzevier Dom wederleggende, meende dat het voor de gemeente noodzakelijk was thans haar kapitaal eenigszins te vergrooten door vastlegging op het grootboek, omdat, wilde men de verschillende uitgaven voor nieuwe werken dekken door opbrengst van verkoop van landerijen bijv., de productieve eigen dommen van de gemeente zouden worden opgeteerd ten behoeve van eigendommen die na verloop van eenige jaren toch weder ver nieuwd zouden moeten wordenterwijl de uitgaven gevonden uit een leening, jaarlijks worden gedekt door de verschillende op brengsten, zooals havengelden enz. Hij was ook van oordeel dat het er weinig op aan kwam of de Ned. Werk. Schuld later zou dalen, wanneer slechts de rente altijd betaald werd, omdat hij toch niet van plan was de inschrijving te verknopen. De heer De Groot meende dat het niet aanging om thans reeds dadelijk f1,500,000 te leenen, omdat nog niet met zekerheid kon worden vastgesteld welke bedragen voor de verschillende werken noodig zouden zijn zijn inziens kon voorloopig met f 1,300,000 worden volstaan. De heer Maas bestreed dit, waarop vervol gens het voorstel door burgemeester en wet houders in dien zin werd gewijzigd, dat een voorloopig geraamd bedrag van f 1.500.000 aanstonds zou worden genegotieerd. Over het verdere voorstel van f 55.000 te plaatsen op het grootboek zal nader worden beslist Op het verzoek van B. Sjerp om zij» aanslag in 'de plaatselijke directe belasting- naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1894,5, met Vu te verminderen, daar hij zich eerst met 1 Juni j.l. in deze gemeente heeft ge vestigd, werd op grond van art. 245 der ge meentewet, gunstig beslist en hem ontheffing op z(jn genoemden aanslag verleend ten be drage van f 0.65. Op het verzoek van G. A. E. Visser om vermindering van zijn aanslag in de plaatse lijke directe belasting, dienst 1894, als ge volg van vermindering van zijn aanslag in de personeele belasting, dienst 1893/94 werd toegestaan en hem ontheffing op zijn aanslag in die belasting over het loopeude jaar ver leend ten bedrage van f3.485. Ten slotte werd aan S. Goudsmit en J. H. Voorwaldt, te zamen de eenige leden van de thans ontbonden vennootschap onder de firma- jVoorwaldt en Goudsmit'" afschrijving op den aanslag dier firma in de plaatselijke directe belasting over dit jaar verleend, tot een bedrag van f 2.80, voor het pand aan de Groenelaan no. 1 alhier, hetwelk op 13 Augustus j.l. in eigendom is overgegaan aan L. van Eyk alhier. Niets verder aan de orde zijnde, sloot de- voorzitter de vergadering. Door de leerlingen der 6de klasse van het gymnasium alhier, is bij den gemeenteraad het volgende adres ingediend Aan den Baad der Gemeente Schiedam. geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, leerlingen der 6de klasse van het gymnasium alhier, mede na mens de leerlingen welke aan die inrichting onderwijs ontvangen van den heer dr. 15, Koster; dat zij met leedwezen gehoord hebbenr dat het voorstel is ingekomen bovengenoem- den leeraar als zoodanig ontslag te geven wegens zijnen leeftijd dat meergemelde leeraar, niettegenstaande zijnen ouderdom, zijne plichten als leeraar nog zóo stipt en nauwgezet vervult als ware hij nog in de kracht zijns levens, waardoor h(j zich de achting en toegenegenheid van zijne leerlingen heeft verworven dat met het oog op de gunstige resultaten,, welke het onderwijs van den heer Koster by voortduring gehad heeft, het onzes inziens voor het gymnasium een zeer te betreuren verlies zou zijn, indien hij daarvan werd verwijderd. Redenen, waarom ondergeteekenden U ver zoeken den heer dr. B. Koster in 't belang van het onderwijs vooralsnog als leeraar aan bovengenoemde inrichting te continueeren. 't "Welk doende enz. J. de Bruyn. H. W. Bleeker. K. Sneijders de Vogel Je, D: Plooy. Gedurende een vijftal dagen, van j.l. Zater dag tot en met morgen, is in ïMusis Sacrum' een niet ailedangsch genot te smaken, waar van niemand zich uit hoofde van de kosten of den tijd behoeft te laten weerhouden. Edison's phonograaf, een toestel van zeer be perkten omvang, roept op verrassende wijze voordrachten, redevoeringen en orkestnum-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2