niers uit het verleden terug. Zoo hoorden vfljj den America Marsch" ter opening van de tentoonstelling te Chicago, het «Drinklied" uit de Hamlet, het Roeierslied" van Hol, de Troonrede van minister Roëll, coupletten van Solser en Chrétienni enz. En niet alleen krijgt men eenig begrip van het origineele, doch men hoort de stem met al hare intonaties en nuances, even alsof men zich in de con certzaal of het gebouw der Staten-Generaal i 2elf bevond. Het verbazend succes, dat deze phonograaf door geheel ons land ondervindt, is dan ook alleszins verklaarbaarwij wekken onze stad- genooten die tot dusver verzuimden dezen toestel te gaan hooren, ernstig op zulks als nog ten spoedigste te doen. G. de Jong, oud 73 jaar, die Vrijdag j.l. in den Nieuwlandschen polder, visschende, aan het hoofd getroffen werd door een der wieken van den watermolen en daardoor een schedelbreuk bekwam, is dientengevolge reeds Zaterdagnamiddag overleden. De 7-jarige H. W. Sieckman, die zich gis teren spelende met zijn kameraadjes op de Korte Haven vermaakte, is nabij het Spui te water geraakt en jammerlyk verdronken. Op het hulpgeroep van zyn kameraadjes begaf schipper L. E. Brand zich aanstonds van zijn schuit te water, doch het mocht hem niet ge lukken het knaapje te redden. Geruimen tijd daarna werd het met een dreg door de gebrs. Mulder opgehaald en in hun schilderswerk plaats gebracht, waar de doctoren Vaillant en Nolet slechts den dood konden constateeren. Het lijkje werd daarna naar de woning der diepbedroefde ouders vervoerd. Bg een vechtpartij tusschen S. IC. en A. O., respectievelijk le en 2e meesterknecht in de branderijen van den heer G. P. Scheffersaan den Buitenhavenweg, werd laatst genoemde gistermiddag zoodanig met een stookijzer aan het achterhoofd getroffen, dat het bloed er uitstroomde. Ondanks deze ver wonding was O. nog in staat om na verpleegd te zijn door den heer La Verge voort te werken, terwijl K. verwijderd werd. Gistermiddag te 12 uur werd de alhier thuisbehoorende polderwerker C. v. T. in be- wusteloozen toestand in het ziekenhuis te Rotterdam gebracht. Per stoomtram van Rot terdam vertrekkende, is hij op den verleng den Binnenweg er afgesprongen, om zgn hoed, die gevallen was op te rapen en daarbij ach- tero verge vallen, zoodat zijn hoofd in aan raking kwam met de wielen der tram, tenge volge waarvan hij een schedelbreuk bekwam. Bg kon. besl. is benoemd tot staatsraad mr. U. H. Huber, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Tweede Kamer vergadert Dinsdag 18 dezer, na de opening der nieuwe zitting, des namiddags te 3 uur. Het verslag der staatscommissie, benoemd bij kon. besl. van 16 September 1891, tot voorbereiding der uitvoering van de voor schriften der grondwet aangaande de regeling van de administratieve rechtspraak, is ver schenen. De Koninginnen maakten Zondag met de prinsen van Bentheim een rijtoer in de rich ting van Amersfoort. Prinses Victoria van Schaumburg-Lippe, die te Scheveningen logeert, bracht gister ochtend een bezoek aan de Koninginnen te Soestdijk en keerde gistermiddag te 5 uur naar Scheveningen terug. Prof, P. J. Blok, die de opdracht heeft •ontvangen om aan Koningin Wilhelmina on derricht te geven in de geschiedenis, zal naar het TI. D. verneemt de vaderlandsche geschiedenis met H. M. behandelen. In over leg met den erneritus-hoogleeraar prof. Fruin, die daartoe aanvankelijk was aangezocht, is die taak opgedragen aan zijn opvolger in den leerstoel der vaderlandsche geschiedenis aan de Leidsche academie. Met het onderwijs aan II. M. in de oude geschiedenis werd reeds in het vorige cursus jaar prof. Kramer, van de Utrechtsche liooge- scliool, belast. De heer Reit*, president van den Oranje- Vrijstaat, heeft ons land verlaten om naar Zuid-Afrika terng te keeren. Lombok. Aan de N. R- C't. werd gisteren door haren correspondent te Batavia geseind: Mataram en Tjakranegara zijn beide door de batterijen verwoest. De Sasaks van Batoe Klian streden tegen de Baliërs ten noorden van Narmada. Eenige duizenden Sasaks be zetten de landstreek bezuiden Mataram en Tjakranegara tot aan zee. Goesti Djilantik ontsnapte naar Karang Asem. Genoemd blad teekent daarbij aan Narmada (Ajermada) ligt aan den 10 M breeden weg, die van Tjakranegara naar het oosten loopt langs de dessa's Bertaid en Kembang Koening. Narmada is een der ver blijfplaatsen van den ouden vorst. Dit lust verblijf, waarvan het hoofdgebouw slechts 2 kamers bevat en niet meer dan een optrekje genoemd kan worden, ligt aan de zuidzijde van den weg, heeft een omtrek van l'/t paal, is terrasvormig aangelegd en bestaat, behalve het hoofdgebouw, uit een op 7 terrassen ge bouwden tempel, eenige op verschillende hoogten gelegen koepeltjes en vischvijvers. Aan de oostzijde stroomt de breede en diepe S. Banjak of Narmada, die vroeger overbrugd was; de brug werd gedurende den opstand der Sasaks afgebroken. Batoe Klian ligt aan de voortzetting van den weg van Tjakranegara naar Narmada, dus oostelijk van dit laatste; de weg wordt van Narmada af minder breed en loopt over Pringaratan (waarde vorst eene kleine woning heeft, waar hij verblijf houdt, als hij aldaar in de omstreken gaat jagen) en Salam Soekoer naar Batoe Klian. Een der voornaamste hoof den van de Sasaks is Djero Giniawang van Batoe Klian. Goesti Djilantik is, gelyk men weet, vorst van Karang Asem op Bali, die met zijne hulptroepen den vorst van Lombok tegen de Sasaks was komen bijstaan en wiens ont snappen naar Karang Asem, volgens een vroeger telegram van het Nieuws van den Rag, door de marine niet zou verhinderd zijn. Van een hoofdofficier van het Indische leger kunnen wij de volgende aannemelijke conjectuur meeöeeien omtrent de verspreiding van de compagnieën van het 9e bataljon, dat waarover de iuit-kol. Lawick van Pabst het bevel voerde. De overste, die bereden was, zal waarscltrin- lyk al zeer spoedig door de kogels der Bali- neezen zyn gevallen. Het commando ging toen over op den oudsten kapitein. Toen deze inzag dat de troep niet langer kon stand houden, zal hij bevel hebben gegeven, dat de vier compagnieën elk afzonderlyk zouden trachten zich er door heen te slaan. Dezelfde hoofdofficier verklaart het merk waardige geval, dat kapitein Lindgreen heeft kunnen capituleeren, iets wat zich waar schijnlijk nog nooit in Indië heeft voorgedaan tegenover een inlandsehen vijand uit de omstandigheid, dat de kapitein gehuwd is met de dochter van een vroegeren resident van Bali en Lombok. De vorst van Mataram heeft dien resident gekend, misschien kende hij ook diens dochter, misschien kapitein Lindgreen zelf, die luitenant was toen hij huwde. {N. v. d. D.) Het door onderscheidene bladen medege deelde bericht, dat de 2e luit. der artillerie J. E. Timmer, wiens naam voorkomt onder de licht gekwetsten, een been zou moeten missen, zal op eene vergissing moeten be rusten, zeer zeker niet op een telegraphisch bericht aan de familie. Ons wordt medege deeld, dat de familie niets van dien aard heeft vernomen, en dat ook bij het departe ment van koloniën niets naders bekend is dan de vermelding «licht gekwetst". (N. v. d. R.) Het Militair Weekblad bevat volgend sin Memoriam". «Waar het gansche Nederlandsche volk, met zijn dierbare Vorstinnen aan het hoofd, wee moedig den blik richt naar het verre Oosten, op het vernemen van den geweldigen slag, die onze trouwe wapenmacht op het verraderlijke Lombok heeft getioffen, daar mag een militair blad niet nalaten een diep gevoelde uiting van sympathie voor ons zwaar beproefd Indisehe leger uit te spreken, en een nederige hulde te brengen aan de nagedachtenis der onge lukkige krijgsmakkers, die als slachtoffers van Aziatische trouweloosheid, eervol, zij het dan ook in roemloozen strijd, zijn gevallen. «Het échec onzer wapenen is verpletterend geweest; wij mogen dat niet verhelen. Maar de Nederlander is van oudsher gewoon iedere vlek, die zijn vaandels bezoedelt, op schitte rende wijze uit te wisschen. Daartoe staat het Ned -Ind. leger van den hoogsten aanvoerder tot den minsten soldaat met brandend onge duld gereed. En moet het zijn, dan zal ook op het leger in het moederland niet tevei geels het beroep worden gedaan, om te bewijzen, dat het voor zijn Indische wapenbroeders meer dan woorden overheeft, dat de Oceaan ons niet kan scheiden, waar het geldt de eer onzer vlag, de trouw aan vaderland en Vorstenhuis door daden te bezegelen. «Laat daarom het bewustzijn oris troosten en sterken, dat weidia aan gansch Europa zal worden getoond, dat het kleine Nederland nog altijd in staat is, zich tegenover zijn verrader lijken Indischen vijand schitterend te hand haven." De Avondpost deelt mede, dat, volgens een uit Goebeng (Soerabaja) ontvangen particu lier telegram, de zwaargewonde luit.-kolonel H. F. C. van Bij levelt op het oogenblik buiten gevaar verkeert. Volgens by de familie hier te lande ont vangen bericht, is de toestand van den zwaar gewonden ln luit. der inf. G. J. Velds, thans veipleegd wordende te Soerabaja, vrij gunstig. Door leerlingen der H. B. school te Delft is een bedrag van f 35.47 bijeengebracht ten behoeve van het fonds, dat het bekende Haag- sche comité wil vormen ter ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de in Indië gesneuvelde militairen. De directie van het Kurhaus te Schevenin gen zal hedenavond door het Philharmonisch orkest een extra Wagner-concert doen geven, waarvan de opbrengst na aftrek van onver mijdelijke kosten bestemd is voor de wedu wen en weezen van de gesneuvelden op Lombok. Onder de by de Haagsche commissie voor de nagelaten kinderen van de op Lombok gesneu velde officieren en onderofficieren ingekomen giften is ook een bedrag van ruim f 70, inge zameld op de hoogere burgerschool voor meisjes te Amsterdam, een voorbeeld ter navolging. De Haagsche commissie voor Lombok heeft ook van de leerlingen der hoogere burger school te Delft een bijdrage gekregen, en ook van de onderofficieren en minderen van het le bataljon van het 4e reg. te Delft. Te Winterswyk heeft zich een commissie gevormd tot het inzamelen van gelden ten voor- deele van het fonds voor nagelaten betrek- bingen der op Lombok gesneuvelden. De collecte, te Breda gehouden aan het e:nde der bijeenkomst waarin aan de geval lenen hulde werd gebracht, heeft ten vooi- deele der nagelaten betrekkingen ruim f277 opgebracht. Dr. W. C. van Lockhorst, oud-officier van gezondheid te Dieren, voorzitter en eenigover- geblevenbestuurslid van het nog altijd erkende comité van sliet Roode bruis" voor Dieren en omstreken, heeft een ieder opgeroepen om met hem mede te werken tot het bijeenbrengen van gelden voor de gekwetsten en zieken te Lombok, teneinde het aldus verkregene over te maken aan het hoofd-comité te 's-Gravenhage. De heer P. II. van der Wedden, gepen- sionneeid kapitein der infanterie, gedecoreerd voor krijgsbedrijven in Atjeh en langdurige» dienst in Oost-Indië, thans burgemeester van Hurwenen, heeft aan de Koningin verzocht m zijn rang hersteld te worden bij de expeditie naar Lombok. Sir Frederick Richards, admiraal bij de Engelsche vloot, heeft Zondag de Oranjesluizen buiten Amsterdam en gisteren Delft bezocht. Drie mannen uit ^en Haag waren Zondag voormiddag te Scheveningen aan het vissehen met een net in den mond van het vei vei- schingskanaal nabij de zeetwee hunner, een schoorsteenveger en een bode, waagden zich te ver en kwamen in de golven om. Een paar uur later spoelden hunne lijken aan op Loosduinsch grondgebied, een half uur van den mond van liet kanaal. Als verdacht de daderes te zijn van den diefstal van juvveelen sieraden ten nadeele van een dame m de Zeeheldenvvijk te 's-Ilage, is tegen de huisnaaister der bestolene proces verbaal opgemaakt. Een paar oorknoppen, ter waarde van f150. van dezen diefstal afkomstig, weiden bij haar gevonden. Bij het vertrek van het ss. Frinses Wil helmina uit Amsterdam was Zaterdag een talrijke menigte toegestroomd, blijkbaar om het detachement van 190 man, dat onder commando van kapt. Drijber naar Indie ver trok, een vaarwel toe te roepen. De schutterij- muziek speelde devolksl leren en de oveistc Bruinsma, commandant tier koloniale reserve, en generaal-mnjoor Eland spraken de man schappen hartelijk toe. HH. MM. de Koning innen hadden telegraphisch haar beste vven- schen voor het detachement geuit, waarvoor kapt. Drijber mede per telegram hartelijk dankte. Onder een daverend«Leve de Koninginnen Leve het Indisch leger Leve het Vaderland ving het schip de reis aan. Bij het nader onderzoek in zake de beleende valsche obligation door den secretaris en den gemeente-ontvanger van De Bilt, is tot lieden gebleken, dat ruim 30 valsche effecten zijn opgespoord, vertegenwoordigende eene waarde van f14,800. Tevens is geconstateerd dat ook eenige obligation der voorlaatste 4 pCts. leening zijn vervalscht. Te Maarsen is eene dochter van den piedi- kant, mej. C. A. v. d. B., door een noodlottig toeval in het water geraakt en verdronken. Te Tilburg Zijn in éen gezin aan de pokken overleden eene vrouw en drie kinderen. De man en drie andere kinderen zyn bedenkelijk ziek. Te Rotterdam hebben zich in de vorige week 2 gevallen van pokziekte voorgedaan. Sedert de vorige opgave zijn te Amsterdam gevallen van Aziatische cholera goconstateeid bij eene vrouw uit de Rozenstraat, een man uit de Bloemstiaat en een man van de Prin sengracht, de eerste op 4 en de beide andere lyders op 6 dezer in het Wilhelmina-gast- huis opgenomen. De vrouw is overleden. Onder de arbeiders op foit Velthuis inde

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3