A". 1894 Donderdag 13 September. N°. 8616 .A. ehtenveertigste Jaargang £l.8i 2.50. - 0.10. Versch nt dagelijks, uitgespnderd Dinsdag, ODÉ. UITGEVER: J." r« Hl K R A W «s TKKSTtt A A "E1 Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Jfcwcp per pT-i, door het geheeie Rijk Afiutulerlijke «Dinners 9 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 'Uiig and- Ding itral ir. zelfs Aki lan- ndp tem- H* •2.10 80s 7 97 7.75 925 7- 3- este F II U' K 11 IJ K. Te Nogent-sur-Seine heeft Zondag de ver kiezing plaats gehad \an een afgevaardigde, ter vervanging van den heer Casunir Périer, die dit arrondissement in de Kamer verte genwoordigde. Er is geen volstrekte meerder heid verkregen, zoodat veertien dagen later eene herstemming moet volgen. De heer Edmond Robert, van de staatkundige richting van den president der republiek, kwam boven aan op de lijst, met 4081 stemmen. Na hem kwam een radicaal, Bachemont, met 33G1 stemmen, en verder een socialistisch revolu- tionnair, Pédrou, met 1183. De afgevaardigde Le Myre de Tillers ver trekt den 14n dezer als regeringscommissaris naar Madagascar. De meeste bladen geven de hoop le kennen, dat de zending van den heer Le Myre de Viüers naar Madagascar zal gelukken, want •indien ze r:ict gelukt, zouden dadelijk de troe pen ontschepen, gesteund door de in den indischen Oceaan aanwezige scheepsmacht. Door den gouverneur van Soedan is uit Tombouctou een uitvoeiig, van 13 Augustus gedateerd telegram ontvangen, waarin van geen enkele militaire gebeurtenis melding ge maakt wordt. De Temps heeft uit Dahomey bericht ont vangen, dat de nieuwe koning van Dahomey getracht heeft, zich aan den invloed van Frankrijk te onttrekken do tusscbeukomst van den gouverneur is echter voldoende ge weest om den vorst tot rede te brengen. Gisteren zouden naar Fransch Kongo vief leden der commissie vertrekken btdasl met de voorbereiding van den geprojecteerden spoorweg I.oango-Brazzaville. De bontwerkers en bontwerksters te Parijs hebben den arbeid gestaakt, omdat de patroons geweigerd hebben hun een werkdag van acht bur toe te staan. Een comité is door hen opgericht om hunnen eisch door te zetten en aan de toegetreden syndicaten van andere natiën is eene oproeping gericht om te zorgen, dal geen der buitenlandsche werklieden naar Parijs komt om in hunne plaats te treden. Het verdient hier vermelding, dat het bont- Werkersvalc een betrekkelijk nog jonge tak van industrie te Parijs is en dat daai bij naar verhouding de meeste vreemdelingen, Zweden, Noorwegers, Oostenrijkers en Duitschers werkzaam zijn. DUITSCHLANl). Prins Albiecht van Pruisen heeft een stuk gronds gekocht van de Duilsche Ooslafri- kaarische maatschappij, ter grootte van een vierkante mijl en gelegen op de hoogvlakte "an Hanbei. Do prins is voornemens daar plantages te laten aanleggen. Naar het gerucht luidt, heeft professor «del uit Jena hij den erfgroothertog van Weimar, die sedert eenigen tijd ongesteld is, eeue nierkwaal ontdekt. Een bericht uit Zanzibar meldt dat de stam men uit de buurt van Ki!vva,opDuitsch grond gebied, die stad hebben aangevallen tijdens de afwezigheid van liet garnizoen, dat den gou verneur bij eene expeditie tegen de Wahehis vergezelde. Juiste bijzonderheden zijn nog niet bekend, daar de oproerlingen de telegraaf draden hebben vernield; het gerucht loopt echter dat zij ook Lindi bedreigen. Twee Duitschl oorlogsschepen zijn naar Kilwa ver trokken. ESOBIASD. Het congres der Trade Unions te Norwich heeft eene motie aangenomen, waarbij beslo ten wordt tot het benoemen eener commissie, die in opdracht zal hebben het maken van een ontwerp tot samensmelting van alle werk lieden- en ambachtsvereenigingen, alsmede eene motie, waarbij de regeering wordt uit- genoodigd alle vreemdelingen zonder blijkbare middelen van bestaan uit het land te. weren. Tot secretaris der paiiementaire commissie werd verkozen de beer S. Woods, met 211 stemmen, tegen 141 op den aftredenden, Fenvvick, wiens houding ten aauzien van het ontwerp tot invoering van den achtuurs werk dag in de mijnen reden tot ontevredenheid heelt gegeven. Als plaats voor het eerstvol gend congres werd Cardiff aangewezen. OOSTEN R IJ K. Keizer Frans Jozef is te Lemberg begroet door den Rumeenschen minister van builen!, zaken Labo vary en een adjudant van koning Ivarel. Met het oog op de houding dor Ru- memërs in Transylvanië, hecht men aan die beleefdheid groot gewicht. Te TVeenen is een gedenkteeken onthuld ter herinnering aan de bevrijding der stad van de Turken in 1083. Het monument is gebouwd van rood marmer met beelden van Cararisch marmer. Het heeft den vorm van een triumfboog, welke 5 meter breed en 15 meter hoog is, ITALIË. Do Eiforma doet uitkomen dat de instelling van een apostolische prefectuur in de kolonie Erythi ea een gunstige beteekenis heeft voor de betrekkingen tusschen het hof te Rome en den Heiligen Stoel. Men zou intussehen ver keerd doen, voegt liet officieuse blad er bij, reeds van een verzoening te spreken; daar toe zal ongetwijfeld een veel langere tijd noodig zijn. De benoeming bij koninklijk be sluit, van den patriarch van Venetië, welke nog dezer dagen plaats had, kan hiervoor tot bewijs strekken. Te Rome is de provinciale commissie bij eengekomen om de voorstellen betreffende het aanwijzen van eene vaste verblijfplaats in ltalië's Afrikaansche kolonie voor de anar chisten te onderzoeken en daarover eene beslis sing te nemen. Er zouden 30 personen als verd.cht van anarchisme gevangen zijn,zoodat deze voor de commissie zullen verschijnen Dat niet allen veroordeeld zullen worden, houdt men voor zeker, want de politie, niet de hoofdschuldigen kunnende ontdekken, moet daarentegen de hand gelegd hebben op me nige'' onschuldige. SPANJE. Dc definitieve uitslag der provinciale ver kiezingen is te Madrid: 12 ministerieelen, 1 cou^rvatief en 2 republikeinen Van de overige provinciën nog niet compleet. De uitslag tot dusver is: 311 ministeri eelen, 87 conservatieven, 33 jonge conserva tieven, dissidenten of Syvilisten, 18 Carlislen, 32 republikeinen en 11 independenten. Van verscheidene provinciën ontbreken de cijfers nog. S E R V I E. Toen koning Alexander dezer dagen van een uitstapje per spoortrein naar Niseh terug kent de, werd de koninklijke salonwagen met bi.eiaien geworpen. Nagenoeg allo ruiten wer den vernield, doch niemand werd gedeerd. De boosdoeners maakten zich in de duisternis uil de voeten. De koning heeft geweigerd een hem door den minister-president Nicolujevvitch voorge legd besluit te onderteekenen, waarbij nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven en de Skupschtina bijeengeroepen wordt. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de Braziliaansehe opstandelingen onder generaal Salgado zich in Rio Grande do Sul te zamen trekken. Admiraal Da Gama is voortdurend in verstandhouding met generaal Salgado. De opstandelingen hebben de stad Tacnay ge nomen en het garnizoen afgemaakt. De regeering van Nicaragua maakt eene expeditie van 400 man gereed naar Rocas del Toro, op de kust van Panama, teneiude van de Columbiaansche regeering de uitleve ring te c-ischen van de aanvoerders van het gevecht op 5 Juli tusschen de beide repu blieken. A P R I K A. De Times verneemt uit Kaapstad, dat er Zaterdag in Swaziland eene vergadering van blanken gehouden is, waarbij ook de koningin tegenwoordig was. Er werd besloten Enge- lands protectoraat in te roepen. Intussehen gaan de impi's van hare zwarte majesteit voort met het land af te plunderen, hetgeen de inboorlingen natuurlijk onpleizierig vinden. Men tracht eene zending van den jeugdigen koning naar Engeland te bewerken. C II I N A. De keizer en de keizei in-vveduwe moeten met verontwaardiging het voorstel van Li Hung Shang hebben verworpen om de tusschen komst van Rusland en Engeland in het geschil met Japan ïn te roepen. In den omtrek van Peking woeden geduchte overstroomingen, welke de hoofdstad echter voor een aanval vrijwaren. De berichten aangaande den oorlog in Korea loopen weer geducht uiteen Terwijl van Clii- nnesche zijde wordt volgehouden dat de Japan ners een geduchte nederlaag hebben geleden, wordt van Japansche zijde gemeld dat de Chi- neesche strijdmacht in liet noorden van het schiereiland omsingeld is en zoo groot gebrek aan leeftocht iieeft, dat de paarden worden ge slacht en opgegeten. Ook dit laatste bericht zal minst genomen wel overdreven blijken. Het eten van paardenvleesch bijv. is bij de Chinee- zen niets ongewoons zelfs wordt eene be paalde soort van paarden daarvoor opzettelijk gefokt, zoodat het voor de hand ligt, dat derge lijk vee op een tocht door onbewoonde streken wordt medegevoerd. Admiraal Ting, bevelhebber der vloot van Petcldli, is van zijn rang ontzet en belast met een ondergeschikt bevel aan wal, als straf voel de verovering van een der schepen uit Port Arthur door de Japanners. Volgens berichten uit Shanghai stemmen alle tijdingen uit Korea hierin overeen, dat de toestand van het Chineesche leger op het schiereiland hachelijk is. Er moet uit die tijdiugen blijken, dat de generaals zeer onbe kwaam, de officieren ontmoedigd en de sol daten uitgeput zijn. En niettegenstaande er beweerd is, dat de Chineesche vloot de golf van Petchili beheerscht, handhaven de Japan ners de blokkade der Koreaansehe kust zoo gestreng, dat de Chineezen er geen troepen kunnen landen. Te land kunnen de Chineezen, door Manlsjoerije, niet binnendringen, want de wegen, die van daar in Korea voeren, zijn do or de slagregens zoo doorweekt, dat kanon nen en wagens met ammunitie en levensmid delen overal blijven steken. Zoo staan de levensmiddelen te verrotten, terwijl de Chi neesche soldaten in Korea verhongeren. Hon derden moeten reeds van gebrek zijn omge komen. De toestand in het Chineesche expe- ditieleger heet dagelijkse! te verergeren en eene catastrophe ophanden. De Chineesche regeering moet den staat van zaken kennen en daarom weder dringende orders hebben ge geven aan de vlootvoogden oin de Chinuesche vloot in de golf van Petchili bijeen te trekken, waarna admiraal Ting het bevelhebberschap zou aanvaarden. Deze schijnt echter geen vertrouwen meer te wekken. Dientengevolge nemen vele Chineesche schepen de Engelsche vlag aan. Intussehen zien de mandarijnen op allerlei manier, onverschillig hoe, aan geld voor den oorlog te komen. Alle bezittingen worden gebrandschat. Op de eigendommen van weifelaars en weigerachtige» v.ordt beslag gelegd. De Times verneemt uit Wei-Hai-WeiDc commissie, uit vreemdelingen bestaande, heeft na onderzoek van het zeegevecht van 20 Juli verklaard, dat de getuigenissen volkomen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1