Binnenlamlsclic Berichten. okku het beweren der Japanners, als zonden de Chïneezen de vijandelijkheden begonnen zijn, te niet doen. Integendeel deden de Chineezen het mogelijke om ze te vermijden, maar de Japanners dwongen hen tot een gevecht door hun den doortocht te versperren. Het voor naamste Chineesche oorlogsschip ontsprong alleen den dans door zoo snel mogelijk weg te stonraen, terwijl het nog belangrijke schade kon toebrengen aan het Japansche oorlogs schip, dat het achtervolgde. Denzelfden dag vielen de Japanners het Chineesche leger kamp te Jatsjan aan, door welk samentreffen blijkt, dat zij volgens een vooraf beraamd plan handelden. De gebeele Chineesche vloot is thans te "Wei-llai-Wei in goede gevechtsorde bijeen getrokken. De beschadigde kruiser Tifen Joeën is hersteld en werft de noodige be manning aan. Onder officieren en manschap pen der vloot heerseht een goede geest. Zij wachten slechts op de order tot uitzeilen om de meerderheid der Chineezen ter zee te bewijzen. De Japanners bevelen de bevolking van Zuid-Korea bet haar ten teeken van onderwer ping af te snijden, liet volk weigert echter en verkiest liever te vechten. JAPAN. De regeering moet een schadevergoeding hebben aangeboden van 750,000 dollars aan de eigenaars van het in den grond geboorde transportschip Row Sh<nq en aan debetrekkin gen der daarbij omgekomen Europeanen. In de laatste maanden heeft de regeering tien Engeisehe en een Duitscli stoomschip tegen booge prijzen gekocht, welke thansd;enst doen als transportschepen. Ook di ie Japansche stoomschepen zijn tot dat doei gecharterd. .SCHIEDAM, 12 September 18i)4. De gelegenheid om Edison's phonograaf in iMusis Sacrum" te hoeren is met twee dagen verlengd, hel geen ongetwijfeld met genoegen zal vernomen worden, daar, zooals wij ver wachtten, de phonograaf ook hier ter stede algeme»ne belangstelling en bewondering wekt. Het aanvankelijk succes zal, naar wij vertrouwen, zeker nog velen tot een bezoek opwekken. De loodgieter G. Bezemer, die hedenmor gen; op een ladder werkzaamheden stond te verrichten aan de stearine-kaarsenfabriek sApollo", is door het uitglijden dier ladder er afgevallen, waardoor hij zich inwendig heeft gekneusd. De geneesheer La Verge ver leende hem de eerste hulp, waarna hij per brancard naar zijne woning in de Visschers- straat is gebracht. Ook de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Dinsdag 18 dezer na de opening der nieuwe zitting eene vergadering houden, en wel des namiddags te 3 uur. De gewone audiëntie van den minister van binnenlamlsche zaken zal Zaterdag 15 dezer niet plaats hebben. De minister van oinneniunuscue zusen, oe- schikkende op een verzoekschrift van de Nederl. maatschappij tot bevordering der pharrnacie, om benoeming eener permanente pharmacopea-commissie, of toekenning eener jaarlijkseiie subsidie van f 400 om zoodanige commissie door die maatschappij te doen instellen, heeft te kennen gegeven, dat aan het verzoek om subsidie niet kan worden voldaan. De voorzitter van de vereeoigde vergade ring der Staten-Generaal heelt kennis gegeven lo. dat aan de aanzoeken van anderen dan degenen, die deel uitmaken van de vereenigde vergadering, orn toegangskaarten te ontvan gen voor de vereenigde vergadering der Staten- Generaal op Dinsdag 18 September 1894, tot opening der zitting 1894—1895, geen gevolg kan worden gegeven, aangezien de beschikbare ruimte het niet toelaat 2o. dat alle doorloopende en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de vergaderingen van de Tweede Kamer, niet geldig zijn voor de genoemde vereenigde vergadering. Deze mededeeüngen strekken tot antwoord op de talrijke verzoeken van particulieren om toegangskaarten, mondeling en schriftelijk bij het bureau der vergadering ingekomen. Daar de partieele tentoonstellingen van enkele groepen medailles op het Koninklijk Penningkabinet te 's-Gravenhage blijken de aandacht van het belangstellend publiek te trek ken, zullen in de navolgende weken meer in het bijzonder worden ten toon gesteld die medailles, welke betrekking hebben op de geschiedenis van liet Huis van Oranje, en tevens dia stuk ken, welke geslagen zijn tereere van de over winningen der Nederlanders ter zee. Onder deze stukken zijn vooreerst uiterst zeldzame exemplaren, en tevens medailles, die een zeer hooge kunstwaarde hebben. De medailles van het Buis van Oranje zijn vooral uit het oogpunt van portretkunde belangrijk. Tevens zijn uitgelegd de munten, die in Nederlandsche steden ten tijde van belege ringen (z.g. noodmunten zijn geslagen. Onder deze verdienen vooral de noodmunten van Leiden de aandacht. Op deze wijze zal men langzamerhand de meest gewichtige deelen van de geheele ver zameling kunnen exposeeren. Het kabinet is op Maadnag, Woensdag en Vrijdag van 104 geopend. De Standaard bevat thans ook een bericht over den gezondheidstoestand van den leider der anti-rcvolutionnairen. Dr. Kuyper, zegt het blad, is op zijn terugreis uit het zuiden te Brussel door een ernstige verkoudheid aan getast; dit heeft eene sleepende borstziekte veroorzaakt, die nu reeds drie weken voort duurt en hem nog steeds bedlegerig houdt. De ingetreden beterschap gaat langzaam voort, maar uit den aard der zaak zal, ook ng. de algeheele genezing, herstel der krachten nog eenigen tijd vorderen. Lombok. Tot bevestiging en aanvulling van de be richten in de Indische bladen deelen wij uit het schrijven van een landgenoot op Lombok nog bet volgende mede Zooals te verwachten was, kwam controleur Liefrinck met kapitein Willemslijn Zaterdag 28 Juli zonder Sasaksche hoofden van Praia terug. Wel waren zij met heel veel hormat en hartelijkheid ontvangen; maar geen lange bijeenkomsten of besprekingen mochten baten om de verbittering en den haat bij de Sasaks jegens de Balische vorsten weg te nemen, die zij hoopten met geweld te verdrijven. De vreeselijke onderdrukking en uitplundering, die zij jarenlang van de Balische vorsten, inzonderheid van Agoeng Madé, hadden moe ten verdragen, waarvan groote armoede, ziek ten en hongersnood het gevolg waren, terwijl zij tevergeefs verscheidene malen bij het gouvernement hulp hadden gevraagd, waren oorzaak, dat zij, hoewel nu hun dwingeland dood was, van geen onderhandelingen meer wilden weten. Zij hidden alles schier opge offerd, om met geweld van wapenen zich vrij te kunnen vechten, en zij waren verder be reid voor uat heerlijk doei aiies ten offerte brengen, daar Allah hen in den uitersten nood niet zou verlaten. Waar menschen niet konden of wilden helpen, zou Allah, de al machtige, zich wel over hen ontfermen, en daaruit verklaart zich dat opgewekt godsdien stig leven, hetwelk door den controleur bij de Sasaksche bevolking werd gevonden, want door dweepzieke hadji's opgezweept, kon men den gansciien dag de moskeeën hooren weer galmen van de gebeden, die tot Allah en zijn profeet werden opgezonden of van het over luid lezen van de Koran. De politieke toe stand onder de Sasaks was dus van dien aard, dat er weinig hoop op verbroedering meer bpstond. Dweepzucht en verbittering blazen het vuur van den opstand voortdurend aan. Bovendien was er tusscben de hoofden weinig eenheid, waardoor de regeering er niet licht toe zal overgaan om een rechtstreekse!) be stuur hier in te voeren, overtuigd als zij is, dat zij hierdoor zelf in de grootste moeilijk heden zou geraken. Met toestemming van den gouverneur-generaal is de opperbevelhebber met den resident en controleur en eenige officieren van den generalen staf zelf nu naai de Oostkust gegaan. Men vreest terecht, dat ook deze laatste poging geen bevredigend resultaat zal opleve ren. Ais men dan ook die vorstelijke lust verblijven te Nasmada, Lingsar, TjakraNegara en Goenoeng Sari van de Balische vorsten ziet, waarvoor de Sasaks hun geld, tijd en arbeid moesten opofferen, en mer, kennis neemt van die kolossale belastingen, die dooi de Sasaks moesten worden opgebracht, en men hoort dat er een wet bestaat, volgens welke bij overlijden van een Sasak zonder manne lijke nakomelingen zijne bezittingen, vrouwen en dochters aan den vorst vervielen, en dat van die vrouwen prostituees werden gemaakt, die van hun schandelijk bedrijf den vorst een maandelijksch inkomen moesten opbrengen, dan is uit een en ander die verbittering en baat best te verklaren. (N. v. d. D.) De schrijver van de Haagsche Kroniek" der JR. Gr. Ct. zegt: j>Met opzicht tot de tijdingen uit Lombok heerseht eenige ontevredenheid, omdat de officieele berichten zoo schaarsch, onbeduidend en veelal zooveel later dan die der dagbladen zijn. Nochtans weet ik, dat er dag aan dag lange depêches uit Indië komen, waarvan de gebeele inhoud nu wel niet voor publiciteit vatbaar is, doch waarin altijd meer staat dat de menigte interesseert, dan de Staatscourant er van vermeldt. Er is voortdurend overleg met Batavia over de middelen tot versterking van het Indische leger. Vandaar ook de plak katen voor de werving, met een gratificatie van f300 voor 2 jaren dienst in Indië." De toevloed is vrij groot; men kan dagelijks aan de hoofdwacht groepen van jonge man nen zien, soms 20 te gelijk, die zich komen aanmelden, Vandaar dan ook dat van de vrij willige aanbiedingen, door de studenten en gebeele legerkorpsen hier te lande gedaan, om uit te rukken, wel geen gebruik zal wor den gemaakt." Aan een particulieren brief van 24 Juli over de Lomboksche expeditie ontleent de Arnh. Ct. bet volgende: De troepen gingen in 52 sloepen, getrokken door '10 stoomsloepen, aan den wal. Gelukkig is er geen schot gelost, en heeft de oude vorst dadelijk alle eischen van het gouvernement ingewilligd. Het is nog wel een goed idee van den halven zoon van den vorst geweest, zich maar te krissen volgens sommigen heeft hij dat niet zelf gedaan. Zijn vrouw is na hein gekrist en beiden zijn, op elkaar gebonden en in sarongs gerold, in zee gegooid, hun bed vooraf. Hoe vreedzaam gezind de bevolking was, kun je nagaan, ais je hoort, dat, terwijl de troepen landden, de kinderen rustig hun vliegers oplieten, de vrouwen bleven baden en wasschen, en de mannen de soldaten met klappers en kwé kwé(gebak) te gemoet kwa men. 't Is dan ook al een zeldzaam vreedzame expeditie geweest, maar er wordt wel algemeen verondersteld, dat alles anders zou zijn ge- loopen als er niet zoo krachtig opgetreden was. Aan den president der Nederlandsche Bank, mr. N. P. van den Berg, werd het volgend telegram gezonden uit Batavia »Een Lombok-commissie is hier gevormd tot het geven van onderstand aari verminkten en aan de nagelaten betrekkingen van ge sneuvelden. Tracht in Nederland medewerking daartoe op te wekken." Het telegram was onderteekend door de heeren F. G. J. Kroescn, oud-kolor.cl van het Indische leger, H. P. J. van den Berg, direc teur der Javasehe Bank, Th. J. van Haren Noman, hoofdagent van de Nederl.-Indische handelsbank, mr. D. Fock, advocaat, en A. D. J. Penn, commandant van de Bataviasche schutterij, secretaris van de Bataviasche handelsvereeniging. Het telegram was den Gn September ver zonden, doch kwam heden eerst in handen van den heer Van den Berg, bij zijn terugkeer uit Mariënbad in Bohemen. De Nederl. Amerik. stoomv.-maatsch. heeft aan de regeering de schepen Didam eu Pul- beldam aangeboden tot vervoer van troepen naar Lombok. De Avondpost verneemt, dat in het geheel 250 personen aan de oproeping van den heer L. den Beer Poortugael hebben gehoor ge geven, doch meent, op grond van ingewonnen inlichtingen, te mogen veronderstellen, dat ook met het oog op de jongste tijdingen, minder alarmeerend dan in den aanvang het aanbod niet zal worden aanvaard. Te Kralingen worden pogingen aangewend tot het houden eener fancy-fail- ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der gesneu velden bij de Lombok-expeditie. De fair zal vermoedelijk op 15 en 16 September in de Avenue Concordia gehouden worden. Te Delft hebben zich tot heden 30 miliciens- en burgers als koloniaal aangemeld. Een meisje, naar gissing 16 a 17 jaar oud. struikelde Maandagvond te Rotterdam aan het Spui over een aan den kant bevestigden ring, met het gevolg dat zij te water viel. De sterke- stroom, men was juist aan het spuien, voerde haar door de sluis onder de Vlasmarktdoor, waardoor zij verdronk. Te 's-Gravenhage zal Zaterdagavond 15 Sept. in het gebouw ïDiligentia" eene gecombi neerde vergadering worden gehouden van de vereeniging»ArtietIndustrioo"en van het »De- partement der Maatschappij tot bevordering- van Nijverheid" te's-Gravenhage, waarop de uitreiking zal plaats hebben van de diploma's aan de candidaten, die na proefaflegging den graad van j meester" of van »gezel" in het ambacht hebben verworven. De officier van justitie uit Amsterdam beeft bij een tweetal landbouwers in den IJpolder een onderzoek in loco ingesteld naar een zich thans in hechtenis bevindend arbeider, die voorgeeft een slagersmes, dat bij hem is be vonden, aldaar te hebben gekocht; hij is in den IJpolder echter onbekend. Een en ander staat in verband met den moord op den vleeschhouwer Sclmt aan de Ceintuurbaan te Amsterdam. De Amsterdamsche schilder Jan van Essen- heeft Maandag in de omstreken van Lunteren op de jacht zijnde, bij bet overklimmen van een hek, de volle lading hagel in den arm gekregen. Zijn toestand is ernstig. Op verscheiden plaatsen in Noord-Hol land- waar biljetten zijn aangeplakt voor de dienst neming in Ned. Indië, zijn door de socialisten strooibiljetten uitgereikt en aangeplakt, waar in die dienstneming aan de arbeiders sterk wordt ontraden. Het in Augustus j.l. te Utrecht nieuwver- kozen hoofdbestuur van den sAlgemeenert Nederlandschen Politiebond" hield gister m in het j> Wapen van Zuidholiand" te Gronin gen eene bijeenkomst, teneinde de werkzaam heden over te nemen en te verdeelen. De heer J. P. Engelman, burgemeester van Schoterland, werd tot voorzitter verkozen de heer mr. S. Talma Stheeman, burgemees ter van Zuidbroek, tot secretaris. Zijne func tion zullen echter voorloopig worden waar genomen door den heer D. Beunder, inspecteur win puiiius ie U' irr t7 ui. ueei xv. xviaiuex, chef-veldwachter te Dokkum, werd tot pen ningmeester benoemd. (Pr. G. Ct.) Te Sittard liep Maandagavond een kolen- trein door verkeerden wisselstand op een zijspoor, en kwam aldaar in botsing met wagens met varkens. Van deze dieren werden er gedood of beschadigd. De weg was tijdelijk versperd. De sneltrein van Venio naar Maas tricht, die te 10.16 n/m. uit Sittard moest vertrekken, vertrok ruim een half uur te laat. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat in het Willielmiua- gasthuis twee ingezetenen dier gemeente zijn overleden aan Aziatische cholera, en wel een op den 9n en een op 10 dezer. Te Kralingen doet zich een tweede geval-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2