A". 1894 Zaterdag 15 September. N°. 8618. .A. ch. t a v© v t i g- s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEV ER: J. ODÉ. gnitenlautlsclie Berichten. duitsciiland. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door liet geheele Rijk Afioii'leiliike noromers «85. 2.50. 0.10. B 5' U K A r r BOTKl'STRAAT 7 O. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De herfstvergadering der vereenigde kamers «ran koophandel, die Dinsdag te Huddersfiekl bijeenkwam, bood den voorzitter, sir k, K. Rollitt, ii zijne openingsrede de gelegenheid tot eene tamelijk optimistische beschouwing over den staat van zaken op het gebied van handel en nijverheid. Hij meende dat de voor uitzichten, hoewel nog wisselvallig, over het geheel aanmerkelijk verbeterende warerl, waai bij hij o. a. den vinger legde op de ge wijzigde ban iclspolitiek der Vereenigde Staten én op den minder onrustig geworden toestand art Zuid-Amerika. Hij betreurde het, dat het Britsche Parlement niet den zoo hoognoodigen tijd kon vinden tot wetgeving betreffende commercieel" aangelegenheden. In de vergadering werden resoluties aange nomen ten gunste van onderhandelingen met Spanje over een handelstractaat, den aanleg van eenen spoorweg naar Oeganda, dc be noeming van "ere parlementaire commissie voor het decimale stelsel van maten en ge wichten, en de uitbreiding van het spoorweg net in Indië. In een Dinsdag te Londen gehouden verga dering van de Independent Labour Party -werd door den voorzitter, het welbekende parlementslid lCeir Hardie, de niet onbelang rijke verklaring afgelegd, dat de grondslag der pai tij het socialisme is, niets meer en niets minder, en dat zij daarvoor, zonder iets te ont- ■zien, zou blijven strijden. Kenteekenend was voorts in deze bijeenkomst liet aannemen van -eene resolutie, verklarende dat »de collectieve .eigendom van aile tot leven noodzakelijke dingen" de éenige afdoende oplossing der •arbcidsquaestie aan de hand deed. Cecil Rhodes heeft zich, bij zijn verblijf te Boeioevvayo, zeer hoopvol uitgelaten over de toekomst van Engelands jongste wingewest, Matabelenland. Hij verklaarde uit de mede deel in gen van deskundigen met zekerheid te mogen opmaken, dat de pas ontdekte goud velden blijken zouden tot de grootste en rijkste ter wereld te belmoren. Zij zouden echter eerst in 1895 aanzienlijke voordeelen kunnen gaan afwerpen. Tot liet dóórtrekken van den Beira-spoorweg naar Boeloewayo zou hij bin nenkort, bij zijn bezoek aan Engeland, met de regeering in overleg treden. Reuter verneemt uit Bombay van gisteren "Te Poona hebben des nachts rustverstorin gen plaats gehad tengevolge van twisten tusscben Mohammedanen en Hindoes. Eene moskee werd geplunderdeen man werd ge dood en velen gewond. Het Schotsche stadje Dingwall heeft den minister-president lord Rosebery het eere- burgerschap aangeboden. JDe groote manoeuvres in Oost-Pruisen zijn afgeloopen. De keizer is Woensdagavond naar naar Swinemünde vertrokken tot bijwoning der vloot-manoeuvres. De keizerin keerde naar Potsdam terug. Ook aan graaf Ton Kanitz is de eer v.Mieurt gevallen dat de keizer aan een der forten van Koningsbergen zijn naam beeft geschonken. De Berlijnsche correspondent der 21. li. Ct. schrijft van gisteren De keizer heeft koningin Margaretha van Italië eene cantate gezonden, door hem zelf gedicht en getoonzet, waarin hij in den stijl der oude minnezangers de persoonlijke en geestelijke deugden der koningin huldigt. Men verzekert, dat de socialistenaanvoerder Bebel groote uitgestrektheden land heeft aan gekocht te Küssnacht in Zwitserland. 11 E L G 1 E. In de algemeene vergadering der »Associa- tion", Woensdag te Brussel gehouden, is met groote meerderheid besloten tot het samen gaan met de sLigue" vier zetels blijven voor de arbeiderspartij beschikbaar. DENE BI A It HE N. De regeering heeft den Zwitserschen Bondsraad medegedeeld, dat Denemarken met 1 October toetreedt tot de internationale con ventie tot bescherming van het industrieel eigendom. O O S T E N R IJ K-H O N G A R IJ E. Dinsdagavond is keizer Frans Jozef van zijn verblijf te Lemberg, waar hij de nationale ten toonstelling heeft geopend, de medische facul teit der hoogeschool een oude wensch dei- Polen heeft ingewijd, een Israëlietisch wees huis geopend en tal van andere zaken deed, welke hem van de toewijding der bevolking van Galicië hebben verzekerd, naar Weenen teruggekeerd. Aan liet station, waar hem door alle autoriteiten weid uitgeleide gedaan en eene talrijke menigte hem geestdriftvol toe juichte, betuigde de keizer aan den land maar schalk zijn hartelijken dank voor de ontvangen bewijzen van liefde en trouw en sprak hij de hoop uit spoedig opnieuw een bezoek aan het hem zoo dierbare Galicië te kunnen brengen. Opmerkelijk is het zeker, dat zelfs liet ver schijnen der cholera in LembergZaterdag kwamen daar 8 gevallen voor, waarvan 4 met doodelijken afloop 's keizers vertrek hoe genaamd niet heeft verhaast. Alvorens af te reizen heeft de keizer nogmaals een be zoek gebracht aan de tentoonstelling en deel genomen aan een feestmaal, waartoe ook de Russische militaire attaché te Weenen en de Russische consul genoodigd waren. Met het oog op den naamdag var. den czaar, bracht de keizer een dronk uit sop de gezondheid van mijn ouden vriend, keizer Alexander, dien God behoede!" De muziek speelde het Rus sische volkslied. Het te Graz vergaderde mijnwerkers-con gres heeft zich verklaard voor de invoering van een 12-uurs werkdag, in strijd dus met de motie welke door een der afdeelingen van het hygiënisch congres te Praag werd aan genomen ten gunste van een S-uurs werkdag, maar welke motie door het congres van de agenda werd geschrapt, als zijnde een politiek viaagstuk. ITALIË. Aan de Temps wordt, naar aanleiding van h'-tgeen wij gisteren medegedeeld hebben, uit Rome gemeld, dat liet Vaticaan eene groote reserve ten aanzien van den heer Crispi in acht neemt. In liet wezen der zaak verheugt het zicli over de avancesdie schijnen voort te vloeien uit de toespraak, door den Itali- aanschen minister-president te Napels gehou den maar die voldoening wordt aanmerkelijk getemperd door de vrees, dat er achter die goede geneigdheid eene bedoeling verborgen is. welke weldra aan het licht zal komen. Men weet op liet Vaticaan dat de lieer Crispi in zijn binnenste hartelijk eene verzoening wenscht. Voor eene zoo reusachtige taak acht ÏC>. rich berekend, er. hij zou giarn# zijn naam daaraan verbinden. Maar men herinnert zicli ook op het Vaticaan, dat hij in 4887 iets soortgelijks, als wat hij nu heeft begonnen, heeft ondernomen. liet was ten tijde toen pater Tosti zijne vermaarde brochure schreef over de verzoening tusschen de beide machten en toen men zeide dat Leo XIII geneigd was te onderhandelen. De heer Crispi geloofde het, maar liet was zoo niet. De teleurstelling was groot en eene reactie kwam, gevolgd door een waren GultiirJcavipf, omdat de heer Crispi meende dat hij om den tuin geleid was. Het Vaticaan vindt zich verplicht machtig op zijne hoede te zijn. Het ziet de dingen komen en wacht. Wat de verzoening betreft, in den zin dien men gewoonlijk aan liet woord hecht, er wordt zelfs niet aan gedacht. De verzoening kan alleen plaats hebben op grond slagen, waarover de Italiaansche regeering zelfs niet in discussie wil treden. sDe eenige zaak, die men zou kunnen verkrijgen", zeide mij heden een op liet Vaticaan in aanzien staand prelaat voegt de correspondent er aan toe ïbestaat hierin, dat wij als goede naburen leven, zonder in eenige plagerij te vervallen." Zoo nu moet de hoop van heide kanten opgevat wordeu. Volgens de Tribuna zijn in den nacht van Zondag op Maandag twee verdachte personen aangehouden in de tuinen van het Vaticaan. Zij werden door de pauselijke garde overge leverd aan de politie, die over de geheele aangelegenheid een diep stilzwijgen bewaart. SPANJE. Uit Madrid wordt aan de Temps gemeld dat de heer Sagasta zich gisteren naar St. Sebastiaan zou begeven, om de koningin regentes het besluit voor te leggen, waarbij generaal Frans van Bourbon ter dispositie gesteld wordt en hem wordt verboden, in Spanje den titel te voeren van hertog van Anjou. PORTUGAL. De regeering heeft aau 40 buitenlandsche anarchisten, die rechtstreeksche betrekkingen onderhielden met hunne partijgenooten te Londen en Parijs, het langer verblijf in Por tugal ontzegd. Naar de Times uit Lissabon verneemt, be vat het Jornal do Commercio een blijkbaar officieus hoofdartikel, waarin verteld wordt dat Portugal in zake zijn geschil met Brazilië over de Braziliaansclie vluchtelingen eerst de bemiddeling van de Vereenigde Staten en naderhand die van Engeland heeft ingeroepen. De regeering der Unie had de bemiddeling afgewezen, maar Engeland had zich er toe bereid verklaard. De Braziliaansclie regeering wees echter liet bemiddelend voorstel van de Engeische barsch af en verklaarde dat zij de diplomatieke betrekkingen met Portugal niet vvenschte te hervatten. Daarop had Engeland zijn voorstel ingetrokken en verklaard het niet te zullen hernieuwen. Volgens den co respondent d«»r Times behelst bovenstaand artikel ettelijke onjuistheden: Portugal heeft nooit de bemiddeling der Vereenigde Staten ingeroepen en Engeland heeft zijn voorstel ter bemiddeling met ingetrokken, daar liet antwoord van Brazilië, hoewel niet bevredi gend, een hervatting der diplomatische be trekkingen tusschen Portugal en Brazilië vol strekt niet uitsluit. AFRIKA. Uit Pretoria wordt officieel per telegraaf bericht, dat de voornaamste oproerige Kaffer kapiteins Mamatolla, Mashuti, Malioboya en Selebul zich na eenige gevechten hebben overgegeven. CHINA. Uit Shanghai wordt gemeld Omstreeks den 2u dezer heeft een hardnekkig gevecht plaats gehad tusschen de Chineesclie en Japansche troepen te Kai-Cheng, ongeveer 55 kilometer ten noordwesten van Seoul. De berichten zijn met elkaar in tegenspraak, maar men gelooft dat de uitslag niet beslis send is geweest. Volgens berichten uit Shanghai oordeelt de Chineesclie opperbevelhebber in Korea een wintel-veldtocht onvermijdelijk. Hij beveelt daarom aan, de soldaten warme kleeding te verschaffen. Naar verteld wordt, is het tweede reserveleger, bestemd voor Korea, gevormd. Het is tien duizend man steik en slaat onder opperbevel van Lisemingtsjinan. Eerstdaags zal liet naar het schiereiland vertrekken. Tegenover de ongunstige berichten over 't Chineesclie leger in Korea staan andere, die door den verslaggever der Times uit Shanghai worden geseind. Hij beweert dat de toestand van dat leger alleszins bevredi gend ishet is goed gedisciplineerd en wel voorzien. Daarentegen zouden de Japanners

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1