A". 1894. Woensdag 19 September. N°. 8620. Eerste Blad. Achtenveertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bttltenlanflsche De rich ten. U IT Gr EVE r7~~J. 'D D t. DUITSCHLAND. 9 Abonnementsprijs, per kwartaal Branca per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers fZ 1.85. 2.50. 0.10, SerSKilU: BOTEKSTftAiT ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Gedurende het verblijf van den keizer te Maiienburg ziju op verscheidene punten der stad anarchistische plakkaten aangeslagen. Veie arrestaties zijn dientengevolge gedaan, X). a. zijn al de soldaten van het 17e leger korps, die den naam Kowalski dragen, onder ■een sterk geleide, naar de militaire gevangenis •gebracht. In navolging van pi'ios Albert van Prui sen heeft ook de groothertog van Saksen- Weirnar, naar men zegt, voor een millioen snark aan grond in Oost-Ah ika doen aankoopen. Van Hamburg is eene expeditie naar Afrika vertiokken, met het doel te trachten, het land achter de kust van Togo aan het Duitsche gezag te onderwerpen. De kosten der expe ditie worden uit particuliere bijdragen be streden het ministerie van buitenlandsche .zaken schreef in voor 20,000 mark, de kolo niale maatschappij voor eenzelfde bedrag. De oud-kanselier Von Bismarck ontving .iZondag te Varzin een groot aantal Duitschers «it Posen, die hem hulde kwamen betuigen. In antwoord op de toespraak van den woord- voet der betuigde de groote staatsman zijn ■dank voor het bezoek, waarin hij eene erken ning zag van zijn medearbeid aan den tegen- woordigen toestand van Duitschland. Eïzas- Lotharingen. zeide hij, is de beschutting van Zuid-Duitschland, en Posen die van de ooste lijke grenzen. De vorst heiinnerde aan de vijandschap van Polen tegenover Duitschland in het tijdperk 1831—1848. Die vijandschap ging uit van den Poolschen adel en de geeste lijkheid. Toch was, naar zijn inzien, eene vreedzame samenleving tusschen Duitschers au Polen mogelijk. Dit was het geval in Silezië, maar daar ontbreekt ook de Poolsche adel. Deze laatste behoort niet gesteund te worden. Van Polen kunnen de Duitschers intusschen leeren hoe zij vereenigd moeten blijven. Het is te hopen dat ook de Duitschers, zoodra het nationaal aanzien op het spel staat, zul len toonen, tot de geheele natie en niet tot deze of gene partij te behooren. lu de ver wachting dat ook de vrouwen voor deze zaak zouden zijn te winnen, bracht Von Bismarck «en Hoch uit op de Duitsche vrouwen van Posen. Blijkens eene ofüc:°e}e statistiek zijn op het oogenblik 3.458,605 Duitschei sin den vreemde er. 472,8G7 vreemdelingen in Duitschland gevestigd. Het meerendeel van eerstge noemd cijfer, 2,784,894 Duitschers, bevindt zich in de Yereenigde Staten van Noord- Amerika. Wat Nederland betreft28,732 Duitschers zijn daar gevestigd, tegen 27,055 Nedei landers in Duitschland. Evenals de koning van Zweden wil ook de regeering van Saksen-Weimar op den 300u gedenkdag der geboorte van Gustaaf Adolf (9 December) eene feestviering doen houden. Voorloopig is bepaald, dat, naardien deze datuin op een Zondag valt, op alle Evangeli sche scholen de viering daags te voren zal plaats hebben. Omtrent de kerkelijke viering worden de Njpalirigen nog verwacht. F B AJKK IJ K, Het wetsontwerp tot hervorming der be lasting op de hygiënische dranken, door den minister van financiën Jlaymond Poincaré ingediend, is het vijf-en-dertigste ontwerp van dien aard, waarover de Kamer zal heb ben te beraadslagen. Dit doet wel eenigszins twijfelen aan de waarschijnlijkheid van een gunstige ontvangst. Het ongelukkige bij deze zeer gevvenschte verlaging van de iechten op wijn, bier, cider, enz., is dat zij omstieeks 1000 millioen zou kosten aan de schatkist. Wel wordt tevens voorgesteld, de belasting op alcoholische dran ken met 200 frs., d. w. z. een derde, te ver- hoogen, maar dit zou onvoldoende zijn om het gat te stoppen, daar ook deze gewijzigde be lasting veel minder dan 100 millioen zou op brengen, want de nbouilleurs du cru" de lieden die sterken drank maken voor eigen gebruik, zouden vrijgesteld blijven (de afge vaardigden durven deze vrijstelling niet afschaffen), en deze »bouilleuis du cru" zijn voor bet grootste deel natuurlijk niet edel moedig genoeg, om ter wille van de schatkist hun eigen fabrikaat zelf op te drinken, zoo zij met het overtollige een alleraardigste winst kunnen maken. Men heeft daarbij berekend dat alleen bet departement Meuze, dat den lieer Poincaré naar de Kamer afvaardigt, 30,000 sbouilleurs du cru" telt. RDSLAO. De keizer is geheel hersteld van de zenuw achtige prikkelbaarheid en vermoeidheid, waaraan hij onlangs leed. De keizer leeft streng volgens de voorschriften der genees- heeren en verdrijft den tijd met jagen, rijden en gymnastiseeren. Met de gezondheid is ook zijn opgeruimdheid teruggekomen. De minister van financiën heeft besloten verscheidene tolkantoren langs de westelijke en zuidwestelijke grens op te heffen, maar daartegenover het aantal grenswachters be langrijk uit te bieiden. O O S T E N R IJ K-U O N G A R IJ E. De zitting der Ilongaarsche delegatie is Zaterdag geopend. Koloman Tisza is tot pre sident gekozen. In zijne toespraak constateerde hij dat het drievoudig verbond een machtige tactor van den vrede is. De waarborgen door die allian tie aangeboden, bestaan in de militaire macht der Staten, waaruit zij is samengesteld de hoofdvoorwaarde voor de defensieve kracht der Staten is de binnenlandsche vrede, voorliet behoud van welken de monarchieën en de natiën alles op bet spel zetten. Keizer Frans Jozef heeft Zaterdag te Buda pest de vergadering der delegation geopend. In antwoord op de rede van den president zeide de keizer, dat het hem een levendige voldoening verschafte, zijne hoop op handha ving van den vrede bevestigd te zien. Hij drukte zijn vreugde uit over de zeer vriend schappelijke betrekkingen met alle mogend heden. Daardoor werd de verwachting ge rechtvaardigd, dat men in de toekomst onaf gebroken aan de ontwikkeling der volkeren zou kunnen arbeiden. Niettemin bleef liet noodzakelijk, en zijne regeering oordeelde het plicht, naar het voor beeld van alle andere mogendheden te zorgen dat de ontwikkeling der militaire krachten van de monarchie ongestoord haren gang ging. Hij had de begrooting van oorlog doen blijven binnen de grenzen, door de laatste delegatién gesteld. Deze begrooting hield nauwgezet rekening met den geldelijken toe stand. De keizer wees er verder op, dat Bosnië en de Herzegowina in 1895 hunne uitgavn uit eigen middelen zouden bestrijden. In de gisteren gehouding vergadering der delega'iën zeide Kalnoky, dat de betrekkingen met Frankiijk uitstekend zijn, die met Rus land goed en die met Servië verbeterd. Hij betreurt de verandering in het voorzitterschap van den Bulgaarschen rninistenaad, maar geloof! niet, dat de verhouding tot dat land daarom eene wijziging zal ondergaan. De betrekkingen tot Rumenië zijn goed, welke staat zich het eerst bij het drievoudig ver bond aansloot. De budgetcommissie uit de Oostenrijksche delegatie hechtte hare goedkeuring aan de begrooting voor buitenlandsche zaken en nam eetie motie van vertrouwen op Kalnoky aan, die vei klaarde, dat handhaving van den vrede het doel moet zijn van de Oostenrijk-Hon- gaarsche politiek. In het ontwerp der gemeenschappelijke begiooting voor 1895 worden de uitgaven geraamd op 149,579,913 floiijnen, zijnde eene vermeerdering van 4,131,413 florijnen bij 1894. De begrooting van oorlog bedraagt 143,553,088 florijnen, zijnde ruim 4 millioen meer dan voor 1894. Het gewone budget van dat jaar wijst eene vermeel dering der uitga ven aan van;3,618,693 floiijnen, en het bui tengewone'' cioe" vefm&tfertng van 50,693 florijnen. De rekening over liet dienstjaar '1893 toont een batig saldo aan van 12,673,291 florijnen, voornamelijk voortspruitende uit de invoerrechten, tegen een overschot van 3,857,120 floiijnen over 1892. ITALIË. Bij de gemeentelijke verkiezingen te Livorno zijn verkozen '18 radicalen, waaronder de heer Lie Felice, en 4 clericalen. De verkie zing ran De Fólice is nietig veiklaard. PORTUGAL. Naar de Ttrncs uit Lissabon verneemt, veiooizaakt de grensregeling van Kïonga lievige aanvallen van de pers der oppositie tegen de regeering, waarbij ook liet geschil met Brazilië dienst moet doen. EGYPTE. Yolgens den correspondent der Daily News te Kairo is niemand zóózeer verbaasd over de vrijspraak der pacha's in het bekende slavin nen-proces, als de pacha's zeiven, die stellig eene veroordeeling verwachtten. De geheele procedure had den aard eener comedie-ver- tooning. De Times wordt uit Kaïro gemeld, dat de twee pacha's waarschijnlijk niet weer zullen terechtstaan, ofschoon Kitchener's weigering om de vrijspraak te bevestigen een nieuw strafgeding zou wettigen. Overigens is de Engelsche overheid tevreden over den loop van liet proces, ook omdat daardoor de kop is ingedrukt aan het slaven schandaal, dat weer begon op te luiken. CHINA. Yolgens tijdingen uit Shanghai is een Japansche vloot van eenentwintig schepen met tien duizend man landingstroepen uit gezeild. Haar bestemming is onbekend, maar de Chineezen duchten een landing op de kust en hebben maatregelen genomen, om die te verhinderen. De vloot van admiraal Ting is zuidwaarts gestevend, om de Japausclie vloot te ontmoeten. De toestand in het district Nioetsjoeang moet zeer ernstig zijn. De ge regelde bezetting is vertrokken naar Korea en vervangen door ongedisciplineerde, niet bezoldigde recruten. In menigte verlaten deze de gelederen en vormen rooverbenden. Een groote bende van die soort opereert in den omtrek der stad Nioetsjoeang. De vreemde lingen zijn daarover zeer ongerust, en daarom hebben de verschillende gezanten aan hun regeering dringend verzocht er kanonncer- booten heen te zenden. De moordenaars van den Schotschen zendeling Wylie zijn intus schen gestraft. De medeplichtige soldaten zijn onthoofd, de schuldige officieren en de nalatige manduiijn ziju gedegradeerd en de boete der burgeiij is reeds geïnd. De vei woeste kapel is weer hersteld. Uit Tientsin wordt gemeld luidens een bericht uit Shanghai aan de Times dat de Japanners den 12en dezer getracht hebben de Chineezeu te Ping-Yang te overrompelen, maar met groote verliezen teruggeslagen wer den. Telegrammen uit Shanghai gaan voort den tocht der Chineesclie recruten door het binnenland naar de zeekusten1 te beschrijven als een marsch van horden bandieten en brandstichters, die het ergst huishielden in de provincie Sjiiiking. De sterk anti-euro- peesohe recruten pltindeiden daar ettelijke zendelingen-stations en staken deze in brrnd. Men vreest voor de veiligheid der op de vlucht geslagen zendelingen. De Engelsche kolonie te Shanghai keurt steik het nieuwe Britsch-Japansche liandels- tractnat af, waarbij Engeland afziet van de berechting van Biitsche onderdanen door landgenooten. Eene extra depêche uit Seoel gisteren te Londen ontvangen, bevat de volgende bijzon dei heden omtrent de zegepraal der Japanners bij Pirigjang: Donderdag gingen de Japanners op verken ning van de stelling der Chineezen uit, welke ooi spronkelijk reeds zeer krachtig en boven dien nog aanmeikelijk veisterkt was. De Japanners brachten den Vrijdag door met toebereidselen, waarna zij Zaterdagmorgen een door de Chineezen flink beantwoord ka nonvuur openden, dat voortduurde tot het middaguur. Des namiddags rukte de Japansche infanterie voorwaarts, die een goed onderhou den tirailleurvuur ook gedurende dengeheelen nacht volhield. Dit bleek echter slechts tot aflei ding te dienen, daar de Japanners middelerwijl eene zwenkende beweging uitvoerden, ten einde de Chineezen in den rug aan te tasten. Gisteren (Zondag)morgen was de zwenking der Japanners volbracht. Deze bespeurden toen, dat de rugstellingen der Chineezen on gunstiger en minder gedekt waren dan het front. Een panische schrik greep de Chinee zen aan, toen zij zich omsingeld zagen. Li Hoeng Tsjang's keurbenden boden hardnek kiger! wederstand, maar zij werden nederge- maaid evenals al de andere keurtroepen. Van de 20,000 verdedigers van Pingjang ontkwa men er betrekkelijk weinigen 16,000 Chi neezen werden gedood of krijgsgevangen ge maakt. Hun legertros, geschut en honderden vaandels vielen na eenen sti ijd van een half uur in de handen der Japanners. Deze namen verscheidene Chineesclie hoofdofficieren ge vangen, onder wie de hoofdcomniandani van het Mantjoerijsche leger. Z'y bezetten Ping jang. Hunne verliezen bedingen slechts 30 dooden en 270 gewonden. Zij achtervolgen en grijpen de vluchtende Chineezen. De geheele Chineesche legermacht in Korea schijnt vernietigd te zijn. JAPAN. Naar uit Tokio gemeld wordt, is de keizer

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1