A0. 1894. Zaterdag 22 September. N°. 8623* -A- eli t e n ve e r t i g- s t e Jaargang. guitenlautlsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GE VER: J. ODÉ. Biiineiilandsclie Berichten. w RAIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk. Afzonderlijke nommers F K A N K R IJ K. De president Casimir Périer werd gisteren 4e Ciiateaudun bij zijn terugkomst van de revue over de troepen levendig toegejuicht. 'Tijdens den feestmaaltijd heeft de president een dronk gewijd aan de krachtsinspanning waarmede de middelen ter verdediging her steld zijn gedurende het tijdperk van vrede, waarvan Europa geniet en dat het nog zal weten te verlengen. Het Fransche leger, zeide liij, is thans machtiger dan ooiten den dag waarop het vaderland bedreigd zal zijn, zal ik de standaard met vertrouwen salueeren. De minister van oorlog antwoordde met eene dankzegging en herinnerde er aan, hoe Casrnir Périer in de dagen van gevaar mede- streed in de gelederen en op het slagveld zich hof egioen van Eer verwierf. De minister fyjt'-gde daarbij den president der republiek de eerbiedige sympathie van gansch het leger. Volgens de Cocarde ligt de ware reden waarom de heer Dupuy den president dei- republiek niet naar Chuteaudun vergezelt, noch in zijn drukke bezigheden noch in zijn .gezondheidstoestand, maar in ernstig verschil -van meeuing met den heer Casimir Périer. Deze zou, volgens den heer Dupuy, geen hartstochtelijker wenseh koesteren dan het -tegenwoordig Kabinet zoo spoedig mogelijk 4e zien aftreden. De erfgenaam van den Franschen troon aal zich hoogst waarschijnlijk te Brussel gaan vestigen, maar voorloopig. Want, volgens Figaro, waaraan dit bericht ontleend is, heeft koning Leopold van België •zijn geliefden bloedverwant, hoofd van het Huis van Orleans, doen opmerken dat het juist wegens deze bloedverwantschap onge- wenscht zou zijn indien de hertog zich langen tijd te Brussel ophield en daar eenige han deling ten uitvoer legde, in zijn hoedanighied van pretendent op het naburige Frankrijk. De Hooge Raad van Arbeid zal binnenkort •een statistisch overzicht openbaarmaken be- 4rellende de werkstakingen in 1893. Daaruit blijkt, dat de werkstakingen in dat jaar veel talrijker zijn geweest dan over 1894, en dat ■de meeste zijn uitgebroken voor de Kamer verkiezingen. ENGELAND. Lord Hothfield, sedert vijftien jaar de aan voerder der Gladstonianen in Westmoreland, beeft in een brief aan het parlementslid Fry, wiens zoon zich in dat graafschap candidaat heeft gesteld, verklaard, dat hij wegens de sallerongerechtigste" begroeting van het mi nisterie en zijn verder bestuur, zich bij de eerstvolgende verkiezing met alle macht tegen die partij zal keeren. Te Motherwall, in Schotland, heeft Dinsdag een bloedig gevecht plaats gehad tusschen een honderdtal politie-agenten en eenige dui- t 1.85. - 2.50. - 0.10. li 5' SA 55 A Ut VQTGK9TKAAT gewone regels met 9 O. Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eena Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. zendon werkstakers, waarbij een jong meisje gedood en vele personen gewond werden. Te Port Said is eene werkstaking uitge broken onder de kolensjouwers, waardoor de vaart in het Suez-kauaal ernstig bedreigd wordt. DENEMARK EN. De zitting van het Althing (volksvertegen woordiging op het eiland IJsland) is gesloten. De beide Kamers hebben het ontwerp der grondwetsherziening opnieuw aangenomen zooals het verleden jaar was vastgesteld en waarop toen de koninklijke bekrachtiging is geweigerd. Het ontwerp tot aanleg van een spoorweg tusschen de hoofdstad Reikiavik en den Rangavaliasyssel is wel in behandeling geweest, maar niet afgedaan. ITALIË. Uit Rome wordt van gisteren gemeld In antwoord op een telegram van den burgemeester van Rome naar aanleiding van den gedenkdag op heden (op 20 Septem ber 1870 zag Victor Emanuel zich, door het uitbreken van den Franscli-Duitscben oorlog, den weg naar Rome geopend) heeft de ko ning per telegraaf eeue dankbetuiging gezon den voor de hulde, aan wijlen zijnen vader gebracht, met de bijvoeging: dat de natie in het volgende jaar het eerste jubelfeest zal kunnen vieren wegens het tot stand komen der eenheid van Italië en te gelijker tijd wegens zijne oeconomische wedergeboorte. De bladen gaan voort inet het verspreiden van geruchten betreffende een samengaan van Italië en Engeland in Afrika, vooral in Tripoli, dat door deltaliaansche troepen bezet zou moe ten worden. Het is echter zeer moeilijk uit te maken, hoe veel, of liever hoe weinig wer kelijks er ligt in zulke aan de regeering toegeschreven plannen. Niet onwaarschijnlijk blijft het, dat de voornaamste bron der geruchten gezocht moet worden in de redac- tiebureaux zelve, lijdend aan gebrek aan nieuws en men zou het woord van den heer Ruggero Bonglii op het vredescongres te Perugia op hen kunnen toepassen »Als die heeren van de pers er zoo op gesteld zijn, Tripoli voor Italië te winnen, waarom trek ken zij er dan zelf niet op uit?" Voorts wordt veel gesproken over de aan wezigheid te Rome, van de Italiaansche gezanten te Parijs, Berlijn en Londen. De Gazeta di Torino weet zelfs «uit goede bron" te melden dat graaf Caprivi bij koning Humbert te Monza een zending zal gaan ver vullen, dat hij daar den graaf Crispi zal ont moeten, en »mogelyk" ook lord Rosebery. AMERIKA. De secretaris der cehatkist van de Veree- nigde Staten heeft bepaald dat geweven wollen stoffen en kleedingstukken tot 4 Januari a.s. volgens het oude tarief van invoerrechten zullen belast worden. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai veroorzaakte het nieuws der nederlaag te PiiM-Yang een gioot kabaal te lVkiit. Li flung Chang's vijan den in het paleis maakte van de gelegenheid gebruik om hunne aanvallen op hem te her nieuwen, door den keizer in te blazen, dat de nederlaag geheel liet gevolg was van Li Hung Chang's onbekwaamheid, gebrek aan doorzicht en nalatigheid. De berichtgever voegt er bij dat deze kuiperijen volkomen slaagden, daar Li Hung Chang geheel ia ongenade viel. Men verwacht een keizerlijk decreet, ontnemend aan Li Hung Chang de drieoogige pauwen- veer. Chineesche officieele berichten beweren dat er nog 50,000 Chineesche krijgers tus schen Ping-Yang en de Yalurivier staan; maar vermoedelijk is dit onjuist. De vorige Chineesche officieele berichten over de troe penbeweging naar Korea bleken mede on waar. Het gros der Chineesche troepen be vindt zich te Tientsin en op andere kust plaatsen. Volgens bericht uit Peking hebben de vijan den van Li Hung Chang den keizer dermate tegen den onderkoning opgezet, dat Zijn Ma jesteit zou hebben aangekondigd bet bewind der zaken persoonlijk te zullen voeren. De raadslieden der Kroon trachten echter den keizer daarvan af te brengen. Volgens een telegram te Shanghai uit Jokohama ontvangen, vei klaren de Japanners dat de zeeslag bij de monding der Valu door hen gewonnen is. Volgens dit bericht zouden van de Chineezon die schepen in den grond geboord en éon verbrand zijn. De Japanners verloren geen enkel schip, alleen beliepen de kruisers Matsusima en YasJiino benevens een transportschip averij. Het verlies aan dooden is aan beide zijden groot. De Londensche dagbladen melden, volgens een telegram uit Shanghai, dat te Port Arthur orn zestal oorlogsschepen teruggekeerd zijn, die ernstig beschadigd zijn en zeer veel ge wonden aan boord hebben. Van de schepen Cldh Yuen en de King Yuen, welke in den grond geboord zijn, zouden 600 officieren en manschappen verongelukt zijn. Naar men gelooft, zouden verscheidene trans portvaartuigen gezonken zijn de troepen die aan boord van een dier schepen waren, zou den niet ontscheept zijn. Het verlies der Chineezen wordt geschat op 4500 man, dat der Japanners op 1000. Een telegram aan de Timen meldt, dat admiraal Ting en de Duitsche majoor Von Hanneken het commando weder op zich ge nomen hebben. JAPAN. Uit Tokio wordt van gisteren gemeld Een officieel telegram uit het Japansche hoofdkwartier meldt, dat de vloot om éen uur 's namiddags van 16 dezer elf Chineesche oorlogsschepen en zes torpedobooten op 35 mijl ten noordwesten van Haiyangtao ont moette. Vier Chineesche oorlogsvaartuigen werden in den grond geboord en éen ver brandde. Onze vloot heelt geen schade be komen. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld: Omtrent het gevecht te Ping-Yang wor den nog de volgende bijzonderheden gemeld De Chineezen verloren 2000 man aan ge sneuvelden en 44,500 man aan gewonden en krijgsgevangenen. Ongeveer een vierde deel van het Chineesche leger kon ontsnappen. De verliezen der Japanners bedragen 30 ge sneuvelden en 269 gewonden. liet leger rukt op 't oogenblik in de rich ting van liet noorden op naar Wijn, een grensplaats op der, grooten weg naar Mukden, de hoofdplaats van Mandsjoerye, een heilige stad van het koninklijk huis. Naar men ge looft, zal het leger tegen het einde dezer maand te Wiju aankomen. Het Japansche gezantschap te Londen heeft gisteren een pai ticulier telegram ontvangen uit vertrouwbare bron en gedagteekend van gistermiddag '12 uur. Daarin wordt gemeld dat twaalf Chineesche oorlogsschepen Zondag den 4ön dezer negen Japansche ontmoetten en dat na een hardnekkigen strijd de Chi neezen vier schepen veiloren. De Japansche bodems zouden behouden zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 20 September. De heer Van der Schrieck, tijdelijk voorzit ter, droeg liet voorzitterschap over aan den heer Gleichman, benoemd tot president. De heer Van der Schrieck richt daarna het woord tot den heer Gleichman en spreekt hem toe als volgt vZeer Hooggeachte lker Gleichman sVan ganscher harte feliciteer ik u met de herbenoeming tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. sBij de nog geen vier maanden geleden gelegen heid als deze, verzocht ik u, de toen plaats gehad hebbende herbenoeming wel te willen beschouwen als een volmaakt afdoend bevvijsvoor het gioote vertrouwen, dat II. M. onze zeer geeerbiedigde Koningin-Regentes in uw beleid stelt en tevens voor uwe door dit deel der volksvertegen woordiging hooggeschatte leiding der beraad slagingen. Ik noemde die leiding voortredelijk en voegde er bij, dat gij door het aannemen dezer moeilijke, veelomvattende, zeer afmattende be trekking diensten bewijst, waarvoor gansch Neder land u blijvend erkentelijk moet zijn. Dit ten ondubbelzmnigste herhalende, noodig ik u uit deze plaats wel te willen innemen." Toejuichingen De heer Gleichman houdt daarna de vol gende toespraak: ij li'!

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1