i Mijne Ilccrcn rOp uwe vereerende voordracht wederom door H. M. de Konlngin-Weduwe-Regentes tot het bekleeden van deze plaats geroepen, hoop ik al mijne krachten in te spannen om te beantwoor den aan het in mij gesteld vertrouwen om mij naar behooren van mijne taak te kwijten. «Liefde voor het vaderland en ons vorstenhuis vereenigt uns ailen, hoe uiteenloopend overigens onze meeningen ook mogen zijn. «Dit geeft ons goeden moed bij het hervat ten van onze weikzaamheden. «Vele en gewichtige werkzaamheden wachten onsmogen wij aan het einde van de thans ge opende zitting met voldoening kunnen terugzien op hetgeen door ons gesproken en verricht werd. «Onzen hooogeëerden tijdelijken voorzitter dankzeggende voor de hartelijke woorden tot mij gesproken, aanvaard ik het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Toejuichingen Daarna is overgelegd het door de commissie opgestelde adres van antwoord op de Troon rede dat onmiddellijk in de atdeelingen werd onderzocht. De openbare vergadering werd geschorst tot 's nam. o'/s uur, teneinde den minister vatt financiën gelegenheid te geven de staatsbe- grooting voor 1895 aan te bieden. In de namiddagzitting werd besloten het adres van antwoord Dinsdagmorgen te 11 uur te behandelen. Na alloop van het sectie-onderzoek zijn vele ontwerpen aan de orde. Tot de ingediende ontwerpen behooren de regeling van het bakenwezen op de openbare wateren en do wijziging der tarieven van iu- en nitvoeirechten in Ncderlandsch Indië. De redevoering van den minister van finan ciën, bij de aanbieding dor staatsbegrooting voor '1895, bevat hoofdzakelijk het volgende Het dienstjaar 1892 levert, ondanks een tekort van meer dan f 20 millioen, toch een zeer gunstige uitkomst. Onder de uitgaven is n.l. begrepen eene som van f 22,077,452 voor buitengewone allosring van schuld, n.l. van obligation der Nederl. Rhijnspoorw.-maat- schappij. Laat men die aflossing buiten reke ning, dan werd f 1,974.247.94 meer ontvan gen dan uitgegeven. Van de uitkomsten van het dienstjaar 1893 kan niet zooveel goeds gezegd worden. Het tekort ad f 5.700.000 werd hooger door het tegenvallen van de opbrengst der vermugens- belnsting. Deze misrekening werd echter voor f 542.980,87!/j gecompenseerd door hoogere opbrengst van andere middelen en inkomsten, zoodat het totaal der ontvangsten f 595.488.18 beneden de raming bleef. Daar de ontvangsten, geraamd op f'127,343,870, f593,488.18 minder oplever den, is het tekort, ongerekend de buitenge wone aflossing van schuld, f 133,297,120.86 - f 120,748,401.82 f 0,548.725.04. De oorzaak van het uiteenloopen der uit komsten van twee opvolgende dienstjaren en van het verschil tusschen raming en ontvang sten ligt meestal, en ook nu, voor een goed deel in de groote wisselvalligheid van som mige bronnen van inkomst. Met het oog hierop mocht, naar de meening van den minister van financiën de finan cieel e toestand niet beoordeeld worden naai de uitkomsten van eene reeks van jaren. De min. geeft dan ook een overzicht over zes jaren '1S881893, en berekent voor dat tijdvak het tekort op ongeveer f9.800,000, zijnde ongeveer 25 pCt. van het totaal der uit gaven in die jaren gedaan voor buitengewone werkenspoorwegen, Merwedekanaal, Rot- terdamschen Waterweg en verlegging van den Maasmond, waaraan in voormelde zes jaren f39,000,000 is ten koste gelegd. De uitgaven voor 1894 worden geraamd in rond cijfer f133,540,000 te bedragen. Met betrekking tot de middelen geraamd a 11.277,625 f 128,311,870 436,393,618 bjj de middelmaat op f128,263,725 wordt opgemerkt, dat nog niet bekend is hoeveel de bedrijfsbelasting ov-r het eerste jaar i Mei 189430 April '1895 zal opbrengen. Zij, die over het eerste jaar rekenden op een bedrag, nagenoeg gelijk aan de opbrengst van liet patentrecht in den laatsten tijd, heb ben zich op teleurstelling voor te bereiden. Zelfs een vrij aanzienlijk tekort op die be lasting zou echter, naar verwacht mag wor den, ruim gecompenseerd worden door hoogere opbrengst van andere bronnen van inkomst. De dienst 1893 is geraamd aldus: gewone middelen f '117,034,245 overige Te zamen De uitgaven liet geraamd tekort is 8,081,748 De gewone middelen zijn f 1,290,130 hoo ger geraamd dan in 1891, en laat menden boekpost van l'/s millioen uit de raming van 1894 weg, dan blijkt, dat ook de overige mid delen hooger zijn geraamd f258,015. Het totaal der raming is dus f 1,548,145 hooger. Voor 1895 is nog de opbrengst van het patentrecht uitgetrokken bjj gebreke van vol doende gegevens omtrent de opbrengst der bedrijfsbelasting. De uitgaven zijn f 179,705 liooger geraamd. Meer wordt aangevraagd voor hoofdstuk I f 17,000, hoofdstuk II f35S, hoofdstuk III f10,451, hoofdstuk V vooral voor medische politie en onderwijs f 287,811, hoofdstuk VII A, amortisatie en aflossing f 139,072, hoofd stuk IN vooral voor posterijen en telegiaphie (waartegenover staat eene hoogere raming der inkomsten en eene lagere raming der uitgaven voor waterstaatswezen) f 134,478, hoofdstuk N, wegens hoogeie raming voor Suriname f ill,340.totaal f701,117.waartegen over verminderingen staan van f179,765. Voor spoorwegen is uitgetrokken f 1,774,000, verbetering Rotterd. Waterweg f 635,000, verlegging Maasmond f 1,690,000. Onder onderhoudswerken is f 176,000 uit getrokken ter instandhouding van de- reeds voltooide werken van den Rolterdumscheri Waterweg. De drie genoemde werken als buitenge woons beschouwende, dan vermindert het tekort van f 8,100,000 met f4,099,000. Daar bij aannemende de gewone besparing van 3 millioen, dan blijft het tekort, waarin door verhooging van gewone middelen moet wor den voorzien 1 millioen ongeveer, of 7 ton lager dan het verschil tusschen de opbrengst dei- vermogensbelasting en de oorspronkelijke raming. Dat de aanvulling der middelen tot lager cijfer kan worden berekend, is liet gevolg eensdeels van het ruimer vloeien van andere bronnen van inkomst, anderdeels van het streven der regeering tot beperking der uitgaven zonder benadeeling van 's lands belang. Mochten de eindcijfers der begrooting aan zienlijk stijgen, dan is aanvulling metl mil lioen onvoldoende. De regeering zal trachten de noodzakelijkheid van zulke verhoogingen te ontgaan, maar toch zullen vermoedelijk eer lang groote sommen boven de begrooting noodig zijn om in 1895 een begin te kunnen maken met hetgeen noodig is voor een betere bewapening van zee- en landmacht, diein^t geheel op 9i/3 millioen worden geraamd, te verwerken in vier jaar. Voor 1895 zal ver moedelijk omstreeks f2,675,000 worden ge vraagd. De minister wil nu, om niet 4 jaar lang de belastingen met ruim 2 millioen voor dit doel te verhoogen, de uitgaaf doen drukken op een grooter aantal jaren, en wel op 15, een getal waarbinnen geen vernieuwing op groote schaal te verwachten is. Sloot men dadelijk een leening, dan zou de aflossingstermijn 20 jaar zijn en tegen 3 °/0, de annuiteit bedragen f 640,000. Met dat bedrag moeten de gewone inkomsten nu reeds worden verhoogd, opdat, ais later een leening wordt gesloten, dan van hetgeen van de 9Vs millioen nog niet <s gé- vonden uit de gewone middelen, worden afgelost binnen 20 jaar na 1 Januari 1895. In 't geheel moeten de middelen dus worden verhoogd met 1 millioen 6 a 7 ton. Een wetsontwerp tot betere verzekering van de betaling van het invoerrecht naar de waarde is bij den Raad van State aanhangig en kan het middel worden om bedoelde som te vinden. Er zal, gezwegen nog van de gevolgen van anders te nemen maatregelen op belasting gebied, meer noodig zijn indien de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten groote teleurstelling mocht baren, ook met betrek king tot volgende belastingjaren. Wat dan te doen zal zijn tot verhooging der bestaande belastingen kan eerst grondig beoordeeld worden als men omtrent de bedrijfsbelasting meer weet dan op het oogenblik. SCHIEDAM, 21 September 1894. Plan der Gcldleentng van de gemeente Schiedam voor de uitgifte van 15 series a f 100,000 eik, goedgekeurd bij raadsbesluit van 20 Sep tember 1895. Art. '1. V*or het kapitaal dat aan de gemeente wordt betaald, worden door haar afgegeven '1500 obligaties aan toonder, ter grootte van f1000.ieder. De obligaties worden voorzien van de serieletters A, B, C, D, enz. en van een doorloopend nummer van '1 tot 100 voor elke serie, zoomede van stellen halfjarige coupons, verschijnende 1 Juli en 1 Januari en van een bewijs ter bekoming van nieuwe coupons (talon). Art. 2. De elk jaar af te lossen obligaties zullen door B. en W. in de maand October worden uitgeloot, en de uitgelote stukken op den 3in December daaraanvolgende wor den betaalbaar gesteld. Van den uitslag der gedane uitloting wordt kennis gegeven in de Scbiedamsche couranten en in éen dei- te Amsterdam uitgegeven wordende effec tenbladen. Art. 3. De betaling der rente en aflossing zal geschieden ten kantore van den gemeente ontvanger te Schiedam of aan een of meer door B. en W. aan te wijzen kantoren elders. De obligaties en coupons, die niet binnen vijf jaren na den termijn van aflossing of den verschijndag ter betaling worden aan geboden, zijn verjaard. Art. 4. De inschrijvingen op deze leening zul len moeten worden ingeleverd met gesloten gezegelde biljetten, of door B. en W. aau te kondigen dag ten kantore van den ge meente-ontvanger, of aan een der door B. en W. aan te wijzen kantoren elders, in ronde sommen van een duizend gulden of het veelvoud van dien, met vermelding van van den koers. Binnen tweemaal vier en twintig uur na den afloop van den voor de inlevering ge stelden dag, zullen de biljetten door B. en "W. geopend en van hunne bevinding pro ces-verbaal worden opgemaakt. De beslissing tot al of niet toewijzing geschiedt binnen driemaal vier en twintig uur na de opening door B. en W. Art. 5. Voor de toewijzing zullen het eerst in aanmerking komen de aanbiedingen tot den hoogsten koers, welke tevens voor de gemeente aannemelijk worden geacht, ter wijl bij geheel gelijke aanbiedingen, die het beschikbaar gebleven bedrag overschrijden, de verdeeling der beschikbare obligaties zoo na mogelijk pondspondsgewijze zal ge schieden. Wanneer de koers van de inschrijvingen niet voldoende wordt geacht, zullen deze niet of slechts gedeeltelijk worden gegund. Van de toewijzing wordt ten spoedigste aan de inschrijvers bericht gegeven. Art. 6. De stortingen der toegewezen inschrij vingen zuilen moeten geschieden op den 31n December 1894 aan de kantoren, waar men hééft ingeschreven, tegen uitreiking van de in Art. 1 van dit plan bedoelde obligaties of van voorloopige bewijzen varr storting, die later tegen obligaties zullen worden ingewisseld. Art. 7. Bij de stortingen kunnen de versche nen en nog niet verjaarde coupons tot en met die van 1 Januari 1895 voor hare volle waarde en de obligaties der afgeloste- leeningen van 4886, 1892 en 1893 met de- nog niet verschenen coupons tot den pari- prijs in betaling worden gegeven terwijl de coupons van 1 Mei 1895 der leening van 1892 voor 2 maanden rente, van 1 Nov, 1894 tot 1 Januari 1895, met f5.83 in betaling zullen worden aangenomen of op de daarin vermelde kantoren met dit be drag invorderbaar zijn. Art. 8. Van de aflosbaar gestelde obligaties? der leeningen var 1886, 1892 en 1893 zat in geen geval ua 1 Januari 1895 rente worden vergoed. Art. 9. Aan makelaars en comrnissionnairt- in effecten wordt bij de storting een vierde ten honderd uitgekeerd van het nominaal bedrag der hun toegewezen inschrijvingen. Voor de obligaties zal opname in de- ofGcieele beursnoteering te Amsterdam worden aangevraagd. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de verbouwing van het café van den heer J. A. S. Engering, is de heer J. Hoek, timmer man alhier, aannemer geworden voor de sonz van f2375. De hoogste inschrijving was f2980. Naar wij vernemen heeft II, M, de Koningin- Regentes Dinsdag, nadat zij van de plechtige- opening der zitting ten paleize was terugge keerd, aldaar den heer Smidt, den vorigen minister van justitie, in bijzonder gehoor ont vangen, en kort daarna ook baron Van De- dem, den afgetreden minister van koloniën. Woensdagnamiddag was de heer Tak van Poortvliet bij H. M. toegelaten. De oud-ministers gaven door die bezoeken gevolg aan eene uitnoodiging van T~ M., die- van hen nog niet afscheid had genomen na het nederleggen hunner portefeuilles. (Ililad.) Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nedeiiandsch Indië van 20 dezerr wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thaus geraamd op 347,710 pikols, (Bet.) In de Tweede Kamer zal het Kamerlid J, T. Cremer de kwestie van het rechtstreeksch bestuur op Lombok ter sprake brengen. De heer Cremer is geen voorstander van rechtstreeksch bestuur, doch staat betere contracten voor dan die met de vorsten van Lombok waren gesloten. {Tijd.) Dezer dagen werd gemeld dat eenige volks vertegenwoordigers zich vereenigd zouden heb ben om door het vormen van een plattelands club in de Volksvertegenwoordiging de belan gen van het platteland wat meer op den voor grond te brengen. Een der Kamerleden, tot wien De. Avondpost zich om inlichting wendde, schrijft aan dit blad daaromtrent het volgende: »Reeds tijdens de behandeling van de be- grooting voor 1894 heeft zich eene Kamerclutr gevormd als door u bedoeld. Ik twijfel niet of het plan bestaat om die club opnieuw te const'tueeren, te meer omdat de samenstelling der nieuwe Kamer ons waar borgen geeft dat meerder leden bereid zijn ons te steunen. Tot het vormen evenwel is het nog niet ge komen, maar zal men misschien in de nieuwe zitting eerstdaags overgaan." Als lid van het eentraal-comité voor de nagelaten betrekkingen van de in Indië ge-- vallen militairen is nog toegetreden rnr- Rahusen, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2