A0. 1894. Zondag 23 en Maand..g 24 September. N°. 8624 Eerste Blad Kenn sgevfn*;. Nationale Militie. KENNISGEVING. Bekendmaking. -A- oh. tenveertiffste Jaargang. Buitenlanclsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: f ODÉ. BPREAlls BOÏÏHKBAA.T f O. miit. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per pose, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers gewone regels me Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10 Driemaal geplaarst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bladen. bestaat uit drie Burgemeester un wethouders van Schie dam brengen in herinnering, dat den 27n Juni jl. is afgekondigd de nieuwe verordening «p liet bouwen enz. en manen alle be langhebbenden ernstig aan, die verordening, inzonderheid de daarin vervatte artikden 3, 4 en 6, stipt na te leven, daar de strafbepa lingen op de overtreding daarvan gesteld, voor liet vervolg streng zullen worden toegepast. Schiedam, den 22sten September 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris VERNÉDE. De burgemeester van Schiedam Ge/ien art. 26 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19ilen Augustus 1861 (staatsblad co. 72), gewijzigd bij de wet van den 4den April 1892 staatsblad no. 56); Brengt bij de/en ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat het inschrijvingsregister van 1894, voor de lichting van 1895, en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, van heden, gedurende acht dagen, op de gemeentesecretarie ter lezing zullen liggen. En is hiervan aikondiging geschied, waar het behoort, den 22sten September 1894. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Burgemeester *van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 (staats rad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geem ploy eerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld wei kzaam bij inrich tingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks werk vaar tuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juin 1854 (staatsblad no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van den lOn Januari 1888 (staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen Maak bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst \au bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen, van des voor- ■«niddags 10 tot des middags 12 uie, ter secretarie 4er gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, 22 September 1894. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. B E L G I E. Bij koninklijk besluit zijn de beide Kamers ontbonden en wordt het tijdstip der alge- sneeue verkiezingen op 14 October bepaald. De nieuwe Kamers zullen Dinsdag 13 No vember worden geopend. B S I i S U. De keizer is gisteren te Spala aangekomen. De geheele spoorweg was door troepen afge zet, terwijl het verkeer totaal gestremd was. Over een paar dagen vertrekt de czaar naar Livadia. Zijne gezondheid schijnt nog steeds reden tot bezorgdheid te ge'en. Voor zijn zenuwgestel zal het zeker niet gunstig wer ken dat de grootvorst-troonopvolger weinig neiging loont om zijn huwelijk te bespoedi gen. De reden daarvan zou zijn, dat zijne ver loofde, prinses van Hessen, hoe langer hoe meer bedenkingen maakt tegen hare bekee ring tot de Grieksch-orthodoxe kerk. De toestand van den keizer moet, als men de Berlijnsche Rreuzzeit. mag gelooven, weder minder gunstig zijn. De keizer ziet er slecht uit en professor Sacharin, die den czaar behandelt, heeft de czarina medegedeeld.dat de nierontsteking, waaraan de keizer lijdt, van ernstigen aard is. Volgens dezen ge neesheer is deze nieraandoening het gevolg van de influenza, waaraan de keizer voor eenigen tijd heeft geleden. De regeeiing heeft met het oog op een Europeesehe interventie in de Cbineeschs zeeëo, besloten het eskader in den Grooten Stillen Oceaan aanzienlijk uit te breiden. OOSTEN» IJ K-H O N G A R IJ E. Bij zijne aankomst te Balassa-Gyarmath, nabij welke plaats hij de manoeuvies gaat bijwonen, werd keizer Frans Jozef door ver schillende deputation verwelkomd. De belang rijkste daarvan was die van de katholieke geestelijkheid, met den prins-primaat, mgr. Vaszary, aan het hoofd. Deze verklaarde den keizer de houding der geestelijkheid tegen over de kerkelijke staatkunde der regeering gaf duidelijk den wensch te kenneD dat ontwerp tot invoering van het verplicht igerlyk huwelijk niet door den keizer zou worden bekrachtigd. Mocht dit echter toch gebeuren, dan zou dat aan den diepen eerbied der bisschoppen als onderdanen en aan hunne trouw aan den keizer geen afbreuk doen. De keizer antwoordde, overtuigd te zijn dat de katholieke geestelijkheid hare traditioneele burgerlijke deugden, de onwankelbare trouw aan den troon en hare vaderlandsliefde ook voortaan zorgvuldig zal bewaren. In de vergadering der commissie voor bui- tenlandsche zaken uit de longaarsche dele gatie van Donderdag was opmerkelijk een vraag van aartsbisschop Samassa (denzehden die zooveel opzien heeft gebaard met zijn plan ter hervorming van de inkomens der geeste lijkheid). De prelaat merkte op dat het eerst volgende conclave binnenkort kan worden gehouden en dat men daarom voorzichtig moet zijn. Het pausschap is een geestelijke instelling maar het heeft ook beteekenis voor wereldlijke zaken. Spreker wees op het recht van !"n keizer om van het eventueele con clave de eandidaten uit te sluiten die Oosten rijk mishagen, en vroeg aan don minister of hij van dat iecht dacht gebruik te maken en' van plan was al zijn invloed aan te wen den opdat het conclave volkomen onafhanke lijk zijn roeping zou kunnen vervullen. i aaf Kalnoky antwoordde ongeveer het volgende. Met belangstelling had hij de leer zame uiteenzettingen van den aartsbisschop over het conclave aangehoord. Vat de eene vraag betreft, de minister is ten volle over tuigd en heeft van de Italiaansche regeering de stellige verklaring ontvangen dat die regee ring de viijheid en onafhankelijkheid van een eventueel conclave met alle haar ten dienste staande middelen wil verzekeren. Ze zal zon der twijfel dezen keer even coirect handelen als bij de vorige keuze van een paus. Wat de andere vraag aangaat, er is geen reden om aan te nemen dat de overlevering, die den keirer en koning van Oostenrijk-Hongarije we&igen invloed op de keuze van een paus toekent, zal worden verwaarloosd. Zoo noodig zal ook ditmaal van liet oude recht om kar dinalen te wiaken gebruik worden gemaakt. Zoowel de vragen van den aartsbisschop van Erlau als de verklaringen van den mi nister werden met belangstelling aangehoord. Het was dan ook iets ongehoords dat een aartsbisschop zijn bezorgdheid uitte dat de staat zou verongelijkt worden tegenover den clerus. Daarna nam de delegatie een motie aan, voorgesteld door den rapporteur, dr. Falk, en strekkende om over te gaan tot de orde van den dag. Falk weidde in zijn verslag breed uit over het Rumeensche vraagstuk. Donderdag werd de begroeting var. buiten- landsche zaken aangenomen ovei eenkomstig de voorstellen der regeering. In de commissie voor buitenl. zaken der Hongaarsche delegatie heeft de minister Kal noky op een vraag van dr. Falk of er eenig vooruitzight bestond op internationale maat regelen tegen het anarchisme, geantwoord, dat bij de regeeringen de meening bestaat, dat op wetgevend gebied geen gemeenschap pelijke maatregelen mogelijk zijn. Elke staat kan, voeling houdende met de overige staten, die maatregelen treffen, welke zijne wetgeving toelaten, hetgeen evenwel eene samenwer king op administratief en politie-gebied niet behoeft uit te sluiten. Te Lemberg is thans een congres verga derd van voormalige Russische ballingen naar Siberië, waaronder 90 uit Polen. Aan het station werden zij ontvangen door dames, die bloemen langs hunnen weg strooiden. Eene gansche reeks van feestmalen werd hun aan geboden, waarbij hun gelegenheid wordt ge geven te verhalen van hun lijden in de mijnen van Aziatisch Rusland. Tal van aan Rusland vijandige betoogingen zijn daarvan het gevolg. ITALIË. De bladen hebben den heer Cnspi zoo las tig gevallen over zijne rede te Napels, waarin velen een bewijs van toenadering tot het Yaticaan zagen, sommigen zelfs een bewijs dat de regeering voor de eischen van het Ya ticaan ging bukken dat de minister-presi dent het noodig geoordeeld schynt te hebben, zich door een afgevaardigde te laten inter viewen. De heer Crispi heeft bij dit onderhoud zijn woorden als volgt toegelicht. Ik denk er niet aan, onmiddellijk met het Vaticaan te onder handelen over een verzoening. Maar wel heb ik de noodzakelijkheid betoogd van samen werking tusschen de machten, die de bestaande instellingen in stand weuschen te houden, en in dien geest heb ik een beroep gedaan op de geestelijkheid zoowel als op de burgerij. Wat de verhouding der regeering tot het Va ticaan betreft, blijf ik van meening dat de waarborgwetten de uiterste concessie vormen waartoe de staat bereid gevonden behoort te worden. De Moniieur de Dome maakt eene nota openbaar, in denzelfden geest gesteld. S E R V I E. De reis van den koning naar Buda-Pest, Weenen en Berlijn is bepaald op 9 October a.s. Bij Palanka, op de Servisch-Hongaarselie grens, is liet tot een botsing gekomen tusschen een rooverbende, gendarmes en soldaten. Er werd een formeele slag geleverd, waarbij twintig soldaten, een officier, twee gendarmes en een roover gevallen zijn. B II 1 F, SI E. De koning en de koningin zijn gisteren van Mitnchen naar Weenen vertrokken. AMERIKA. Volgens gisteren te New-York ontvangen bericht uit Colon, is de president van Colum bia, Nunez, Dinsdag aan gastrische koorts gestorven. In Chili wordt, naar uit Valparisso wordt gemeld, eene ministerieele crisis dreigende geacht. AFRIKA. Naar de Times uit Kaapstad verneemt, staan driehonderd Portugeezen met vierduizend in- Iandsche bondgenooten gereed aan de Delagoa- baai om de opstandelingen aan te tasten. Er wordt verteld dat Mahazoelie zesduizend krijgs lieden heeft. Ook gaat het verhaal dat de inboorlingen den agent der Chartered Com pany", Longden, gevangenliouden. CHINA. Een bericht te Shanghai uit Kobe ontvan gen bevestigt de uit Chineesche bron voort gekomen tijding, dat in den zeeslag bij de Yalu-rivier drie Japansehe oorlogsschepen verloren gingen; de namen woiden evenwel

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1