A". 1894. V/oensdag 26 September. N°. 8625. Eerste Blad. KENNISGEVING. Acht jnveertigste Jaargang. Verschijnt dageIHks, uitgezonderd Dinsdag, itenlaudsclie Berichten. UITGEVER; t~ ODÉ. DUITSCHLAN». Bij een vluchtig bezoek aan de West- jiruisische stad Thorn heeft de keizer in ant- vvrmri op .»n toespraak van den burgemeester gezegd: jilk verheug mij er over, dat Thorn zijn Suitschen aard niet verloochent. Tot mijn leedwezen verneem ik, dat het gedrag der Poolsche mede-inwoners niet geweest is als ik wel wenschte. ïMaar ik herinner," sprak de keizer, saan mijne woorden Op, ten strijd tegen de omverwerpingspartijenVan de koninklijke gunst (Onade) kunnen slechts zij zich verzekerd houden, die zich vol en geheel als Pruisische onderdanen beschouwen. "Willen wij standvastig zijn n ons vredelievend stre ven, dan moeten, sprak de keizer, salie onder danen in gesloten gelederen ajgter mijn rug staan. In do verwachting, dat Thorn deze herinnering in eere zal houden, neem ik van u afscheid." Men kan zich voorstellen, welk een indruk onder de gegeven omstandigheden deze rede voering maakte, en de keizer deed hare be- teekenis nog duidelijker uitkomen door geen enkelen Pool te doen deelen in de onder scheidingen, ook bij deze gelegenheid weer met kwistige hand door hem uitgedeeld. In politieke kringen wordt de redevoering, door den keizer te Thorn gehouden, beschouwd als een bewjjs voor de juistheid der reeds meer malen ter sprake gebrachte meening, dat de regeering voornemens is eene andere staat kunde jegens de Polen in de oostelijke provin ciën te volgen. Deze opvatting wordt bevestigd door het feit, hetwelk te Bei lijn zeer de aan dacht trekt, dat bij de onderscheidingen, dooi den keizer, na de legeroefenïngen verleend, de Polen geheel zijn vooibijgegaan. Niettegenstaande de regen <n stroornen neei plaste, trokken Zondag omstreeks twee •duizend bewoners van de provincie West- Pruisen, waaronder honderden jonge en oude dames, in optocht naar Bismarcks landgoed Varzin. Bismarck hield tegen de betoogers een redevoering, nog langer en nog sterker politiek gekleurd dan de vorige, over de Polen. Zijn woorden waren buitengewoon verras send omdat hij ten slotte den keizer lof toe zwaaide over diens toespraken in Koningsberg, Marienberg en Thora en verklaarde dat hij, Bismarck, het geheel eens was met hetprogram daar door Wilhelm II ontwikkeldstrijd tegen de revolutionnaire partijen, waartoe volgens Bismarck ook de Poolsche adel be hoort, versterking van de Duitsche nationali teit en, in het algemeen, beteugeling van de begeei te der Polen om zich af te scheiden. De laatste woorden van Bismarck warenGod beware deze voornemens, God begunstige ze, God geve den keizer raadslieden en dienaren die bereid zijn en van hun beieidwilligheid getuigenis afleggen, om te handelen naar de bedoelingen van dit keizerlijk piogram. Leve de keizerGod behoede hem Na de redevoering werd Bismarck door de dames levendig toegejuicht. De oude lieer maakte korte mettpn en kaste alle mooie meisjes en vrouwtjes, die hij te pakken kon krijgen, hartelijk. Het voornemen bestaat, voor alle Duitsche rivieren eene statistiek der zalmvisscherij in te voeren, gelijk zij in Nederland bestaat. Tot dusver wordt zoodanige statistiek hier te lande alleen voor de Weser bijgehouden. B E L G I E. Er zijn hier te lande 853,028 kiezers, die volgens de nieuwe wet 1 stem voor de ver kiezing van leden der Kamer van vertegen woordigers uitbrengen, 293,678 die 2 stem men, 223,381 die 3 stemmen uitbrengen, in 't geheel 1,370,087 kiezers, die te zamen 2,111,127 stemmen uitbrengen. Voor den Senaat zijn er 647,378 kiezers, die 1, 285,862 die 2, en 215,174 die 3 stem men brengen, in "t geheel 1,158,714 kiezers, die le zamen 1,874,924 stemmen uitbrengen. K U S I A H I). Volgens de laatste te Petersburg ontvangen berichten is de toestand des keizers zeer goed. Zijne reis naar het zuiden onderneemt hij uitsluitend in verband met den gezondheids toestand van grootvorst George. ITALIË. De 24ste verjaardag van het innemen van Rome is Donderdag aldaar en verder in de meeste plaatsen des lands met veel luister gevierd. De assessor Galuppi, plaatsvervan gend syndicus, de generaal Aymonimo, als vertegenwoordiger van het leger, en eene deputatie uit de provincie hebben zich naai de Pofte Pia begeven, door welke poort de Italiaansche troepen binnengedrongen waren, en naar het Pantheom om er kransen neer te leggen op het graf van Vic'or Emmanuel. Aan de Porte Pia las de waarnemende syn dicus een telegram voor, dat hij uit naam der stad den koning had gezonden en dat doi r de menigte warm werd toegejuicht. Vc -volgens hield hij eene rede. 'iet telegram, dat de koning aan Galuppi had teruggezonden, luidt als volgt: ->De hulde, die de gemeenteraad van Rome, trouwe tolk van de gevoelens der bevolking, telken jare brengt aan de roemrijke nage dachtenis van mijn vereerden vader, is het grootste bewijs van vereering, dat mijn hart kan verlangen. De hoofdstad van het konink rijk wil, door de herinnering aan de deugden van den koning-bevrijder in het licht te stel len, dat men zijn roemrijk voorbeeld volge, om liet vaderland, waaraan hij de onafhanke lijkheid en de vrijheid heeft gegeven, groot te maken en te doen bloeien. »God zal dit edel werk zegenen en de Italiaansche natie, het volgende jaar op dezen dag het eerste jubilé van de eenheid des vaderlands vierende, zal, dit vertrouwen heb ik, tevens de oeconomische wedergeboorte des lands kunnen vieren. in.y.'u dezen wei.sc.h mijns harten betuig ik mijn dank aan Rome voor zijn liartelijken groet". Naar aanleiding van den gedenkdag van het binnentrekken der troepen i;> Rome heeft koning Humbert amnestie verleend voor alle straffen niet boven een jaar, uitgesproken door de militaire gerechtshoven op Sicilië en te Carrara. Voorts heeft hij met éen jaar die straffen verminderd, die niet hooger dan drie jaar loopen, en eindelijk alle boeten, door de bedoelde rechtbanken opgelegd, geheel kwijt gescholden. Aan de belangrijker straffen, zooals bijv. die waartoe de heer De Felice veroordeeld werd, wordt dus niets veranderd. B I G A K IJ E. De uitslag der verkiezingen is dat gekozen zijn 114 leden der regeeringspartij, 39 van de oppositie. In Oost-Rumelië zijn 27 unio nisten gekozen. De meerderheid zal in liet Sobranje eene meerderheid hebben van drie vierden. De orde is niet verstoord. EGYPTE, Uit Kaïro wordt van gisteren gemeld: Volgens loopende geruchten heeft kolonel Colville last gekregen om het overschot der troepen van Emin te concentreeren en op te trekken naar het punt van samenvloeiing van de Bhar-el-ghazal met den Nijl. Vervolgens zou hij de eolonne-Monteil te gemoet trekken, teneinde den doorgang te beletten. Te gelij- ker tijd zou een Engeisch-Italiaansche expe ditie van Kassala en Souakim naar Karthoem optrekken. A F E I K A. Officieel wordt van Delagoa-Baai het vol gende gemeld Volgens de overeenkomst, gesloten tusschen de Nederlandsche Zuiuafrikaansche spoor wegmaatschappij en Portugal, zal de vracht voor het vervoer per spoor van koopwaren, die te Delagoa-Baai aangevoerd zijn door rechtstreeks uit Portugal komende booten, verminderd worden met 12 s. per ton. De duur dezer overeenkomst, welke te Lissabon moet worden geratificeerd, is een jaar. Deze overeenkomst is zeer nadeelig voor de Engelsche koloniën en word* t - Kaapstad be schouwd als in strijd met dn tosschon Enge land en Portugal gesloten tractaten. Volgens een te Londen ontvangen bericht heeft de Volksraad van Transvaal aan presi dent Kruger de vergunning geweigerd om de republiek te verlaten. C H I H A. Berichten van den 19n dezer te Shanghai uit Tientsin ontvangen, behelzen dat onge veer 7000 man Cbineesche troepen aan wal werden gezet tijdens den slag bij de Jalu- rivieren dat, toen er op de Cbineesche schepen gebrek aan munitie begon te ontstaan, kapitein Von Hanneken bevel gaf, de sabels te gebruiken, waarop de Japanners zich terug trokken. Te Tientsin zijn eenige gewonde Cbineesche officieren aangekomen, die hebben deelge nomen aan der, zeeslag in de baai van Korea. Zij bevestigden de vroegere opgaven omtrent de verliezen der Chineezende verliezen der Japanneis noemden zi, onzeker, maar het was toch niet te ontkennen, dat vier Japan- sclie schepeu verwoest waren en de overige zwaar beschadigd. Uit Shanghai wordt van 23 dezer gemeld Zes Cbineesche transportschepen, die troe pen hebben overgebracht naar Yalu, hebben de golf van Pechili doorkruist en zijn gisteren te Taku aangekomen. De Times verneemt uit Shanghai van 23 dezer Gebrek aan overeenstemming tusschen de Cbineesche chefs schijnt de hoofdoorzaak te zijn geweest van de nederlaag van Pmgyang. Vei der wordt bericht, dat een Russische vloot wordt bijeengetrokken te Wladivvostock en zich gereed houdt om onmiddellijk op te treden. De Times geeft in hare tweede editie van Zaterdag, via Shanghai ontvangen berichten uit Chemulpo van den 46n dezer, bljjkens welke aldaar aangekomen zijn 32 Japansehe transportschepen met 7000 soldaten, 3000 koelies, 2000 transportpaarden, pontous en berggescliut. Deze troepen worden onverwijld naar Seoel gedirigeerd, waar men eenen aan val verwacht. J 1 P A Er is een keizerlijk besluit openbaar ge maakt waarbij het Japansehe pailement bijeengeroepen woidt tot eene buitengewone zitting van 7 dagen, legen dm 15n October te Hiroshama, aangezien voor belangrijke maatregelen de beluachtigiug door de wet gevende macht noodig is. De keizerin, als patrones van de Japansehe Abonnementsprijs, per kwartaal EVuueo per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke 1.85. 2.50. - 0.10. BflREADt BOÏEB TRAA T ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels ree inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DE PD 11 GE MEESTER VAN SCHIEDAM brengt bij deren ter kennis tan de ingezetenen ■dat het kohier voor de belasting op het personeel oio. 7 dezei gemeente, over het dienstjaar 1894/05, door den heer dneeteur der directe belastingen te Eotteidam of den 22n September 1894 executoir vei- ilaaid, op heden au, den' ontvanger der directe Belastingen, ter invordeiing is oveigemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder vcrpiieiit is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 25sten September 1894. De lur/jemeester voornoemd. VAN DIJK Van matenesse.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1