N°. 8626. A". 1894, Donderdag 27 September. .A. oh. t nveert i get© J" aargaug. Buitenlanüsche Berichten. duiischiasd. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGÉTËR7!r. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Sranco par post, door liet geheele Rijk Afiouderlijke nonunrrs f 1.85. 2.50. 0.10. BruSACt BOTBBITBAAÏ 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1* Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 26 September 189-4. In ons nummer van 16/17 September j.l. kon men bet volgende leien: i>Het kloeke, van moed en vertrouwen getuigende voorstel van ons dagelyksch bestuur is reeds in be ginsel door den gemeenteraad aangenomen. öe uitwerking van het plan zal nu wel met Jang op zich laten wachten". Welnu, het plan is reeds ingediend en om een geijkten term te gebruiken, met bekwamen spoed door den gemeenteraad behandeld en aangenomen. We bespraken in bedoeld nummer een onderdeel van het conversie- en leeningsplan en de vraag was daarbijsis het wenschelijker het leemngsbedrag 155,000 hooger te nemen en die som te beleenen op het grootboek of wel bet een en het ander na te laten? Met talent verdedigd, is ook dit gedeelte van het leeningsplan aangenomen. Onze 3'/s °/o schuld wordt veranderd in een 3 en boven dien wordt er geleend tot een zoodanig be drag, dat er in het belang van de gemeente nuttige werken tot stand kunnen worden gebracht. We zouden voorshands op deze belangrijke aangelegenheid niet zijn teruggekomen, indien we niet stemmen hadden gehoord, als: swaar moet dat heen? »hoe zal Schiedam dat alles kunnen betalen? ®mag onze kleine stad Botterdam gaan nadoen al welke vragen eigen lijk op deze éene uitloopenWat zal van de be lastingschuldigen worden gevorderd i Natuur lijk, dat dergelijke vragen worden gedaan; natuurlijk, dat menig eenvoudig stadgenoot •da door ons gepubliceerde berekeningen niet kan volgen. Daarom wenschen we te voldoen aan de wenschen van hen, die vragen tot ons lichtten over de groote plannen, welke voor velen nog raadselen zy n, voor ons echter het verblijdend verschijnsel leveren, dat mep ein delijk tot de overtuiging komt: nniet met iredeneeren, met doen moet onze gemeente geholpen worden. Vooreerst dan de 55000 gulden, die op het grootboek der N. W. Schuld zullen worden be legd tegen lager rente, dan waarvoor de ge meente kan leenen. Na de toelichting van den heer Maas, wethouder van financiën, dat er ■zich omstandigheden zouden kunnen voordoen, onder welke het voor de gemeente voor- deeliger zou zijn dit geld te besteden voor aankoop van landerijen, die liggen tusschen percaelen, welke reeds in het bezit der ge meente zijn, mag jdit bezwaar als opgelost beschouwd wordenimmers de plaatsing van die som op het grootboek kan gerekend wor den van tijdelijken aard te zijn. Ten tweede heeft de wethouder van 1 nan- ciën verzekerd, en door een uitgewerkten staat toegelicht, dat volgens het nu aange nomen leeningsplan in 1895 f 7285 minder aan rente en aflossing zal worden uitgegeven, dan thans het geval is. Bovendien, de leening, groot nominaal drie millioen gulden, rentende 3 o/0 's ja ars, wordt niet op eens uitgegeven. Men begint met de uitgifte van 15 serieen, dus anderhalf millioen, lost daarmede de bestaande leeningen 3'/s af, zoodat na aftrek van alle verplichtingen tweehonderd veertig duizend gulden overblij ven. Daarmede worden bestreden de kosten van het verleggen, door verbreed :ig en ver dieping van de voorhaven tusschen de buiten- sluis en de rivier de Maas. Dat zal geven een prachtig terrein aan de rivier. Dan zal we hopen spoedig de hand geslagen worden aan een spoorwegverbinding van de rivier met de baan der Hollandsche IJzeren- Spooi weg-maatschapprj onzes inziens een levenskwestie voor de gemeente. Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis bezitten zoodanige verbinding, Schiedam moet ze, helaas, tot heden derven. Kortom, men wil de gemeente opheffen uit haar tijdelijk verval; men wil gebruik maken van de gunstige ligging onzer stad aan een bij uitstek bruikbaar vaarwater, om haar op te heffen, haar tot haar vroegeren bloei, maar op hechteren grondslag dan voor heen, terug te brengen. We hebben gehoord het woord swaag halzerij", en we zijn verheugd het vernomen te hebben. Zeker, er zijn omstandigheden, waarbij wagen" hoogst afkeurenswaardig is maar er kunnen zich toch ook omstandig heden vooidoen, datwagen" gebiedend nood zakelijk is. En dat is nu het geval. Aan de beschuldigingsde schrielheid, de kleinheid van Schiedam", eenmaal door Johan van Oldenbarneveldt over onze gemeente uitge sproken, is nog alle waarde in lang niet ont nomen. Mocht dat in 1894 en volgende jaren eens het geval worden! Na afloop der groote vloot-manoeuvres heeft de keizer zijn broeder, prins Hemrich, be noemd tot commandant van het grootste pantserschip, de Worth. Het proces tegen den kanselier Leist wegens de bekende voorvallen in Kameroen zal om redenen van zedeiykheid en staatsbelang den 16n October a.s. te Potsdam met gesloten deuren behandeld worden. De assessor Wel- han, die bij dezelfde zaak is betrokken, is uit den rijksdienst ontslagen en wordt niet verder vervolgd. De Berliynsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: Omtrent den toestand van den czaar loo- pen daar er geen medische bulletins wor den uitgegeven en de grootste geheimhouding heerscht niet slechts te Petersburg zelf, maar ook te Weenen en hier te Berlijn de onrustbarendste geruchten. Alle mogelijke ziekte" worden hem toegeschrevenb.v. Brightsehe nierziekte, beroerte, suikerziekte en kanker. Particuliere brieven uit Peters burg, van gewoonlijk goed onderrichte zijde, spreken intusschen slechts van de eerste kwaal en hare verschijnselen. Gelijk onlangs aangestipt, moet ook de erf- groothertog van Weimar aan de nieren lijden en daarvoor naar de Riviera gaan. Voor de twintigste maai wordt heden weder georakeld van de mogelijkheid eener nabij- zijnde crisis in de Rijkskanselarij en het rui- sische ministerie, en wel wegens eene, naar het heet, ontworpen wetgeving tot bestrijding van revolutionnaire (gemeengevaarlyke) woe lingen. F R A N K R IJ K. Het begrootings-ontwerp van Poincarré loopt tot een bedrag van 3.428.500. 100 fr., met een excedent van 3000 fr. op de uitgaven. Te Nogent-sur-Seïne is de heer Badimont, radicaal, met 4986 stemmen tot lid der Kamer gekozen. Op den heer Robert, repu blikein, werden 4582 stemmen uitgebracht. De verkiezing geschiedde ter vervanging van den heer Casimir Périer. D^geiAeenteraad van Toulouse is ontbon den en de prefect van Haute-Garonne wordt naar Loire overgeplaatst. Dit besluit is een gevolg van de aan het licht gekomen ergerlijke knoeierijen waaraan het socialistische stadsbestuur zich had schul dig gemaakt, en waartegen, naar het schijnt, de prefect Cohn zich onvoldoende verzet had. De fraudes, waarbij bonderden kiezers een dubbel of drievoudig stemrecht verkregen, werden onthuld door een bij de knoeierijen betrokken gemeente-ambtenaar die z. i. met ondank beloond werd. Met het oog op de mogelijkheid dat de vredelievende zending van den heer Le Myre de Vilers naar Madagascar mislukt, laat de minister van marine nog vier oorlogsschepen met bestemming naar dat eiland in gereed heid brengen. In de wateren van Réunion be vinden zich nu reeds 8 Fransche oorlogs schepen. BDSLiSD. Reuters agentschap te Londen verneemt dat de czaar lijdt aan de ziekte van Bright (eene soort nierziekte). Volgens het üowoje Wremja zal de Rijks raad in zijn eerstvolgende zitting een wets ontwerp onderzoeken, waarbij de wet op den kinderarbeid in de fabrieken van toepassing wordt verklaard op alle werkplaatsen van nijverheid. OOSTENR1J K-H O N G A It IJ E. Niet alleen de vorst-priinaat beschouwt de keizerlijk-politieke wetten als een voldongen feit, maar ook de bisschoppen willen geen moeite doen om den koning over te halen, zijn bekrachtiging daaraan te onthouden. Het Vaticaan raadt iederen stap af, die de kerk des lands zou kunnen benadeelen. ITALIË. De diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Servie zijn afgebroken, omdat de Italiaansche gezant baron Calvagnac en de chargé d'affaires graaf Ramezzi bij de over handiging van afscheidsbrieven beleedigd zijn. De Secoio geeft den tekst der rede, te Milaan uitgesproken door Adriaco Lemmi bij de opening \an het congres der Italiaansche vrijmetselaars. Na verzekerd te hebben, dat de vrijmetselarij besloten was den strijd tegen het ciericalisme voort te zetten en vooral ook de afschaffing der godsdienstige orden te vra gen, die zich ten spijt van de wet, vermenig vuldigd hebben, verklaarde de grootmeester, zinspelende op Crispi's rede te Napels, dat de staatslieden zich vergisten, die het oude ge zegde nog herhaalden, dat God de beste po- litie-agent is. Deze passage werd levendig toegejuicht. Men verzekert dat de paus bezig is aan het opstellen eener encycliek over Amei ika, waarin over de ernstige vragen van den dag gehan deld zal worden. 8 P A H J E. Zondag is te Madrid, de oude stad van den onverdraagzamen Philips II, een protestant- sche kerk plechtig ingewijd door lord Plumket, den Anglicaanschen aartsbisschop van Dublin. Er hadden geen manifestaties plaats. PORTUGAL. Er heerscht te Lorenzo-Marquez eene groote paniek wegens de drWgende houding der in boorlingen. De troepen uit de omstreken zijn binnen de stad terugontboden. Al de straten zijn gebarricadeerd. Zeesoldaten worden ont scheept door de Engelsche kanonneerboot Thrush, om de buitenlandsche consulaten te beschermen. Er heeft zich een korps vrij willigers gevormd om aan de verdediging deel te nemen. B U L 6 A R IJ E. Te Sofia zijn de ministers Stoiloff, Radesla- voff en Grekoff herkozenhun ambtgenoot Toutcheff niet. De bekende volksmenner ZankoiT, die niet in het vorstendom mag terugkeeren, is in het district Bela Slatina gekozen. Radeslavofï en Toutcheff hebben besloten ontslag te nemen. Zij zouden worden ver vangen door twee Russischgezinde Rume- listen. De conservatieven zullen in de nieuwe Sobranje over eene imposante meerderheid beschikken. B U M E II E. De koning en de koningin zijn Maandag in hun land teruggekeerd. Aan de grens wer den zij verwelkomd door den kroonprins en diens gemalin, de ministers met hunne vrou wen en de hoofdofficieren van het leger, terwijl eene onafzienbare menigte hen harte lijk begroette en der koningin, die van een langdurig zenuwlijden hersteld is, prachtige bloemruikers aanbood. Onmiddellijk na aan komst te Sanaia reed het koninklijk rijtuig, met bloemen gevuld, naar het klooster, waar

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1