Binnenlandse lie Berichten. verder 29 leden van de partij, welke een invoerrecht van 25 pCt. van de waarde wenscht aangenomen te zien. verpleegden. Allen, die aan het feest hebben deelgenomen, zullen zeker de aangenaamste herinneringen er aan bijblijven. dr. K. "W. van Gorkom, W. van der Tak en .1. C. van der Veen. Reeds is f 650 in korten tijd bijeengebracht. Ook te Arnhem is eene commissie ge vormd, om gelden in te zamelen ten behoeve van de achtergebleven betrekkingen onzer in Indië gevallen krijgslieden. De dezer dagen gehouden collecte te Zet ten voor de nagelaten betrekkingen der ge vallen militairen op Lombok en het Roode Kruis heeft fll7.28i/g opgebracht. Eene door de werkliedenvereeniging nNut en Genoegen" te Wageningen gegeven voor stelling ten voordeele van Lombok heeft netto f 104.15 opgebracht. Tusschen Poeldijk en Loosduinen speelde Dinsdag een kindje van 2 jaren, geheel zonder toezicht, tusschen de rails van de Westlarul- sche stoomtram, die met volle vaart naderde. De machinist remde met alle kracht, doch zou het kind niet hebben kunnen redden. Op liet beslissende oogenblik greep evenwel de conducteur, die van de tram was gesprongen, het kind, toen de machine het als het ware reeds raakte. Algemeen betuigden de reizigers hunne in genomenheid met bet flink optreden van den machinist en conducteur bij aankomst te "s-Gravenliage. De patroonsvereeniging nBoi'tz", die te Leiden haar 3de jaarvergadering houdt, telt 2500 leden. De afdeeling Rotterdam is. we gens te weinig belangstelling, opgeheven. Gisternamiddag heeft de te Haarlem aan gehouden verdachte Boers aan den rechter commissaris nar. AV, A. 't Hooft bekend dat hij den diefstal bij Van Garste aan het Mo lenpad heeft gepleegd. Bij de ontvang- en betaalkas te Amsterdam is door een jongen een valsche wissel aange boden. De knaap had last f 240 in ontvangst te nemen, en dit bedrag over te reii. maan een man, die hem bij de ronde Luthersche kerk zou opwachten. Het is de politie mogen gelukken, den bedrieger in hechtenis te nemen. Te Groningen zal den 30n September eene socialistische meeting in de open lucht wor den gehouden, waarbij uitsluitend de afschaf fing van het privaatbezit behandeld zal worden. Aan het fonds van beheer der stichtingen van den vOranjebond van Orde" te Apeldoorn zijn belangrijke giften toegezonden, o. a. f500 door een dame uit Haarlem. Nu zal het'27e huis verrijzen, zijnde het negende op het Hat- ternsche veld, terwijl reeds enkele toezeggin gen var. giften voor het tiende huis zijn ont vangen. Te Vlijmen sloeg Dinsdagavond, tijdens een hevig onweder, de bliksem in den toren bij de kerk der hervormde gemeente. Al de leien werden er afgeslagen, alsmede stukken hout, gelukkig zonder brand te veroorzaken. De toren is van de burgerlijke gemeente. De kerk en de pastorie die er aan grenzen bleven on beschadigd. Aan de andere zijde van het dorp sloeg de bliksem in eene woning, kwam door den muur, verwondde een meisje aan den voet, en sloeg op den stal een koe dood. Ook hier ontstond geen brand. De toren heeft geen bliksemafleider. Zooals blijkt uit de mededeeling van den burgemeester van Rotterdam, zijn aldaar wi der twee personen lijdende aan cholera asiatica. In het geheel hebben zich nu van het ont staan der ziekte op 27 Juli af, 11 gevallen van cholera te Rotterdam voorgedaan. 7 van deze zieken zijn overleden, 2 hersteld, ter wijl de 2 thans aangetasten nog onder be handeling zijn. In den toestand van Je 15-jarige choiera- lijdster De "Waard, in den Prins-Alexander- polder te Kralingen, is een gunstige wending gekomen, zoodat men hoopt het meisje in het leven te behouden. Haar 21-jarige broeder is geheel bersteid. Te Burgerveen (Haarlemmermeer) is het derde geval van Aziatische cholera met doode- lijken afloop voorgekomen bij zekeren B. T.r die spoedig bezweek. Te Boskoop doet zich een geval van Azia tische cholera voor. Te Zaandam heeft zich weder een gevat van Aziatische cholera voorgedaan. De aan getaste (J. Keijzer, besteller bij de sAlkmaar Packet") is herstellende. Te Iïreukelen-St. Pieters heeft zich eert cholerageval met doodeiijken afloop voorge daan bij een bejaarde vrouw. De cholerapatiënt in de Amalia-slichting te Utrecht heeft dat gesticht hersteld veriaten- Delft. De Westlandsche stoomtramweg- maatschappij heeft het voornemen, haar tram net te verlengen tot Maassluis in verbinding" met een lijn naar De Lier, Delft, De Hoorn,. Schipluiden en Maasland. Zoo zai de bevol king der Westlandsche gemeenten op goed- koopere wijze Delft kunnen bereiken dan zooals thans per trein en per spoor. Voorde 2e klasse zou de reiziger Maassluis Delft 32Vs cent, Maasland—Delft 30 cent, Naald wijk—Delft 27 h cent, De Lier—Delft 25 cent, Schipluiden —Delft 15 cent, Den Hoorn Delft 7!'s cent moeten betalen. Het goederen- tarief zou minstens 25 pCt. goedkooper zijn dan per spoor. Het aantal tramtreinen dat per dag naar en van Delft zal loepen, zou minstens 8 heen en 8 terug bedragen, en zoo het verkeer toeneemt, wel tot 12 per dag stijgen. 's Gravcnhage. Onze Koninginnen trof fen weer zonneschijn, toen Zij hedenochtend te 9 uur van het station der Hall. spoor- wegmpij. voor Haar bezoek aan de stad Alk maar afreden, in gezelschap van dames en heeren der hofhouding, vroeger vermeld. Do generaal-rnajoor waarn. gouverneur der residentie en de luitenant-kolonel plaatselijk commandant waren wederom bij het vertrek tegenwoordig en buiten op het stationsplein wachtte een vrij talrijk publiek de aankomst der Koninginnen af, die tegenwoordig gere geld met Haar rijtuig den weg over Spui en Zieken nemen. De Koningin had by dit uitstapje een licht grijs zijden kleedje aan, waarover een wit jacquet (marinemodel), waarbij de bekende- breedgerande hoed met liggende veer uitne mend paste, en de Regentes droeg een visite- mantel over een zwart-fluweelen kleed. De directie van den koninklijken trein be stond uit de heerenhoofdingenieurs Van Iterson, chef van tractie Van Lookhorst, in specteur, en Van Swieten, ingenieur van tractie bij de Hoil, spoorwegmaatschappij. Alkmaar. Een heerlijke najaarszon be scheen vriendelijk onze stad bij gelegenheid van het bezoek onzer dierbare Koninginnen, welke verrassing te aangenamer was na het gure weder van gisteren. Bij hare aankomst op het perron werden HH. MM. verwelkomd door het dageüjksch' bestuur, terwijl op het stationsplein opgesteld stonden: de Alkmaarsche schutterij, de ko ninklijke handboogscliutterij »St. Sebastiaan" en de plaatselijke afdeeling van den bond van- oud-onderofficieren. Na inspectie reden de Verstinnen in eert a la Daumont bespannen hofrijtuig naar de cadettenschool, omstuwd en toegejuicht door de menigte. Hier werden de hooge gasten ontvangen door den directeur, luit.-kolonef L. de Vlaming, waarna het gehecle personeel aan BH. MM. werd voorgesteld, terwijl een tweetal jongedames Haar bloemen aanboden- Vervolgens werd liet gebouw in oogenschouw genomen, dat rijk versierd was met planten,. SCHIEDAM, 27 September 1894. Gisteren werd het 25-jarig bestaan van het Diaconiehuis der Ned.-herv. gemeente alhier op feestelijke wijze gevierd. De ver pleegden en oud-verpleegden hadden door een nette versiering met groen, bloemen en vlag gen het gesticht een recht feestelijk aanzien gegeven en daarbij ook niet vergeten dank baar te gedenken de edele stichtster, wijlen mejuffrouw A. Loopuyt, wier portret, met een krans van groen en zilver omgeven, in de zaal prakte. Vele stadgenooten deden van hunne belang stelling blijken, niet alleen door geldelijke bijdragen, waarbij een obligatie 214 N. W. Schuld van f 1000 voor bet fonds van het ge sticht, maar ook door versnaperingen. De regenten en regentessen werden des middags bij hun bezoek aan het gesticht op hartelijke wijze door den binnenregent, den heer J. H. JooStema. toegesproken, waarvoor hem met een warmen handdruk aller dank werd gebracht, terwijl hem, zijne echtgenoote en de naaister, ter herinnering aan dezen dag, geschenken werden aangeboden. Daarna werd een bezoek gebracht aan de zaal, waar de vei pleegden en oud-verpleegden bijeen waren, die de regenten en regentessen ver welkomden met de volgende dichtregelen van de binnemvgentes 'tl- voüe vieiigd op dezen dag, W'j zijn zoo til) van geest. En a in ff danken wij 't genot, Den zegen \nn dit fee-t. U Hengen w' onze hulde toe. Neemt aan dit kunst'loos lied. Dat U uit ware dankbaarheid Het Kiri leriiaite biedt, {bit.) \V;j hebben we! geen Vader meer Of Moeder, die ons mint, Maar Gij zijt mee de steun en staf Van 't huiphehoevend kind. Gij zaagt ons halve weezen aan Met gi.ediiei.i zonder peil, En zorgt voor 't lichaam niet alleen Maar ook voor 't geest'lijk heil. (bis.) Des avonds als wij siapen gaan En als do morgen daagt, Dan wordt van God den Opperheer Voor U een beé gevraagd. Dan bidden wij dat Hij U spaar, D,u Hij U goeft te zien Iloe wij door deugd en dankbaarheid U altijd hulde biên. (bis.) Namens de verpleegden werd het bestuur daarna op gevoelvolle wijze door een hunner toegesproken. De voorzitter, dn heer C. J. P. van dei- Schalk, hield daarna een zeer gepaste toe spraak, waarbij bij ook een beknopt over zicht gaf van de geschiedenis van het gesticht en hulde bi aclit aan de nagedachtenis van de stichtster. Na nog eenigen tijd onder het gebruik van verversehingen bijeen te zijn geweest, werden de regenten en regentessen door den binnen regent genoodigd, des avonds te 8 uur met hunne genoodigden de feestviering te komen voortzetten. Aan deze uitnoodiging gevolg gevende, kwamen allen terug om feest te vieren met de Verpleegden en oud-verpleegden, die voor een goed gekozen programma, dat 18 nummers bevatte, hadden gezorgd. Onder vroolijkc en opgewekte stemming, waar aan niet weinig bevorderlijk waren de voor drachten en coupletzangen, waarin de ge schiedenis van het gesticht op onderhoudende wijze werd verhaald, bleef men tot het midder nachtelijk uur bijeen, doch eerst in het morgenuur scheidden de verpleegden en oud- De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsont werp tot vereeniging van Rotterdam, Kralin gen en Charlois, en de grensverandering tus schen Rotterdam, Overschie en IJsehnonde, de heeren Mees, Goekoop, Mutsaers, Plate en Hintzen. Hr. Ms. SommehdijJc zal, alvorens naar Curarao te gaan om de Alkmaar af te lossen, in de Transvaal aanwezig zijn bij de spoorweg opening in de Zuidafrikaansche republiek. Lombok. Gistermorgen ontving het Nieuws van den Dag uit Batavia een telegram van den vol genden inhoud De Balineezen achten het oogenblik ge komen tot hervatting van de staatkundige betrekkingen. (Opportunity lalinese renovation political contacts.) Het moet worden erkend zegt het N. v. d. jD. dat de beteekenis van dit telegram nog niet volkomen duidelijk is. De tegenovergestelde lezing, dat wij thans bet tijdstip gekomen achten om de Baliërsinde gelegenheid te stellen de onderhandelingen weder te openen, kwam ons minder waar schijnlijk voor. De N. Jï. Ct. ontving heden van haren cor respondent te Batavia het volgend telegram Er loopen geruchten, dat de politieke onder handelingen met de Baliërs heropend zijn, omdat de verovering van Mataram en Tja- kranegara lastig is. Het oorlogsschip Emma zal met eeri batal jon naar Bali gezonden worden, omdat Dji- lantik daar aan het stoken is. De burgers van Maka«sar zijn niet op hun gemak door de tegenwoordigheid in Goa van 5000 man hulptroepen van Sidenreng. Reservekader. Naar aanleiding van bet feit. dat het edel moedige aanbod van eenige jonge mannen, om op eigen gelegenheid dienst te nemen voor Lombok, niet aanvaard is, o. a. wegens de non- gpoefendheid" dezer vrijwilligers, schrijft M. De jongelieden kunnen geen groot er bewijs van vaderlandsliefde geven, dan door zich in zoo groot mogelijken getale op te geven voor het reservekader, aan liet adres van den luit.- kolonel J. van Dam van Isselt, te .Utrecht. Spoed is hier intusschen een noodzakelijk vereischte, want volgens genoemde Staats courant is de uiterste termijn om zich op te geven vastgesteld op 30 September e.k. Laat nu jong Nederland toonen, dat voor hen woor den en daden éen zijn De te Helder bestaande onderofficieren- vereenigingen sAdmiraal de Ruyter", sVader- land en Oranje" en »0. V.", en de afd. Helder van den bond van oud-onderofficieren zijn voornemens eene gemeenschappelijke uitvoering te geven ten voordeele vair de gewonde manschappen op Lombok. Te Meppel is besloten een comité op te richten tot ondersteuning van de pogingen, die in het werk worden gesteld tot het stich ten van een fonds voor Lombok. Als voor zitter fungeert de burgemeester. Het dames-comité te Apeldoorn van het Roode Kruis" heeft f250 beschikbaar gesteld voor het hoofdbestuur te 's-Gravenhage, voor het fonds van de gewonden en nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden op Lombok. Te Baarn heeft zich eenige dagen geleden een commissie gevormd om gelden in te zame len voor de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelden te Lombok. De commissie bestaat uit de heeren jhr. mr. B. Th. de Beaufort,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2