A". Zaterdag 29 September. N°. 8628. Feuilleton. Een verongelukt Huwelijk. Achtenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U ITG K YErT~ .1O I) .7! IVF x. Buiteii 1 aiidsclie Berichten. ^BONNES'ENTSPKus, per kwartaal franco pur pose, door not geheele Riik Afzonderlijke nominers t 1.85. '.'."O. - 0.10. SS r K A l' B O T IS RÜTT IS A A T 7 O. gewone regels me Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Sciiie- qam doeu te weten, dat door den raad dier ge meente, in zijne vergadering van 11 Sep tember 1894 is vastgesteld de volgende ver ordening VERORDENING regelende het toezicht op en de keuring van vleescli en visch te Schiedam, en dat deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 47den/24sten September 1894, B, no. 751 (2de afd.), G. S. no. G5, in af schrift medegedeeld en dat hiervan afkondi ging geschied is, waar het behoort, op heden den 27sten September 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. F R A N K R IJ K. Over de financieele plannen der regeering wordt wat meer bekend, en men moet erken nen dat deze plannen zeer gewichtig zijn. De heer Poincaré begint met eenige ont werpen van zijn voorganger te laten schieten. Daaronder komen voor: de belasting op de dienstboden, (die 15 millioen zou opgebracht hebben) en de nieuwe overeenkomst met de spoorwegmaatschappijen. Teneinde het gat te stoppen en tevens in democratischen zin werk zaam te zijn, wordt een hervorming der suc cessiebelasting voorgenomen. In de eerste plaats zal in 't vervolg slechts van het netto bedrag der erfenis een recht worden geheven en de billijkheid dezer bepaling springt in het oog. Voorts zullen de erfenissen van minder dan 10,000 frs. worden vrijgesteld. Natuurlijk wordt voor de grootere erfenissen des te meer betaald. Het recht zal progressief zijn. zoowel in verhouding tot den minderen graad van bloedverwantschap als tot het hoogere bedrag der nalatenschap. Men hoopt dat deze hervorming 25 millioen zal opbrengen over 1895, en 36 millioen over liet volgende jaar, Intussclien vindt de regeering zich bij de hervatting der Kamerzittingen voor een berg van interpellation gesteld. Niet minder dan zeven zijn er in 't vooruitzicht: Madagas car de houding van den president van den San Domingode kweslie-Roehefort en de vraag waarom ook niet de oud-Boulangisten Maekau, Piou en de Cassagnac vervolgd wor den de kwestie-Cempuisde anarchisten kwestie iiet spoorwegongeluk te Apilly; de stierengevechten bij den heer Lebaudy. En zelfs denkt men er aan, de oude zaak- Barrème op de tribune ter sprake te brengen! De Estafette deelt een vertrouwelijk rapport mee van den resident-generaal Larrouy van Madagascar, waarin de toestand zoowel op politiek als op handelsgebied op het eiland ongunstig genoemd wordt. Lijf en goed der vreemdelingen worden niet voldoende be schermd en zoolang die toestanden niet ver anderen, wordt emigratie naar Madagascar afgeiaden. De lieer Mager uit Diégo-Suarez, die zich eenigen tijd geleden tot den eersten minister van Tanarive wendde om meerderen steun voor Frankrijks handelsbelangen ontving van den minister niet de geringste toezegging. Van officieuse zijde schijnt men zich te wil len verdedigen tegen het vermoeden, als zou Frankrijk troepen samentrekken aan het ge bied van den boven-Oebangi in Midden-Afrika, met het oog op gebeurlijkheden aan den boven-Nijl. Het Journal des Bebats bevat ten minste het bericht, dat de legerafdeeling aan de Mbomoe alleen dient tot liet bezetten dei- posten op Fransch grondgebied, terwijl de Temps bier bijvoegt dat liet grootste deel dei- troepen welke tijdens het met den Kongostaat dreigende conflict onder Monteil naar den Kongo gezonden zijn, te Grand-Bassam aan wal zat gaan om Samory te bevechten. 1) I I S C II I A 1). Bij het rijksdepartement van binnenlandsche zaken is tegen 3 October eene conferentie met deskundigen belegd, om te beraadslagen over de grondtrekken van een wetsontwerp, houdende maatiegelen tegen oneerlijke han delingen in de concurrentie. Een ontwerp dezer grondtrekken ligt reeds gereed. De Borsencourier bevat een onderhoud van haren hoofdredacteur met den aartsbisschop van Posen, msgr. Stablewski, die dikwijls gezegd wordt de ziel der Poolsche beweging te zijn. De aartsbisschop betoogde, dat men door verdraaide voorstelling van op zichzelf onschul dige feiten, eene vervolging der Polen tiachtte uit te lokken. Wat vreest men? Een opstand der Polen is iets onmogelijks. Zoo niet door hunne werkelijke gevoelens, dan moeten de Polen toch door hun gezond verstand genoopt worden zich rustig te houden. Maar wij voe len ons zoo eindigde de aartsbisschop als Pruisische onderdanen. Niemand echter kan ons beletten, ons een beeld der toekomst te schilderen, dat de vervulling onzer burger plichten niet verhindert. Eene gewelddadige Germaniseeiing is doelloos: zij zou de Pool sche propaganda slechts bevorderen, gelijk in Opper-Silezië, waar de aartsbisschop ze afkeurt. De te Eisenach gehouden partijdag der vrij zinnigen heeft liet gansche door Eugen Richter ontworpen progiam goedgekeurd, met toevoeging eener bepaling, dat bij de uitvoe ring der wet op de Zondagsrust meer reke ning moet worden gehouden met de plaatse lijke omstandigheden, terwijl verder eene motie werd aangenomen, de verwachting uit sprekende dat de vertegenwoordigers in den Rijksdag en de Landdagen elke poging tot beperking der vrije uiting van gedachte in de pers en in vergade: ingen met kracht zul len bestiijden. Uit Duilsch Zuidwest-Afrika is bericht ont vangen, dat majoor Leutwein de vijandelijk heden tegen het bekende Ilottentotten-hoofd Witbooy beeft voortgezet en den 27n Augus tus diens legerkamp stormenderhand heelt genomen. Witbooy was toen naar het zuiden teruggetrokken en had vrede gevraagd. Uit de nalatenschap van den vorigen stad houder van Elzas-Lotharingeu veldmaar schalk Von Mariteuffel, moeten belangrijke bescheiden zijn verdwenen, nadat zijn zoon tengevolge van grove verkwistingen was failliet verklaard en de door hein geërfde in boedel was verkocht. De erfgroothertog van Saksen-Weimar, wiens toestand nog steeds reden tot bezorgd heid geeft, gaat eerstdaags tot herstel van gezondheid naar Italië. BELGIS. De verhouding tussehen Vlaamsche en Waalsche kiezers, gelijk die door de nieuwe kieswet is geworden, wordt als volgt mede gedeeld in een overzicht der Independence Beige Wat iiet aantal k'ezers betreft zijn de Vla mingen in de meerderheid: 611,660 tegen 594,343 Walen. Onder de Walen zijn echter de meeste kiezers met meer dan een stem, en zoo zijn, wat liet aantal stemmen betreft, de Walen in de meerderheid, n.l. 948,206, tegen 926,738 Ylaamsclie. O O S T E S K IJ K-H O !f G A K IJ E. De commissie van het Huis der Magnaten heeft Woensdag na een debat van twee uren het ontwerp op de gelijkstelling der joden 7. eNu, ga dan met God, mijn zoon," zeide ik tot hemen ik weifelde een oogenblik, of ik hem mijn geluk verklappen zou. Maar uit angst voor het malle gezicht, dat ik daarbij onvermijdelijk had moeten zetten, hield ik maar liever mijn mond. Bovendien, ik rekende altijd nog op eene afzegging harerzijds. Ja, om eerlijk de waarheid te zeggen als ik in den grond van mijn gemoed tastte hoopte ik er op. Het was een gevoel Maar wat zal ik mijn gevoel op de snijtafel gaan leggen 1 De feiten zeggen immers genoeg. Op den morgen van den achtsten dag bracht de postbode mij een couvert, verguld op snede, dat haar handschrift droeg. In het eerst beving mij een hevige schrik, de tranen sprongen mij in de oogen, en ik zeide bij mij zeiven oZiezoo, vadertje Nu ben je voorgoed bij de oude vrijers ingelijfd 1" Eu te gehjker tijd kwam er over mij een aangenaam gevoel van berusting, en terwijl ik de schaar onder het couvert zette, wenschte ik haast dat het eene ronde of vierkante afwijzing bevatten mocht. Edoch, ziellier wat ik las d Waarde Vriend t Mijn besluit is tot rijpheid gekomen, zooals gij het wenschtet. Ik ver wacht u heden bij mijnen vader. Jolantiie." Of ik blij was? Nu ja, natuurlijk is men blij op zoo'n oogenblik. Maar dan de schaamteDe schaamte 1 Ja, mijne heerenik schaamde mij ik schaamde mij voor de gansche wereld en ik had wel haast in den grond willen zinken, toen ik aan al de spijtige en spottende blikken dacht, die er binnenkort op mij gericht zouden worden. Intussclien, de kogel was nu door de kerk. Op dus, op Naar Valencia Eerst adoniseerdc ik nnj zeiven. Bij hot scheren sneed ik mij tweemaal in de kin. Mijn rijknecht moest twee uur ver naar de apotheek rennen, om vleeschkleurige pleister te halen, aangezien er slechts zwarte in huis wasHet vest werd zoo nauw toegegespt, dat de drukking op de maag mij schier den adem benamen mijne oude zuster sloeg regelrecht tot wanhoop over, omdat het strikken van mijne das haar niot naar mijnen zin wilde gelukken. En onder die bedrijven verliet mij geen oogenblik de ontzettende gedachte: Ilanckel, Hanckel je maakt je zeiven belachelijk Mijn oprit naar Krakow was intussclien luisterrijk. Twee appelschimmels van eigen stoeterij, het met zilver beslagen tuig, de met rood atlas gevoerde landauer geen vorst ter wereld had het iijner kunnen hebben. Maar het hart zat mij in de keelMijne heeren, ik had nooit te voren zóo goed geweten wat popelen is! De oude ontving mij aan de deur. Hij hield zich meesterlijk van den domme. Toon ik hem om een onderhoud verzocht, keek hij mij met verbaasde oogen aan en zette een gezicht alsof hij liet te Keulen hoorde donderen. uStil maarJe zult zoo aanstonds we! uit den hoek komen 1" dacht ik. Want ik verwachtte natuurlijk, na het groote woord, een goed gespeeld tableau van omarmingen, vreugdetranen, zegenwenschen en wat er zoo verder bij be hoort Zóo jdel wordt men, mijne heeren, wanneer men eene groote porteraonnaie op zak lieeft. Maar de oude vos was mij te leep. Hij wist wel dat mon bij eenen koop niet te snel moet toeslaan, als men voor zijne waar eenen goeden prijs wil maken. Toen ik dus met mijn aanzoek over de brug

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1