Bin lie ill anil sell© Bericliten. voor da wet aangenomen. De minister van eeredienst, baron Eötvös, stelde de verdien sten van de Ilongaarscne joden voor den staat in 't licht en wees er op dat liet ontwerp een uitvloeisel was van het beginsel dat alle burgers gelijke rechten hebben. Ook de mi nister van justitie, dr. Szilagyi, en eenige leden van de commissie spraken over de ver diensten der joden als staatsburgers. Den vorigen dag was reeds het ontwerp op de vrijheid van godsdienstoefening aange nomen. Nog twee ontwerpen, de laatste van de vijf kerkdijk-staatkundige, moesten in de commission worden behandeld, namelijk liet ontwerp op den godsdienst der kinderen uit gemengde huwelijken en dat op het brengen van de registers van den burgerlijken stand aan den staat. Men zal zicli herinneren dat alle vijf ontwerpen in de Kamer zijn aange nomen, maar alleen liet eerste, dat op het burgerlijk huwelijk, in liet Huis der Magnaten. In de bisschoppelijke conferentie le Buda pest, waaraan de meeste aartsbisschoppen en bisschoppen onder voorzitterschap van kardi naal Vuszary hebben deelgenomen, is een besluit genomen hetwelk geheim wordt gehouden betredende de kerkelijk-politiekc gedragslijn, die voortaan door de bisschoppen zul worden gevolgd. Woensdagnacht hebben de sociaal-demo craten in Weenen strooibiljetten verspreid of aangeplakt, waarin het algemeen stemrecht wordt verlangd. Ruim zeventig werklieden zijn wegens verspreiding dier biljetten in hechtenis genomen en tegen verscheidene is wegens verzet rechtsingang verleend. ITALIË. Het tijdelijk afbreken der diplomatieke be trekkingen ttttHflkgflj Italië en Servië heeft geen staatkundige of economische beteekenis, doch staat alleen in verband met een etiquette- kweslie, waarbij de nu vervangen Italiaan- sche gezant te Belgrado meende, door den Servisclien minister van buitenlandsche zaken gekrenkt te zijn. Men zegt dat de Servische minister zal aftreden. A 31 E K I K A. De democraten in New-York hebben een stemmig den bekenden senator flill candidaat gesteld voor het gouverneurschap, hoewel deze gevraagd had niet in aanmerking te komen. Op de algerneene partijbijeenkomst werd voorts ecne resolutie aangenomen, waarin de afschaffing van het Mac-Kinley-tarief en het optreden van Cleveland worden goedgekeurd, afkeuring daarentegen uitgesproken over de inkomstenbelasting en het stelsel van syndi caten op financieel en handelsgebied. C II I Ji A. Op dringend verlangen van de keiz.erin- weduwe zijn de feestelijkheden ter eere van haren zestigsten verjaardag opgegeven, om de groote geldverspilling te vermijden. De toestand der vreemdelingen in de kust steden wordt dagelijks ernstiger. In de straten van Peking en Tientsin worden de Euro peanen dagelijks door het gepeupel en soldaten beleedigd. Iulandsche ambtenaren te Shanghai moeten bericht ontvangen hebben, dat de Japanners de Ciiineezen gelijktijdig te Ancliouw en te Y'icliow aanvielen, maar op beide punten teruggedreven zijn. SCHIEDAM, 2S September 1894. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 2 October 1894, des na middags ten l3/i ure. Onderwerpen 1. Vaststelling der notulen van de zitting van 25 September j.L 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Vaststelling van het le suppletoir kohier der pi. dir. belasting, dienst 1894. 4. Verzoek van de firma Niedfeld en Co. alhier om afschrijving van pi. dir. bel. dienst 1891. En verdere voorstellen en mededeelingen. Ilier ter stede heeft zich een 50-tal jonge lingen aangegeven tot deelneming aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel. Verbetering.) In het verslag betreffende het Diaconiehuis, in ons vorig nummer, noem den wij onder hen die een geschenk ont vingen de naaister; dit is echter niet juist, niet aan deze, maar aan juffrouw Elisabeth Wassenaar, die gedurende zes jaren aan liet hoofd der verpleegden gestaan heeft tot het geven van onderricht in nuttige handwerken en liet vervaardigen van kleedingstukken, is een huldeblijk uitgereikt. II. M. de Koningin-Regentes heeft aan de commissie uit de Tweede Kamer bij de aan bieding van het adres van antwoord op de troonrede geantwoord Mijne heeren Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal mijnen dank over te brengen voor haat- adres van antwoord. Het is Mij aangenaam van haar wederom de verzekering te ontvangen, dat zij hare be«t« krach ten Weuseht te wijden aan de vervuiling der ge wichtige werkzaamheden, waartoe zij zal worden geroepen, en het is mijn innige wensch dat hare moeilijke taak onder Gods zegen tot heil mogen strekken van oris geliefd vaderland. Bij liet departement van koloniën is ont vangen van het bestuur der sclierpscliuttersver- eeniging liet Vaderland", te Delft, eene som van f255,18, zijnde liet restant eeneroplO dez.er gehouden collecte en bestemd om te worden aangewend ten behoeve van de nage laten betrekkingen der gesneuvelden in Atjeli en op Lombok, en van W. C. lï.. te Hilversum, een postwissel van f 5 voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok. Beide bedragen zullen, tot voormeld einde, tor beschikking worden gesteld van het cen traal comité voor het bijeenbrengen van een nationaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van de in Indië ge vallen militairen van leger en vloot. Verder is bij liet departement ontvangen, van den lieer Charles de la Mar te 's-Gra- venhage, een som van f125, als opbrengst van eene tooneelvoorsteiling. gegeven door de onder zijne leiding staande Haagsche tooneel- vereeniging (schouwburg »Casino"). De be stemming van dit bedrag is nog niet aan- gegeveu. St.-Ct Van de te St.-Fetersburg gevestigde Neder landers is, door tussclienkomst van de heeren F. T. Mellerna en B. Kruys, consul en vice- consul der Nederlanden aldaar, bij het depar tement van koloniën ontvangen eene som van '1210 roobels of f 1405.10, waarvan de helft te besteden tot ondersteuning van vermink ten en van de nagelaten betrekkingen dei- gevallenen op Lombok, en de andere helft uit te keeren aan liet centraal-comité van liet sRoode Kruis", te Batavia, ten behoeve van gewonde en zieken, alsmede Yan gezon den der te velde staande troepen der land en zeemacht. Tevens zijn bij dat departement, ten be hoeve van voormeld centraal-comité, ont vangen een postwissel van f 5.50 uit Delft, van den heer E. J. Theuuissen, penningmeester der Delftsche afdeeling van den Nederlandschen bond van oud-onderofficieren en een postwissel van f 10.50 uit Waspik, van den heer B. Heuzeveldt, ambtenaar bij de staatsspoorwegen te Breda, niet liet op schrift: Bcollecte onder eenige iSittardsche kennissen". Door tusschenkomst van het departement van koloniën worden, ten behoeve der Lom bok-expeditie, naar Indië verzonden tvves kisten, inhoudende chocolade-tabletten, aan geboden door de firma Bensdorp Co., te Amsterdam twintig kisten, te zameu bevat tende 9130 bussen gecondenseerde melk, aan geboden door de lloornsche gecondenseerde- melkfabriek nllornia" te Hoornen een kistje, inhoudende 12 blikken Deventerkoek, aan geboden door de firma Jacob Bussink, te Deventer. (St.-Vt.) De afdeelings-werkzaamheden, voor deze week in de Tweede Kamer aan de orde ge steld, zijn Woensdag geëindigd. Dinsdag van de voigende week worden zij liervat met het onderzoek der Indische en staatsbegrooting. De katholieke leden der Tweede Kamer hielden Woensdagavond in een der sectie kamers van het gebouw een vergadering, waarin het oude bestuur werd herkozen. De leden der liberale fractie, waarvan de heer Goeman Borgesius voorzitter is, ver gaderen aanstaanden Dinsdag. Door het departement van binnenlandsche zaken is dezer dagen weder een deel van de bij gelegenheid der laatste algerneene volkstelling gehouden beroepstelling naar de meer vereenvoudigde methode uitgegeven. Het betreft de provincie Overijsel. Aan het omvangrijke werk ontbreken thans nog slechts. Friesland en Limburg. Naar aanleiding van de berichten over Lombok, door de jongste mail aangebracht, schrijft liet Handelsblad Thans zijn de eerste eenigszins uitvoerige berichten bekend geworden over den ver raderlijken aanval op Lombok. Zij bevatten nog geen verklaring van den plotselinge» aanval der Baliërs, maar geven wel een diepen indruk van de paniek, vveike onder onze troepen heeft gelieerscht, en van het ontzettende der bange uren, vveike de troe pen, door onzichtbare vijanden omringd, zon der levensmiddelen gedurende bijna twee etmalen, hebben doorgemaakt. Wat bij het lezen van deze eerste berichten ons en zeker velen bijzonder getroffen- heeft, is wel dat er gedurende de 40 uren, welke tusschen het hooren der eerste schoterx en de terugkomst der troepen te Ampenan verliepen, van daar geen andere pogin is gedaan om het toonee! van den strijd hulp te verlecnen dan het zenden van cavalerie, die nadat een paard gewond was, terugkeerde. Vermoedelijk heeft de vrees voor een aanval op Ampenan zelf den bevelhebber van het bivak aldaar weerhouden, troepen en geschut naar den kant van Mataram te zenden. De bezetting dier havenplaats schijnt dan ook zeer zwak geweest te zijn, want er moesten nog 200 man van de Emma en de Prins Hendrik aan land komen en met geweer worden ge wapend. Dat er slechts zoo weinige troepen te Ampenan waren achtergelaten, bewijst opnieuw hoe groot de gerustheid van den- opperbevelhebber is geweest. De collecte ten behoeve van Lombok, te Goes, bracht f 650 op. Op den Gedempten Burgwal te's-Graven- liage viel gisterochtend een 19-jarige dienst bode bij liet glazenwasschen uit het venster van een 10 meter hooge bovenverdieping. Zij werd inwendig zwaar gekneusd. liet zeebad Scheveningen wordt Zondag te 2 uur gesloten. Het aantal vreemdelingen, dat in de hotels en villa's te Scheveningen gedurende dezen zomer, van 3 Juni tot 22 September, is afgestapt, bedraagt 28,883, bovendien 717 bedienden, te zarnen dus een aantal van 29,600 personen. Te Slikkerveer, op de werf van den scheeps bouwmeester Smulders, is een vijftienjarige knaap, die op den drijfriem van een in volle vas gf-korr.pn, schraapte hij zich de keel, blies zich den krop op en sprak met groote waardigheid >Neem mij niet kwalijk, waarde baron maar wie staat mij er voor in, dat deze echtverbintenis, die, hoe men de zaak ook draaio of wende, toch altoos iets onnatuurlijks zou hebben, tot het geluk van mijne dochter leiden zou Wie staat er mij voor in, dat mijne dochter binnen het jaar niet op eenen goeden avond blootshoofds en in haar nachtgewaad bij mij in huis kotnt loopen en tot mij zegtVader, ik kan met dien ouden man niet leven. Neem mij weer bij je!" Ja ja, met uw welnemen wie staat mij daarvoor in? Ais eerlijk nian en nauwgezet huisvader kan ik het voor mijn geweten niet verantwoorden, waarde baron, u mijne docliter toe te vei trouwen afgewezenYoor liet lapje gehouden Ik stond op, want de zaak scheen mij afgeketst te zijn. Nu echter drukte bij mij zoo snel mogelijk weder op mijnen stoel. ïTenzij," liet hij er op volgen stenzij ik de zekerheid, mocht verkrijgen, die een vader verplicht is voor zijn kind te verlangen de zekerheid, dat het u alleen om hart en hand van mijn kind to doen is of, met andere woorden, om de zaak nu maar eens rechtuit bij den naam te noemen dat niet in de eerste plaats bij u eene huwelijksgift Zoodra ik dat woord gehoord had, proestte ik het uit en lachte dat ik schudde.... Die schelmdie goochowj-t Daarom dus was het hern met zijne comeilie ib doen geweest: om de huwelijksgift te ontduiken en het zaakje met gesloten beurs bekionkon te krijgen En toen hij mij zoo zag lachrn, smeet hij al zijne waardigheid en zijn pathos .zn zijn vaderlijk plichtsbesef onder de tafel, en laclite mee wat bij kon, en schreeuwde sHahaha! Jawel! Wij vatter eikander, wij hebben elkander in den zak, niet waar, heer "r, vriend Zie je ik heb 'iet wel maar ik boud het liever zelf en dus, vadertje, waarom zou ik het niet eons probeeren 1" Op die manier werden wij bet dus eens. Terstond daarop werd de barones binnen geroepen, en tot bare eer moet het gezegd worden zij vergat de haar toebedeelde rol en viel mij om den hals, nog vóór de oude haar kwansuis met de mededeeling van mijn onverwacht aanzoek had kunnen verrassen. Maar Jolanthe Zoo bleek ais de dood, met opeengeklemde lippen en half gesloten oogen verscheen zij op den drempel, reikte mij stom hare beide handen en liet zich zoo roerloos als een steenen beeld door hare ouders kussen. Ziet ge dat gaf mij toch weer het een en ander te denken. Wat ik gevreesd had, raijne heeren, dat gebeurde niet. Blijkbaar had ik da achting en de genegenheid, die mijne medeburgers mij toedroegen, te laag getaxeerd. De verloving droeg de goedkeuring weg van mijne adellijke huur lieden zoowel als van het overige publieken waar mij bij het gelukwenschen eene hand toegestoken werd, daar zag ik ook een oprecht en hartelijk gezicht. I!et is waar bij zulke gelegenheden schijnt de heele wereld in een komplot te zijn om iemand door vriendelijke woorden on goeda wenschen nog disper in zijn ongeluk te doen loopen om hem dan later, wanneer het scheef dreigt te gaan, met spot en hoon de tanden te laten zien. Wat hiervan zij, ik wondde mij van lieverlede af mij te schamen en ik deed alsof ik op zo,-tveel jeugd en schoonheid nog het volste rei ht had. Aandoenlijk was het, hoe mijne oude zuster de zaak opnam zij, die toch bij mijn huwelijk niet te winnen, maar veel te verliezen had. Zij vergoot stroomen van vreugdetranen, verklaarde dat haar gebod van vele jaren thans veilioord was en vergoodde mijne bruid nog voor zij haar gezien had. (Wordt vervolgd.).'

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2