A0. 1894. Woensdag 3 October N°. 8630. Eerste Blad. .A. eh. ten veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverT j. odé. Bttitenlandsche Berichten. maMMNeSl'M 4bovne3<entspkijs, pep kwartaal t 1.85. France per pose, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers0.10. KORBACi BOTERSTRAAT ff O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels ma inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N X R IJ K. De minister-president Dupuy ontving Zater dag den maire van Nimes ten gehoore, die hem kwam verzoeken, het besluit waarbij de stierengevechten verboden worden, op te hef fen. De heer Dupuy verklaarde, dat het regeeringsbesluit geen uitzondering toelaat, Zondag had te Nimes een groote betooging plaats tegen de regeering, en ook tegen den gemeenteraad, die onmachtig is, de opheffing van het verbod der stierengevechten te ver krijgen. De pers houdt zich bezig met de besluiten, op het nationale arbeiderscongres te Nantes genomen. Inderdaad is dit congres een der belangrijkste geweest die ooit gehouden zijn oen geheele hervorming der politiek der werk liedenpartij is er vastgesteld. In de eerste plaats werd het beginsel der algemeene werkstakingen veroordeeld, en voorts besloten dat men zoo min mogelijk op economisch ge bied zal strijden, doch des te meer op het ierrein der politiek, waar reeds volgens de tegenwoordige wet de werkman de gelijke is van den patroon. Dan is ook het beginsel van landnationali satie verlaten en daarvoor in de plaats gesteld de stelling; ïde grond kan slechts beknoren aan wie hem bebouwt. Dit wil dan zeggen dat het groot-grondbezit, het pachters stelsel uitgesloten en het individueel grond bezit, voorden landbouwer zelf, wordt voorop gesteld. Men begrijpt hoe verleidelijk zulk een formule den landbouwer in de ooren moet klinken, hetzij die onuitvoerbaar zij of niet. Ten aanzien van Madagascar wordt door <le Temps gewezen op het verzuim door de regecriDg gepleegd, die tengevolge barer pro tectoraatsrechten den invoer van wapenen op Madagascar had kunnen verbieden, en dit niet gedaan heeft. liet zou niet moeilijk zijn, meent het blad, nu nog met succes de kust te blok- keeren, daar wapenen met bestemming naar Tananarive slechts ingescheept kunnen wor den in enkele havens, vanwaar liet vervoer naar het binnenland het minste bezwaar oplevert. Het blad richt nog eenige hartige woorden tot de Engelschen, wier inmenging in dit ge schil reeds nu hoogst waarschijnlijk gewor den is. ®Als ooit", zegt de Temps, sdoor half beschaafde negeis geweren gericht worden op de borst van Europeanen, kan men er op aan dat het geweren zijn van Engeisch maaksel." DUITSCHLAND. De keizer ordt den 16n dezer te Darm stadt verwacht en begeeft zich van daar naar Wiesbaden om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een standbeeld zijns groot vaders en de opening van den nieuwen konink lijken schouwburg. Reeds den volgenden dag keert hij te Berlijn terug om den koning van Servie te ontvangen. Naar de Post onder voorbehoud meldt, zijn 183 onderofficieren van de vuurwerkers- school te Berlijn bij nacht naar Maagdeburg overgebracht. Het heet, dat deze maatregel genomen is, omdat er onder het personeel socialistische geschriften waren verspreid en de dader niet ontdekt kon worden. Uit Berlijn wordt van gisteren gemeld De opsluiting van 180 onderofficieren van de hooge pyrotechnische school is alleen het gevolg van een vergrijp tegen de discipline, geenszins van een feit van hoogverraad of van politieleen aaid, speciaal ook niet van sociaal-democratische of anarchistische betee- kenis. Het gepleegde vergrijp bestond een voudig in een demonstratie tegen een in spectie, die in 't belang der controle over de menage noodzakelijk voorkwam. Om de bel hamels en deelnemers aan deze uitspatting in handen te krijgen, scheen de gevangen zetting van de geheele lichting van dit jaar de meest doeltreffende maatregel. DENEMARKEN. De Rijksdag werd gisteren geopend. Het Folkething koos Hoegsbro, tegenstander van het vergelijk, weder tot president en tot vice- presidenten eveneens twee tegenstanders in plaats van, gelijk vroeger, twee voorstanders daarvan. Het Landsthing koos professor Mat sen, van de rechterzijde, tot voorzitter. RUSLAND. Professor Von Leyden, te Berlijn, die bij Goerko te Warschau was ontboden, werd door den keizer uitgenoodigd te Spala te komen, teneinde met de dokters te consul teeren. Professor Von Leyden houdt den toe stand des keizers niet voor verontrustend. Volgens particuliere berichten uit Peters burg heeft de keizer opnieuw lichte aanvallen van beroerte gehad en bestaat er reden tot ernstige bezorgdheid. De zieke lijdt nu en dan aan benauwdheden, terwijl zijne krachten zichtbaar afnemen, waardoor hij zeer neer slachtig is en zelfs aan zijn herstel wanhoopt. Dat prof. Yon Leyden uit Berlijn werd ont boden geschiedde tegen tegen den zin der hofpartij, op verzoek van den Moskouschen prof. Sacharin, die de verantwoording voor een vervoer van den keizer naar het zuiden niet geheel op zich durfde nemen. Blijkens officieel bericht zijn het keizerlijk paai, de grootvorst-troonopvolger, de groot vorsten George en Michael, de grootvorstin Olga en prins Nicolaas van Griekenland, Zondagavond uit Spala naar de ICiim ver trokken. Het gerucht als zou de procureur-generaal der heilige Synode, Pobedonossew, bij den keizer in ongenade z\jn gevallen, wordt thans weer beslist tegengesproken. Nog dezer dagen moet de keizer hem de duidelijkste blijken van zijn voortdurend .vertrouwen hebben gegeven. Volgens een bericht in Poolsche bladen is te Kieff een omvangrijke spionnenproces voor gekomen. Niet minder dan 37 personen stoiden terecht wegens hoogveriaad. Allen waren aangeklaagd, in het jaar 1892 plannen, door den staf te Kieff gemaakt betreffende de dislocatie van Russische troepen, alsmede plannen voor de verdediging van Moskou, aan Oostenrijk verraden te hebben. Na twee jaar in preventieve hechtenis te hebben doorge bracht, zijn zjj thans veroordeeld, de voor naamste beschuldigde, een officier K wiatkofski. tot levenslangen dwangarbeid in Siberië, acht anderen eveneens tot verbanning maar van korteren duur, en de overigen tot dwangarbeid van twee tot twintig jaar. O O S T E N It IJ K-H O N G A R IJ E. In weerwil van de besloten geheimhouding, lekt toch, bij wijze van gerucht, een en ander uit omtrent de te Budapest gehouden con ferentie van het Hongaarsche episcopaat. Zoo zegt men, dat kardinaal Vaszary een brief heeft voorgelezen van den paus, de bisschop pen vermanende lijdelijk te blij ven onder het totstandkomen der nieuwe wetten en in elk geval geene heftige oppositie te voeren, wanneer die eenmaal tot stand gekomen zijn. Eene uitzondering zou in dat schr'ij ven alleen gemaakt zija voor het wetsontwerp betref fende den godsdienst van kinderen uit ge mengde huwelijken. Dientengevolge zouden de bisschoppen besloten hebben, enkele amen dementen op dat wetsontwerp bij de Mag- natentafel in te dienen. B D L G A R IJ E. De ministers van openbar' werken en justitie Natchewitch en Radosi .off, dienaar aanleiding van den uitslag der verkiezingen voor de nieuwe Sobranje ontslag namen zijn vervangen door de heeren WelitkofT en Peschelï. De nieuwe samenstelling van het kabinet wordt goed opgenomen. P O It T U G A I. Bij de opening der Cortes op gisteren zeide de koning in zijn troonrede, dat de diplomatieke betrekkingen met Brazilië tij dens de parlementaire tusschenregeering waren onderbroken. Het uit den weg luimen van deze moeilijkheid was toevertrouwd aan de bemiddeling eener bevriende mogendheid onderhandelingen zijn hangende en men mag op eene bevredigende schikking hopen. Met de andere natiën zijn de betrekkingen vriend schappelijk, ja van enkele werden duidelijke blijken van sympathie ontvangen. De kolo niale hulpbronnen droegen zeer veel bij tot vei betering in het verstoorde evenwicht van den oeconomischen toestand. Daarom zal de regeering voorstellen doeD, tot koloniale ont wikkeling strekkende en bovendien tot werke lijke bezetting van Loenda. De firiancieele toestand is verbeterd. Eene uitkeering is reeds gedaan aan de houders van buitenlandsche schuldwelke uitkeering gevonden werd in het overschot op de douane-ontvangsten. Dit is een bewijs van de goede trouw, waarmede wij onze verplichtingen nakomen. De douane- taiieven zullen herzien worden. Eerst over eenige weken zal de Kamer van afgevaardig den geconstitueerd zijn. AMERIKA. In de Vereenigde Staten doet zich opnieuw een conflict tusschen de bonds-en de staats- regeering voor. De regeering van Mississippi heeft staatsnoten van 5, 10 en 20 dollars uit gegeven tot een bedrag van 200,000 dollars. Dit is op zich zelf niets onwettigs, maar de noten gelijken precies op het papiergeld der Vereenigde Staten, zoodat zij gemakkelijk als zoodanig in omloop kunnen gebracht worden. Alle hooge staatsambtenaren van Mississippi, de gouverneur incluis, zjjn in hechtenis ge nomen, en het gerecht zal nu in dit conflict uitspraak hebben te doen. President Cleveland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hjj zijn voldoening be tuigt over het feit, dat de Mormonen nu leven overeenkomstig de wetten des lands, en waarbij hij volledige amnestie verleent aan allen, die wegens veelwijverij gestraft en van hunne burgerrechten ontzet werden. Het bericht aangaande het uitbreken van een oproer te Rio Janeiro blijkt toch niet geheel valsch, maar schrikbarend overdreven te zijn. Er heeft daar n.l. eene geduchte vechtpartij plaats gehad tu^&clien burgers en militairen, maar de rust is spoedig hersteld. Toch vreest men dat president Peixoto er eene geschikte aanleiding in zal vinden om de hoofd stad weer in staat van beleg te verklaren. De Mexikaansche regeering heeft eene krachtige nota gezonden aan die van Guate mala, waarin zij binnen vier dagen opheldering verlangt in zake de schending harer grenzen. Volgens een telegram uit Panama is een moordaanslag gepleegd op den, eerst onlangs gekozen president van Costa-RicaseDor Iglesias. Eene wapenschouwing zou te San José gehouden worden, toen een man, Araya genaamd, uit de menigte naar voren kwam en \ijt schoten uiteen revolver op den presi dent loste, die echter ongedeerd bleel. De aanrander werd gevat en bleek anarchist te zijn. Vier en twintig zijner medeplichtigen werden eveneens in hechtenis genomen. Uit bij hen gevonden stukken is gebleken, dat de aanslag op den president in verband stond met een welberaamde samenspanning. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de gouver neur-generaal der Portugeesche provincie Mozambique uit Lorenco Marquez is opgerukt tegen de oproerige Kaffers met een strijd macht vau 700 blanken en 1000 man in- landsche hulptroepen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1