Binnenlandse he Berichten. tevens naar den geest onze geallieerden zyn. ZWITSERLAND. Hot te Bern vergaderde congres voor de openbaarmaking der internationale verdragen is gisteren uiteengegaan zonder een beslissing genomen te hebben hetgeen aan de ont houding van enkele machtige staten moet worden toegeschreven. Toch is de wensche- lykheid uitgesproken der oprichting van een internationaal bureau. SPANJE. De gezant bij bet Vaticaau is gisteren naar Rome teruggekeerd met een belangrijke op dracht betreffende wijzigingen in de verhou ding tusschen kerk en staat in Spanje. S E R V I E. Tydens do afwezigheid van den koning wordt het gansche kabinet met de waarne ming van het regentschap belast. De ex-koning Milan blijft te Nisch. 11 L G A K IJ E. De stand der partijen in de nieuwe Kamer zal, blijkens particuliere berichten, zijn dat de regeering beschikt over 100 stemmen en de mcerendeels Russischgezinde oppositie over 5*2 stemmen. TURK IJ E. Te Sassan moeten de Armeniërs door Turk- sehe soldaten zijn aangevallen, die 300 hun ner gedood of gewond hebben. De Russische admiraal A vellane is Woens dagavond door den sultan ten gehoore ont vangen en met den gezant Nelidoff aan tafel gonoodigd. AFRIKA. De Britsche gezant in Marokko vertrekt lieden naar Fez; hij zal den sultan verschei dene Engelsclie paarden en een hofrijtuig aanbieden ais geschenk van koningin Victoria. CHINA. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld: De vreemdelingen en de gehuwde tolbe ambten te Peking vertrekken met hun ge zinnen wegens den wanordelijken toestand en de iri het algemeen den vreemdelingen vyandige stemming, tengevolge waarvan reeds verschillende aanvallen op Europeanen plaat» hadden. Ook heersciit er onrust te Newch- wang en te Hankow, in welke laatste plaats de tolbeambten een klein vrijwilligerskorps hebben opgericht. Het vertrouwen is daar evenwel gedeeltelijk teruggekeerd door de aankomst van de Britsche kanonneerboot Esk. De Londensclie bladen van gisteren behel zen de volgende depêche uit Ilankow: Bijna alle troepen zijn naar de provinciën getrok ken. De opgewonden menigte houdt mani festation. De overheid is onmachtig die te beletten. De Engelsche consul raadt aan, de vrouwen en kinderen naar Shanghai te ver voeren. JAPAN. De regeering heeft besloten een buiten- landsche leening aan te gaan het bedrag is onbekend. De daartoe strekkende voordracht zal onverwijld bij het Parlement worden ingediend. De oproerige stam der Tagakoeto's op Korea is door de troepen der Japanneezen verstrooid. Men meldt uit Tokio dat de Italiaansche legatie van Japan de verbintenis heeft weten te Verkrijgen dat het Shanghai volkomen ongemoeid en ongedeerd zal laten. De hoofdmacht van het leger in Korea zou, volgens de laatste berichten, te Amtsju, halverwege tusschen Ping Yan en de Yaiu- rivier, zijn aangekomen. Ondanks de groote vermoeienissen heerscht onder de troepen een opgewekte geest en laat de gezondheidstoe stand weinig te wenschen over. Volgens bericht uit Tokio hebben de Japan ners in de buurt van Ping Yan bet lijk gevonden van een Chineesch officier in Schitterend uniform, dien men, blijkens de op het lijk gevonden bescheiden, voor gene raal Ich houdt. Het lijk is met militaire eer bewijzen ïn een afzonderlijk graf ter aarde besteld. (De Chineezen zouden het lijk van een vijandelijk generaal onthoofd en het hoofd als zegeteeken op een piek rondgevoerd hebben.) SCHIEDAM, 5 October 1804. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat van 26 September tot 5 October hier ter stede geen sterfgeval heeft plaats gehad. Tot organist der St.-Jans-bijkerk alhier is voorloopig benoemd de heer Jos. Limbich te Delft. Bij beschikking van den minister van finan ciën is met ingang van 1 November a.s. naar Rotterdam verplaatst J. Boslooper, kommies der 2e klasse te Schiedam. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor de alge- meene beschouwingen over de staatsbegroo- tiug voor 1803 de heeren Rink, De Beaufort (Wyk-by-Duurstede), De Savornin Lobman, Kerdijk en Talc van Poortvliet. JLonibok. Gisteren is bij het departement van kolo niën een telegram ontvangen van den gouver neur-generaal van Ned. Indië van den vol genden inhoud Bij verkenning bedoeld in inijn telegram van 1 dezer, gesneuveld fuselier C. Knoop (algem. stamboek no. 21220) en eerst lieden bericht, vermist een sergeant en acht mindere militairen, allen Europeanen." Hierop is aauBtond» aan den gouverneur- generaal om opgaaf der namen geseind, die hedenochtend bij het departement ontvangen zijn en hedenavond in de Staatscourant zullen worden gepubliceerd, nadat eerst de familie- te begrijpen, mij te believen, hare gedachten en neigingen met de mijne overeen te brengen kortom, zich bij mij aan te passen. En ik zelf, dat durf ik wel zeggen, deed niet minder. In die dagen weren roode slipdassen de mode. Ik droeg ook schoenen met spitse punten, en zijden omslagen aan mijne jas. Juweliers leverden mij voor mijne aanstaande hunne schoonste diamanten, bloemisten hunne prachtigste orchi deeën en theerozen. Er haperde dus aan onze vrijage niets dan êene kleinigheid maar éene enkele kleinigheid maar, mijne heeren Zoo En nu, mijne heeren. trek ik eene dikke streep en kom maar in eens over mijnen trouwdag te praten. Mijn waarde schoonpapa, die deze feestelijke gelegenheid gunstig achtte om zich onder oud en jong weder eens wat vrienden te maken, tastte diep in zijnen buidel en zette een geweldig festijn op stapel, waatbij de charapagner, gelijk hij zich uitdrukte, in geuten langs de tafel loepen zou. Het «preekt vanzelf, dat het heele pretje mij een gruwel was. Doch een bruidegom is nu eenmaal een weerloos en hulpeloos schepsel, dat niets te willen en niets te zeggen heeft, maar eenvoudig met zich moet laten sollen. In den ochtend van den grooten dag ik zat landerig in mijne kamer, en het gansche huis stonk naar de verf ging de deur open en Lothar trad binnen. Heel monter, naar liet scheen, in civiel en met een paar groote kap laarzen aan. Met een shoera, oom viel hij mij om den hals en begon mij een verhard te doen, dat mij de ooren deed tuiten. Den ganschen nacht doorgereden, om nog tijdig hier te zijn gisteren te Hoppegarten den grooten prijs gewonnen gerend als de duivel, en toch den nek niet gebroken daarna ge dronken als een kartouw, en toch zoo frtsch als een hoen, en juist in eene stemming om op de bruiloft te dansen als eeno bromtol Zoo rammelde hij er op los en liet duaibij zijne zwarte oogen spelen en glinsteren als een vuurwesk, »Dat is de jeugd f dacht ik, terwijl ik eenen betrekkingen, voor zooveel mogelyk, gewaar schuwd zijn geworden. De verkenning, waarop in het telegram gedoeld wordt, was die van een munitie magazijn van den vyand, waarbij', volgens het Maandag i October, door de regeering ontvangen telegram, 2 officieren en 2 Euro- peesche fuseliers gesneuveld, en 1 officier en 4 Europeesche minderen zwaar en 5 Euro- peesche minderen licht gewond zijn. Yan het vermissen van manschappen was echter in dat telegram geen sprake. (N. It. Ct.) Bij het departement van koloniën is, blijkens mededeeling in de Stel., ontvangen f30 van den burgemeester van Naaldwijk, als opbrengst eener collecte, in die gemeente gehouden ten behoeve van het sRoode Kruis" in Nederlandsch Indië 1104.15 van den heer H. Sanders, secre taris der werkliedenvereeniging iNut en Ge noegen" te Wageningen, als netto-opbrengst eener looneelvoorstelling door die vereeriiging gegeven ten behoeve van de nagelaten be trekkingen op Lombok, en f 5 van N. N., te 's-Gravenhage, voor dat zelfde doel. Eerstbedoeld bedrag zal aan het centraal comité van liet sBoode Kruis" te Batavia worden verzonden de beide andere bedragen zullen ter beschikking worden gesteld van liet centraal comité voor bet bijeenbrengen van een nationaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen van leger en vloot. Door voormeld departement wordt nog ten behoeve van de militairen of gewonden der Lombok-expeditie naar Indië verzonden eene kist, inhoudende duizend gevulde blik ken sigarenkokers, aangeboden door den heer Justus van Maurik te Amsterdam. En voorts ontvangen f 100 van mevrouw N.N. voor het nationaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten be trekkingen van in Indië gevallen militairen ran lager en vloot, en f 129 van het Lombok-comité te Yelzen, als de helft van de totale opbrengst eener collecte die te Velzen, IJmuiden en Santpoort gehouden is o. a. ten behoeve van de nage laten betrekkingen van de gesneuvelden op Lombok. Beide bedragen zullen ter beschikking wor den gesteld van het centraal comité, dat voor het bijeenbrengen van voormeld fonds is op gericht. Verder is bij dat departement uit Amster dam ontvangen een postwissel van f 1.50 met de aanwijzing: ibijdrage voor het sRoode Kruis", expeditie Lombok", welk bedrag zal worden toegezonden aan het centraal comité van het sRoode Kruis" te Batavia. Te Schiebroek is eene commissie gevormd onder voorzitterschap van den burge- zucht doorslikte. Ik had die oogen, en heel de rest er bij, wel voor vier en twintig uren van hem willen borgen. sEn vraag je nu in het geheel niet eens naar mijne bruid?" voegde ik hem toe. Zijn antwoord was een schaterlach. zHahahahaO oom, oom, oom Wat een kolossale malligheden U trouwen I U trouwen en ik de vuurpijlen afsteken! Hahahaha AI proestend liep hij de karaer uit. Ik stak eene sigaar op en zat een poosje verdiept in gedachten, die allesbehalve vroolijk waren. Eindelijk stond ik op, om nog eene laatste inspectiereis door de nieuwopgeknapte en gemeubileerde vertrekken te gaan houden. Voor de deiir der slaapkamer kreeg mijne zus ter mij te pakken. Zij hield mij met geweld terug. vHier mag je niet binnen," zeide zij. «Dit moet eene verrassing zijn voor jullie beiden." Eene verrassingWat een gekheid 1 Maar natuurlijk had ik maar weer te gehoorzamen. Tegen elf uur begon ik mij op te tuigen Mijn rok knelde mij onder de armen, mijne meester, den heer Abr. Verschoor ter inzameling van gelden voor de nagelaten be trekkingen der gesneuvelden in Indië. Door het centraalcomité voor het bijeen brengen van een nationaal fonds ter onder steuning van de nagelaten betrekkingen van- de in Indië gevallen militairen van legéren vloot is van de directie van het Kurhaus te Scheveningen ontvangen de som van f2329.27, zijnde opbrengst van de collecte, iu het K urhaus voor dit doel gehouden. De subcommissie te Hengelo heeft van den fabrikant Stork aldaar f 4000 ontvangen. Het Lombok-concert der Dordtsche orkest- vereeniging heeft f270.47 opgebracht. Deze som is gesteld in handen van den voorzitter van het Lombok-comité. De collecte in de gemeente Renkum ge houden ten voordeele der nagelaten betrek kingen van op Lombok gesneuvelden heeft opgebracht te Oosterbeek f 112 en te Renkum f66.50, te zamen f 178.50. Nader meldt men, dat de te Nijkerk (Geld.) gehouden collecte voor de nagelaten betrek kingen der gesneuvelden op Lombok niet f'160, maar ongeveer f60 heeft opgebracht. Aan een hier te lande ontvangen particu lieren brief welwillend aan het J¥. v, d. B, meegedeeld zijn nog de volgende bijzon derheden ontleend, vooral merkwaardig, als men bedenkt, dat vijf dagen later de evei vai plaats had Ampenan, 20 Augustus 1894. Op den 12n Augustus zaten wij genoeglijk in een kringetje om een helder brandend vuur in het bivak en waren juist bezig de verstrekte bruine boonen wat op te koken, om ze zoodoende wat gemakkelijke! te kunnen vererberen, toen er plotseling eene beweging ontstond en allen op sprongen, alsof de vijand een aanval deed. Wat was echter het geval? De facteur was aangekomen en had voor ons, die al eenige dagen van berichten van buiten verstoken waren, brieven en couranten aangebracht. Voor mij waren er twee brieven bij, en wel die van dato 27 en de brief vandato 29 Juni. Met aandacht las ik beide brieven, en het deedt mij genoegen te vernemen, dat u allen reeds be kend waart met mijn vertrek op expeditie. Tot voor eenige dagen leefden wij hier op Lombok volkomen op voet van oorlog, in een door ons vluchtig gemaakt bivak, bestaande uit afda ken van palmbladeren, en aten 's morgens scheeps beschuit met kaas of sardines, en 's middags en 's avonds rijst, boonen of erwten thans is dit veranderd en hebben we een, ook door ons gebouwd, tijdelijk kampement betrokken, ge maakt van bamboe en bedekt met matten en asphaltpapier. Nu bezit ik ook een eigen kamertje en een vrij ruim bureau, terwijl in het begin de administratie, verlakte schoenen drukten mij op de wreef. Een overhemd als eene plank. De witte das te kort Eene ware marteling! Omstreeks twee uur reed ik naar da woning mijner bruid. En nu, mijne heeren, volgde er een droom Geen liefelijke allesbehalve! Veeleer eene soort van nachtmerrie, met al de verschillende gewaarwordingen van stikken, verdrinken, ge wurgd worden en in eenen afgrond vallen En toch toch ook weer niet zonder gelukkige oogenblikken, wanneer eene inwendige stem mij toefluisterde »Kom kom, het zal wel gaanJe hebt een goed hart en een goeden wil je zult haar op de handen dragen - zij zal gevierd als een koningin over de aarde wandelen en hare ketenen niet voelen." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2