A". 1894. Woensdag 10 October. IN0. 8635. Eersie Blad d .A. cli tenve r t i g s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uiigsi«nderd Dinsdag, uitgHBrI j odé. Builenlaiidsclie Berichten. II Ml". Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. HFKRAft BOTICUSfKAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It A N K li IJ K. Casimir Périer heeft Zondag den wed strijd om den »Grand Prix" te Longchamp bijgewoond. De heer en mevrouw Casimir Périer hadden in gezelschap van generaal Berruyer en den heer Lafargue plaats geno men in een galarijtui a la Daumont be spannen, en voorafgega».. door twee postillons in blauwe livrei. De president werd door de bevolking, die rich langs den geheelen weg geschaard had, eerbiedig begroet, en by de eeretribune ver welkomd door de commissarissen voor de wedstrijden. Te Saint-Etienne is de heer Waldeck-Rous- seau tot senator gekozen met 829 stemmen, tegen slechts 28 stemmen, op den heer Limou sin, neconomistisch candidaat" uitgebracht. Men verzekert dat er eene uitzending van Fransche schepen naar China zal plaats heb ben, als uitvloeisel van eene overeenkomst tusschen Engeland, Rusland, Duitschland en Frankrijk. Het bericht dat de kruisers Isly, Alger, Duguay-Trouin en de kanonneerboot Lutin bevel hebben ontvangen, de Fransche strijd macht in de Chineesche wateren te gaan versterken, wordt bevestigd. Voorts worden de kruisers, Aréthuse, Eclai- ■fettr en Faiert en het transportschip Magel lan te JBrest gereed gehouden. Zaterdag heeft te Parijs de eerste toepas sing plaats gehad van de nieuwe wetsbe palingen op het verbreiden van anarchistische denkbeelden, enz. Een landlooper, zekere örsal, die op den openbaren weg den moord op Carnot verheerlijkt had, en verklaarde dat Casimir-Perier nu aan de beurt moest komen, werd tot dertien maanden gevangenis ver oordeeld. ENGELAND. Lord Rosebery is gisterochtend uit Schot land te Londen teruggekeerd. De oorzaak van deze terugkomst is onbekend. Reuter's bureau te Londen verneemt dat het terugkeeren van lord Rosebery geenerlei politieke beteekenis heeft. Rosebery is alleen te Londen gekomen op zijne reis naar zijn .landgoed bij Epsom. -Reuter's bureau te Londen verneemt dat •de opvatting volgens welke de groote mogend heden het voornemen zouden hebben op de eene of andere wijze in den Japansch-Chinee- schen oorlog te intervenieeren, geheel voor barig is. De mogendheden welke de grootste .belangen hebben in oostelijk Azië, onderhan delen thans over gemeenschappelijke maatre gelen tot bescherming harer onderdanen in China; met dit doel wordt het Engelsche smaldeel in het vene Oosten versterkt met de Aeolus, uit de Middeilandsche zee, de Redbreast eu de Pigeonvan stations in Oost-Indië. Deze schepen zijn reeds onderweg. Als een bewys, hoe groot de paniek Woens dag te Londen was, wordt gemeld dat reeders hun contracten schorsten. Uit goede bron beet het bericht afkomstig dat de Biitsche regeering voorgesteld heeft, dat de groote mogendheden vereenigd zouden optreden, om Japan te beletten den oorlog met China voort te zetten, maar dat Frankrijk en de Vereenigde Staten weigerden vandaar dat de ministerraad werd bijeengeroepen. De doorgaans goed ingelichte Londensche correspondent der Manchester Guardian heeft een en ander vernomen van de officieeïe tele grammen uit Japan, welke Zondagnacht te Londen werden ontvangen en aanleiding ga ven tot de bijeenroeping van den ministerraad. Hem bleek, dat Rus'and enGroot-Brittannië reeds bij het begin van den oorlog overeen kwamen, dat deze zou worden beëindigd door eene internationale regeling, niet door Japan. Maar men kan Japan, dat 100,000 man in Korea en een menigte schepen in de Chinee sche wateren heeft, geen eischen stellen zonder dat de Britsche zeemacht in bet oosten aanmerkelijk versterkt worden. Daarom werd in den ministerraad besloten, in de eerste weken aanzienlijke versterkingen te zenden. De regeering wil voorkomen dat Rusland als eenige scheidsrechter optreedt. RUSLAND. Volgens te Petersburg ontvangen berich ten is de gezondheidstoestand van den keizer bevredigend en bestaat er geen reden tot bezorgdheid. In allen gevalle bevindt de kei zer zich thans beter dan in de laatste dagen te Spala, en hy slaapt ook goed. De sultan van Turkye heeft den Russischen admiraal Avellane, ter gelegenheid van zijn bezoek aan Konstantinopel, het grootkruis der Medjidje-orde geschonken. O O S T E N B IJ K-H O H G A R IJ E. Het Hongaarsche Magnatenhuis zette Zater dag de derde lezing voort van bet ontwerp, regelende de vrije uitoefening van den gods dienst voor alle gezindten, dat Donderdag bij tweede lezing met eene meerderheid van slechts éene stem was goedgekeurd. Nadat een voorstel van den leider der clericale partij, graaf Zichy, tot intrekking van art. 2, hetwelk toelaat dat, evenals in Oostenrijk reeds lang het geval is, iemand tot geen bij de wet erkend kerkgenootschap behoort, met 111 tegen 107 stemmen verworpen was, kwam art. 3 aan de orde, dat betrekking heeft op de neutraliteit van het onderwijs, waarvan de intrekking was voorgesteld door graaf Aiidrassy. De minister van eeredienst betoogde dat men niemand kan dwingen zich zijns ondanks by een kerkgenootschap aan te sluiten, maar dat de wet toch bepaalt dat kin deren van ouders, die tot geen erkend kerkge noot chap behooren, godsdienstonderwijs moe ten ontvangen, aan de ouders overlatende te bepo en in welke lichting. Evenmin als de cle- ï'ica1- partij konden de meer geavanceerde libei der. zich met deze opvatting vereenigen, waai van het gevolg was dat art. 3 met 122 tegeii 96 stemmen geschrapt werd. De mi nister Weckerle verklaarde daarop dat da rege. ring zich voorbehoudt hare plannen later, in let debat in de Kamer van afgevaardig den. bekend te maken, maar reeds nu kon liij erzekeren dat het gansche kabinet zich solic <ir veiklaart met de denkbeelden, in dit Huis door den minister van eeredienst uit- gedr 'kt. De voorzitter sloot daarna het debat en stelde voor tot stemming over het gewij zigd ontwerp over te gaan, hetgeen eene groote beroering veroorzaakte. Bijna alle leden der regeeringspartij wei gerden aan zoodanige stemming deel te nemen en verlieten de zaal, zoodat het ontwerp met overgroote meerderheid (slechts 20 stemmen vóoi ^verworpen werd. Natuurlijk zal het ontwerp opnieuw by de Kamer van afgevaardigden worden ingediend en, evenals dat op het verplicht burgerlijk huwelijk, in zijn oorspronkelyken vorm wor den gehandhaafd, om dan ten tweeden male bij het Magnatenhuis te worden ter tafel gebracht. De zitting van de Oostenrijksche Delegatie is gisteren gesloten. Het Magnatenhuis beeft met 109 tegen 103 stemmen het wetsont werp varworpen, strekkende om den joodschen godsdienst by de wet te erkennen. Nadat de Oostenrijksche Delegatie de aan de orde gestelde onderwerpen afgehandeld had, heeft Kalnoky uit naam van den keizer aan de vergadering dank betuigd voor hare toewijding aan de belangen des vaderlands. Chlumeky, voorzitter der Delegatie, verklaarde in zijne sluitingsrede dat de arbeid der ver gadering vele goede uitkomsten heeft opge leverd. Hij zeide te hopen dat de door haar uitgesproken wensch, dat er vermindering moge komen in de militaire lasten, niet zon der uitwerking zal blijvenen hy sprak er zijne vreugde over uit, dat door de verkla ringen der regeering het vertrouwen onder de bevolking versterkt is en de kansen op behoud van den vrede toegenomen zijn. ITALIË. Het wordt bevestigd, dat voor de opening van het Parlement een koninklijk besluit hervormingen in het bestuur zal aanbrengen om tot bezuinigingen te komen. De ministers zullen de kwestie van vertrouwen stellen, om het koninklijk besluit kracht van wet te laten geven. Ingeval het Parlement weigert, zal een beroep worden gedaan op het land. Naar aanleiding van hetgeen aan het licht gekomen is by de behandeling der zaak tegen Lega, den anarchist die een aanslag pleegde op den heer Crispi, zyn nog 14 personen, van medeplichtigheid verdacht, gearresteerd. SPANJE. De Corretpondencia meldt, dat door den minister-president Sagasta de wijding van den anghcaanschen bisschop van Madrid als volkomen in overeenstemming met de wet erkend wordt. PORTUGAL. Naar luid van berichten uit Lissabon zijn een aantal zee-officieren verontwaardigd over een zinsnede in de troonrede, waar sprake is van de vloot, en hebben zy een manifest uit gegeven om daartegen te protesteeren. De directeur dar drukkerij, waar het manifest is gedrukt, is alvast in hechtenis genomen, terwijl binnenkort disciplinaire maatregelen zullen genomen worden. Men zegt dat de minister van marine ontslag zal nemen en dat de regeering in de Kamer over de zaak zal geïnterpelleerd worden. De Portugeezen aan de Delagoabaai heb ber. de oproerige Kaffers nog niet kunnen bedwingen. Zij riepen de hulp iu van de Maputa's om de bende van Mahazula te be strijden. De Maputa's verklaarden zich daar toe bereid, indien de Portugeezen hen van Martini-geweren voorzagen, en toen zij deze verkregen hadden, gingen zy er mede naar hun eigen land en dreigen bovendien, naar Loreuzo-Marquez terug te keeren en de Por tugeezen met hun eigen wapenen te bestry- den. De Portugeezen hebben dus nu twee vyandige stammen te bevechten en zullen het zonder versterking uit het moederland niet afkunnen. Uit Lorenzo-Marquez wordt van gisteren gemeld De oorlogzuchtige geest verspreidt zich snel onder de inboorlingen. Alle krijgslieden op bet Portugeesche gebied, zonder wapenen, trekken by duizendtallen samen aan de oevers van de Incomati. Het leger der inlanders is thans dichterbij gekomenhet is geen 7 myien van de stad meer verwijderd. Alle magazynen op het land zyn geplunderd, en eene hoeveelheid wapenen en munitie, door de Portugeezen prijsgegeven, zijn den inboorlingen in handen gevallen. De Spaansche republikein Salmeron, die in Portugal reisde, is door de politie gearres teerd wegens een feestmaal, dat de Portu geesche republikeinen hem aan boord van een ter reede alhier liggend schip hebben aangeboden. Nadat Salmeron twee uren in de gevangenis had doorgebracht, is hij het land uitgezet. GRIEKENLAND. Alle officieren, die terechtstonden wegens de vernieling van het bureau van het te Athene verschijnend dagblad Akropolis, zijn door den krijgsraad met algemeene stem men vrijgesproken. I

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1