Bimieiilamlsche Berichten. AMERIKA. De heer Carlisle, secretaris der schatkist in de Vereenigde Staten, heeft in een brief aan een democraat, voorstander tan de her- munting van zilver, medegedeeld, dat hij sinds eenigen tijd bezig is, zilveren dollars te slaan nit den zilvervoorraad in de schatkist en met deze dollars de banknoten inkoopt, welke onder de Shermanwet voor het aangekocht» zilver worden uitgegeven. Er is geen twijfel of de wet van 1890 geeft den minister het recht tot deze hermunting, en wel van zooveel zilver als noodig is om banknoten in te lossen. Van daze wet werd alleen de bepaling, waarbij de tnaandelijksche aankoopen van zilver worden toegestaan, opgeheven. Het stoomschip City of Bio da Janeiro is van San Francisco vertrokken met 200 ton lood voor geweerkogels en eene groote party steenkolen, bestemd voor Japan, en 200 ton graan, bestemd voor China. Uit New-York wordt gemeld dat Oliver Wendell Holmes overleden is. C H I K A. De keizerin-moeder heeft het bewind in handen genomen. De regeering heeft met eene firma te Tient sin eene verbintenis aangegaan tot het uit schrijven vau eene leening, bedragende hoog stens 10,000,000 pd. st. Een miilioen zou reeds onder particulieren geplaatst zijn, men weet niet met hoeveel percent interest. Uit Peking wordt van 7 dezer gemeld De Italiaansche gezant heeft den agent van Italië te Seoel de meest volstrekte onzijdig heid aanbevolen en aan het Tsoengli Jamen eene nota gezonden, waarin aangeraden wordt vredesvoorslagen te doen. De gezant heeft met de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Rusland de nota van het Tsoengli Jamen teruggewezen, bij welke de rechten der onzijdige mogendheden op vrij heid van verkeer in de Koreaansche wateren worden beperkt. De vrees dat de Japanners een leger zul len ontschepen op Chineesch grondgebied, neemt steeds toe. In alle havens zijn schepen naar buiten gezonden om uitkijk te houden. Men vraagt aan alle binnenvallende schepen of er geen Japansche vaartuigen gezien zijn. Het nog niet bevestigde gerucht van de ver schijning der Japansche vloot veroorzaakt groote opgewondenheid te Chefoo. Eenige stoombuoten, sedert aldaar binnengeloopeu, verklaarden echter niets bespeurd te hebben van de 70 Japansche transportschepen, die aan den ingang der golf van Petchili zou den gezien zijn. Volgens berichten uit inlandsche bron van de Koreaansche grenzen, hebben de Chinee.- zen, die naar men meende bezig waren zich te concentreeren bij Ngan, deze stelling ver laten en zich teruggetrokken naar Kaichau, ten zuiden van Niu-Chwnng. Zaterdagmiddag liep te Shanghai het ge rucht, dat de Chineesche autoriteiten er over denken, den doorgang bij Woosung te sluiten. Indien tot dezen maatregel werd overgegaan, zou de scheepvaart op Shanghai stilstaan. Het Japansche leger, dat Mukden met snelle marschen nadert, en er misschien reeds aan gekomen is. heeft tot bondgenooten 10,000 welgewapende Koreanen. SCHIEDAM, 9 October 1894. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal nog deze week weder een der ertsbooten van de firma Kiupp te Essen op stroom voor deze gemeente aankomen om te lossen. Iiooltkunst. 1 Nov. a.s. zal de cursus in het kokeD, zooals die verleden jaar is aangevangen, voort gezet worden. De bedoeling is ai beiders- vrouwen en -meisjes boven zestien jaai een voedzaam en goedkoop middagmaal vlug en smakelijk te leeren bereiden. Daardoor zul len te gelijker tyd betere begrippen omtrent de voedingswaarde van verschillende levens middelen verspreid worden dan die, welke tot nu toe heerschend zijn. Herhaaldelijk is er op gewezen, hoe, voor al onder de arbeidende klasse een verbeterde voeding hoog noodig is. Toch, op de meeste plaatsen, waar men trachtte tot dit doel kook scholen op te richten, leden die pogingen veel juist door de tegenwerking van degenen, wien ze ten goede moesten komen. Bijna geen enkele vrouw schijnt te willen erkennen, dat er op het gebied der kookkunst voor haar nog iets te leeren valtzelfs meent ieder, dat nie mand beter dan zjj zelf hare dochters voor de huishouding kan opleiden. Maar kan zij haar kinderen iets mededee- len, wat zij zelve niet weet, om de eenvoudige reden, dat er in haar jeugd nog geen gele genheid was om het te leeren Dat er nog iets te leeren valt, kan iedere huisvrouw be grijpen, die weet, dat het lichaam gevormd en onderhouden wordt door het voedsel, dat zij kookt, als zij tevens nagaat of zy wel ieis weet van het verband tusschen het lichaam en dat voedsel. In de eerste plaats moet ecu huisvrouw, die over weinig geld te beschikken heeft, weten, hoe zij dat geld het best kan gebruiken. Wij hopen, dat de Schiedamsche vrouwen, door een talrijke opkomst zullen bewyzen het werkelyk voordeel van haar en haar gezin in te zien. Delessen zullen gedurende -jz 3 maan den, wekelijks tweemaal in de keuken van het Weeshuis der Hervormden" gegeven worden. De afdeeling Rotterdam van den »A!g. Ned. Typografen-Bond" heeft Zondagnamid dag te halfeen eene vergadering gehouden in liet jStatiorss-koffiehuis" alhier, waarop een der leden als spreker optrad met het onderwerp »Samenvverking van patroon en gezel", het betreurende dat daarvan nog zoo vreinig bleek te dezer stede. Daarna werd door den voorzitter trrt de Schiedamsche typografen een- opwekkend woord gericht om zich aan te sluiten bij den bond in het belaug van zich zelf, van hunne huisgezinnen en van hunne medewerklieden, Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen »De vergaderde typografen te saam ge- »komen op Zondag 7 October te Schiedam, verklaren zich solidair met de loonbe- weging iri den lande en spreken den swensch uit, dat geen enkele typograaf »aan een stakende werkplaats zijn dieu- ssten zal aanbieden en spreken hunne sverachting uit over diegenen, welke szulks bereids deden." De voorzitter sloot hierop de vergadering met een woord van dank aan de tegenwoor- digzijnden, en deelde mede, dat aan hen, die zich als lid bij den typografenbond wil den opgeven, daartoe bij liet bestuur gele genheid zou worden gegeveneenige perso nen traden als lid toe. Een collecte, gehouden voor de stakende typo's te 's-Hage, bracht f 2.60 op. De ministers Roëll en Schneiders ziju gis teren ter audiëntie geweest fay de Koningin- Regentes. De nieuwe Japansche gezant is gisteren te 's-Gravenhage aangekomen. De Nederlandsche gezant te St.-Petersburg is derwaarts terug gekeerd. Eene bijzonderheid die nog niet publiek is gemaakt en plaats heeft gehad bij gelegen heid van het bezoek der beide Koninginnen aan de Kon. Mil. Academie en de stad Breda op 25 Sept. j.l. is deze: H. M. de Koningin- Regentes gaf, na afloop van het eadetten- assaut, liet verlangen te kennen om persnon- lijk afscheid te nemen van den kolonel Ca val jé, ridder der Militaire Willemsorde 3e klasse en begiftigd met de eeresabel. Genoemde kolo nel voor H. M. staande, werd door haar al dus toegesproken«Kolonel Cavaljé, ik wensch van u afscheid te nemen en verzoek u, aan uwe kameraden van het Indisch leger ken baar te maken mijn hoog gevoel van waar deering voor dat leger." H. M. de Koningin-Regentes heeft afwijzend beschikt op een adres van den kerkeraad der Ned.-herv. gemeente te Houtrijk en Polanen om financieelen steun voor den bouw eener pastorie. De afdeeiingen der Tweede Kamer zullen vermoedelijk Donderdag het onderzoek van de begrootingen ten einde brengen. De minister van waterstaat brengt ter ken nis van belanghebbenden dat, met betrekking tot het voeren van seinlichten op den Rijn, de schepen die door andere macliinekracht dan door stoom worden gedreven (petroleum- naphtha-, electro-motorenbooten enz.) gelijk gesteld worden met de schuiten, genoemd in art. XV, 3de lid, vau het reglement van politie voor de scheepvaart en de vlotvaart op den Rijn, bekrachtigd bij kon. besl. van 22 April 1892 St.blno. 86), en derhalve gedurende den nacht op manshoogte boven boord van eene helderschijnende lantaarn van wit glas moeten zijn voorzien. Door het departement van koloniën wor den nog, ten behoeve van de militairen of gewonden der Lombok-expeditie, naar Indië verzonden duizend pakjes Drayer's rooktabak, aan geboden door de firma J. H. Drayer te Delft, en vyf kisten, elk inhoudende 5000 sigaren, namens mevrouw de wed. M. N. de Pró, ge boren Theunissen, huize jZwaanwijck" bij Nichtevecht, aangeboden door den heer Joan Jacobs Voor wijk te Amsterdam. Stct De collecte voor de zending op Lombok en Bali, gehouden in de kapel, kinderkerk, in Den Haag, Leeft ongeveer f50 opgebracht. De vanwege de vereeniging ïEereteeken voor belang.ijke krijgsbedrijven" t«* Leeu warden gegeven uitvoering ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok heeft, na aftrek van alle kosten, f276.68'/s opgebracht. De netto-opbrengst van het weldadigheids feest op 28 en 29 September door de vereeni ging «Neêrlands Weldadigheid" te Utrecht gegeven ten bate der nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden in Indië, bedraagt f 1031.49. Ook te Assen en te Hengelo hebben zich commissies gevormd. Teneinde de oude muntbiljetten van flO aan den omloop te onttrekken, is aan 's rijks kantoren van ontvang een uitnoodiging ge richt, om deze na ontvangst niet meer uit te geven, doch ze te storten bij de betaalmeesters. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, is aan baron Van Dedem, oud-minister van koloniëu, die eene reis naar Britsch Indië ondernam, door de Nederl. regeering eene zending tegen vergoeding van veis- en verblijfkosten opgedragen naar Siam tot het instellen van een onderzoek naar de be handeling van Nederlandsche onderdanen van Chineeschen landaard in Siam. Eene vergadering van het «Algemeen bestuur der Zuiderzee-vereeniging" zal wor den gehouden op Donderdag 25 October a.s., namidd. 1 Va uur, in »Krasnapolsky" te Am sterdam. In strijd met het verontrustende bericht in de Jlaarl. Ct., wordt aan de Stand, uit Brus sel gemeld, dat ook de vorige week de toe stand van dr, Kuyper bevredigend bleef, maar dat de gure weersgesteldheid hem dwong bin nenshuis te blijven, zoodat het vertrek naar het Zuiden nog niet kon plaats hebben. De handelingen van de tweede internatio nale conferentie voor privaatrecht, dezen zomer te 's-Gravenhage bijeengekomen, zijn in druk verschenen. Zondag j.l. is te Amsterdam een vergade ring gehouden van het centraal-bestuur van het «Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond", reet het bestuur der afdeeling Amsterdam, het bestuur der onder-afdeeling typografische vereeniging «Voorzorg en Ge noegen", het bestuur der niet by het verbond aangesloten typografische vereeniging »De Nederlandsche Drukpers", benevens gedele geerde leden-typografen der afdeeiingen Rot terdam, Gouda, Schiedam, Leiden, Haarlem, Utrecht en Appingedam ter bespreking van de loonsbeweging in het typografenvak. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd het volgende vastgesteld. De vergadering, overwegende: 1o. dat zij niet kunnende treden in een beoor- deeling van de tactiek waarmede de door de typografen benoemde commissie in deze beweging is opgetreden, omdat zij onbekend is niet het geen daaiaan is voorafgegaan, terwijl het haar bij ervaring maar al te goed bekend is, dat de pa troons (niet alleen in dit vak) in den regel niet geneigd zijn, aan uitnoodigingen van de zijde der werklieden tot het voeren van gedachten- wisseling over een betere regeling van het loon en den werktijd, gevolg te geven 2o. dat naar haar overtuiging een betere- regeling van het loon in het typografenvak gelijk trouwens ook in verschillende andere vakken dringend noodzakelijk is 3o. dat een loon van 23 cent per uur, bij eer> werktijd van 10 uur per dag (die waarlijk lang genoeg mag worden geacht) een bescheiden eiscfo moet worden geacht in een gemeente als Am sterdam en in gemeenten die daarmede benooren te worden gelijkgesteld 4o. dat er bovendien geen enkele reden is om den typograaf minder loon toe te kennen dan b.v. aan de werklieden in de bouwvakken 5o. dat zij echter niet kan goedkeuren een regeling van het loon naar den leeftijd, zooals die door de commissie der typografen wordt ge- wenscht, omdat zulk eon regeling niet duurzaam in de ambachtsnijverheid kan worden toegepast, en zij het meest tot schade zou strekken van vele werklieden, die, ofschoon den I e e f t ij d hebbende om zulk een loon te kunnen ver dienen, door de patroons om die reden aan den dijk zouden worden gezet acht het wenschelijk: dat de beweging in het typografenvak moge leiden tot een overeenkomst tusschen de patroons en gezellen op de volgende grondslagen: lo. een normaal- of minimumlooon voor ge zellen die in den gewonen zin bekwaam kunnen worden geacht, en onafhankelijk van den leeftijd van 23 ct. per uur voor Amsterdam en daarmede gelijk testellen gemeenten; 2ol in andere gemeenten een zoodanige verhoo ging, als in verhouding tot Amsterdam billijk kan worden geacht 3o. het vaststellen van een afzonderlijk en verhoogd tarief, voor over-, nacht- en Zondags- werk. Voorts beveolt de vergadering aan lo. het instellen van een arbeidsvaat} voor het typografenvak, samengesteld uit een gelijk aantal patroons en gezellen, teneinde o. u>. te dienen voor het uit den weg ruimen van grieven en het beslissen van geschillen, die voortsprui ten, hetzij uit het bepalen van het ioon in som mige gemeenten, hetzij ter bepaling van het loon van gezellen die aanspraak meenen te kunnen maken op het normaalloon voor gazellen of op een hooger loon dan hen wordt toegekend 2o. het regelen en toepassen van het leer- lingsstelsel, zoo wat betreft het bepalen der v e r- houding van het aantal leeilingen tot dat der gezellen, der opleid i n g en van het loon bedrag, dat den leerlingen in verschillende gemeenten geleidelijk zal worden toegekend, tot dat zij, bekwaam genoeg zijnde, aanspraak kunnen maken op het normaalloon. Eindelijk nog beveelt de vergadering den gezellen in het typografenvak dringend aan, zoo eensgezind mogelijk, de tegenwoordige beweging in de boven aangegeven richting voort te sturen en vraagt zij van de werk lieden in andere bedryven hen daarbij niet De afdeeling Arnhem had bericht gezonden dat zij uit hoofde van een daar plaats hebbende meeting geen afgevaardigde typograaf konden zenden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2