N°. 8635. Tweede Blad. A". 1894. Woensdag 10 October Achtenveertigste Jaargang. uitGeveiAjb odé. Binnenlandse lie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, SCHIEDAM, 9 October 1891. De gewone audiëntie van de ministers van oorlog en van financiën zullen op Donderdag U October niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 6 dezer bij de betaalmeesters in kas f 1,497,285.50 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 4 lijs van haar octrooi, aan 's lands kas een roorschot was verstrekt ten bedrage van- 4,031,674.24 Zaterdag is te Breda de 19e algemeene icrgadering gehouden van de »Vereeniging voor lijkverbranding". De voorzitter, de heer J. M. Pijnacker Hordijk, bracht hulde aan de leden die oorzaak ijjn dat er eene afdeeling Breda ontstaan is, welke reeds 21 leden telt. Er waren elf tfdeelingen vertegenwoordigd, te zamen 21 iiemmen uitbrengende. Ais bestuursleden werden herkozen de bteren J. M. Pijnacker Hordijk, M. Symons, dr. Justus de "Vrij, dr. Ph. K. van Lissa en prof. dr. "V. A. Julius, en gekozen de heeren dr. Van Leent en dr. Vaillant. Door de afdeeling Den Haag werd f25 en door Rotterdam 150 in het fonds voor lijk- orens gestort. Onder applaus der vergadering werd de heer bh. J. Perk, afgetreden secretaris-penning- neester, tot eerelid der vereeniging benoemd. De punten van den beschrijvingsbrief wer- ba na eenige discussie goedgekeurd en Delft als plaats aangewezen voor de eerstvolgende slgemeene vergadering. De heer Symons, die het jongste congres te Buda-Pest heeft bijgewoond, deelde mede wt aldaar in zake lijkverbranding behandeld t'. Op dit oogenblik is daar te lande de bestand juist dezelfde als bij ons. Algemeen men van meening, dat de verbranding van fe lijk door heete lucht moet geschieden, bet aantal ovens neemt zeer toe, en als de andrang om vrijheid voor verbranding maar d6 bevolking zelve komt, dan zal de zaak in goeden zin, opgelost zijn. De voorzitter zegt, dat de beste propaganda ioor de crematie zal wezenhet bouwen een lijkovende aanwezige gelden zijn barvoor nog niet toereikend en een ieder feit dus zyn best te doen voor het bijeen- jen der benoodigde fondsen. Wat van bt tegenwoordige ministerie voor de lijk- 'ffbranding te wachten is, weet spreker niet. bestaande begrafeniswet schijnt ook al een aderpaal te zijn zeker is dit echter niet. dadat nu nog door den afgevaardigde van Rotterdam het propaganda maken in liet noorden was aanbevolen en door den secre taris was medegedeeld dat zeer waarschijnlijk te Groningen eene afdeeling zal tot stand komen, werd de vergadering gesloten. Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie. K o I o n n. COURANT. AI0NN£»ENTSPBIJS, per kwartaal fwwo per post, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAUS BOTERlTRAilT 7 O. Auvlrtentieurus vail 110 gewone tegels ine inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Drieham. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Hst Geïllustreerd Gedenkbladten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Lombok, uit te geven door den heer F. B. van Ditniar te Rotterdam, is, wat de bewerking be treft, reeds zoover gevorderd, dat de verschijning van -leze interessante uitg-tve in den loop van deze maand kan worden te gemoet gezien. H. M. de Koningin-Regentes vereerde het werk met eene bijdrage, als bewijs van II, D. sympathie, terwijl de hoogste militaire en civiele autoriteiten, in verbinding met Nederlands voor naamste lettei kundigen en schilders niet achter wege bleven. Het financieel resultaat belooft evenrodig te zijn aan de aigerneene belangstelling die het werk ondervindt, terwijl der vermelding waard is, dat de heeren Blooker, cacao-fabrikanten te Amsterdam, het doel van deze uitgaven willende bevorderen, een bedrag van duizend gulden be schikbaar «telden voor éene enkele aankondiging hunner firma op de achterzijde van den omslag. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 10 dezer, des voormiddags ten 8 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 12 dezer, des voormiddagsten 4.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Nederlandsch Indië bestaat door middel van het stoomschip Socrabaja. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 13 dezer, des voormiddags ten 9,30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia 3 September. De Koningin-Regentes, heeft door tusschen- kornst van den gouverneur-generaal hare deelne ming betuigd aan de troepen op Lombok, welke betuiging 31 Aug. voor het front dier troepen is voorgelezen, te gelijk met een dagorder van den gouverneur-generaal. De Soer. Cl. ineldt Het volgende is het verhaal, opgeteekend uit den mond van een der teruggekeerden I Zaterdagavond ten halftwaalf ure hoorden wij, in hot bivak te Mataram liggende, een hevig geweervuur van den kant van Tjakra Negara en bemerkten we alras, dat het halve 6o bat. te Tjakra Negara met de Baliërs slaags was geraakt. In den avond hadden we 230 miHe van daar afgehaald en de 3e comp. van het 7e zoomede 2 sectiën veldartillerie ter bescherming van het bivak te Tjakra gezonden, waar nog slechts twee comp. van het Ge waren overge bleven. Het geweervuur hield bijna onophoudelijk aan, afgewisseld door granaat-kartetsen van de veld en bergb.itterijen. Toen we Zondagmorgen om halfzes de 4e comp. wilden uitzenden, om de generaals en de troepen naar Mataram te halen, want we begrepen dat er wel teruggetrokken zou moeten worden van Tjakra, werden we door een hagelbui van kogels ontvangen en duurde dit vreeselijke vuur van uit de Kampongrand Mataram Tjakra Negara aanhoudend voort tot in deri namiddag. Het werd voor ons onhoudbaar en dus trokken we, zooveel mogelijk de gewon den meevoerende, in een wilde vlucht op den Dewa- tempel, die op plm. 350 meter buiten het bivak is gelegen, terug. Des morgens om lialfnegeri ure hadden we reeds 85 gewonden en 16 dooden, en dit aantal vermeerderde steeds, zoodat een terugtocht uit 't bivak 't eenige was wat ons kon redden van een geheele vernietiging. Bij den eersten aanval werd de le luitenant Doore mans reeds door een kogel in den linkerbovenarm gewond, die in do boist doordrong. Ten ca. 9 ure werd de le luit. Abeleven in de keel gewond en eenige oogenblikken daarna was hij over leden. De 2e luit. Aussems werd bij 't terug trekken naar den Dewa-tempel door een koge! in het been onder de knie gewond. Om 5 ure ca. werd door ons aanhoudend 't signaal 6e bat. links uit de flank gegeven, om het van Tjakra terugtrekkende bat. opmerkzaam te maken dat we uit 't bivak getrokken waren dit signaal werd begrepen en eenigen tijd daarna kwamen verschillende sectiën vluchtenden ons bivak in ook de le luit. van de veldartillerie Boerma, die door beide beenen geschoten was, en daarna de 2e luit.-kw. Pourchez met den gewonden ge neraal Van Ham, en den gewonden luit. Hardy, zoomede eenige infanterie en artillerie. Generaal Van Ham was eerst aan den arm en daarna in den buik getroffen en werd door bovengenoemde officieren binnengebracht. Hij overleed ten ca. 7 ure en werd ten 4 ure 's Maandagsmorgens in alle stilte in den Dewatempel met eenige andere militairen in het graf gelegd, 's Maandags morgens om zes ure begon de terugtocht uit den Dewatempel naar Ampenan over de sawah, door 6 compagnieën van het 7e en Ce bat. De gewonden en militaire vrouwen in het midden. We werden vreeselijk door 's vijands vuur ge teisterd, totdat we ten ca. 10 ure aan een Sasak- kampong bezuiden Mataram kwamen, waar de Hollandsche vlag werd uitgestoken en waarna we geen vuur meer hebben gekregen. Intusschen waren de le luit. Velds aan 't been en 2 min dere militairen aan hoofd en borst gewond, ter wijl een offic.-bediende sneuvelde. Ten ca. 12Vs ure waren we te Ampenan. Zooals u bekend is, was het halve 6e met overste Bijleveldt te Batoe Kliun en het halve 9e met overste Lawick op Praja. Overste B. werd bij den terugtocht van Batoe Kliun waar de hem gestelde ver blijftijd verstreken was, zoodat hij zonder eenig kwaad vermoeden terugkeerde Maandagraid- dag nabij Tjakra door 2 schoten, éen in den arm en éen in de borst, gewond. Maar zijne colonne heeft zich, ook niet zonder hevige verliezen, naar Ampenan kunnen doorslaan. Behalve de trein is ook bij het verraderlijk overvallen onzer troepen op Lombok bet geheele ambulance-materieel, d. w. z. de draagbaren, de medicijnen en vérbandkisten in de overrompelde bivakken verloren gegaan, zoodat de voorloopige verpleging der gekwetsten treurig moet geweest zijn. Alle kleeding ging verloren, zoodat de centrale magazijnen ten behoeve van Lombok geheel geplunderd zijno. a. wei den 1700 veldran- seis aangevraagd. Al de geweren der gesneuvel den en gewonden en een groot aantal kisten patronen vielen in handen der Baliérs, die ge toond hebben er mede te kunnen omgaan. Be halve het archief van het civiel bestuur en van den generalen staf, vielen al de instrumenten en al het door de opname verrichte werk in han den van den vijand. In een brief, den 24sten Augustus door »Janus" uit Mataram aan het Bat. Nbl. geschreven, leest men aan het slot»Iets anders, waarop ik in mijn volgend artikel zal terugkomen, is het feit, dat het terugtrekken dor Balische voorposten naar Tjakra mij zeer gevaarlijk schijntonze bivaks zijn open en bloot en als nu die terugge trokken troepen met hun radja's, die door dit terug trekken van hun positie worden beroofd, eens wraak namen en ons overvallen, wat dan Zelf vertrouwen is goed, maar daarin moeten we niet te ver gaan. Volgens alle berichten van de te Soerabaja verpleegde officieren afkomstig hebben de Sasaks ons herhaaldelijk tegen de Baliërs gewaarschuwd, »doch het scheen", zegt het Soer. llbl., »dat dc beide bevelhebbers zoowel als de staf en het bestuur met blindheid waren geslagen." Naar men ons verzekert, waarschuwde de controleur Liefrinck reeds acht dagen te voren voor de booze plannen der Baliërs. De J. B. meldt: Volgens van Lombok ontvangen berichten is de positie van generaal Vetter onhoudbaar, daar de troop zoodanig het ontzag voor hem heeft verloren, dat hem in het bivak o. a. de raad wordt nageschreeuwd om maar naar zijn vriend Djilantik te gaan. Het zal in de tegen woordige omstandigheden moeilijk zijn zulke on eerbiedige soldaten voor een krijgsraad te brengen, gelijk, naar men ons bericht, met kapitein Christan is gebeurd, omdat deze de vraag hem bij zijne komst te Ampenan door den generaal met diens gewone barschheid gedaanïZoo, ben jij daar?" zou beantwoord hebben met: sJa, ik ben er, maar het is uw schuld dat ik zoo weinig van mijn mannen heb kunnen terugbrengen Wanneer dit bericht juist is, levert het een nieuw bewijs op voor de treurige gevolgen der noodzakelijkheid van krijgstucht voor een leger. Doch er zal geen krijgsraad te vinden zijn, die een man als kapitein Christan veroordeelt, omdat hij zich in zijne zoo natuurlijke verontwaardiging en na het door hem getoonde beleid uitliet als men zegt dat hij deed. De soldaten, die hij be houden in het bivak te Ampenan terugbracht, gaven als hun meening te kennen, dat hij en niet generaal Vetter verder hun aanvoerder be hoorde te zijn. Officieren worden echter benoemd, niet gekozen. Batavia, 8 September. Het Soer. Hbl. richt zich nog eens tegen de leidslieden der expeditie. Het schrijft De regeering is verplicht gestreng tegenover hen op te treden om de natie en vooral "r a het leger gerust te stellen en weder vertrouwen in te boezemen. Reeds brachten scheepskapiteins berichten over omtrent den ontevreden geest onder de nog overgebleven troepenmacht te Ampenan, gemor over het totaal gebrek aan voorzichtigheid en doorzicht. De meesten hadden reeds lang van te voren de gevaarvolle positie waarin zij verkeerden ingezien en hebben dus hel vertrouwen in den opperbevel hebber verloren. Zij kunnen geen vertrouwen meer stellen in hun aanvoerder, die, in plaats van uit eigen oogen te zien, zoodanig onder den

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5