N°. 8639 Loting A". 1894. Zondag 14 en Maandag 15 October. Tweede Blad. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. Feuilleton. Een verongelukt Huwelijk. Achtenveertigste Jaargang-, Vrijdag en Zaterdag, den 19den en 20ste" October 1894, Buitenlui]dsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. GHIEDliI SCHE DUHA T. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraer3 t 1.85. 2.50. - 0.10. KVRKAIJ: BOTE STRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. VOOR DE Burgemeester en Wethouders van Schiedam Geven bij dezen kennis, dat de LOTING der in- geschretenen der Nationale Militie voor de lichting 1895, door den lieer Commissaris der Koningin 111 deze Provi"cie, bij besluit van 11 September 1894, li nc. 3119, (2de Afd.) Prov. Blad no. 46, is bepaald op telkens des voormiddags ten JLOVr ure. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om ■op gemelde dagen te vei schijnen in het gebouw de .5't. Joris Doele, aan het Doeleplein alhier, alwaar de loting zal woiden gehouden, en wel: voor de lotehngen wier geslachtsnamen 'beginnen wet een der letters A tot en met 11, op VRIJ I) Air den 1 Oden OCTOBERen voor de lotetingen wier geslachtsnamen beginnen tnet een der letters N tot en metZ, op ZATERDAG den 20eten OCTOBER 1891. Geduiende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is gesdiied, bij Gedeputeerde Staten lezer Provincie bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingenof door hun vader of voogd, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onder teekend door hein die de bezwaren inbrengt; walk veizoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. Voorts wordt ter kennis van de lotelingen gebracht, ■dat op Zaterdag 17 en Maandag 19 November 1894, telkens des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten raad lui f/e der gemeente, zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften, bedoeld bij alinea 2 en 3 van art. 53 der wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad 110. 72), en wel tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling ■wegens broederdienst op eersigemelden dag en voor het opmaken van die ter bekoming van vrijstelling als eenige wettige zoon op laatslgemelien dag. De betrokken lotelingen zullen tot dat einde moe ten verschijnen met twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen dezer gemeente, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen on liet aldaar op te maken getuigschrift kunnen onder teekenen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 13den October 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. DUITSCHLAND. Het nieuwe gebouw voor den Rijksdag is thans zoover gereed, dat het bij de heropening van dat lichaam in November zal kunnen worden ingewijd. De Poolsche sociaal-democratie zal in de Kerstweek een partijdag houden, vermoedelijk te Berlijn. De Berlijnsche correspondent der N. E. Ct. schrijft van gisteren: Sedert eenigen tijd trachten de tegenstan ders van Caprivi hem ten val te brengen. Om hun doel te bereiken maken ze onder anderen gebruik van de verschillende mee ningen die in den boezem der bondsregeerin- gen bestaan over de manier waarop men de revolutiemannen moet bestrijden. Door de redevoering var den Duitschen keizer te Ko ningsberg en de houding van den Pruisischen minister-president Eulenburg werd bij velen de meening versterkt dat Caprivi zijn laatste uurtje als rijkskanselier weldra zou slaan. Met de grootste belangstelling werden daarom de lange gesprekken gevolgd die in de laatste dagen eerst Caprivi en toen Eulenburg met den keizer op het jachtslot IlubertusstocJc hebben gehad. Tan den '"houd dier gesprekken is thans een en ander bekend. Binnen zeer weinige dagen zal een Pruisische ministei raad worden gehouden. Daarin zal worden beraadslaagd over voorstellen die de minister van binnen- landsche zaken, Eulenburg, heeft laten uit- weiken, ter «bestrijding derrevolutiepartijen". Die voorstellen zijn gebaseerd op inlichtingen bij provinciale oierprasidenten, regeerings- pr< ddenten en landraden ingewonnen over de agitatie der socialisten en anarchisten. Sinds den moord van Carnot hebben ver scheiden kleine Duitsche regeeringen en ook Baden bij den Rijkskanselier aangedrongen op een nieuwe uitzonderingswet voor het Duitsche rijk, waartoe dan Pruisen het initiatief moest nemen. Maar andere regee ringen, b.v. de Beiersche, kwamen daar krach tig tegen op en ook Caprivi verklaarde zich tegen eenige uitzonderingswet. Hij wasechter beieid, zeide hij, verscheiden artikelen van het gemeene recht te laten verscherpen, waarl tr' dan maar een voorstel (b.v. van Pruisen) bij den Bondsraad moest worden ingediend. Thans wordt gezegd, door personen die veel met Caprivi in aanraking komen, dat de rijkskanselier vast besloten is zijn ontslag in te dienen bijaldien hij op het punt der uit zonderingswet werd «overstemd". Maar tot nu toe zouden de rijkskanselier en de keizer het eens zijn. Het is opmerkelijk dat na den moord op Carnot de Eugelsche regeering de Duitsche polste over internationale maatregelen tegen de anarchisten, dat Duitschland weigerde bet initiatief te nemen en verklaarde de voor stellen van andere mogendheden te willen afwachten. Maar zulke voorstellen zijn te Berlijn nog niet ingekomen. Aangezien vroeger dan verwacht werd alle Pruisische ministers te Berlijn aanwezig wa ren, begonnen reeds gistermiddag de verga deringen van den ministerraad, betreffende de wetgeving ter bestrijding van de revolu- tionnaire bewegingen. Het bericht uit Petersburg, volgens het welk het huwelijk van den Russischen groot vorst-troonopvolger in het begin van Novem ber zou voltrokken worden, wordt te Berlijn in twijfel getrokken, F K A N K R IJ K. De begrotingscommissie heeft eenige wei nig belangrijke bezuinigingen aangebracht op de begrooting van oorlog, maar behield zich de beslissing over andere posten voor tot zij den minister van oorlog gehoord zou hebben. De minister gaf hierop eenige inlichtingen betreflende den achterstand der werkelijke sterkte van bet leger, doch voegde er bij dat deze nadeelige toestand weldra zal verdwijnen, daar de op de begrooting uitgetrokken pos ten jaarlijks verhoogd worden. De minister hoopt, in 1895, 540,000 man onder de wapens te hebben in de plaats van 505,000indien de denkbeelden der regeering worden aan genomen zal het effectief in 1896 voldoende zijn voor alle denkbare gevallen. Men weet dat verscheidene interpellation werden aangekondigd voor de aanstaande Kamerzittingen. Tot nog toe zijn bij IvH bureau slechts drie aanvragen tot interpellatie inge komen. Een interpellatie van Cluseret over de verbroedeiing" van Fransche en Duitsche soldaten aan de grenzen van Lavy over de zaak-Cempuisvan den heer Carnaud over de maatregelen tegen de ambtenaren, leden van den Algemeenen Raad van Boucbes-du- Rhóne. TVeer een sensatiebericht over de preten denten naar den Franschen troon 1 De I} et it 12. nik wil je immers geen kwaad doen, Jolanthe," zeide ik. «Ik wou je maar om vergiffenis vragen, dat ik uit liefde voor je ja, waarachtig, uit liefde voor je, zoo onbedachtzaam ben geweest." Haar snikken bleef haar eenige antwoord. Eindelijk sprak de moeder aHij heeft gelijk, kindEn sta nu op. Het is tijd. Je moet wegrijden Geef hem de hand. Er is niets aan te doen." Dat klonk bijzonder streelend voor mij »Er ss niets aan te doen Zij stond langzaam op, met vochtige wangen en roode oogen. En zij reikte mij de hand, die ik eerbiedig aan mijne lippen bracht. »Hebt ge mijnen man ook gezien, Horman 7" vroeg mijne schoonmoedertWees dan zoo goed hem even te gaan halen. Jolanthe wil afarbeid nemen." Ik dus naar de speelkamer terug. #Zeg, papa «Twaalf zestien zeven en twintig een en dertig 1" »Papa 1" «Drie en dertig Wat wil je 7" »Wij willen afscheid nemen." «Zoo? Nu God zegen je! Goede reis! Acht en dertig 1" Wilt ge Jolanthe niet »Negen en dertig Gewonnen Over de brug met de schijven Wie heeft er nog courage.... Herman, wil jij niet gauw even Ik draaide hem den rug toe. Toen ik aan de vrouwen zoo vergoelijkend mogelijk mijn weder varen mededeelde, keken zij elkander maar eens aan, en schreden door de rookerige gang naar de achterdeur, waar het rijtuig reeds wachtte. De storm gierde ons om de ooren. Snikkend lagen moeder en dochter in elkanders armen, alsof zij elkaar nooit meer wilden loslaten. Daar kwam zoo waar de oude nog aangeloopen, met een groot misbaar en de meiden, die bij gealarmeerd had, met lampen en kaarsen achter hem aan. »Mijn dierbaar kind," galmde hij »als de zegen van een innig liefhebbenden vader Zij schudde hem af als een natten poedel... Toen met éenen sprong het rijtuig in ik haar na Voorwaarts 1 Daar zaten wij dus, samen in het stikdonkere rijtuig. Mijne heeren, dat was mij een ritjeDe wielen slobberden door de plassen, en de storm lmilde, en de regendroppels kletterden op den kap. »Wat begin je nu met haar 7" vroeg ik mij zei ven af. Er was niets van haar te zien, noch te hooren, noch te voelen. Ik had even goed moederzalig alleen in de koets kunnen zitten. Eerst toen wij in het woud kwamen en de lantaarn van den bok zich op de natte berken- stammen spiegelden, zoodat er een weerschijn in het rijtuig vallen kon, zag ik haar zitten, angstig en schuw, en zoo diep mogelijk in haar hoekje weggekropen. sZoo'n arm schaapDie had nu alles verloren, wat tot dusver hare wereld was ge weest. En hare nieuwe wereld dat was een oude kerel, die pas nog dronken was geweest. vJolanthe 1" begon ik weer, om toch iets te zeggen. Geen antwoord. »Ben je bang van mij 7" »Ja." «Wil je mij niet de hand geven 7" »Ja." »\Vaar is zij dan 7" »Ilier." Iets zachts bewoog zich langzaamheel langzaam, aan mijne zijde. Ik greep er naar, ik pakte het met beide handen vast Arm schaap 1 Arm schaap 1 En te golijker tijd kwam er iets over mij iets Kort en goed, ik vond op eens allerlei schoone en hartelijke woorden, om haar troost toe te spreken. «Zie je, Jolanthe," zeide ik je bent nu mijne vrouw daaraan is niets meer te ver anderen en, wèl bekeken, heb je het zelve

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5