vember plaats hebben. Gedurende deuitlan- digheïd van den czaar zou een regentschap, waaraan uitsluitend uitvoerende macht wordt toegekend, ingesteld wordendit zou bestaan uit de grootvorsten Michael Nicolajewitch als voorzitter, Wladimïr Alexandrowitch en den troonopvolger. De desbetreffende ukase kan spoedig verwacht werden. Het regeeringsblad meldt, dat het keizer lijke paai Donderdag Massandra bezocht en daar anderhalf uur vertoefd heeft; op de terugreis naar Livadia werd door Yalta ge reden, waar de straten vol menschen waren. Blijkens particulier bericht, heeft de czaar veel in kracht verloren; hij heeft een geel achtige tint gekregen, terwijl hij ook zeer vermagerd is. Prof. Leyden heeft den zieke aangetoond dat zijn verblijf gedurende den winter te Petersburg hoogst nadeelig zou zijn en zal hem daarom naar Corfu vergezellen. Vindt de czaar daar geen beterschap, dan zal hij naar Kiew gaan. Dat hij aan de Bright- sche nierziekte zou lijden wordt tegenge sproken voor het oogenblik zou men nog slechts te doen hebben met de gevolgen der influenza. Ofschoon de geruchten omtrent de gezond heid van den czaar elkaar voortdurend tegen spreken, in éen daarvan zelfs beweerd wordt dat prof. Szacharin den czaar zou hebben medegedeeld dat hij nog slechts enkele maanden te leven heeft, schjjnt de toestand weer iets gunstiger te zijn. Naar het thans weer heet zou de voltrekking van het huwelijk van den Russischen groot vorst-troonopvolger met prinses Alice van Hessen vertraagd worden, doordien de groot vorst, ondanks het herhaald aandringen zijner ouders, geen eind wil maken aan zijne intieme betrekkingen tot de schoone Poolsche danseres Koszinski, eene vrouw, van wie een hooggeplaatst Russisch geestelijke nog onlangs verklaarde dat zg voor het huis Romanovv ge vaarlijker zou kunnen zijn dan alle Krapoikine's te zatnen. De bezwaren van prinses Alice t§gen hare geloofsverandering moeten geheel uit den weg geruimd zijn. Vermoedelijk a.s. Dinsdag vertrekt de czaar naar het eiland Korfu. De toestand van generaal Gourko, den gouverneur van Warschau, is weer verergerd. Zijne geneesheeren raden hem eeo verblijf in het zuiden van Frankrijk aan, maar met het oog op de ziekte van den czaar wil hij daar niet van weten. Volgens betrouwbare inlichtingen te Peters burg ontvangen, tracht de Engelsche regee ring de mogendheden te bewegen tot het aanwenden van pogingen, om een einde te maken aan den oorlog tusschen Chiua en Japan. Stellig zal Rusland niet toestaan, dat Japan eene blijvende bezetting of eenen over wegenden invloed in Korea behoudt. Men meent dat Engeland dit voornemen deelt. O O S T E N R IJ K-H O K Q A EIJ E. In eene Donderdag te Buda-Pest gehouden conferentie van bisschoppen is besloten, wanneer de ditmaal door het Magnatenhuis verworpen ontwerpen opnieuw worden inge diend, het tot dusver ingenomen standpunt niet te verlaten. Onmiddellijk na de heropening van den Rijksraad zal door de Czechische leden een voorstel worden ingediend tot opheffing van den kleinen staat van beleg te Praag, met verzoek dat voorstel dringend te verklaren. Graaf Hermann Zichy, lid der Hongaarsche Kamer voorKörmönd, heeft uit Nevv-York een open brief aan zijne kiezers gezonden, mel dende dat hij zijn ontslag neemt, aangezien hij door den dood van zijne moeder en zijn oom van middelen beroofd is en zijne overige rijke bloedverwanten hem verloochenen, om dat hij van geloof is veranderd. In de nieuwe wereld zal hij trachten een bestaan te vinden, terwijl zijne vrouw, de vroegere zangeres Baviera, weer aan het tooneel gaat. SPANJE. De ministerraad heeft gisteren beraadslaagd over het ten uitvoer leggen van het verdrag van Marakesj door de Marokkaansche regee ring- Door den minister van oorlog werd ver klaard dat de versterkingen van Melilla in uitnemenden toestand verkeeren de minister van buitenlandsche zaken sprak als zijn over tuiging uit dat de regeering van Marokko te goeder trouw hare verplichtingen zal nako men, maar in Spanje moet rekening gehou den worden met den verwarden toestand in het sultanaat. Daar de termijn voor de afbakening der neutrale strook om het Spaansche gebied van Melila den 31n dezer ten einde loopt, zal de Spaansche regeering tot zoolang wachten mochten ook dan door den sultan geen maat regelen genomen zgn, dan zal de regeering aan de Cortes de voorstellen doen, welke haar het geschiktst voorkomen. A H E R I K A. De regeering der Vereenigde Staten, die in de Chineesche wateren reeds over een eskader van vier schepen (de geblindeerde kruiser Baltimore en drie kanonneerbooten) beschikt, zal nog vier kanonneerbooten derwaarts zen den, terwijl zij voorts den heer Hobson, een verleden jaar aan het instituut voor scheeps- bouwkunde te Parijs gepromoveerd jong- mensch, heeft opgedragen zich naar Korea te begeven tot het doen van practische waarne mingen gedurende den oorlog. Het oppergerechtshof van den staat Zuid- Carolina heeft beslist dat de wet, waarbij den staat het uitsluitend recht van drankverkoop wordt toegekend, en welker invoering reeds Uarteillai* beweert de bewijzen in handen te hebben dat de in Zoeloeland gesneuvelde keizerlijke prins een zoon had die nu nog in leren is, en onder voogdijschap van zekeren markies d'Oin den omtrek van Parijs woont. De knaap moet nu 14 jaar oud zgn, hg werd geboren uit de verbintenis van prins Napoleon met miss Watkyns, welke verbin tenis door een wettig huwelijk bezegeld moet zijn geworden. Donderdag werd de zaak behandeld tegen de Libre Parole, wegens beleediging der magistratuur. Van de gedaagden was alleen de «gérant" Millot verschenen, die verklaarde, eerst 24 uren na de opname van het artikel er kennis van gekregen te hebben. De jury sprak den heer Millot vrij, maar verklaarde den schrijver schuldig. Deze, de heerDrumont, werd nu bij verstek veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf en 500 frs, boete. B E L G I E. Baron Dhanis, de overwinnaar der Arabie ren, is Donderdagmiddag aan boord van de Koningin Wilhelmina te Antwerpen aange komen, waar rneu hem al vier en twintig uren lang verwacht had. Het schip werd door den mist opgehouden. Maar de familie van den held twee broe ders, drie zusters en een zwager gingen hem Woensdagavond van Vlissingen uit te ge- moet en bleven bij hem aan boord. Donderdagmorgen gingen met het stoom schip Eméraude kolonel Donny, speciaal ver tegenwoordiger des konings, een aantal andere officieren en ook vertegenwoordigers van de pers, baron Dhanis te gemoet, om hem te be groeten, en door dat eergeleide omgeven, voer hij de Schelde op, van Vlissingen naar Ant werpen, waar hij door duizenden menschen met geestdriftig gejuich werd begroet. Er wachten hem te Antwerpen en te Brus sel allerlei feestelijkheden, receptiën, bijeen komsten, bals te zijner eer, een diner ten hove, enz. Baron Dhanis heeft een dertigtal zwarten uit Afrika meegebracht twee inlandsche stamhoofden met hunne gezinnen. De minister van oorlog heeft gelast dat op Zondag en Maandag, ter gelegenheid van de algemeene verkiezingen te Brussel de troepen in de kazernes geconsigneerd moeten worden. DENEMARKEN. De koning heeft de opening der vrijhaven te Kopenhagen vastgesteld op 9 November a.s. RUSLAND. Uit Petersburg wordt van gisteren gemeld Volgens de tot heden getroffen bepalingen zal de troonopvolger den czaar naar Korfu vergezellen, zich daarna naar Darmstadt be geven en met grootvorst Sergei Alexandro witch en diens gemalin, prinses Alice van Hessen, naar Rusland terugkeeren. De brui- Joft zal waarschijnlijk in het begin van No- zoo gewild. Maar je moet niet denken dat ik je daarom dat ik je daarom met allerlei verliefde manieren en pretenties zal lastig vallen Neen, neen Hier naast je zit een waarachtige vriend ik wil wel zeggen een vaderlijke vriend, als je dat geruststellender klinkt want het komt geen oogenblik in mij op, te willen verbloemen hoeveel ouder ik ben dan jijEn als je hart vol is en je eens zoudt willen uitschreien, dan zal je geene borst vinden, aan welke je dat geruster kunt doen Zoek maar altijd bij mij je toevlucht, zelfs wanneer je in je binnenste denkt dat i k eigenlijk de vijand ben, van wien je alles hebt te duchten Dit was mooi gezegd, niet waar Ja ja 1 Dat gaf mijn medelijden en mijn eerlijk gemoed mij zoo in. Ik arme oude kerelAlsof bij zoo'n lief jong ding een beetje jeugdig vuur niet duizendmaal meer waard was dan het edelste gemoed en de nobelste sentimenten Maar intusschen op dat oogenblik was de indruk van hetgeen ik gezegd had zóo sterk, dat ik er zelf van schrokMet éenen sprong was zij uit haren hoek, lag mij om den hals, en kuste mijn gezicht door haren sluier heen, terwijl zij snikte «Vergeef het mij, vergeef het mij lieve, beste man Zonderling Op eens herinnerde ik mij het tooneel bij onze verloving, toen zij mij ook reeds met zulk eenen uitroep op het lijf gevallen was. «Maar wat dan toch?" vroeg ik. «Watmoet ik je dan toch vergeven Geen antwoord. Zij kroop weder in haar hoekje en verder geen stom woord meer. De regen bad nu opgehouden, maar de wind stak nog feller open op eens bliksemde er van verre iets en daarop ean knallende slag, die de paarden in de greppel deed springen. «Hou vast, Jobanschreeuwde ik Onnoodig, hij had de beesten met zijne ijzeren knuisten al in bedwangeen beteren koetsier heb ik nooit gehad. Dat kanonschot was echter maar een signaal geweest. Nu ratelde het Jos, rechts en links en overal vuurpijlen, en lichtkcgels, en zeven klappers, en donderbussen en het park in de prachtigste, smaragdgroene en robijnroode ver lichting kortom, mijn goede oude Ifgenstein was een waar feeënslot geworden Zij had het hoofd uit het venster gestoken. Welk eene vreugde voor mijn oude hart, haar mijn huis en bof, nu ook het hare, zóo te kunnen laten zien «Dat is nu alles het uwe, mijn kind!" zeide ik tot haar. Maar zij hoorde mij niet. Zij leek geheel overweldigd te zijn door het prachtige schouwspel. En toen wij nu het hek binnenreden, brak er een helsch spektakel los. En schreeuwen en schieten en trommelen en trompettenen de gezichten zwart berookt, met schitterende oogen en open monden.... «Hoeral Leve onze baronLeve onze baronesEn een getrappel en een gezwaai 1 Een losgebroken dolhuis leek het wel. En ik dacht bij mij zeiven «Nu kan zij wel zien dat zij geen kwaden man aan mij krijgt want anders en bij die gedachte sprongen mij zoo waar een paar tranen van ontroering in de oogen. aanleiding gaf tot ongeregeldheden, niet fr? stryd is met de grondwet. De gouverneur zal nu die wet met kracht handhaven. Maar de zaak komt waarschijnlijk in hooger beroep voor het hoog gerechtshof der Vereenigde Staten. CHINA. Volgens een te Shanghai loopend gerucht zou de regeering vredesonderhandelingen* hebben geopend en daarbij hebben aange boden de onafhankelijkheid van Korea te- erkennen en aan Japan een oorlogs-schade- vergoeding te betalen. De geweren, de vorige week door het Engelsche stoomschip Irene en een Duitscb schip te Shanghai ontscheept, zijn onder de Chineesche troepen verdeeld. Binnenkort wor den nieuwe zendingen geweren verwacht,. De Chineesche regeering koopt die wapenen in Europa en neemt alle gevaar van de ver zending voor hare rekening. Dat de neutrale mogendheden voortgaan» aan China in oorlogstijd wapenen en munitie- te leveren is een gevolg daarvan, dat China de bepalingen van het internationaal oorlogs recht niet erkent, wat met Japan wèl het geval is, zoodat dit van neutrale mogendheden» geen oorlogscontrabande mag ontvangen. Het meerendeel der Chineesche troepen bezit geen of slechte vuurwapenen; vele troepen zijn zeifc? tegen den vijand afgezonden, gewapend met pijl en boog en kanonnen van klein kaliber. Het bericht dat de te Port Arthur in repa ratie liggende Chineesche oorlogsschepen ge reed zijn om weer zee te kiezeD, blijkt voor barig te zijn de reparatie zal nog minstens* tien dagen duren. De Londensche bladen van gisteren bevat ten een bericht uit Wi-Tju (op de Koreaan- sche Westgrens) van den lOn dezer, volgens hetwelk de Japanners die stad den 8n aan gevallen en ingenomen hebben. De Chineesche bezetting, uit 2000 man bestaande, vluchtte na zwakken tegenstand en met verlies van een honderdtal dooden en gewonden. Een groote Chineesche krijgsmacht heeft een ver schanste stelling aangenomen aan den noor delijken oever der Jalu-rivier; zij heeft daar acht batterijen opgericht. Men houdt een veldslag in die buurt voor onvermijdelijk. De- Japanners hopen Mukden in de eerste week van November te bezetten. Er zijn belangrijke contracten met agenten van Krupp en van andere Duitsche firma's* gesloten tot levering van kanonnen, welke voor den winter te Tientsin moeten bezorgd zijn, JAPAN. Otori, de gezant te Korea, is teruggeroe pen, omdat hij er niet in geslaagd is, her vormingen tot stand te brengen. Graaf Inanye zal nu weldra naar Korea vertrekken. Toen het rijtuig stilhield, zag ik onder den opzichter en leerlingen ook Lothar staan. Ik sprong er uit en sloot hem in mijne armen. «Mijn jongen 1 Mijn beste jongen 1" En toen ik mijn vrouwtje uit liet rijtuig geholpen en midden door al het buigende en knikkende be diendenvolk naar binnen geleid had, zag ik dat de jongen mime maakte om er van door te gaan, «Neen, neen Je gaat niet weg riep ik hem toe, terwijl ik hem bij den arm pakte. «Wij drinken na al dien strubbel eerst nog een glas met elkander begrepen V* Hij werd bloedrood en spartelde nog altijd tegen. «Jolanthe 1" riep ik, «help mij een handje! Zeg hem dat hij blijven moet «Het zal ons zeer aangenaam zijn/'lispelde zij zonder de oogen op te slaan. Hij maakte een stijve buiging en draaide aan zijne snor. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6