A". 1894. Zondag 14 en Maandag 15 October. N°. 8639. Derde Blad Achtenveertigste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. I E0UI1IT. Abonnementsprijs, per kwartaal Ttanco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. irKRIl'! BOVERSTRAil 7 O. Aovertkntiei'rijs: van 110 gewone regels me inbegrip van ccne Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 12 October. Op voorstel van den heer JE. Mackay is de behandeling van het onteigeningsontwerp voor de haven en zwaaiplaats te 's-Graven- hage uitgesteld tot na weder-bijeenkomst, daar het pas verschenen verslag overweging verdient. Het debat werd voortgezet over het ont werp tot het geven van een jaarlyksch sub sidie van 3 ton, aan het Indisch militair weduwen- en weezenfonds voor officieren. De heer Goeman Borgesius bestreed sterk het amendement-Bool, om de subsidie te bepalen op een minimum van l'/s ton. Ook de heer Farncombe Sanders, de meer derheid van de commissie van rapporteurs en de minister van koloniën achtten een vaste bedrage van 3 ton een veel zekerder waarborg dan het amendement-Bool. Het amendement-Bool werd verworpen met 50 tegen 26 stemmen, waarna het ontwerp onveranderd werd aangenomen. Ook werden aangenomen de onteigening voor den aanleg van een weg in de gemeente Ketel en Spaland en de overige aanhangige ontwerpen. De Kamer is hierna uiteengegaan. Bewapening Zeemacht. De minister van marine heefteen aanvul- lings-begrooting voor zijn departement inge diend tot een bedrag van f244,500, strek kende om in verband met de aanvraag van oorlog ook voor de zeemacht het klein-kaliber- geweer van 6,5 mM aan te schaffen, en wel van volkomen gelijk model als dat van het welk voor het leger is aangevraagd. De kosten zijn aldus verdeeld: Benoodigde geweren van 6,5 mM tot bewa pening der schepen en ten dienste van het korps mariniers, met inbegrip van 408 stuks als reserve, 6850 stuks a f37.50 per stukf 256,876 Verwisselstukken tot geweren - 6,000 7000 stel patroontasschen en geweerriemen a f6 per stel - 42,000. Scherpe geweerpatronen 1,867,000 stuks a f65,25 per duizend-121,820 Losse geweerpatronen 255,000 stuks a 152,75 per duizend - 13,450 Samenstellende deelen en werk tuigen tot aanmaak van patronen onder eigen beheer- 46,854 Kosten van keuring en beproeving - 2,000 Totaal grooting is ingediend, terwijl de andere helft ten laste zal komen van de begrooting voor 1896. f489,000 De helft dezer som wordt gebracht ten laste van de begrooting van marine voor 1895, te welken einde eene suppletoire be- SCHIEDAM, 13 October 1891. Lombok. Het ten volle waardeerende dat men, on middellijk na de ramp van Lombok, het oordeel opgeschort en in vaderlandlievende eendrachtigheid gehandeld heeft, meent de Tijd dat men thans trachten mag zich eene opinie omtrent het gebeurde te vormen. De hoofdzaken zijn bekend. De volledige berich ten door de mail gebracht hebben de gevoe lens van smart, ongerustheid en verontwaar diging, door de eerste telegraphische berich ten opgewekt, niet getemperdveeleer het tegendeel. Bij de droefheid is het bewustzijn gekomen van eigen schuld. Daarbij denkt de Tijd niet aan die allen, dooden of levenden, die hadden te gehoorzamen. Ook kan het blad een gevoel van medelijden niet onder drukken met den opperbevelhebber, die, schier vernietigd onder het bewustzijn van een ver pletterende verantwoordelijkheid, een eervol len dood gezocht heeft, zonder dien te vinden. Dit echter mag de publieke meening niet beletten, zich in dezen krachtig te doen verne men, mag allerminst reden zijn om de smar telijke en bittere gewaarwordingen, door het uitvoerig verhaal der ramp opgewekt, te smoren. ïllet heeft bij de espeditie naar Lombok ont broken aan beleid gebrek aan de meoht gewone voorzichtigheid en het nalaten van de meest noodzakelijke maatregelen van voorzorg hebben de nederlaag en den dood van zooveel brave man schappen en officieren ten gevolge gehad, welke Nederland thans te betreuren heeft. »Op 25 en 26 Augustus heeft de slachting der onzen plaats gehad. Wat is sedert voorge vallen Lornbok is een eiland nieL grooler dan de provincie Gelderland, met ongeveer 400,000 inwoners, welke voor veel meer dan drie vierden worden geacht onze bondgenooten te zijn. De vijand, met welken wij te doen hebben hij moge nog zoo vermetel wezen kan over geen groote numerieke krachten beschikken. Daarte genover staat thans sinds weken een Nederland- sche expeditionnaire macht, na de aanvullingen uit Java sterker dan sinds veel jaren inlndiéwerd bijeengebracht. Deze macht beschikt over een artillerie, welke zelfs in verhouding tot de tal rijkheid der troepen bijzonder sterk mag worden geachtzij wordt bovendien gesteund door een oorlogseskader, hetwelk de geheele kust en een breede landstreek, daarachter gelegen, onder vuur kan nemen. Wat anders mocht men onder die omstandigheden verwachten, dan dat de geleden smaad reeds lang uitgewischt zou zijn, dat van de vorstelijke verblijven Mataram en Negara niet de eene steen op den anderen zou gelaten zijn, en dat de verraderlijke stam, welke alleen bij plotselingen overval van onze in -iderlaag ge lokte troepen een kortstondige overwinning kon behalen, öf uitgeroeid öf volkomen onderworpen zou worden. sNiets van dit allesDe eene week verloopt na de andere, met heel veel moeite en ten koste van veel nieuwe offers werd Mataram ten slotte geheel of gedeeltelijk ingenomen. Het einde evenwel schijnt nog ver." Bij geheel het opperbestuur in Indië blijkt in dezen weer gebrek aan beleid het ver strekt kanonnen van te gering kaliber, de geweren onzer soldaten zijn slechter dan die van de Balineezen, en hebben we het hard te stellen op Lombok, in Atjeh neemt het getob geen einde. ïGebrek aan beleid eindelijk, komt het ook niet uit bij de voortdurende vergrooting van het geb»ed, aan het Nederlandsche gezag in naam of in werkelijkheid onderworpen, terwijl men de middelen niet bezit, om dat gezag ook binnen de grenzen van een kleiner gebied te handhaven Later, als eenmaal de Baliérs op Lombok op de een of andere wijze tot rede zijn gebracht, zal het weder heeten, dat de omstandigheden en ook onze vrienden de Sasaks ons noodzaken Lombok bij het rechtstreeks aan Nederland on derworpen gebied in te lijven. sZoo wordt de last, dien Nederland op be trekkelijk zwakke schouders te torsen heeft, steeds grooter, en wordt het gevaar van eene algemeene uitbarsting of van verscheiden ge lijktijdig, waar wij niet tegen opgewassen zijn, in Indie steeds vermeerderd." Uit een particulier schrijven van den veld prediker Rogge hij is de landgenoot, die ons vroeger brieven uit Tjakra Negara zond 5 Sept. uit Ampenan gezonden, wordt aan het N. v. d. D, het volgende medege deeld Wat is alles veranderd Dat schandelijk ver raad in den nacht van 25 op 26 Aug. bracht mijn leven plotseling in het allergrootste gevaar. Ik huiver nog bij de herinnering van de ver schrikkelijke tooneelen, waarvan ik getuige was. Onder het vuur van den vijand heb ik mijn vriend Van Ham, die doodelijk getroffen was, nog mede helpen trachten te verbinden en in een tandoe nedergelegd. liet was of de hel was losgebrokeneen Bartholomeusnacht, een slachting, waartegen niets te doen viel. Ik ging met een sectie van 53 man, waarvan met mij slechts 8 man levend in een tempeltje over het bivak van Mataram terechtkwamen. Daar brachten weopgepakt met gekwetsten en dooden en wat er over was van het 6e en 7e bataljon, een vreeselijken nacht door. Gedurende twe» dagen waren wij zonder eten of drinken, elk oogenbhk een overval duchtende. Den vijand viel alles in handen, wat we achter hadden moeten laten. Ik had niets meer dan wat ik aanhad, en mijn zakdoek gaf ik nog weg om een gekwetste te verbinden. De wegen waren bezaaid met dooden en gewonden. Het was verschrikkelijk. Ik ben boven verwachting gespaard. Van Mata ram naar Ampenan gingen we langzaam, over Sawalis en door ravijnen en rivieren met steile oevers, onder het vuur van Mataram. Ik zakte soms tot aan het midden in de modder en werd door twee soldaten er uitgetrokken en eindelijk ondersteund, want ik kon niet meer gaan, daar ik mijn voet verstuikt had. In Sakarbela vonden we een bevriende Sasaksche kampong, die ons een handje rijst en wat klapperwater gaf. Do resident noodigde mij daarna uit met een vlet naar de Maelsuycker te gaan. Vandaar vroeg ik verlof aan den generaal om met de gekwetsten naar Soerabaja te mogen vertrekken. Het schip was spoedig overdekt met een groot aantal dier ongelukkigen, die ik, geholpen door den zende ling, gedurende de reis met ijswater en wijn laafde. Aan den boom te Soerabaja was het stampvol belangstellenden. Daar trof ik o. a. ook den heer S., die mij in zijn huis opnam. Ik zag er uit als een landlooper, doch, dank zij de hartelijkheid dier familie, weldra werd ik van alle noodige kleederen voorzien. Met de aanvullingstroepen ging ik dadelijk terug. Nu zit ik weer hier in een verschrikkelijken rommel. Ampenan is rondom versterkt. De marine laat nu en dan met don? derend geweld groote granaten in Mataram vallen. Spoedig en krachtig optreden kan ons misschien redden en het échec herstellen. God geve onzen troepen met weinig verliezen een glansrijk succes Het 'Handelsblad deelt in een correspon dentie uit Rotterdam mede, dat van het voor nemen hier ter stede een volkskoffiehuis te openen in den geest van »Ons huis", te Am sterdam, en dat die inrichting gevestigd zou worden in het koffiehuis aan het einde der Baan, niets komen kande plannen zouden zijn afgestuit op bezwaren bij het dagelijksch bestuur, dat geen vrijheid heeft gevonden, de aanvragen der commissie in den raad te brengen. Van wel ingelichte zijde vernam bedoelde correspondent, dat geen pogingen tot verwezenlijking meer worden aangewend. In verband daarmede kunnen wij thans meedeelen, dat de zekerheid voor de oprichting van een »Thuis" bestaan blijft, ook niettegen staande de bezwaren van het dagelijksch bestuur, dat er nog steeds op krachtige wijze naar verwezenlijking getracht wordt. De bezwaren van het dagelijksch bestuur berusten op de overweging dat bij eventueele uitbreiding der stad naar deze zijde, en vooral ook bij het voorgenomen dempen der Singels het gebouw aan het einde der Baan in den weg zou staan. De commissie heeft deze be zwaren geapprecieerd en doet nu moeite elders grond voor die vestiging te vinden. Ook de beloofde subsidie van f40,000 van het Nutsdepartement blijft gehandhaafd. (22. NU.) Woensdag werd in de diergaarde te Rot terdam de 13e jaarvergadering gehouden der Nationale Christen-geheel-onthoudersveree- niging". Na gebed en zang riep de voorzitter van

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9